Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Права?
Автор: ipopo   
Дата:   29-04-08 17:12

Зачетох се в темата по-долу, по повод дали пожарникарите могат да ти вземат техниката. Та мен от доста време ме гложди кой, как и кога има правото да снима и взима и пр. [smilie3] Гледах в архива за подобна тема, но не видях нищо, та питанията са ми:

1. Къде мога да снимам (често от гарите имат навика да гонят... метрото)

2. Кого мога да снимам (тука почти всичко е ясно, но все пак)

3. Кой може да ми взима/разглежда тениката (г-дата полицаи и пр.)

...на повечето въпроси имам потенциални отговори, но все пак ми е интересно, пък и закони няма да откажа да попрочета [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Права?
Автор: asahi   
Дата:   29-04-08 17:22

1. Навсякъде, осен ако не е забранено/ограничено от закон, постановление или местна разпоредба.
2. Не можеш да снимаш някой без рзрешение освен ако е публична личност или полицай на работа. Ако извършва следствени действия пак не можеш да го снимаш.
3. Техниката може да ти я изземе полицай с постановление на прокурор. Съставя се протокол. При изземване разгледай внимателно служебната карта н аполицая, запомни му трите имена и РПУ-то, подсигури си и свидетели.

(Научи се бързо и незабелязано да си вадиш картата - помага в критични ситуации).

Отговори на това съобщение
 Re: Права?
Автор: lansky   
Дата:   29-04-08 17:31

КОНСТИТУЦИЯ НА РБ
Чл. 32. (1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.

(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

Чл. 33. (1) Жилището е неприкосновено. Без съгласието на обитателя му никой не може да влиза или да остава в него освен в случаите, изрично посочени в закона.

(2) Влизане или оставане в жилището без съгласие на неговия обитател или без разрешение на съдебната власт се допуска само за предотвратяване на непосредствено предстоящо или започнало престъпление, за залавяне на извършителя му, както и в случаите на крайна необходимост

Отговори на това съобщение
 Re: Права?
Автор: Lalinda   
Дата:   29-04-08 20:15

Вземали са ми "техниката" при опит да снимам шлюз (извадиха филма и ми върнаха фотоапарата). Оказа се, че капитанът на кораба ме е предупреждавал, но духаше вятър и не съм го била чула.

Всъщност, шлюзовете са особено фотогенични.
[smilie7]

Двайсетина години по-късно снимах на воля шлюзове в Бретан и никой нищо не ми взе (нямаше дори кой да ме види, камо ли да ме предупреди да не го правя).

Иначе и аз бях постнала в една друга тема днес извадки от Глава втора на нашата Конституция, подобно на lansky.

Отговори на това съобщение
 Re: Права?
Автор: alsash   
Дата:   29-04-08 20:23

ех таз революционна бдителност....[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Права?
Автор: Zahito   
Дата:   29-04-08 21:09

Относно това което каза Asahi, мисля че преди доста време приеха някаква глупост с която се забранява да се снима който и да е орган на реда... Може би за да са по-спокойни когато взимат рушвети.



Публикацията е редактирана (29-04-08 21:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Права?
Автор: Снежанка   
Дата:   29-04-08 21:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Права?
Автор: lansky   
Дата:   29-04-08 21:24

тази препратка започва така:

"според разговора ми със специалист"

в счетоводните среди има един лаф "Дума в папка не стои" - нито специалиста е цитираня нито решенията, които са "практиката на българските съдилища"

ако кажеш - "така ми казаха в еди си кой форум..." ще звучи несериозно, иначе браво на моби дик за труда

Отговори на това съобщение
 Re: Права?
Автор: Grandpa   
Дата:   29-04-08 21:30

lansky написа:

> КОНСТИТУЦИЯ НА РБ
> Чл. 32. (1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки
> има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния
> му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство
> и добро име.
>
> (2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран,
> записван или подлаган на други подобни действия без негово
> знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в
> предвидените от закона случаи.
>
> Чл. 33. (1) Жилището е неприкосновено. Без съгласието на
> обитателя му никой не може да влиза или да остава в него освен
> в случаите, изрично посочени в закона.
>
> (2) Влизане или оставане в жилището без съгласие на неговия
> обитател или без разрешение на съдебната власт се допуска само
> за предотвратяване на непосредствено предстоящо или започнало
> престъпление, за залавяне на извършителя му, както и в случаите
> на крайна необходимост

Типчен пример за закони "по български".
Всяка една от точките завършва с някакво "освен" извъртане, достатъчно за да направи от закона локум...

Отговори на това съобщение
 Re: Права?
Автор: borisyankov   
Дата:   29-04-08 22:03

> Вземали са ми "техниката" при опит да снимам шлюз (извадиха филма и ми върнаха фотоапарата). Оказа се, че капитанът на кораба ме е предупреждавал, но духаше вятър и не съм го била чула.

Най-вероятно е било противозаконно. Даже и на събития или места където е забранено снимането, можеш да снимаш и нямат право да ти вземат картата/лентата. Могат само да те изгонят [cool]


Колкото до правото някой да бъде фотографиран - на запад, в повечето страни/щати няма такава забрана. Ако човек или сграда е на публично място, логиката (а и закона) заключва че правенето на снимка е разрешено.

Отговори на това съобщение
 Re: Права?
Автор: borisyankov   
Дата:   29-04-08 22:04

> (2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, ....

Наистина се надявам това да е недоразумение, част от този закон.

Само се замислете че иначе никаква новина придружена от снимка или видео не може да гледате.

Джеймс Начуей щеше да е сватбен фотограф. Как би станал номера иначе? Отива той на бойното поле и почва да събира модел релийзи от воюващите [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Права?
Автор: lansky   
Дата:   30-04-08 00:02

Grandpa

не съм го написал аз а КОНСТИТУЦИЯТА

беше нещо от типа на "върховен и основен закон" чл 5 от нея ама вече съм на доволно количество винце пък и апис-а ми е в офиса за да съм точен...


далеч по дребни грижи ме терзаят в момента, как се плаща патентен данък за заведения в момента на квадратен метър или на място за сядане, че днес е последния срок - та там можеш да видиш в пълна сила "ЗАКОНИ ПО БЪЛГАРСКИ" [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »