Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 към собствениците на сигма 10-20 (никон) - нуждая се от вашите съвети
Автор: ohluff   
Дата:   25-10-08 10:07

Уважаеми форумци, имащи и използващи този обектив,
След дълго чудене, четене, гледане и очакване да се появи по магазините токина 11-16, реших да не чакам повече, а да се хвърля на сигмата.
По очевидните причини - ами просто е налична :))

Та въпросите са ми:

От много места чух, че сигмите се различават бройка от бройка. За какво да гледам? Какви тестове трябва да направя в магазина? Ще съм благодарен ако ми го обясните с думи прости и разбираеми :)

Ако някой има такава и не я използва - ами да свирка - сега е момента

Правилно ли е решението ми? Все още може да ме спрете. Благодаря предварително за помощта ви.


Отговори на това съобщение
 Re: към собствениците на сигма 10-20 (никон) - нуждая се от вашите съвети
Автор: BotsRevenge   
Дата:   25-10-08 10:17

Според мен решението ти е правилно. Сигмата е хубав обектив. Не трябва да забравяш обаче, че точно в краищата на кадъра сигмата избъчвя снимката. Ако снимаш в затворени помещения с нея, доста вероятно е да пожелаеш да използваш софтуер за изправяне на изкривените стени.

Първата бройка Сигма 10-20, която купих имаше завъртяна с няколко градуса фокусна равнина. По тази причина при фокусиране на няколко метра напред, лявата част от кадъра имаше фокус до безкрайност, а дясната нямаше фокус дори на избраното предметно разстояние. На някои кадри беше почти пренебрежимо, а на други беше направо грубо.

Това на дисплея на апарата за съжаление не личи толкова лесно. Доказах проблема в магазина като им показах два кадъра, единия от които бях направил с обърнат наопаки апарат. Като се насложат един върху друг двата кадъра, разликата личи очевадно.



Публикацията е редактирана (25-10-08 10:18)

Отговори на това съобщение
 Re: към собствениците на сигма 10-20 (никон) - нуждая се от вашите съвети
Автор: ohluff   
Дата:   25-10-08 10:35

мерси
значи да снимам едно нещо 2 пъти - единия път нормално, а другия път с апарат надолу с главата?

Отговори на това съобщение
 Re: към собствениците на сигма 10-20 (никон) - нуждая се от вашите съвети
Автор: ohluff   
Дата:   25-10-08 14:06

други собственици? други съвети?

Отговори на това съобщение
 Re: към собствениците на сигма 10-20 (никон) - нуждая се от вашите съвети
Автор: Pavel   
Дата:   25-10-08 14:11

Имах въпросната Сигма, продадох я заради новата Токина. Сега посъбирам парички за нея, според мен си заслужава чакането за Токината. За моите нужди Токината е по-добрата.

Отговори на това съобщение
 Re: към собствениците на сигма 10-20 (никон) - нуждая се от вашите съвети
Автор: ohluff   
Дата:   25-10-08 14:21

Pavel, широките в профила ти със сигмата ли са? Не са лоши ... какво не ти хареса в нея?

Отговори на това съобщение
 Re: към собствениците на сигма 10-20 (никон) - нуждая се от вашите съвети
Автор: apollo   
Дата:   25-10-08 14:30

Тъкмо докато събереш повече мнения Токината ще е в наличност и ще си я вземеш [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: към собствениците на сигма 10-20 (никон) - нуждая се от вашите съвети
Автор: Pavel   
Дата:   25-10-08 14:31

Проблема с фокусната равнина, който много странно се проявяваше при бленда 8. По принцип снимах основно на 4 и 5.6 и този проблем там не го забелязвах. Токината я предпочитам заради постоянната светлосила основно, е и заради резолюцията която е много добра по целия кадър. За съжаление геометрията на сигмата се коригира перфектно с DxO или PTLens, докато за токината и D300 все още профил не е излязъл за DxO.



Публикацията е редактирана (25-10-08 15:12)

Отговори на това съобщение
 Re: към собствениците на сигма 10-20 (никон) - нуждая се от вашите съвети
Автор: ohluff   
Дата:   25-10-08 20:33

странно ...

Отговори на това съобщение
 Re: към собствениците на сигма 10-20 (никон) - нуждая се от вашите съвети
Автор: PeterPAN   
Дата:   25-10-08 21:27

Аз също много се колебая между Сигма 10-20и Сигма 15/2.8 и май ще избера фиша поради о голямата светлосила, пробвах да коригирам изкривяванията и се получава много добре според мен. Има загуба но зрителния ъгъл пак ще е по голям от този при 10мм екв. поне 140 гр. сигурно е е използваемия, а и ме кеи изглда от фиша 180гр. по диагонала!

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »