Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 дълги експонации
Автор: danny_falin   
Дата:   23-08-08 16:44

здравейте, искам да попитам
чувствителноста на апарата -> исо 100 исо 200 и т.н. обратно пропорционална ли е на времето за експониране за да получим еднакво експонирани снимки при различни чувствителности?

например при следните чувствителности и време за експониране еднакво ли ще бъдат експонирани кадрите? :

100 - 16 сек.
200 - 8 сек.
400 - 4 сек.
800 - 2 сек.
1600 - 1 сек.

мисля довечера да правя снимки с дълги експонации и за да проверя дали снимката ще е добре експонирана мисля да опитам примерно на исо 1600 и по кратко време за да спестя чакането и да избегна дълги експонации от които резултата е пре/недоекпониран кадър.

моля и за съвет за високо място с добър изглед за подобни снимки в/около или близо до софия да не харча много нафта :)

благодаря предварително

Отговори на това съобщение
 Re: дълги експонации
Автор: vgramatikov   
Дата:   23-08-08 17:20

Места има доста до колкото знам .
Софианци ще кажат.
И на мен ми е интересен въпроса ти.

По принцип е обратнопропорционално.Но незнам през колко.

Що не пробваш сам?
слагаш статив , насочваш апарата,
Злагаш го на приоритет на апературата.
Сменяш исо-тата и гледаш как се променя скороста. [smilie24]



Публикацията е редактирана (23-08-08 17:21)

Отговори на това съобщение
 Re: дълги експонации
Автор: mravunko   
Дата:   23-08-08 17:26

а защо просто апарата ти не измери вместо тебе?
иначе скоростите са точно така, разбира се при еднаква бленда.

Отговори на това съобщение
 Re: дълги експонации
Автор: 3df   
Дата:   23-08-08 17:30

Колкото до място - колкото се може по далече от града. А по принцип и по далече от населено място.

Отговори на това съобщение
 Re: дълги експонации
Автор: darkarcher   
Дата:   23-08-08 17:35

Освен ако не потъпчеш мнението му, апаратът няма да ти позволи да пре/недоекспонираш кадър.

Имай предвид, че по-високата светлочувствителност ще доведе в повечето случаи до по-ниско качество на изображението, което можеш да избегнеш с по-дълга експонация. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danny_falin   
Дата:   23-08-08 17:52

мерси за отогворите
става въпрос за снимки на небето, и звезди отразени като чертички в следствие на дългото експониране
мисля да опитам 5-30 минутни, зависи дали няма да са много преекспонирани кадрите.

Отговори на това съобщение
 Re: дълги експонации
Автор: navy   
Дата:   23-08-08 17:57

Малеее малеее... колко умнотии тука... а още колко много ще се изпишат [smilie7]

Дани, има значение ако снимаш на филм.

На дигиталка карай на възможно най-ниско исо. Хубаво е и да имаш дистанционен спусък...

Имай предвид, че ДОРИ и експонация от 30 секунди ще ти докара звездите като чертички [smilie3]
Не си пести чакането... не си пести нафтата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danny_falin   
Дата:   23-08-08 18:06

пак мерси :) не знаех че дори при 30 секунди ще се види на снимка движението на звездите

мисля че не ме разбрахте добре [smilie5]
това което искам е колкото се може по-дълги експозиции а не да компенсирам с високо исо, ще снимам единствено на 100
но преди да направя снимка която ще се експонира 16 минути за да проверя дали няма да е преекспонирана да пусна една на исо 1600 и 1 минута, просто да видя дали няма да има нещо прекалено изгоряло
иначе колкото по-дълги чертите толкова по-добре [smilie5]
направих проби в банята при 5 10 и 30 минути
при 5 перфектно, при 10 вече се появяват неизвесни обекти и при 30 са доста повече, има и цветни такива, но като цяло на исо 100 качеството е доста добро, дори се изненадах при 30мин.

довечера ще видя какви ще са резултатите на открито

поздрави



Публикацията е редактирана (23-08-08 18:09)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: batdin   
Дата:   23-08-08 18:10

За цифрова камера трябва да е линейна зависимостта.Т.е. 1сек исо1600 трябва да дава същата експозиция като 16сек исо100.
За лента е по-другояче,доколкото съм чел.

Отговори на това съобщение
 Re: дълги експонации
Автор: navy   
Дата:   23-08-08 18:11

Сега вече беше ясен, щото от това :
"мисля довечера да правя снимки с дълги експонации и за да проверя дали снимката ще е добре експонирана мисля да опитам примерно на исо 1600 и по кратко време за да спестя чакането и да избегна дълги експонации "
се разбра съвсем друго нещо...

Така, като се базираме на принципите на меренето на апаратите... и невъзможността да се измерят крайно малки зони като звезди, лампи и т.н., ти ще имаш правилно сметната обща експонация и задължително прегаряне на много малките светли източници [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danny_falin   
Дата:   23-08-08 18:18

супер, мерси

а при лента не е ли пак така че ми стана интересно ? там исо 1600 1 сек не е ли 16 сек исо 100? и въобще има ли ленти с такава чувствителност 1600?

там има много интересни ленти за такива цели, мяркал съм тук да си говорите за ленти исо 25
това е яко, с удоволствие бих оставил един ефтин лентак за цялата тъмна част на ноща 4-5 часа някъде по полетата и бих минал да си го събера да видя резултата със звездите, трябва да е много яко

това със сегашните матрици май е невъзможно, като гледам при 30 минути какви неизвесни обекти имам в кадъра представям си при 5 часа [smilie10]


ааа и още нещо, тея операции вредни ли са за апарата ? нещо топличък ми седеше в ръката след 30 минутната, да не го прецакам нещо ?


поздрави



Публикацията е редактирана (23-08-08 18:22)

Отговори на това съобщение
 Re: дълги експонации
Автор: aeobs   
Дата:   23-08-08 18:24

danny_falin написа:

> това което искам е колкото се може по-дълги експозиции а не да компенсирам с високо исо, ще снимам единствено на 100

Експозиция означава общото количество светлина което стига до матрицата/филма.
Няма "дълга експозиция" :)
Виж дълга експонация вече е нещо друго - засветяване на матрицата/филма. :) [smilie24]


А странните обекти са заради нагряването на матрицата.



Публикацията е редактирана (23-08-08 18:27)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danny_falin   
Дата:   23-08-08 18:28

така де, грешка на езика/пръстите

Отговори на това съобщение
 Re: дълги експонации
Автор: aeobs   
Дата:   23-08-08 18:31

Извинявай тогава. :)) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: дълги експонации
Автор: b0bb0   
Дата:   23-08-08 19:35

Ако снимките ще са и на звезди:
- снимай с най-ниското ИСО.
- вероятно ще трябва да позатвориш диафрагмата. Това ще зависи от условията при снимането. При дълги експонации е вероятно кадъра да се преосвети, колкото и тъмно да ти се струва - трябва да налучкаш твоята експонация.
- пусни си noise reduction за да се премахне шума. Може и да не го пуснеш, а да направиш допълнителни кадри със затворета капачка и със същата експонация и температура. Но после ще трябва двата вида кадри да ги смесиш.
- ако снимаш със сравнително по-широк обектив 30 или 60 секунди ще направят минимални трекове.
-ако искаш дълги трекове може да правиш няколко последователни снимки и после да ги наслагваш. Времето между кадрите трябва да е минимално, иначе ще останат промеждутъци в трековете.
- пусни самоснимачката да ти щрака, ако нямаш жило.

Отговори на това съобщение
 Re: дълги експонации
Автор: danny_falin   
Дата:   23-08-08 19:47

имам една long exposure noice reduction
опция в къстъм функциите, тя не влиае ли само на jpg ? защото снимам в raw.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »