Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Зареждане на Nikon 750
Автор: EvaJor   
Дата:   11-09-18 06:01

Здравейте, има ли някаква възможност батерията на Nikon 750 да се зарежда чрез power bank или само по конвенционалния начин?

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: marves   
Дата:   11-09-18 07:12

Батерията се зарежда на 8.4V, power bank има изходи 5V.
Трябва зарядно с вграден повишаващ напрежението регулатор.
Китайците имат евтини: MH-25 USB Charger for Nikon EN-EL15
Total Price: US $4.85 с безплатна доставка до дома.

С него ще можеш да зареждаш батерията директно през Power Bank.
Повечето нови фотоапарати имат екстрата да зареждат директно батерията в тялото през USB слота, но D750 не е сред тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: EvaJor   
Дата:   11-09-18 08:24

Благодаря, marves.
Дали би ми помогнал със следното:

Моят power bank е този на снимката:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-09/1536643331__EVA7101.jpg



Дали е подходящ за това зарядно и има ли рискове за самата банка или пък за батерията? Освен това, колко пъти мога да си заредя батерията с него и за какво време?


Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: victory13   
Дата:   11-09-18 08:32

Не стига и за едно зареждане тази банка...

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: marves   
Дата:   11-09-18 08:42

Няма рискове нито за банката, нито за батерията. Батерията и банката имат вградени защити (ако са оригинални или добро китайско изпълнение).
Ако приемем, че банката ти има реално 7650mAh заряд и батерията ти е оригинална 1900mAh, без да изчислявам с точност - на теория ще можеш да заредиш 4 батерии, на практика 3 и ще остане мъничко резерва в банката.
Колко време ще зарежда - китайското зарядно "пуска" 400mA, тоест за около 5 часа ще зареди напълно празна батерия до 100%.
Предполагам има и по-бързи китайски зарядни, има и двойни за зареждане едновременно на две-три батерии... дадох ти линк на най-евтиното.

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: EvaJor   
Дата:   11-09-18 08:43

Никонската батерия е 1900mAh. На банката пише 7650 mAh. [smilie11]
Аз не разбирам от тематиката, затова и питам, но защо да не стига?

И ако не стига каква банка да си взема?

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: EvaJor   
Дата:   11-09-18 08:44

Писала съм следващия си пост, докато си ми отговарял.

Благодаря,marves, ще поръчам зарядното.

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: victory13   
Дата:   11-09-18 08:52

При капацитет на батерията 14 wh и на зарядното 27,5 ще наблюдавам с интерес как ще зареди 3 пъти и нещо...

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: marves   
Дата:   11-09-18 09:03

Да, малко сънливи сметки съм направил...
но съм по-близо до реалната цифра от твоето предположение за нито една [smilie25]

EvaJor - заблудих те, няма да са 3 заряда... 2 ще са.

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: victory13   
Дата:   11-09-18 09:13

Не бих заложил твърдо на това [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: marves   
Дата:   11-09-18 09:22

Ако може разяснение :) Човек винаги може да сгреши, абориген като мен - по-често.

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: victory13   
Дата:   11-09-18 09:35

Чисто теоретично без малко са 2 пъти... но никога не съм виждал на практика чистата теория [shtrak]
Вложението във втора батерия е далеч по смислено... ако вече я има, зареждане през банка донякъде има смисъл, щото 4 часа си е бая тайм... Има шанс и за периодично дозареждане, със или без отрицателен ефект върху устройствата.
Зареждах си батерията през пб, бавно и изнервящо... втората ми батерия е хем по-лека, и далеч по-ефективна... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: ararat   
Дата:   11-09-18 09:46

Производителите на пауър-банките обикновенно пишат капацитетите на клетките, които са вътре, но леееко пропускат факта, че клетките са на 3,7V, a изхода на банките е 5V и от DC-DC повишението се губи капацитет.

Пример от горната снимка:
7650mAh/27.5Wh

Проста сметка показва че това са ватчасовете при 3,6V, колкото е напрежението на клетките 18650, дето са вътре (явно са три по 2550).

Обаче изхода на банката е 5V, а не 3,6. И ако сметнем загубите по една съвсем груба сметка, да кажем че са 15%, то ватчасовете стават 23,4 (грубо), а милиамперите на 5 волта (USB) - 4680.

Китайското USB зарядно от линка е пълен шит, силно препоръчвам да не се използва, но всеки сам си решава как да си скапе батериите.

Ако се ползва, в него също има DC-DC конвертор от 5 на 8,4V. Айде още едни 15-20% загуби. И от 23,4Wh стават 18-19Wh.

Батерията на Никона е 14Wh. Може би ще има за две зареждания, с уговорката че всички сметки са много неточни.

Сега забелязах, че батерията на Никон е 7 волта, не 8,4, а това променя нещата малко, но въпреки всичко упражнението според мен въобще не си заслужава. По-добре да се купи втора батерия вместо пауър банка.

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: marves   
Дата:   11-09-18 09:58

ararat - Общо взето добри сметки, с леки подробности, че powerbank-ата е 7800mAh по каталог (7650mAh на снимката е min. capacity).
Батерията е 7.0V, както вече е забелязано.
От където по предполагаеми сметки 2 заряда ще са възможни, предвид че и батерията никога не я вадим НАПЪЛНО изтощена от апарата [beer]

Не ми е ясно как зарядно ще скапе батерията, като е лимитирано на 400mA? Оригиналното зарежда на 1.2A. Напреженията са стабилизирани.

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: ararat   
Дата:   11-09-18 11:53

OK, на елементите пише 2600, а не 2550 mAh, та три по 2600 става 7800.

В общия случай обаче нито 2600, нито 2550 е вярно... добре си написал "по каталог", щото реалнните данни и тези по каталог... [smilie10]

Отварял съм такова зарядно, отварял съм и оригинално - не искам да коментирам въобще - всеки е свободен да използва каквото иска.

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: EvaJor   
Дата:   11-09-18 12:04

Имам една оригинална Никонска и една Hahnel. Но при три-четири дена високо в планината най-вероятно няма да ми стигнат. През зимата съвсем. И затова...

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: ararat   
Дата:   11-09-18 12:09

... си купи още една, сигурно е по-лека от пауър банката [smile]

И ги дръж в дрехите на топло, студа съсипва батериите необратимо.

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: iavorianev   
Дата:   11-09-18 12:12

Не ги разбирам тея сметки,само мога да споделя опит. След зареждане (5 пъти общо) на такава батерия с универсално зарядно с 2 крачета мо показа здраве на батерията на минимум в менюто. След зареждане на същата с оригинално здравето се възстанови на макс. Така че аз лично не бих слагал батерията в нещо различно от оригиналното зарядно

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: Konstantinov   
Дата:   11-09-18 12:15

Китайските зарядни зареждат по бързо батериите на а6500 и нексф3 отколкото в апарата.Батериите не се загряват повече отколкото в апарата.Имам 2 китайски такова с 2 гнезда за батериите на д750 с вход 5 волта, 2 ампера му пускам и едно за а6500 с едно гнездо на 220волта и с вход 12 волта за кола , за 3 години не са изпушили,мерил съм напреженията на зарядните в норма са токовете не съм мерил.
Препоръчвам банки с поне 10000 и нагоре имам такова леново зареждал съм нексф3 директно с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: demiman   
Дата:   11-09-18 12:16

EvaJor ... защо просто не си вземеш допълнителна никонска батерия?

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: tziko   
Дата:   11-09-18 12:18

Още една ОРИГИНАЛНА батерия + зарядното в багажа, мисля, че ще свърши далеч повече работа от всякви други гимнастики с батерии.

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: asahi   
Дата:   11-09-18 16:27

Ако не си направиш специална пауър банка за зареждане на батерията на фотоапарата по-добре не губи пари и надежди. Вземи си още две no-name батерии и ще имаш ток да ти остане.

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: picantino_   
Дата:   11-09-18 16:31

EvaJor: Може да погледнеш това зарядно устройство
https://charger.nitecore.com/product/unk1

Аз съм си взел такова за планината. Не съм го ползвал активно, защото съм с две батерии и за сега са ми стигали, но иначе е пробвано и си работи безпроблемно. Малко е шумно като работи. Зареждам чрез Xiaomi Mi мобилна батерия с капацитет 10000mAh и изходящ ток 5V 2А. Не мога да се сетя точно за колко време зареждаше батерията EN-EL 15, но беше сравнително бързо. Сега гледам, че са ги пуснали зарядните и в родните магазините за фотографска техника.
Разгледай ги [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: EvaJor   
Дата:   11-09-18 16:49

Благодаря на отговорилите. Както винаги, ми бяхте много полезни, момчета.

Отговори на това съобщение
 Re: Зареждане на Nikon 750
Автор: asahi   
Дата:   11-09-18 17:03

"Автор: picantino_
Дата: 11-09-18 16:31

EvaJor: Може да погледнеш това зарядно устройство
https://charger.nitecore.com/product/unk1"

Остава въпросът откъде ще му осигури 5V/2A. Досега не съм срещнал реална пауър банка, която да може да пусне това към изхода, вкл. Xiaomi Mi мобилна батерия с капацитет 10000mAh. Стойностите са по-ниски, загубите в преобразуването са по-високи и в крайна сметка разнасяш поне два пъти повече енергия, съответно зареждаш по-малко.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »