Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 35mm equivalent focal length: 28-82mm или въпрос за еквивалента
Автор: sticky   
Дата:   07-07-08 14:11

От доста време имам такъв въпрос.
Ако имам тяло Olympus e-510 примерно с обектив ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm, еквивалента за 35мм какво означава?
Означава ли че ще имам варио 28-82мм.

И в момента на моята камера пише 28-300мм (135мм еквивалент)
В сравнение с моя 14-42 какво означава???

Дайте примери моля.

Благодаря предварително


Отговори на това съобщение
 Re: 35mm equivalent focal length: 28-82mm или въпрос за еквивалента
Автор: hash   
Дата:   07-07-08 14:54

еквивалента ти на сегашната камера е 35мм, не 135мм.

14-42 за олимпуса ще ти е наистина 28-82. т.е. на широкия край ще имаш приблизително същия зрителен ъгъл като сегашния ти апарат.

на дългия край ще имаш чувствително по-малко "приближение". 82 мм срещу 300мм. малко под четири пъти по-малко. за целта за олимпуса си взимаш още един телеобектив.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm equivalent focal length: 28-82mm или въпрос за еквивалента
Автор: ivan.draganov   
Дата:   07-07-08 15:00

еквивалента за 35 мм ,означава приравнено на филм лайка формат /приравнено с аналоговите апарати/ 14-42 = 28-84 мм ,заради кропа на сензора ти ,умножаваш по 2мм-те!

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm equivalent focal length: 28-82mm или въпрос за еквивалента
Автор: mike74   
Дата:   07-07-08 15:19

Този 35 мм. еквивалент се дава за да се приравнят по някакъв общ критерий зрителните ъгли при различните формати и марки. За да можеш да сравниш примерно компактен турбо-сапунер с 6-72мм обектив с Цанон 400Д примерно с обектив 18-55мм. Така казани милиметрите сами по себе си не ти казват какъв зрителен ъгъл ще имаш в единия и другия случай, само че ако знаеш че при турбо сапунера 35мм. екв. фок. разстояние е 36-432мм. кроп фактора му е 6, т.е. умножоваш 6х6 в късия и 6х72 в дългия край. Този кроп фактор показва че диагонала на матрициата на този турбо-сапунер е 6 пъти по-малка от диагонала на класическия филмов кадър (36х24мм диагонал 43мм). При Цанон 400Д, диагонала на матрицата е 1.6 пъти по-малък от филмовия, т.е. при него ще умножиш по 1.6, или обектив 18-55 ще е 28.8-88 мм. Това ти казва че с този обектив 400Д-то ще има по-широк зрителен ъгъл 28.8 срещу 36 на сапунера, като сложиш друг обектив на 400Д-то ще се променят нещата разбира се :)
В общи линии това е смисъл на приравненото фокусно разстояние. При сапунерите има няколко стандарта на матриците не знам на изуст цифри, при ДСЛР-ите кроп фактора варира според сензора който използват различните фирми - Цанон са с 1.6, Никон, Пентакс, Сони с 1.5, Олимпус е с 2.
И те така умножоваш мм по кроп фактор за не сравняваш чушки с домати, а чушки с пиперки [smilie5]



Публикацията е редактирана (07-07-08 15:21)

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm equivalent focal length: 28-82mm или въпрос за еквивалента
Автор: mike74   
Дата:   07-07-08 15:28

Моето е малко объркано може би обяснение, не до там систематизирано.
Ето тук, подробно и систематизирано обяснение

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm equivalent focal length: 28-82mm или въпрос за еквивалента
Автор: sticky   
Дата:   07-07-08 16:08

Ей хора мерси много

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm equivalent focal length: 28-82mm или въпрос за еквивалента
Автор: asenr   
Дата:   07-07-08 19:23

Фокусно разстояние 35 мм еквивалент значи че ако кроп-факторът ти е 2, то обектив с фокусно разстояние 14-42 мм на твоя апарат ще има същия зрителен ъгъл като обектив 28-84 мм на апарат с 35 мм филм. Кроп-факторът не променя по никакъв начин фокусното разстояние на обектива. Ей тук има много добро обяснение, надявам се четеш английски - http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/digital-camera-sensor-size.htm



Отговори на това съобщение
 Re: 35mm equivalent focal length: 28-82mm или въпрос за еквивалента
Автор: caro-anton   
Дата:   08-07-08 10:11

Може ли да попитам нещо, което сега ме замъчи?
Преди снимах на среден формат. Минах на дребен формат, заради може да се каже здравословни причини - не мога да нося тежко. Ами няма сравнение...
Сега, с тези кроп-мроп чудесии... Ами на мен би ми било гадно да снимам на нещо с кроп ... то какъв обектив ще ползвам? 25 мм ще ми е нормалния? Поне трябва да е ФФ, така си мисля. Или пък ще трябва да снимам с различни телеобективи.
Нещо да ми се губи?

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm equivalent focal length: 28-82mm или въпрос за еквивалента
Автор: tofo   
Дата:   08-07-08 10:26

Ми щом не те кефи кропа-вземи си фул формат бре. Избор-дал господ. И на тела и на обективи.[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: 35mm equivalent focal length: 28-82mm или въпрос за еквивалента
Автор: ivan.draganov   
Дата:   08-07-08 23:26

Каро -Антоне !
НИКОН Д3 е твоя апарат,повярвай ми ..ама иди си го купи ....[smilie3] !!

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm equivalent focal length: 28-82mm или въпрос за еквивалента
Автор: asenr   
Дата:   08-07-08 23:48

Кропките и те могат да тежат. Зависи какво стъкло ще им сложиш [smilie7]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »