Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Снимане в Рилския манастир?
Автор: Amigo   
Дата:   06-05-08 12:23

Имаше една тема тук за манастирите и за снимането в тях, но не я откривам по незнайни причини... [smilie8] Та понеже идват едни приятели от чужбина и искат да отидат до Рилския манастир, въпросът ми е вътре и отвън може ли да се снима свободно или при какви условия? [cool] И ако можете да дадете идея за някакви други забележителности, природни или човекосътворени, между София и Благоевград, които си струва да се посетят? [smilie8] [thankyou] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в Рилския манастир?
Автор: djogata   
Дата:   06-05-08 12:31

Да идат от Рилския манастир нагоре още 5км - до Партизанска поляна (Кирова поляна) - оттам има страхотна гледка към Мальовишкото било на Рила.

На връщане да минат през гроба на св. Иван Рилски - от един паркинг на пътя по една пътечка 10-15 минути пеша. Там има една църква (първата версия на манастира всъщност) и там е пещерата, където Иван Рилски е живял. Там има и една чешма, а от чешмата на 20-30м нагоре по една пътечка се намира "Скалата на молитвата" - една скала, от която се открива прекрасна гледка към цялата долина на Рилска река.

Между гр. Рила и Благоевград има едно селце - Стоб, при което са Стобските пирамиди - пак интересно природно образувание.

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в Рилския манастир?
Автор: vga   
Дата:   06-05-08 12:49

Кирилова поляна вместо Кирова, и е на 7 километра нагоре, но както и да е. информацията която ти е дал джогата е добра. над град Рила при скалата Кръста има новонаправена екопътека, много приятна и с чудесна гледка към рилската долина чак до Струма. Започва от ергенския гьол на Рилска река, в който се къпя от 2 годишен та до днес. Израснал съм в Рила и имам информация за района :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в Рилския манастир?
Автор: Lalinda   
Дата:   06-05-08 13:09

Спомням си, че в Троянския манастир се снима срещу заплащане - помня, че бях единственият човек от групата, платил сумата и получил разписка за това, та като ме наругаха, превантивно, като ме видяха да снимам, и си показах МЪЛЧАЛИВО билета за снимане, направо онемяха... чак ми заговориха на английски след това!
[smilie10]

Сещам се сега и че преди време водих мой познат, френски архитект, в Копривщица. Искаше да снима в църквата и отнесе голяма ругатня за това, че си бе извадил апарата (нищо че никъде не пишеше нищо по въпроса за снимането). Като каза на ругаещия (и аз преведох), че баща му е реставрирал и построил десетки църкви в Южна Франция, скаралият му каза да снима на воля и че можел да снима и без пари (но той междувременно му бе платил).

Мили родни картинки... вероятно и в Рилския се снима срещу заплащане, информирай се още на касата.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в Рилския манастир?
Автор: alexoff   
Дата:   06-05-08 13:35

Последно преди една година като ходих на Рилския манастир си снимах в двора без никакви проблеми никой нищо не ми каза, все пак там идват много туристи и е нормално да се снима, но в самата черква снимането е забранено има си и табела, която стои там не от скоро а от много години. Поне за заплащане нищо не съм чул.

Лично мое мнение е, че на подобни места (вътрешността на черквите) би трябвало да може да се снима но само и единствено без светкавица , така че да не притесняваш околните, все пак това е храм и някои хора отиват там за да се уединят и разбирасе да бъдеш достатъчно дискретен, така че да не се натрапваш.Amigo написа:

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в Рилския манастир?
Автор: jrr   
Дата:   06-05-08 13:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в Рилския манастир?
Автор: tupan   
Дата:   06-05-08 13:43

Преди три бях в Рилската обител.В двора на манастира,както и извън него няма проблем да се снима.Забранено е снимането в църквата на манастира.Има съответните табели.За плащане, мисля,че не става въобще дума.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в Рилския манастир?
Автор: nikton1954   
Дата:   06-05-08 13:54

Оня ден / 04.05.2008 г. / бях на Рилския манастир.Както казва alexoff е разрешено снимането навсякъде освен вътре в църквата.Хвана ме яд и снимах и вътре разбира се без да вдигам апарата до очите си и без светкавица, а така както ми висеше на врата при ниска скорост.Не можех да кадрирам добре, но долу-горе се получи.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в Рилския манастир?
Автор: Amigo   
Дата:   06-05-08 14:34

[thankyou] [thankyou] [smilie6] [smilie6] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в Рилския манастир?
Автор: stoychev   
Дата:   06-05-08 16:20

nikton1954, какво спечели като снима в църквата? Разбирам поне да си композирал, да си уловил момент, а то станало просто цъкване. Няма смисъл според мен.

Недей, че сега се сетих за туристите със сапунери как праскаха иконите със светкавици... простащина.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в Рилския манастир?
Автор: vga   
Дата:   06-05-08 17:22

я господин стойчев да обясни на четящите какво не е наред при снимането на икони със светкавица, моля. да не изпопада боята случайно? или ще избелеят? тогава защо не потъмняват от тъмното дето все седят? простащина било... нещо ми взучи като не твое мнение а нещо което някой е казал и на теб ти е харесало, или? тая тема е обсъждана достатъчно но все пак ми стана любопитно какво мислиш ти че им става на иконите от светкавиците.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в Рилския манастир?
Автор: Prakticar   
Дата:   06-05-08 18:32

На иконите, разбира се, нищо им няма от светкавицата. Димът от свещите им вреди много повече. Простащина е отношението и поведението на 99% от посетителите на манастира, дето са го налазили като скакалци.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в Рилския манастир?
Автор: stoychev   
Дата:   06-05-08 19:41

Нееее, питам защо по дяволите ви трябва да снимате икони? И изобщо по църкви и храмове. Това са свещени места, места на които вярващите търсят успокоение и връзка с Бог, не са обекти за снимане според мен.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »