Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Дайте отговор
Автор: artivan   
Дата:   26-09-07 14:25

Първо се извинявам за невежите си въпроси,но четох,четох и не разбрах някои неща.Първо когато снимаме пейзаж трябва блендата да е затворена.Напримевр на 11.Но така самата снимка няма ли да стане прекалено тъмна.И ако снимаме портрет максимално отворена.А така няма ли да стане прекалено светла снимката.
и какво зна4и това
https://photo-forum.net/static/forum/2007-09/qjjp0053.JPG


http://photo-zona.net/index.php?APP_ACTION=DISPLAY_IMAGE&ALBUM_ID=10855


и отново се извинявам за невежите си въпроси
 Re: Дайте отговор
Автор: abyser   
Дата:   26-09-07 14:29

Ако намесиш скоростта на експонирането и чувствителността на филма (това от снимката) няма да се получат споменатите дефекти на снимката.

 Re: Дайте отговор
Автор: artivan   
Дата:   26-09-07 14:32

значи за пейзаж да е по-продължителна експонация а за портрет-по-кратка,аз така го виждам
 Re: Дайте отговор
Автор: ogimag   
Дата:   26-09-07 14:37

ОТГОВОРИ
 Re: Дайте отговор
Автор: tofo   
Дата:   26-09-07 15:13

И тук има съвсем подробно
 Re: Дайте отговор
Автор: artivan   
Дата:   26-09-07 15:42

не ми отваря второто
 Re: Дайте отговор
Автор: 3DFEN   
Дата:   26-09-07 15:45

МАлко спам,

Като гледам снимките на автора на темата си мисля, че не би трябвало да задава такива въпроси.
Или снимките не са павени от него.
 Re: Дайте отговор
Автор: artivan   
Дата:   26-09-07 15:48

разбира се ,че са правени от мен,мога да го докажа.Но са правени с една сапунерка а аз искам да се налуча на иостинската фотография
 Re: Дайте отговор
Автор: doca   
Дата:   26-09-07 15:49

Тук става въпрос за DOF, мисля че в статиите на г-н Маркишки бяха описани всички тези варианти. На сега линковете не са ми под ръка.
 Re: Дайте отговор
Автор: rosentushev   
Дата:   26-09-07 15:50

То повече шопеници отколкото снимки....
 Re: Дайте отговор
Автор: canonio   
Дата:   26-09-07 15:52

Ши съ наЛучиш бе [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Нема се плашиш.

Затваряш бленда - намаляш скорост или вдигаш ИСО (чувствителността)

Вдигаш ИСО - ама става Шуми Марица[smilie18] Значи кво ти остава? Един статив, затворена бленда и по-ниска скорост.

[beer] [beer] [beer]
 Re: Дайте отговор
Автор: artivan   
Дата:   26-09-07 15:54

canonio -това исках да чуя
 Re: Дайте отговор
Автор: artivan   
Дата:   26-09-07 15:55

а за това нешто за което съм дал линк някой ще ми обясни ли какво е,че опътването е хвърлено преди 30 год
 Re: Дайте отговор
Автор: 3DFEN   
Дата:   26-09-07 15:55

ми то е просто. Както казват хората.
Слагаш на статив и снимаш един и същи пейзаж с една бленда на разлини скорости. После на една скорост с различни бленди. После сядаш и гледаш кадрите и виждаш резултата.
 Re: Дайте отговор
Автор: artivan   
Дата:   26-09-07 15:57

ама от каде да знам коя снимка с каква бленда и скорост е
 Re: Дайте отговор
Автор: tofo   
Дата:   26-09-07 16:00

Дал съм му линка на Маркишки, но геосайт нещо не се отваря. Ама ще се отвори.[smile]
Глей са с две думи. Има пряка зависимост между чувствителността /онуй на снимката - ASA, ISO, ГОСТ/, скоростта и блендата. Когато в случая снимаш на някаква бленда, сапунерката автоматично си избира съответната скорост /или чувствителност/, която гарантира правилно експониране. Затова не ти излизат по-светли или по-тъмни фотките. [shtrak]

 Re: Дайте отговор
Автор: tofo   
Дата:   26-09-07 16:02

Я напиши най-добре какъв е апарата и ще се намери упътване.
По принцип. Когато слагаш филма в апарата избираш от селектора на снимката чувствителността на филма. Оттам вече зависи избора на скорости и бленди. Колкото по-чувствителен е филма- по- високо ИСО, толкова по-високи скорости може да си позволиш. Ама това отдавна трябваше да го знаеш[smilie11]



Публикацията е редактирана (26-09-07 16:08)
 Re: Дайте отговор
Автор: doca   
Дата:   26-09-07 16:23

Ето това мисля че ще ти свърши работа
http://geocities.com/markishky/Photo1b.htm#distan_res



Публикацията е редактирана (26-09-07 16:24)
 Re: Дайте отговор
Автор: juliof   
Дата:   26-09-07 16:36

[smilie10] [smilie10] [smilie10]
Наистина странни въпроси за, човек с подобни рейтинги!!

 Re: Дайте отговор
Автор: ogimag   
Дата:   26-09-07 17:16

Има нещо гнило в Дания [smilie11]
 Re: Дайте отговор
Автор: Orlin   
Дата:   26-09-07 19:38

Какво и е гнилото на Дания и на рейтинга?
Човекът снима със сапунерка и на Ауто. Това че прави хубави кадри не зависи от техническата му подготовка.
Иска да се усъвършенства. Какво има за неразбиране?
 Re: Дайте отговор
Автор: artivan   
Дата:   26-09-07 20:04

само едно ще кажа и ставам.Всяка моя снимка е 100% оригинал.В снимките си съм наблегнал на цветове,композиция и внущение.Но когато е от сапунерка и на ауто няма качество изображението ми.Искам да се усъвършенствам в аналоговата фотография защото м и харесва.Зададох въпроси за неща които не ми бяха ясни.Ако още някой се съмнява да каже за да кача голям размер на снимките си
 Re: Дайте отговор
Автор: 3DFEN   
Дата:   26-09-07 20:22

Плах опит за основи по снимане, бленди, скорости.
Като прочетох всичко написано по долу от мен, предлагам, който му е интересно да си го разпечати и прочете.
На който не му е интересно да ми тегли една [smilie18]
Нищо лично към никого
Ако някои се засяга да не скача - нищо лично.

Миналата година седим с един приятел на фотоваканцията и той ми вика:
- Абе ти разбираш ли, за какво става въпрос?
- Абе тези новите фотографи. Абе те не знаят, какво е бленда, скорост, чувствителност.
Излиза, че е прав .
artivan
вземи някои стари книжки например Основи на фотографията. Или начални стъпки във фотографията. Ако си учил Руски - не те знам на колко години си ама едно време учехме и не съжалявам щото на руиски има много книжки , а и сайтове има. И прочети. Това за, което питаш са ОСНОВНИ неща във фотографията. Затова питам по горе. твои ли са снимките или друг ги е правил.
Сигурно си ги харесваш. И на мен ми харесват. Та така прочети малко така с две думи не става.
вземи един стар апарат Едфна Смяна 8 за 10 лв. Разгледай я , как работи пощракай без филм на различни бленди и различни скорости.
Погледни на обектива защо там има разни означения за бленди и разстояния.
Що глупости написах.
Та с две думи:
Блендата е - размера на отвора през който влиза светлината. Вижда се при апарат Смяна отлично , като отвориш апарата и щракнеш.
ККолкото е по малко числото толкова е по голям отвора.
Например:
2,8 Най отворена бленда ( но има и обективи с 2 , 1,7, 1,2 - демек още по отворени.
Колкото е по голямо числото например 22 това е най малък отвор.
По на там ще се върнем на въпроса. запомни горе написаното.
Друга величина е скоростта 500, 250, 125, 60, 30, 15 В (последното е скорост определена от това - колкото искаш може да я задъюржиш например 20 секунди)
Колкото по голямо число толкова по кратко време за експониране. Или при скорост 500 блендата на апарата се отваря за много кратко време. При скорост 125 бленда се отваря за 1/125 от сек или за по дълго време от500при скорост 30 времето за отваряне на блендата е още по дълго. Всичко това може да видиш на една Смяна 8 за 10 лв например.
Така, нормално едно време бащите ни учеха ;
-Снимай на 125 и бленда 8 при слънце, на 5,6 бленда при облак и на 4 при дъжд . Което до някъде е така, юно само до някъде.
Например ако трябва да се снима спортно състезание - бягане при слънце не става на скорост 125 щото ще излезе размазана снимка.
Това е защото блендата е токова дълго отворена, че не може да фиксира движението и обекта се размазва. За това трябва да се снима с по голяма скорост за да замръзне бегачката например. Но при по голяма скорост търябва да се отвори блендата за да влезе повече светлина за два пъти по краткото врене на снимане. и ако при 125 си на 8 то при 250 трябва да си на 4 бленда. иначе ако си на 8 - снимката ще стане тъмна - недоекспонирана - защото е недоексюониран филма. Не му ес стигнало количествот светлина. (тук му е мястото, че това важи например при 20 ДИН или 100 АСА, Но ако си сложил по чувствителен филм например 27 ДИН, или 400 аса или 400 ИСО. този филм е по чуваствителен и му е необходима по малко светлина. Тоест при по висока скорост и по затворена бленда няма да е недоекспониран.
Освен това блендата има и друго значение.
Остртотата на обектите във снимката зависи от блендада. Ако имаш няколко обекта на 4 5 6 м. И ако снимаш на максимално отворена бленда например 2,8 то само обекта на 5 м ще е рязък, а другите размазани, Ако сложиш бленда 16 всичките обекти ще са резки.
Но сменяйки блендите трябва да се промени и скороста за да не се преекспонира или недоекспонира филма. И снимката да е тъмн и ли светла.
Уфф, колко написах.
Вземи една Смена и я разгледай.
Разбира се всичко казано по горе си има своите изключения. Тук е чалаъма за да се направят хубави тъмни снимки или светли такива. Тук е чалъма да се наорави снимка на река или водопад с размазана вода или застинали какпки във въздуха.
Почти нищо не споменах за чувствителността или ИСото. 100, 200,800.
Колкото по малко число толкова по малка чувствителност към светлината, - но и по маклко шум. Ко;лкото по високо число напр 800 толкова по чуввствителен и може да се снима например нощем берз светкавица, но съответно много шум.
Уф Край
 Re: Дайте отговор
Автор: georgi969   
Дата:   26-09-07 20:33

3DFEN-[smilie24] [smilie24] [smilie24]
 Re: Дайте отговор
Автор: pmartinov   
Дата:   26-09-07 20:42

3DFEN



[smilie24]



[shtrak]

 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.