Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Съвет за покупка на бюджетно второ тяло
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   08-12-17 10:41

Здравейте!
Пускам темата в петък, има потенциала да стане типична "петъчна", но идеята съвсем не е такава.

Ето каква е моята болежка, за която искам да помоля за съвет. Предварителното уточнение е, че идеята е за любителско снимане. За платени ангажименти си има друго комбо на разположение.

Искам да купя бюджетно второ тяло. Главната идея зад това желание е фактът, че напоследък все по-често се оказва, че когато аз взема техниката с мен, жена ми също иска да снима, но остава без камера. Тя пък от своя страна (камерата) ѝ идва доста тежичка в най-използваната комбинация (5D mk II с 24-70 2.8) и не е перфектният вариант за употреба от по-крехко създание [smile].

Какво искам - второ тяло, бюджетно (да ми излезе до 500 лв. с поносимо ширпотреба варио, ако не е на ЕФ байонет или 500 лв. без оптика, ако е на ЕФ байноет), което да е значително по-леко от 5D mkII и което да не е тотален компромис с качеството на картинката. Снимки няма да се печатат, ще се качват рисайзнати за уеб, но все пак искам прилично качество. Използваемо исо 3200 в рисайзнат вид (2048 пкс по дълга страна), възможно най-много изведени контроли. Ще се снимат - предимно храна, абстрактни истории и туристическо-пейзажни снимки. Когато пък жена ми иска да снима нещо с изискване за по-сериозно качество, ще-не-ще ще използва 5D mk II-то, а аз ще имам оборотна камера под ръка.

Каква е дилемата - не познавам добре кроп телата на Канон и по-специално - ентри-левел класа. Ясно е, че няма как да се вземе 7D mk II или 80D. Нямам представа там кое е добро, кое е лошо в този ценови диапазон.

Бях се навил (и все още съм навит, де) за Оли (слабост са ми техните продукти) ОМ-Д Е-М10 или Е-М5 с 14-42 китака, но там пък минусът е, че в случай на нужда няма да мога да ползвам обективите, които имам на ЕФ байонет.

От по-горното става ясно, че нямам нищо против безогледалки, дори напротив, но не ги разбирам много и не знам за тия пари може ли да се намери (с някаква неотблъскваща варио оптика) Фуджи, Сони и т.н.

Моля ви да ми спестите доста ровене и да ме насочите към добри опции, които биха свършили работа. Оттам нататък вече аз ще търся семпли, ще гледам какво и що и ще си направя някакво решение на база на директни (доколкото мога да събера такива) впечатления.

Благодаря ви предварително. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на бюджетно второ тяло
Автор: GNikolov   
Дата:   08-12-17 12:04

Добри, погледни Сони 5Т/Р с китака 18-55 (въпреки ,че аз бих предпочел твърдите обективи на сигма), и впоследствие може да вземеш един фишай. За тези пари това бих взел аз за тези цели. Ако ти се отделят малко повече - а6000.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на бюджетно второ тяло
Автор: nositel   
Дата:   08-12-17 13:43

Canon100D, 1300D

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на бюджетно второ тяло
Автор: kvakioh   
Дата:   08-12-17 16:49

200D тяло и всичко заспива. 24Мпикс, ново като модел, има екранче чупещо, всички нормални екстри и е топ. Иначе, ако не стигнат средствата 100Д/700Д или за още по-малко 1300Д, но там човек обикновено се отказва, защото е много дървено.
Снимам пейзаж, храни и т.н със 100Д като трето тяло и някакви обективи читави и съм предоволен. Но бих скочил на 200Д, веднага щом има средства. 100Д е най-малкия апарат рефлексен със сменяеми обективи.
Вариант, макар че става по-тежко в последствие е А6000 на Сони с китак 18-55, не 16-50 или с адаптор за Канонските обективи. Но е доста по-тежко като пари.
Така като гледам, ако не се намери 700Д, 100Д ще пасне. Само че да се пробва, че е малко тяло и не пасва на всеки. Всичко останало като 600/650Д не става.
Фуджи идва тежко, макар че има Х-А1, А2, които с пластмасовия китак 16-50 е горе-долу добре, но няма визьор и после ако се искат други обективи става пак тежко.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на бюджетно второ тяло
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   08-12-17 16:54

Благодаря, забравих да спомена, че без визьор ще е доста трудно, да не кажа и невъзможно свикването с нова камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на бюджетно второ тяло
Автор: quazimodo   
Дата:   08-12-17 17:43

Канонско тяло от нисък клас само ако си готов да се разправяш със сервизи. Висок процент на възможността да срещнеш фронт/бекфокус дори при привидно добре снимащ комплект. А това лъсва точно при снимане от близо, каквото смяташ да практикуваш (храна). Верно, че при Никон е по-страшно, но това едва ли те вълнува щом имаш професионални канонски обективи. По мое виждане е по-добре да вдигнеш малко бюджета и да търсиш около 70Д втора ръка. Може и да не мога да снимам, но съм техноонанист от висок клас. Пробвал съм всичко без производителите на телевизори[smilie18], изключая Панасоник, който още ползвам понякога. [beer]

П.П. Само да спомена, че когато исках да се настрои 5Д-то ми, се оказа, че трябвало да ходи до Италия, щото тука не става[smilie10][smilie18][beer]



Публикацията е редактирана (08-12-17 17:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на бюджетно второ тяло
Автор: kvakioh   
Дата:   08-12-17 20:45

100Д/700Д с над 20 различни обектива не сме засичали бек/фронт фокус, а е над 55000 кадъра вече, не е и само моето тяло тествано. Говоря за отговорно, дори професионално в някои случаи снимане.
ЗА близо снимане става и ръчно или през LiveView, там се снима доста бавно, има често stacking, разни други похвати, със затворена бленда, стативи, слайдери, няма притеснения.
60/70Д са пръчки, както и 650Д, които три броя тела са едни от най-лошите като цяло. 60Д има така изказания бек-фронт фокус- достатъчно редовно, при 650Д нещата са тотал щета, 2-3 кадъра едва от 10, дори по-малко с масови обективи, 70Д имаше още от началото тела, които гаснеха и горяха платки от нищото, без обяснения...Има и там бек-фронт фокус, примерно със 30/1.4Арт Сигма. И горят при видео 70Д, изгасва, после никой не може да го пусне изобщо.
При 750Д имаше някакви малко проблемни бройки, защото е един от първите 24Мпикс, но пък 760Д е доста точен.
Това са историите, които съм виждал лично, проверил донякъде, не е прочетено из интернет или някой на ракия и салата да ми ги говори в неделя...
Единствен проблем, който срещам все още при някои тела 100Д, което може би е единствен кусур, но достатъчно неприятен са гумите на грипа и палеца. Първо се надуват, после се отлепят, лепилния слой е калпав. Дори и след първо гаранционно сменяне, два пъти по-бързо се надуха и пак разлепиха. След това мина гаранцията и два пъти купих оригинални гуми, чак на втория път уцелих да станат и да няма разтегляне и отлепяне. Проблемът е, че там при палеца има сервизен куплунг също, който трябва да се пази и задължително е да се слага нова гума. Или нещо подобно, за да пази. Затова най-добре 700Д, а още по-добре 200Д. Те са ОК, както и 760Д.
Та това за историите за тия тела от мен. Доста написах, мисля, че е достатъчно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на бюджетно второ тяло
Автор: kvakioh   
Дата:   08-12-17 20:47

ЗА край да добавя любимите си комбинации от 100Д с Токина 16-50/2.8, Сигма арт 30/1.4, Тамрон 70-300VC, Cosina 100/3.5 macro, Sigma 50/2.8 macro, 10-18 STM.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на бюджетно второ тяло
Автор: BXMarkov   
Дата:   08-12-17 21:15

Най-доброто за 500 лв. е 60D, добро високо исо,въртящ дисплей, контроли колкото искаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на бюджетно второ тяло
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   08-12-17 21:16

kvakioh - голямо благодаря за съветите, бях се насочил към 60D, намерих обява за 450 лв. в базара, но май наистина ще се откажа от тоя вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на бюджетно второ тяло
Автор: BXMarkov   
Дата:   08-12-17 21:35

И какво не ти харесва в 60D, ако може да споделиш? И с какво 100D e по-добро например?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на бюджетно второ тяло
Автор: IDA   
Дата:   09-12-17 04:43

Още един глас за 100Д. Имам го от 2 години и съм адски доволен. Фокусира перфектно с всичките ми обективи, държи на високо ИСО и снима страхотно RAW видео с Magic Lantern. Другото Kvakioh го е казал.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на бюджетно второ тяло
Автор: kvakioh   
Дата:   09-12-17 08:39

Канон няма да пратят трицифрено, още по-малко четирицифрено тяло за калибрация и сервиз до Италия, където е най-близкото оторизирано място за такива неща. 60Д обаче ще го пратят, което също е вариант, ако има бек-фронт фокус. Въпросът е, че 60Д ще е 100% с изтекла гаранция, което може да натовари процеса по сдобиване с читава като фокус машина за всички обективи повече от 500лв, примерно да струва да се прати и настрои между 100 и 300,а може и повече лева. Както казах, за 60Д и 70Д е на късмет, за 650Д е тотално за нищо не става това тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на бюджетно второ тяло
Автор: smilen_k   
Дата:   12-12-17 18:02

Добри, аз за Н-то тяло ползвам 650Д, и много съм доволен. Има всичко необходимо, добре е на шум, въртящ дисплей-тъч, малък е и според мен е по добре от 100Д,но е една идея по голям

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на бюджетно второ тяло
Автор: Iva_Yovcheva   
Дата:   13-12-17 22:16

Здравейте!
Извинявам се, че няма да бъда полезна със съвет по темата, тъй като познанията ми са на светлинни години от вашите. Темата ми се струва подходяща за моите "терзания".
Имам желание да си купя свестен фотоапарат около 500 лв. От коментарите по-горе не разбрах какви са препоръките, тъй като не съм наясно с моделите. До сега все гледах никон 3100, но ще бъда благодарна на съвети за други марки и модели.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на бюджетно второ тяло
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-12-17 05:04

Парите, дадени за никонско 3ХХХ тяло, са хвърлени на вятъра.
По-добре се замислете за безогледална система.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на бюджетно второ тяло
Автор: quazimodo   
Дата:   14-12-17 09:52

Безогледален Олимпус ОМ-Д Е-М10 + китов обектив палачинка или не според наличните средства.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на бюджетно второ тяло
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   14-12-17 10:29

Iva_Yovcheva Ще се радвам, да ти е полезна темата, но моите изисквания са малко по-шантави и имам известни съмнения. Иначе - добре дошла в нея.

chrisnoch Ако съветът не е само към колежката, а и към мен - не стои тая дилема пред мен. Ако ще е ДСЛР, то ще е само и единствено Canon, за да ползвам обективите, които имам. Ако трябва да купувам допълнителен сет обективи бюджетът за тяло отива по дяволите, а аз не държа да е ДСЛР. Ако ще се купува нов обектив/и, предпочитам да е безогледалка, че съм любопитен в тая посока.

quazimodo Пробвах М10-ката на една приятелка, беше с палачинката 14-42 (с нея е доста над бюджета ми) - качеството на снимката - екстра за целите, приятно апаратче, но....
Адски дребно. Все тръгвам да го държа като дслр с грип, а то трябва да се държи като сапунер - с върха на пръстите. Преди да го пипна бях се навил почти за него, сега имам съмнения.

Не знам дали най накрая няма да е по-логично да си взема един 28mm f/2.8 IS USM, за който навсякъде се изказват доста ласкаво, и да се откажа от второ тяло, имайки няколко сравнително леки комбинации с 5D mkII и различно фокусно.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »