Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Дора Стоева представя първата си самостоятелна фотоизложба „Откровения”
Автор: zoomaniak   
Дата:   23-12-08 08:50

Малко е стара новината ама...[smilie7]

19 декември 2008 | 17:03 | Агенция "Фокус"

Дора Стоева ще представи днес първата си самостоятелна фотоизложба „Откровения” от 18.30 часа в клуб галерия „Фоторепортер” в подлеза на Министерския съвет. От 2000-а година Стоева е член на Фотографска академия. Пред Агенция „Фокус” тя представи някои от творческите идеи, свързани с „Откровения”.

Фокус: Представяте първата си самостоятелна изложба – „Откровения”. Коя е темата, която избрахте за нея?
Дора Стоева: Снимам от 2000-а година, когато станах член на Фотографската академия. Една от темите, по които работя, е свързана с природата. Непрекъснато търся играта на светлината в отражение и това е сегашната изложба, която представям. Имам кадри, които показват „малката природа” – отражение на някакво стръкче във вода, което е образувало фигура. Работно заглавие на изложбата беше „Моята нежна природа”, „Моята малка природа”. Впоследствие реших да сложа заглавие „Откровения” - защото откровено така виждам природата, заобикалящия ме свят. Снимките са 37 на брой. Те са големи, размер 50/80 см. Снимала съм природа през различни сезони.
Фокус: Имате ли предпочитание към част от България, природата на която Ви провокира?
Дора Стоева: Много обичам Родопите, това е любимата ми планина. Бях си поставила за задача да снимам Родопите във всичките им сезони и го направих. Снимайки смолянските езера, също съм търсила отражения на фигури.
Фокус: Пътували ли сте в чужбина, за да правите снимки?
Дора Стоева: Да, ходила съм на доста места. Винаги съм снимала интересните неща за всяка страна, но там имам повече репортажни снимки. Правила съм и художествена фотография. Имах и една изява на „Фотофиеста” тази година - изложба, която показва Индонезия. Винаги търся естетиката в природата, не желая да показвам агресия. Пътувайки по света стигнах до извода, че хората обичат страната, в която живеят, те са част от природата, вписват се в изгледа.
Фокус: Има много унищожена природа от дейността на хората, това как Ви вълнува като творец?
Дора Стоева: Аз съм за това да се опазва природата. За съжаление имам такива снимки, печелила съм и награди с подобна фотография. Не исках обаче този път да показвам на хората подобни картини - и без това живеем в екстремен свят. Искам те да дойдат да видят нещо красиво, което да им достави удоволствие, да пием по чаша вино и да си кажем хубави неща. Мисля, че търсейки красота в природата, искам да я намирам и в лицата на хората, в общуването с тях.
Фокус: Намирате ли спокойствие в природата, когато снимате?
Дора Стоева: Да, невероятно удоволствие е да се снима сред природата. Обикновено тръгваме екип от няколко души. След това като се съберем и си покажем снимките, става ясно, че сме видели различни неща и това е много интересно.
Фокус: Следваща изложба на какво бихте посветили, има ли тема която Ви занимава за бъдещ проект?
Дора Стоева: Имам такава идея и смятам да не се бавя с осъществяването й. Първоначално я бях озаглавила „Умиращото българско село”. Имам снимков материал как автентичното българско село си отива. Харесвам хората от село, защото те са много истински. Реших да не правя такава изложба, защото би звучала тъжно и в това няма оптимизъм. Ако обърна камерата в съседство – се вижда хубава и лъскава къща, до тази съборена малка селска къща. Става ясно, че са дошли новоизлюпени богаташи, които нямат нищо общо със селото. Такива хора търсят екзотиката, отиват и променят облика на мястото. В Чуйпетльово, където ходих да снимам, например има разкошни стари изоставени къщи. Зад прозорците на някои от тях стоят възрастни хора и аз реших да направя една изложба с прозорци. Прозорецът е окото на къщата към света. Вечер шосето е тъмно и тук там мъждукат светлинки, които идват от прозореца. Зад всеки един такъв прозорец, зад всяка светлина има скрита човешка душа, съдба. Затова си мечтая следващата изложба да бъде на тема прозорци и така да покажа какво се крие зад прозорците, които съм видяла.

Веселина ЙОРДАНОВА
focus-news.net

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »