Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 имам ли право да им искам пари?
Автор: soda   
Дата:   18-07-08 10:13

Здравейте! Питането ми е следното: снимах на Playmate 2008 и съм качил няколко снимки тук във форума. Сега ми пишат от една агенция за модели (My Agency) и твърдят, че някои от моделите са техни (като погледнах в сайта им видях, че са си стехни) и ми искат снимките им, или да кача повече във форума за да си ги дръпнат (вече са си качили две от четирите снимки, които съм пуснал тук в техния сайт). Та въпроса ми е длъжен ли съм да им давам безплатно снимките на техните модели или не?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: navy   
Дата:   18-07-08 10:17

цъ [smilie5]
няма срамно да искаш пари [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: AMAZER   
Дата:   18-07-08 10:33

снимките са твой, моделите техни - ще се разберете за цената [shtrak] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: navy   
Дата:   18-07-08 10:34

Това доколкото разбирам е публично шоу и всеки може да си снима за него си колкото си иска, така че онези нямат никакви права да са претенциозни [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: pmartinov   
Дата:   18-07-08 10:35

Сега е момента $$$ [smilie24] [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: soda   
Дата:   18-07-08 10:40

благодаря за инфото, а другия въпрос е цената? колко мога да им искам?[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: gecata   
Дата:   18-07-08 10:42

опитай с 30-50 лв а снимка[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: magnifico   
Дата:   18-07-08 10:47

Бе как ше си качват на сайта твои снимки, без позволението ти?!?! Тва си е кражба!

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: soda   
Дата:   18-07-08 11:03

и за това ще се разберем (надявам се)[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: asahi   
Дата:   18-07-08 11:08

Дотук имаш право да ги съдиш. Дали ще им продадеш следващите снимки е второстепенен въпрос. Не се чувствай поласкан, че са ти откраднали снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: mondragon   
Дата:   18-07-08 17:43

Значи виж сега след като са ги взели без да те питат задължително им искай пари, друг е въпросът дали ще ти дадат. Това е публично събитие, обявено и всички знаят, че ще има фотографи на него. Принципно не могат да ти кажат нищо, а и ти мисля не можеш много много да им се репчиш, щото ако се стигне до съд те могат да претендират, че моделите са били там като част от случката и всички видове снимки, които имат за цел да я отразят медийно ок, но за лично представяне (както в случая с профила ти) може и да намерят някоя вратичка в закона...
моя съвет е да не качваш повече снимки тук, а и като качваш друг път поне слагай воден знак.Щото сега може хем пари да не вземеш хем и ония снимки да седят без авторство!!!

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: mondragon   
Дата:   18-07-08 17:48

magnifico: реално агенцията не му е разрешила да й снима моделите, помисли и върху това. Недей едностранно да гледаш на нещата. Нито той, нито те имат документ, който разрешава/забранява снимането на конкретните модели. Това е като с репортажните кадри. Всеки попаднал случайно или умишлено в кадъра ти докато снимаш сграда или фонтан или нарочно снимаш как се къпят във фонтана БЕЗ тяхно съгласие си е подсъдимо. Даже просякът има право да те осъди ако го снимаш как спи някъде или рови в кофата без негово знание и съгласие!Тва го пише в конституцията [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: itilien   
Дата:   18-07-08 18:01

айде пак почнахте с тая конституция [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: vladod   
Дата:   18-07-08 20:02

Това със съда е "трай коньо за зелена трева" ... Искай си пари някакви, а колкото и да ти дадат - все ще си на кяр - иначе , много важно, че си снимал...ако не си ти - друг ще им даде , така че бързай [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: stoychev   
Дата:   18-07-08 23:25

Ако снимките са хубави - по 40-50 лева искай. :)

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: out_infinity   
Дата:   29-08-08 12:57

soda, какво се случи в крайна сметка?

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: Reshovski   
Дата:   29-08-08 13:34

Интерсен ми е момента, че агенция има свои модели в конкурс като Playmate, не праща свой фотограф да заснеме моделите си и иска да свали 800 пикселови снимчици от интернет, за да запълне портфолиото си!!!

Това е доста не сериозно..., а за пари просто забрави някой да ти плати нещо [smilie3] !!!



Публикацията е редактирана (29-08-08 13:35)

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: cicomanco   
Дата:   29-08-08 13:39

па то не само тази агенция е така...., а като знам фотографи работещи КЪМ агенция колко взимат...явно снимките на случайно присъстващите са по-стойностни!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: psychoiho   
Дата:   29-08-08 13:51

действат типично по мутренски (защо ли?)

тва да се съдиш с тях е несериозно, ще те осъдят набързо пред входа като те разберат кой си.

аз нищо не бих им дал и не бих се занимавал с тях.

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: ilia_dm   
Дата:   29-08-08 14:12

soda - ти навярно в началото си се объркал от наглостта на агенцията:моделите наши,давай и снимките...
-ако снимките са добри искай 100лв. на файл-така даже имаш по големи шансове

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: svesmile   
Дата:   29-08-08 14:42

Снимките ти са защитени от авторското право. Само твои са си.

Ако моделите им имат договор да не бъдат снимани от други фотографи, освен на тази агенция, към която работят, проблемът си е техен - те са нарушили договор, не ти.

Но да ти искат снимките, защото там били снимани техни модели, е нелепо. Не си подписвал договор с тях, по който да те задължат да им предоставяш нещо безплатно.

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: borisyankov   
Дата:   29-08-08 17:16

Повечето коментари са доста далеч от реалността - особено правната.

mondragon - имаш право да си снимаш когото си искаш на публично място. Нямаш право да използваш снимките обаче за комерсиални цели.

Конкретно в случая, няма проблем че soda си ги държи в профила. Поне на теория и пари може да поиска от агенцията, че и да ги съди. На практика обаче - дали си струва? Едва ли.

Тези репортажни кадри, агенцията може да си ги набави и от други фотографи - със сигурност е имало доста такива там. Така че тези 100лв/кадър ми се струват нереални. Най-добрият вариант - измуфти нещо от тях, създай си някакви отношения с тях, може някоя работа (за пари) да си докараш. За съд? Забрави!

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: 4i4obenjy   
Дата:   29-08-08 19:55

100 лева на файл [smilie18] [smilie18] [smilie18] в коя държава живеете. Аз викам по добре по 1000 лв да иска [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: nelvis   
Дата:   29-08-08 20:25

Ne znam kolko,но е престъпление да не искаш.

Отговори на това съобщение
 Re: имам ли право да им искам пари?
Автор: vladod   
Дата:   29-08-08 20:56

Последно - взе ли някакви пари?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »