Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Ремонт на Fujifim X-Pro1
Автор: hadgi   
Дата:   22-08-18 17:28

Онзи ден вярното ми Фуджи "умря". Включвам го и никакви признаци на живот. Сменях батериите и пак нищо. Явно ще трябва да го давам на ремонт. Четох доста негативни отзиви за фирмения сервиз "бушона" и се чудя дали да го изпращам на тях. Апарата не е гаранционен, така че мога да го дам и другаде. От Варна съм, но не знам тук да има кой да го види. Може ли нямой да ми препоръча свестен сервиз?

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на Fujifim X-Pro1
Автор: marves   
Дата:   22-08-18 18:17

Разглобяването му не е много лесно, ако техника е неопитен и/или нервен лесно може да скъса лентови кабели и споени жички.

Чрез гугъл успях да намеря само едно видео-ръководство в youtube относно разглобяване на Pro1, но е далеч от правилното и всъщност "техника" разрушава камерата... в интернет не видях ръководство как да се разглоби без "демидж". Аз имам малко опит с други модели и си е риск на първи опит.

Иначе трябва да стигнеш до PCB-то с разкачени заден панел, дисплей и метална рамка. При другите фуджита трябва да се развият горен и долен панел + няколко конектора на лентови кабели.

Пъхаш батерията (проверяваш с мултимер дали наистина има напрежение поне 7.2V), включваш селектора на апарата на ON и чакаш няколко секунди. Пипаш с пръст процесорния модул (обикновено най-големия чип на платката, трябва да е брандиран Fujifilm), ако нагрява имаш проблем, който е най-лесно решим със заменяне на цялата платка.

Ако не нагрява - платката се проверява от техник, занимавал се с SMD елементи. Проверяват се SMD бобините и резисторите на същата платка, те са във захранващата верига преди процесора. Струват стотинки. Ако са в изправност - доразглобява се горния панел и се проверява ON/OFF селекторната платка. Обикновено самия бутон дефектира. Струва също стотинки.

Накратко - голям риск при разглобяване без обучение/ръководство, но вероятен лесно отстраним дефект.

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на Fujifim X-Pro1
Автор: hadgi   
Дата:   22-08-18 18:31

Благодаря за обясненията marves, но не съм толкова добре технически за да си го отворя сам, но май съм с големия проблем [smilie8] , Като го извадих от чантата цялото тяло беше топло. Имаш ли идея колко ще струва замяната на тази платка? И къде могат да я сменят?



Публикацията е редактирана (22-08-18 18:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на Fujifim X-Pro1
Автор: marves   
Дата:   22-08-18 21:36

Това е основната платка, но не е гаранция, че е (единствено) в нея проблема.

Нека колегите споменат за сервиз, който би погледнал платката.

Аз лично в тази ситуация бих си взех друг апарат втора употреба, парите ще са горе-долу колкото за ремонта (ако е необходима замяна на платката), ако не и по-евтино.

Бушона могат да изпратят апарата в някой централен сервиз на Фуджи из Европа, ако те не успеят да отстранят проблема. Но цените няма да ти харесат. Фуджи ремонтите излизат скъпо.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »