Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за колориметър.
Автор: landstar   
Дата:   01-02-14 11:53

Колеги, въпросът ми е: Пригодни ли са тези колориметри, които се ползват за калибриране на монитори и за други цели? Например - за пренасяне на цветове, да речем - готова мазилка, която да се пренесе на друга сграда? Допускам, че тези устройства работят върху гладка повърхност, съответно може върху дадената повърхност да се сложи стъкло.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за колориметър.
Автор: didesignbg   
Дата:   01-02-14 12:05

[smilie24]



Публикацията е редактирана (01-02-14 22:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за колориметър.
Автор: landstar   
Дата:   01-02-14 12:27

Тенкю, баби! Оребрен или тънък? Ароматизиран едва ли, щото са цветни и отиде меренето на кино.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за колориметър.
Автор: HIT   
Дата:   01-02-14 15:17

didesignbg [smilie23]
Ей, човека още не пуснал темата и се намерило кой да я оспами с глупости...
От опит - това лято трябваше да избера цвят за мазилка върху изолацията от каталог, исках да е колкото се може близо до старата. Ползвах един стар денситометър, от минилаб. Той показва стойностите на RGB и по него човек може да се ориентира кой цвят му липсва или му е в излишък. За калибрарторите - не знам кой може да покаже абсолютните стойности и ако модела е само за монитор май мери светлината.
Според мен ти трябва денситомеър.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за колориметър.
Автор: landstar   
Дата:   01-02-14 15:48

Благодаря. дидизайн каза нещо важно - че колориметрите работят само с излъчена светлина, което не бях съобразил. Сега ще го видя тоя денситометър.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за колориметър.
Автор: photostoykov   
Дата:   01-02-14 16:14

За да сравнявате цветове на повърхности Ви трябва спектрофотомер.
Най-достъпният е X-Rite ColorMunki Photo или Design.



Публикацията е редактирана (01-02-14 22:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за колориметър.
Автор: HIT   
Дата:   01-02-14 17:29

Още по-достъпно - денситометър от минилаб[smilie3]
Спряни лабове - мноооого....


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за колориметър.
Автор: pif   
Дата:   01-02-14 21:14

Денситометъра не върши работа. Той мери само 3 много тесни ленти. Той е съобразен със спектъра на фотофилма и фотохартията и стойностите му са коригирани по стръмността на кривите на филтрите.
Трябва си колориметър като в 90% от случаите те са спектрометрични. Не е задължително да излъчва светлина. Спокойно може да се ползва нажежаема лампа или дневна светлина. Калибрира се по бяло картонче за да даде равна характеристика и след това се сваля спектъра на съответната проба. Луминисцентни или лед лампи не вършат работа. Независимо какви са.
Трябва да се работи в абсолютна крива, не цмик, лаб, ргб и т.н.

П.П. Тоя дето слага кондом на денситометъра - следващия път като иска да си определи цвета на запека първо да си извади екскрементите преди да ги мери. В упътването на денситометрите си пише, че меренето през свинкстер не дава точни резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за колориметър.
Автор: landstar   
Дата:   01-02-14 21:53

Тоя денситометър май се оказа някакъв чарк от машина, голяма колкото Трабант. Ще проверя мънкито какво е.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за колориметър.
Автор: photostoykov   
Дата:   01-02-14 22:05

http://www.youtube.com/watch?v=T_dC-3fWoC4


След 6-та минута...[smile]



Публикацията е редактирана (01-02-14 22:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за колориметър.
Автор: landstar   
Дата:   01-02-14 22:12

Като че ли мънкито е нашия човек! Тя и цената му е маймунски висока - 930 кинта, ама това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за колориметър.
Автор: photostoykov   
Дата:   01-02-14 22:19

Не се притеснявайте! Ще можете да правите профилиране на монитори, проектори и принтери и така бързо ще амортизирате покупната цена.
А в конкретната област - колориметрия ще сте ненадминат...

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за колориметър.
Автор: landstar   
Дата:   01-02-14 22:31

Стойков, както винаги си оптимист и добряк. Ама тия клиенти са далтонисти за мазилката, но различават само евтиното от по-евтиното ... Благодаря на всички за точните отзиви! Остана да пробвам това чудо как действа на грапава повърхност.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за колориметър.
Автор: asahi   
Дата:   01-02-14 23:11

Денситометърът е сляп за цвета. Той мери само плътност.
Спектрофотометъра измерва стойностите на RGB на отразената от повърхността светлина. Източникът на светлина се намира в спектрофотометъра.

При измерването на цвета на грапави повърхности има доста отклонения в показанията.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за колориметър.
Автор: imitev   
Дата:   01-02-14 23:14


Това с боите няма да стане със стандартна техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за колориметър.
Автор: mihalo   
Дата:   02-02-14 01:21

Не разбрх точно какво искаш да направиш. Ако искаш да сравниш доколко две повърхноси са с еднакъв цвят, помисли дали това може да ти свърши работа: "Lightroom" (за шопа не знам) показва стойностите на RGB в проценти за всяка точка която му посочиш. Ако не си го ползвал търси в секцията "Develop" и под картинката долу вляво. Можеш да вземеш Никона (видях EXIFа), един бял лист, (ако нямаш сива карта) и на място първо да направиш къстъм бял баланс (само върху белия лист) и със същия баланс да щракнеш един кадър наполовина белия лист наполовина повърхността която те интересува. Бялата част ще ти е еталон. Не забравяй да РАЗФОКУСИРАШ максимално за да избегнеш проблема с грапавостта на мазилката. В противен случай ще получаваш различни резултати за всяка точка от повърхността, която посочиш. Бялото не трябва да е преекспонирано. По стойностите му ще се ориентираш за точността на цветния баланс. Процентите за бялата част на кадъра трябва да са еднакви и най-добре 99%. Ако не са, корегираш цветове и експозиция за да ги докараш до 99% или смяташ разликите за всеки цвят. По този начин можеш да направиш сравнение в процентно отношение на всеки сложен цвят, който те интересува. Ето ти нещо като колориметър без пари. На мен не ми се е налагало да правя такива тестове и с детайлите трябва да се справиш сам. Извини ме, ако някъде съм подценил знанията ти, не се познаваме и няма как...


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за колориметър.
Автор: rx   
Дата:   02-02-14 03:02

И аз си мисля, че с слр-чето може да стане. Дори няма нужда от сива карта - ако снимаш със светкавицата така, че околната светлина да е пренебрежимо малка, би трябвало и в двата случая да имаш еднакви относителни цветове, които да можеш да сравниш...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за колориметър.
Автор: landstar   
Дата:   02-02-14 10:48

Пак благодаря на всички, това се казва форум! При грапава повърхност наистина е сложно - дори вградената лампа на мънкито няма как да свети под еднакъв ъгъл. А повечето материали освен изкуствените /мазилки/ не са хомогенни - напр. горен гранит и от сорта. Михало ме връща на първата ми идея - с фотоапарата, само ми трябва методика. Имам кепчър НХ - ще пробвам с него.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »