Автор: e-mil
Дата: 04-11-09 09:08
10-12 години са абсурден срок за такова нещо. трябва да се сътворят огромни промени в инфраструктурата за да станат сегашните горива "трудно продаваеми и слабо търсени"?
Тая енергия дето пада от небето в момента дава около 1% (един процент), а другата от вятъра - малко повече от 15%. Да кажем, че данните ми са занижени с 1-2 процента и да предположим, че в момента се подготвят мощности за още няколко процента, които ще се изграждат години наред. Останалите 80% тепърва трябва да се проектират; да им се търсят места и да минат през обществената съпротива на някои от тях; да бъдат произведени машините; да се обучат кадри за поддръжката; да се изградят; да се плати цената за преквалификация и съкращения на работниците в старата индустрия... това е огромна дейност. Въобще не може да стане дори и за 15 години - то не е просто да построиш вятърни генератори и да затвориш ТЕЦ-овете. Извън сегашните централи има сума ти хора във въгледобивната и газовата промишленост. Те пък са вързани с един куп доставчици. От десетилетия проблемът е да се задоволи гладът за енергия - за масов отказ от въглища, газ, вода и ядрени централи въобще не му е времето.
Токът от възобновяеми източници евентуално може да стигне до 20% в Европа към 2020 год., но само ако има подходяща подкрепа за сектора.
Освен това остава въпросът за цената към потребителите. Слънчевата енергия тепърва има да стига цената на вълища и газ - след цели 5 години... Евентуално!
И всички тези неща трябва да се включат в националните мрежи за да посрещнат прогнозираните нужди от енергия. Да де, ама крайният потребител това не го грее. Само част от хората имат достъп до електричество край колите си. Останалите к'во шъ праят при целия този огромен транспорт? Нали сегашните бензиностанции трябва да се преоборудват? Ама то не става веднага - значи трябва да се построят и нови станции за зареждане. Къде ще ги наместим в претъпканите градове - айде и градско преустройство добави към мечтите за чиста кола дето не мирише.
И проблемът далеч не е само с леките коли. Примерно имаш малка фирма с камионче за 3,5 тона товари. И трябва тия товари да ги закараш от София до Варна. Кога автомобилната индустрия ще ти даде такава машина - хем да носи тонове, хем да издържа преход от 500 км. Или ако носи, но не издържа, то някой да ти построи електростанция на пътя?
И това е за малката България. Ами ако тръгваш от Холандия и трябва да стигнеш Испания? Ако тръгнеш след 10-12 години, може и да стигнеш след 40.
|
|