Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Схема на елек.стабилизатор от 12V на 8V.
Автор: emo99   
Дата:   16-07-08 18:16

Здравейте !Зная,че много от Вас се занимават и с електроника.Та въпросът ми е дали някой е пробвал подобна схема на електронен стабилизатор.Мисля,че беше много елементарна-само с една ИС и променливо съпротивление за финно регулиране.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Схема на елек.стабилизатор от 12V на 8V.
Автор: Davidoff   
Дата:   16-07-08 18:33

http://www.fairchildsemi.com/pf/LM/LM7808.html


От това по-просто нема [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Схема на елек.стабилизатор от 12V на 8V.
Автор: bobihot   
Дата:   16-07-08 18:36

Ако не ти трябва фино регулиране има директно 7808. Ако ти трябва фино регулиране- става със 7805, която е стандартна или с 317, с който може да го сваляш под 5в. Има и импулсни схеми- с по-високо КПД, са подходящи при голям ток и ако не са за аналогови входове. Та е хубаво да уточниш, за какво ще го ползваш и обхват на тока, който ще консумираш?

Отговори на това съобщение
 Re: Схема на елек.стабилизатор от 12V на 8V.
Автор: emo99   
Дата:   16-07-08 19:02

....за захранване на видеокамера.Имам 2 ориг.акумулатора(7.2 V 640 mAh),но с тях снимам около 2 часа,а се налага понякога да снимам още.Та по тази причина си купих 12 V акумулатор.Само, че входа на камерата е за 7,9 V.Благодаря Ви за информацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Схема на елек.стабилизатор от 12V на 8V.
Автор: stoyan_5   
Дата:   16-07-08 19:37

http://www.fairchildsemi.com/ds/LM/LM7808.pdf


Ще трябва да монтираш на радиатор /алуяминий 2 мм 50х50 мм/.

Отговори на това съобщение
 Re: Схема на елек.стабилизатор от 12V на 8V.
Автор: emo99   
Дата:   16-07-08 20:19

...схемата ,която бях видял беше доста елементарна.ИС в обикновен корпус мисля,че беше с 4 извода,променливо съпротивление и кондензатор май.Търся човека ,който я беше нарисувал,ама нещо не мога да го открия.

Отговори на това съобщение
 Re: Схема на елек.стабилизатор от 12V на 8V.
Автор: fmj   
Дата:   16-07-08 20:25

аз си направих батерия от 6 елемента по 1.2волта последователно свързани 4 ампера по лесно от това което искаш.ако пробие схемата директно 12волта на клемите на камерата[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Схема на елек.стабилизатор от 12V на 8V.
Автор: batdin   
Дата:   16-07-08 22:23

Дано не се изказвам неподготвен,но си мисля,че е възможно пиковата консумация на видеокамерата в даден момент да надвиши възможностите на стандартен стабилизатор (1А за 78ХХ).Тогава камерата просто ще си забие.LM317 дава 1.5А, ако стигне-добре.В описанието си пише и как се свързва,има и формули.Аз бих пробвал първо с 7808 обаче(както вече те посъветваха),че е по-лесно.
Импулсни схеми по-добре не ползвай,ако преди това не си го правил.Имат си предимства,имат си обаче и тънкости.
Да не забравиш (независимо дали ползваш 7808 или LM317) да сложиш големичък кондензатор на изхода й (2200 микрофарада или повече),защото пиковата консумация не е известна и си струва да се презапасиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Схема на елек.стабилизатор от 12V на 8V.
Автор: jekopj   
Дата:   16-07-08 22:30

По-елементарно от товарно съпротивление /или някаква крушка/ не виждам.Електрониката може да те подведе.Но нека се изкажат и специалисти...[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Схема на елек.стабилизатор от 12V на 8V.
Автор: tvpetrov   
Дата:   16-07-08 23:08

Най добре опитай с това http://www.national.com/ds/LM/LM338.pdf
5 ампера е и с него съм захранвал и малък 9волтов лаптоп от 14в. източник и други под.у-ва.Сложи я на подходящ радиатор,защото има нужда от охлаждане.Схемата е снабдена с термична защита и защита от късо.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Paqk   
Дата:   18-07-08 13:32

ако камерата ти е Сони,ще имаш големи проблеми,тези гадове работят с чип,аз имам такава и едвам успях да излъжа.

Отговори на това съобщение
 Re: Схема на елек.стабилизатор от 12V на 8V.
Автор: asahi   
Дата:   18-07-08 14:11

Едно 7805 на радиатор и с 3 волтов ценер на средния извод към маса и с готов.
КПД-то в стабилизаторите с компенсация на напрежението не е високо, но вярвам си як - ще си носиш акумулаторите.

Отговори на това съобщение
 Re: Схема на елек.стабилизатор от 12V на 8V.
Автор: boreto   
Дата:   18-07-08 15:20

Това упражнение вече съм го минавал.
Трябваше първо да попиташ, после да купуваш.

Още не е късно. Взимаш 6 броя NiMH акумулатори размер АА. Взимаш си и един държач за 6 батерии. Връзваш си нужното куплунгче. Готово.
Така имаш акумулатор 7,2 V / 2700 mAh. ще снимаш 5 часа с него.
Е, трябва да си имаш и зареждачка за NiMH акумулатори размер АА. Евтини са.

Отговори на това съобщение
 Re: Схема на елек.стабилизатор от 12V на 8V.
Автор: IDA   
Дата:   18-07-08 16:40

Два бр. LM 317 в паралел също работят добре. При добро охлаждане ще можеш да дърпаш до 3А ток. Надявам се да е достатъчно.

Иначе, аз бих избрал варианта на Борето.

Отговори на това съобщение
 Re: Схема на елек.стабилизатор от 12V на 8V.
Автор: Блясък   
Дата:   18-07-08 23:44

Ако знаете какви калпави държачи за батерии се продават по магазините.... по-добре си запой батериите една за друга. И аз гласувам за комплекта батерийки [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Схема на елек.стабилизатор от 12V на 8V.
Автор: 5kan   
Дата:   19-07-08 08:33

продават се акумулатори с готови за запояване пластини - цената е същата

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »