Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Ситуацията при мониторите
Автор: darksorrow   
Дата:   12-08-08 12:24

Пускам темата тук, защото, според мен, си е адски важна част от стандартния работен процес, чийто аспекти се обсъждат тук :)

Накратко, към хората, които следят какво се случва при ТФТ дисплеите - как стоят нещата в момента в различните класове монитори, изключая най-скъпите варианти, където (лично мнение, не скачайте) марките са 3.

Има ли според вас смисъл от сравнително бюджетно ТФТ за работа със снимки? Кои модели се калибрират добре (чувам, че някои по рождение не стават)? Какво бихте избрали (и дали изобщо бихте взели) нещо, което клони към бюджетния клас. Доволни ли сте от вашия и т.н...

Пускам темата за себе си, защото ми е актуална, но подозирам, че би била интересна за доста хора.

Ще започна аз с два "бюджетни" варианта като ориентир:

HP L1955 s и Philips 190P7EG (или ES)?

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: GenaDP   
Дата:   12-08-08 12:25

Земи си някое Ейзо на старо за същите пари...

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: d256h   
Дата:   12-08-08 12:31

Ееее, ако двете фирми, които си пуснал за питане са от 'онези три фирми' , просто темата става безсмислена, поне за мен...
Принципно през два месеца се появява същата тема, защо не поработиш с търсачката?
Ако нямаш бърза работа 'със снимките' изчакай, събери някой лев повечко и си купи един 'нормален' монитор предназначен за фото обработка, до към 2000лв..

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danny_falin   
Дата:   12-08-08 12:42

нали се сещаш колко хора могат да дадат 2000 лева за монитор [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: darksorrow   
Дата:   12-08-08 13:02

d256h, как мислиш, дали са от тях, като ми четеш предния пост :)?

2000лв са абсурд да дам за монитор просто, дайте да говорим за реалистични неща. аз лично не познавам човек, който да има на такава стойност, няма да му избия парите => няма да ги дам.

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: d256h   
Дата:   12-08-08 13:25

ей, кротко бе, ще ме изядете, нали има питане, ето аз казвам мнението си!
Давам пример: За тия 2 месеца пътувах много и съм навъртял около 50Гига снимки в ждипег формат. Измежду кадрите има направо суперски, но като гледам един такъв на лаптопа ми, а после на стария ми ЦРТ монитор, виждам че ТФТ-то направо никакво го няма в полутоновете и е пълна скръб. Аз не виждам смисъл да си купи човек нов монитор, при това с намерение да се занимава с обработка на снимки, пък и калибрация да има..
И какво, да дам 400 лв за да чета само поща и да си браузвам по сайтовете, това ли ми предлагате? Сори, въпрос на разбиране за нещата е, както казват някои, не съм достатъчно богат за да си купувам евтини боклуци...
[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: sen_shui   
Дата:   12-08-08 13:35

много точно казано [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: darksorrow   
Дата:   12-08-08 13:39

ok, д256, за да си в духа на темата (защото аз се опитах да визирам конкретни модели) - сподели ти с какъв си, ако имаш желание? какво ти допада в него?

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: didesignbg   
Дата:   12-08-08 13:42

Всички ли тука бачкат толкова цветово критични неща, че се хвърляте на монитори за по 2 бона?
Да няма смисъл да вземеш ТН боклук, но за два бона ще си накупя толкова даймъндтрони че няма да мога да ги събера в мазето.
darksorrow, напиши дали ще вършиш работа с него, или е за вкъщи и ще го ползваш и за обработка на снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: ilcoin   
Дата:   12-08-08 13:45

Единствения вариант да направиш "от пръдня боя" (с извинения, ама цялата тая тема е в тоя дух) е да си земеш един добър CRT монитор. Щом ще е за домашна употреба, значи ще стане работата. Аз имам един NEC със DiamondTron тръба и за това е ОК. Бачкай си на лаптопа, пък като ти трябва да работиш снимки, закачай го него. Може даже и да инвестираш малко пари за калибрация, ако не го ползваш много често няма да се налага повторно калибриране толкова често

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: darksorrow   
Дата:   12-08-08 13:47

didesign, и двете - ще си е мой домашен монитор, но принципно приоритет ми е добро цветопредаване и читав контраст, защото понякога подготвям неща за печат, които е важно да изглеждат добре, а почти перманентно правя неща и за уеб.

ясно е, че няма как да искам монитор, който да предава цялото аРГБ, търся приемлив вариант цена/качество, който, естествено, ще се калибрира впоследствие.

абсолютно съм наясно, че е малоумие да инвестираш примерно 4-5 хиляди лева в скъпа техника и накрая да зяпаш резултата на кофти монотор, просто някак не мога да се самонавия, че читава MVA или (х)PVA матрица (a защо не и IPS) няма да ми е достатъчна в огромната част от случаите.

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: darksorrow   
Дата:   12-08-08 13:49

не съм скочил да купувам нищо в момента - проучвам си ситуацията. добро решение на адекватна цена - не съм визирал нито конкретни цени, нито конкретни марки.

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: droopy   
Дата:   12-08-08 13:53

Е ако се иска качество и към мак може да се загледа човек, но до колкото разбирам въпроса .. е монитор, който да върши работа?

Офисният е 2к+ има още 2 за по 1800лв ..
сега какво ? Станаха ли снимките ми по- [smilie11]

Към думичката професионален много хора се пристрастиха за да се чувстват такива [ezik]

Има чудесни решения и до 1000лв. и малко над 1000лв. Но ползвам от 2000лв. защото нито давам парите нито като пратя нещо за печат 50 000 тираж мога да си позволя да не е това, което виждам от до по цялата гама.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   12-08-08 14:06

Дарки зависи дали е за кеф или за работа... това определя всичко...

питай Пешо ще ти кажа че с 2 фотосесии се избива такъв монитор...

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: stoyan_5   
Дата:   12-08-08 14:08

... сега като се пенсионирам и ще стана фотограф![smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: feon   
Дата:   12-08-08 14:14

Купи си Apple Cinema Display 20" - чудесен монитор, в момента цената му е към 1300 лв. Аз съм с такъв от година и половина и съм много доволен, калибрира се чудесно, работи и на ПЦ без проблем. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   12-08-08 14:33

феон този монитор си е правен за мак, закачането му на пц е изгъзица... като имаш мак е прекрасен

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: zaiko   
Дата:   12-08-08 14:48

кви 1000лв бе??? [smilie10] [smilie10] [smilie10] За много по-малко пари става въпрос, айде какво почнахте всичките сякаш си изкарвате парите с обработка на снимки и за вас монитори от по 400-600лв за нищо не стават [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: stoyan_5   
Дата:   12-08-08 14:55

Само Асус!
..........

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: IDA   
Дата:   12-08-08 15:08

Аз си взех един 17-инчов DELL на старо за 60 лв., калибрирах го (става идеално !!!), калибрирах си и принтера за хартията и мастилата, които ползвам и сега, това, което виждам на екрана по цветове е 1:1 с отпечатъка. Повече не ми трябва.

Главното преимущество на DELL-a, лично за мен е, че изображението е много рязко, но не суперконтрастно и не ми уморява очите дори и след 12 часа работа. С доста по-скъпите модели, които добре калибрирани, бяха много по-контрастни и ярки, имах сериозни проблеми в това отношение.

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: d256h   
Дата:   12-08-08 15:09

'Ситуацията при мониторите' изясни ли се?

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: d256h   
Дата:   12-08-08 15:10

Tuesday, 12 August 2008
Lenovo ThinkPad W700 for photographers
Click for: Lenovo ThinkPad W700 for photographersLenova has released the ThinkPad W700 laptop aimed at photographers and designers, offering a built-in graphics tablet and color calibrator. What’s more, the display displays 72% of the possible color gamut of the Adobe RGB color space whereas most normal laptop displays can only show 45%. This 17-inch widescreen mobile workstation is bundled with the new Nvidia Quadro FX 2700M and 3700M Open GL graphics processors with up to 1GB of video memory. It also features up to 8GB of high speed DDR3 memory, optional dual hard drives with RAID configurations, a 7-in-1 built-in card reader, a range of wireless connectivity options and multimedia capabilities including an optional Blu-ray DVD burner/player. (12:00 GMT)
http://www.dpreview.com/news/0808/08081204thinkpad.asp




Публикацията е редактирана (12-08-08 15:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: Alex-dan   
Дата:   12-08-08 16:02

DELL & NEC с IPS са най-добре цена/качество. Проблема е, че няма много места на които да се видят, и затова хвърчат мнения "луди ли сте, 1500 лв за монитор". Разликата е просто... Не съжалявам нито за секунда за моя НЕК 2090Uxi [smilie21]

http://www.vali.bg/?group=&article=122&content=/article_content.php


Вали са официален представител на НЕК
http://www.vali.bg/?manufacturer=&group=53&content=/group_content.php&orderby=name_up


Само дето понякога се пъна пъна за някоя снимка и после като се замисля, че така или иначе се гледа на гадни разни...

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: iavor_iankov   
Дата:   12-08-08 16:10

Каква ситуация? Важна е матрицата. За малко пари Lenovo L220x според мен е доста приличен монитор - S-PVA мисля, че беше. Трябват му калибровки за да е по-точен, обаче.

Вече ако трябва истинска точност IPS и производните им матрици...

Но всичко опира до това дали ти трябва нещо подобно.

Отговори на това съобщение
 Re: Ситуацията при мониторите
Автор: bobihot   
Дата:   12-08-08 16:47

NEC1970NX

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »