Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: antoan   
Дата:   13-08-08 23:32

Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала? Малко тъп въпрос ама не ми е ясно полезно ли е това за самата батерия или сама се разрежда а после почва да се зарежда?
Имам Никон Д80 и Д40 за техните батерии става дума. Примерно снимал съм в събота и ми е останал заряд в батерията наполовина обаче имам да снимам и в неделя и винаги до сега я зареждах отново на фул.
Да не би животът и да се скъси по този начин?
Благодаря![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: n1x0n   
Дата:   13-08-08 23:35

Ми купи си 2-3 резервни батерии и не го мисли този въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: Svsvet   
Дата:   13-08-08 23:35

Да, ще й скъсиш живота. Вредно е да я зареждаш, ако не се е изтощила!

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: ffwd   
Дата:   13-08-08 23:36

Svsvet е прав, с тази разлика, че говори за Ni-MH акумулаторите. При акумулатора на тялото е обратното - не обича да бъде разреждан до край. 1/2 или 3/4 е [smilie24]



Публикацията е редактирана (13-08-08 23:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: джъмбо   
Дата:   13-08-08 23:38

батерията е литиево йонна зареждай когато искаш

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: antoan   
Дата:   13-08-08 23:42

джъмбо [smilie24]
Ей сега включвам да зареждам!
Винаги съм се чудел дали няма да си прецакам така батериите ама щом Джъмбо казва! Няма да му мисля толкова. Сама предполагам , че се съкращават броя на циклите на зареждания на самата батерия. Предполагам си има определен брой зареждания!?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: darksorrow   
Дата:   13-08-08 23:43

антоане, по-вероятно е сегашното ти тяло да ти писне и да го смениш преди батерията да стане толкова неизползваема, че да се налага безпрекословно нова.

за литиевите няма проблем да се зареждат по желание, както вече са ти казали. не го мисли толкоз.

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: antoan   
Дата:   13-08-08 23:45

Благодаря на всички ви!!![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: джъмбо   
Дата:   13-08-08 23:47

500

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: ffwd   
Дата:   13-08-08 23:52

antoan, последно - има неписано грубо правило, че ако един Li-Ion акумулатор влошава свойстава си (вътр. съпротивление, капацитет) до някакво прагово ниво след X пълни цикъла на заряд и разряд, то ако се разрежда само до половината, броят цикли до достигане на същото състояние е приблизително двоен. [smilie24]

darksorrow също е много прав! [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: Svsvet   
Дата:   13-08-08 23:56

ffwd
точно така е[smilie24]
А ако нова батерия се зарежда периодично след само няколко изщракани кадъра, е много вероятно да не изкара повече от месец. Е, все пак е и въпрос на късмет.

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: fmj   
Дата:   14-08-08 00:32

дрън дрън литиево йоните имат цикли но по скоро стареят и им действа ниската температура от колкото зареждането в неразредено състояние.срока 2 години от там на сетне е дар [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: geniusloci   
Дата:   14-08-08 01:09

Svsvet написа:

> Да, ще й скъсиш живота. Вредно е да я зареждаш, ако не се е
> изтощила!

Това може и да се отнася за други батерии, но не и за Li-Ion и Li-Pol. Един цикъл при тях може да е и със зареждания по 5%, все тая.

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: cade   
Дата:   14-08-08 01:10

Svsvet написа:

> ffwd
> точно така е[smilie24]
> А ако нова батерия се зарежда периодично след само няколко
> изщракани кадъра, е много вероятно да не изкара повече от
> месец. Е, все пак е и въпрос на късмет.

точно ама не. защото ffwd каза точно обратното [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: джъмбо   
Дата:   14-08-08 09:23

зареждай си батерията когато искаш..... не слушай глупостите.....
литиево йонната батерия това и е полезната черта..... (освен грамажа)

поне аз до сега не съм скапал батерия на телефон или на никон

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: danbi   
Дата:   14-08-08 09:28

на мен ми се е случвало да скапя батерия на телефон, но след 2-3 години употреба.

батерията ти е най-евтиния консуматив. добре е да имаш резервна батерия когато излизаш, за да не останеш без камера [smile] иначе да, може да се зарежда по всяко време.

кофтито е, че в един момент ще ти останат батерии [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: d256h   
Дата:   14-08-08 09:38

Моя опит с литиевите батерии е показал, че трябва да се спазва правилото за пълен цикъл на заряд/разряд. Имам батерии на над 6 години и отдавна надхвърлили посочения в спецификацията брой цикли на зареждане. Принципно е добре да имаш поне две батерии, които да въртиш, което ще ти помогне да ги използваш всеки път до пълен разряд. Литиевите барерии също имат мемори ефетк, но той е много по-слабо изразен).

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: danbi   
Дата:   14-08-08 09:45

по спомени, препоръчва се да не разреждаш литиевата батерия под 10% (или може би 5%).

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: danny_falin   
Дата:   14-08-08 10:00

имам опит с 300д
за близо 3 години съм я зареждал точно когато ми падне и дори не до пълен заряд,
често ми се е случвало да я зареждам и по 20тина минутки за да спася положението

до последно си правече по 500 кадъра
така че според мен не трябва въобще да си натоварваш мозъка с подобни глупости
след 3 години дори и да се скапе, ако още си ползваш и обичаш тялото, ще го поглезиш с нова, пък дай боже вместо него да смениш, да добавиш някое страхотно стъкло отпреде му [smilie24]

поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: pmartinov   
Дата:   14-08-08 10:02

d256h



[smilie24] ТОЧНО ![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: IDA   
Дата:   14-08-08 11:21

Абсолютно съгласен с d256h! Този подход е описан и като най-правилен в литературата. Лично съм правил дори няколко пъти следния прост опит. С разредена наполовина и дозаредена батерия апаратът прави с около 30% по-малко кадри, отколкото с разредена и след това напълно заредена батерия.

Данби е прав за тези 5 до 10% остатъчен заряд. За щастие, автоматиката на апаратите разпознава това състояние и изключва батерията преди напълно да се е разредила, така че винаги остава до около 10% заряд в нея. При такъв разряд, зарядът трае около 90 минути със зарядното на апарата и в този случай батерията прави максимален брой кадри.

Никога не знаеш, колко кадри ще ти се наложи да правиш по време на сесия. Затова, носенето на втора заредена батерия е абсолютно задължителна, ако не искаш неприятни изненади. Аз винаги сменям разредената батерия с резервната в момента, в който първата се разреди до отказ на апарата. По такъв начин знам, че при следващия и заряд, ще имам напълно заредена батерия, обезпечаваща максимален брой кадри. Така също елиминирам напълно и необходимостта от дозареждане, което удължава и живота на батериите.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: geniusloci   
Дата:   14-08-08 11:31

Тези 10% не могат да бъдат "изхарчени", освен от саморазряд, което пък ще отнеме... доста.

Li-Ion батериите преди всичко стареят. Продължавам да твърдя, че няма значение как ги зареждате. Единствената разлика при пълно зареждане за повече време е, че над 80% от заряда започва бавно зареждане, нещо, което няма да стане при спорадични включвания.

От опит с батерии на телефони и разни други джаджи смея да твърдя, че няма значение как се зарежда. В момента имам два телефона SE с аналогични батерии, един от тях ползвам като МР3 плейър и съответно натоварвам много повече. Независимо от това, че го зареждам когато и за колкото сваря, а другия - винаги при пълно разреждане, разликата при нормално ползване е маргинална и определено се дължи на самия телефон. А говоря за поне 50 цикъла с дозареждане (т.е. сега за 15 минути, довечера за 30, утре или когато там за малко и т.н.).

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: antoan   
Дата:   14-08-08 11:41

Полезни неща научавам! Благодаря ви![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: danbi   
Дата:   14-08-08 11:45

50 цикъла са крайно недостатъчни за оценка на ефекта.

Твърди се, че през първите 5-10 цикъла литиоево-йонната батерия формира заряда си. затова поне тези първи зареждания трябва да се правят пълно зареждане -- пълно разреждане.

живота на една такава батерия би трябвало да е 500-1000 пълни цикъла. при Ni-MH батериите примерно, все едно колко от капацитета зареждаш, цикъла си е цикъл. при литиево-йонната батерия ако я разреждаш наполовина, циклите може и да станат 1000-1500. ако я разреждаш само 10% и след това зареждаш обаче, няма да станат 10 пъти повече!!!

колко често зареждате примерно мобилния си телефон? ако го правите веднъж на 3 дни (а повечето хора и по-рядко), 500 цикъла са някакви си 4 години... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Да зареждам ли батерията си отново ако е наполовина паднала?
Автор: pmartinov   
Дата:   14-08-08 12:02

Първите си акукулаторни батерии Санио Кадника Синтер Електрод закупих през 1986г от Западна Германия.

Бедна ви е фантазията колко батерии са ми минали през ръцете:)

И колко зарядни ...


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »