Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Стар обектив с гъбички
Автор: austin7   
Дата:   05-04-18 15:10

Здравейте,
Имам един стар обектив с гъбички във вътрешните лещи. Не пречат на снимките, поне аз не забелязвам проблеми, обаче ме е страх да го държа заедно със новите ми скъпи обективи. Ако са в един шкаф или фоточанта има ли опасност да се заразят? Държа и силика гел в шкафа и чантата.

Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Стар обектив с гъбички
Автор: leo34   
Дата:   05-04-18 15:59

Не бих рискувал. Да се включат по-разбиращите все пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Стар обектив с гъбички
Автор: spotter84   
Дата:   05-04-18 16:26

Мога да препоръчам човек, който да ги отстрани, ще бъдеш много доволна. Ако разбира се, държиш на този обектив. [beer]



Публикацията е редактирана (05-04-18 16:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Стар обектив с гъбички
Автор: Simbon4o   
Дата:   05-04-18 16:28

Гъбички има навсякъде около нас. Спорите им просто чакат добра среда за развитие. С други думи - не са заразни, по-скоро вече има такива в обективите ти и чакат влага, хлад и най-важното тъмнина за да плъзнат. Не се притеснявай от болния обектив, ако искаш да ги умъртвиш има начини и без разглобяване с пестицид за орхидеи - Нуреле Д. Внимателно обаче, че е бая отровен.

Отговори на това съобщение
 Re: Стар обектив с гъбички
Автор: batsali   
Дата:   05-04-18 16:29

Гъбите са ми дружки. Никога не си сам. В една камера даже бях завъдил някакви буби, които се разхождаха някъде във визьора. [smilie5]

http://www.truetex.com/lens_fungus.htm




Публикацията е редактирана (05-04-18 16:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Стар обектив с гъбички
Автор: stalker   
Дата:   05-04-18 17:38

Simbon4o .. може ли да дадеш подробности за премахване на гъби този пестицид от обектива и то по вътрешните лещи ?

Благодаря !

Отговори на това съобщение
 Re: Стар обектив с гъбички
Автор: enizvk   
Дата:   05-04-18 17:54

Присъединявам се към stalker [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стар обектив с гъбички
Автор: Maelstrom   
Дата:   05-04-18 20:39

Пълната процедура е тази: Clear Lens Fungus . Пише и как да се ползва NurelleD. Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Стар обектив с гъбички
Автор: Synthy   
Дата:   05-04-18 21:13

Ето и една статия от PetaPixel


Отговори на това съобщение
 Re: Стар обектив с гъбички
Автор: Simbon4o   
Дата:   05-04-18 23:11

Амм аз бих се придържал към първия линк, който пусна Maelstrom [smilie5] това от петапиксел може да смъкне и покритията на лещите.

Отговори на това съобщение
 Re: Стар обектив с гъбички
Автор: austin7   
Дата:   06-04-18 09:51

Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Стар обектив с гъбички
Автор: Maelstrom   
Дата:   06-04-18 11:12

С уточнението, че пестицида няма да почисти физически лещите на обектива, а само ще изтреби гъбичките и се спира развитието им. "Труповете" им [smilie5] си остават на място и ако са оказвали влияние върху снимките ще продължат да оказват (конкретния случай не е такъв, но по принцип...)


Отговори на това съобщение
 Re: Стар обектив с гъбички
Автор: baron_barbaron   
Дата:   06-04-18 13:33

Има и друг момент, в по-новите "дограми" по-трудно се развъждат тия гадинки. Но не е невъзможно де. Просто повечето производители третират лещите с по-модерни покрития. НО НЕ ВСИЧКИ ! Скоро един приятел ми се оплака, че неговото sony rx10 е гъбичасало за 2 месеца, стояло е в шкаф, без други оптики в него. Поровихме из нета и се оказа, че този модел си страда много от гъби. Както казва Simbon4o явно е трябвало само подходящи условия.

По добре не ги дръж в шкаф, когато има движение на въздух и светлина, доста по трудно се завъждат..

Чел съм преди време че тия неща се трепят и с амонячен разтвор, не съм пробвал :)

Отговори на това съобщение
 Re: Стар обектив с гъбички
Автор: stalker   
Дата:   06-04-18 13:48

Simbon4o ...аз не разбрах от статията как се почистват вътрешните лещи без ртазглобяване.

Отговори на това съобщение
 Re: Стар обектив с гъбички
Автор: Simbon4o   
Дата:   06-04-18 14:05

Не се, само се убиват гъбите и спорите. Пише и за почистването, ако си го разглобил. Разглобяването обаче не пише как става защото за всеки обектив е различно. Там също си е наука. Може да се окаже, че след сглобяването е по-зле от преди разглобяването понеже разглобяващия не знае как се прави и какво се гледа и внимава. Препоръчвам да се правят тези неща от хора които разбират. Особено за ценни обективи, руските в повечето случаи няма как да им се навреди повече, но ... :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »