Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Цветопредаване, калибриране
Автор: menigiki   
Дата:   01-11-17 12:21

Здравейте съфорумци,
Изправен съм пред следния проблем - разминаване в цветовете на снимки гледани на различни устройства и през различни приложения на едно и също устройство. Обработвам снимките (от sony a6500) в Лайтрум и на лаптопа (Dell XPS 15 L502X) цветовете са идеални по моя вкус. Като ги кача в телефона (iphone 6) част от тоновете изчезват, зеленото придобива жълтеникав оттенък, а жълтото лек зеленикав; снимките стоят с избледнели цветове и т.н. Като се качат във Фейса допълнително се скапва качеството на снимката, но да кажем, че това си е проблем от компресирането на апликацията. На служебния монитор е същото качество като на телефона - там монитора е с по-ниска резолюция (Fujitsu), но пък съм настроил и двата монитора да са на sRGB IEC61966-2.1. Същата разлика се получава като си гледам снимките от Форума на служебния монитор.
Друго интересно е, че снимките са с по-топли тонове дори лек червеникав оттенък, когато ги гледам през Windows Photo Viewer и с по-студени тонове когато ги гледам през Picasa Photo Viewer или Microsoft Office на един и същ монитор.
В допълнение ARW от Сонито е с много по-наситени цветове и повече детайл в Capture one сравнено с LR. Пробвах да изкарам от COne tiff файл и да го обработя в LR, но тогава ме ограничава софтуера на ЛР откъм опции. Уточнявам, че при обработката в LR работя в sRGB, а не Аdobe RGB.
Предполагам ще ми препоръчате калибриране на диплея на лаптопа, но все пак как това се отнася към монитори с по-ниско качество и телефони, през които повечето хора виждат, това което правим? Моля, да ми препоръчате човек или фирма, към които да се обърна за калибриране.
Моля, за някакви съвети как си оразмерявате снимките за Фейса, с цел запазване на качеството или цветовете поне! За Фото Форума когато публикувате снимки и не са в указаните размери получавате ли разминаване в тоновете на цветовете?
Благодаря предварително!


Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: Synthy   
Дата:   01-11-17 12:23

Потърси asahi за калибриране. Той ще ти помогне.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: menigiki   
Дата:   01-11-17 12:27

Видях в стара тема, че той е човекът, който ми трябва и се свързах с него, но явно е зает и не може да ми отдели време.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: Synthy   
Дата:   01-11-17 12:30

Щом активно се занимаваш с тази работа, купи си калибратор и давай сам. Мен не ме интересуват как се виждат снимките на скапани монитори. Правят се както трябва да бъдат, от там нататък - Божа работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: asahi   
Дата:   01-11-17 12:34

Този уикенд може да стане работата.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: Ivodam   
Дата:   01-11-17 13:39

Важно е да се направи калибриране и съпровождащото го профилиране съобразно твоята система, но това няма да ти реши проблема с различната визия на снимките на различни устройства.
Нещо повече, колкото по-висококачествена техника използваш и по-внимателно и грижливо калибрираш и профилираш, толкова по-големи и дразнещи стават разликите.
Една част от проблема е свързан с това, че хората естествено масово не си профилират устройствата, кой ще ти се занимава заради един Фейсбук.
Основен проблем обаче за мен е това, че продължава да няма единен световен стандарт за поднасяне на цветовата информация.
Какво имам предвид - ще кажете, ма нали има там международeн консорциум, има утвърдени стандарти и цветни пространства. Да, ама за да са нещата като хората, във всеки софтуер, най-общо казано, отварящ дигитални изображения, би трябвало да има заложено четене и интерпретиране на цветни профили.
От моя скромен опит, свързан с много нерви, главоболия и псуване, за момента впечатлението е, че от основните браузъри наистина четат и интерпретират правилно icc профили единствено Файърфокс и Сафари. За Уиндоуса не мога да разбера, по-скоро недоумявам, как може хем да имат заложена възможност за цветово профилиране, хем нито основният им браузър, нито системният им фото вюър да се съобразяват с тези профили.

[smilie7]



Публикацията е редактирана (01-11-17 14:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: Konstantinov   
Дата:   01-11-17 13:52

Включи компресията на динамиката на а6500 LV го сложи на 4 и снимай в sRGB жепег или снимай на зеленото там LV e автоматично , източи на телефона и качи във фейсбук и трябва да стане ,аз качвам без никаква обработка и при мен няма забележима разлика.Снимам с нексф3 никон д750 и самсунг ес7 в момента и с трите устройства резултата е един и същ-приличен,приемлив без дразнещи неща цветовете са реални според осветлението като принтирам излиза същото като на монитора във фейсбук вайбар и т.н.дори на евтин монитор за 500 лева и на лаптоп леново за 420 с тн матрица дето се гледа само фронтално.С гугъл хром съм навсякъде.Настройките на всичко по дефолт.
Всъщност имам калибратори и с тях съм проверил че настройките на основния ми монитор са точни а те са малко необичайни осветеност 8 процента и контраст25 -работя в полутъмно помещение с хардуерно калибриран монитор за гледане на снимки дигам на 25 осветеността контраста на 35.



Публикацията е редактирана (01-11-17 14:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: menigiki   
Дата:   01-11-17 13:56

Ще съм благодарен, когато можеш звънкай!

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: colorphoto   
Дата:   01-11-17 14:03

Дано Асахи да ти отдели време за калибрация,винаги е от полза това по принцип,НО едва ли ще реши кардинално проблема ти.

Иво е писал как всъщност седят нещата по въпроса.

Аз ще си позволя еретично да ти кажа че ако изоставиш прослувутия Лайтрум кахърите ти може и да понамалеят.

Имал съм го три пъти и не можах да харесам концепцията на създателите му,въпреки че има някои хубави опции в него,като цяло не ми допада макар да има доста апологети,които и ще скочат сега...

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: menigiki   
Дата:   01-11-17 14:04

Konstantinov , благодаря! Ще пробвам така да видим какъв ще е резултата и аз съм на гугъл хром.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: Ivodam   
Дата:   01-11-17 14:19

Konstantinov написа:

> Включи компресията на динамиката
> на а6500 LV го сложи на 4 и снимай в sRGB
> жепег или снимай на зеленото там LV
> e автоматично , източи на телефона
> и качи във фейсбук и трябва да
> стане ,аз качвам без никаква
> обработка и при мен няма
> забележима разлика.Снимам с нексф3
> никон д750 и самсунг ес7 в момента и
> с трите устройства резултата е
> един и същ-приличен,приемлив без
> дразнещи неща цветовете са реални
> според осветлението като
> принтирам излиза същото като на
> монитора във фейсбук вайбар и
> т.н.дори на евтин монитор за 500 лева
> и на лаптоп леново за 420 с тн
> матрица дето се гледа само
> фронтално.С гугъл хром съм
> навсякъде.Настройките на всичко
> по дефолт.
> Всъщност имам калибратори и с тях
> съм проверил че настройките на
> основния ми монитор са точни а те
> са малко необичайни осветеност 8
> процента и контраст25 -работя в
> полутъмно помещение с хардуерно
> калибриран монитор за гледане на
> снимки дигам на 25 осветеността
> контраста на 35.
>

>
> Публикацията е редактирана (01-11-17
> 14:10)


Нещо не е както трябва, не знам какви "калибратори" имаш и какво точно и как измерваш, има си показател с мерна единица за осветеност, тия проценти нищо не ни говорят.
И след като веднъж е калибриран мониторът съобразно амбиентните условия, яркост и контраст не се пипат. Разбира се, може да имаш различно профилиране за гледане на снимки, за играене на игри, за гледане на филми, и т.н.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: asahi   
Дата:   01-11-17 18:44

Не може да си ръчкаш настройките на монитора и да твърдиш, че гледаш калибриран монитор. А да работиш в полутъмно помещение е най-малкото нездравословно.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: Konstantinov   
Дата:   01-11-17 20:48

Имам 1 дисплей про и съм направил 2 профила за монитора дел24 инчов 4к 10 битов на к2200 под уин 8,1 ,ползвам ги като обработвам снимки ,калибратора отчита външното осветление и има разлика от фабричната калибарция,с която идва мониторът.Като работя текст и чертежи намалявам яркост и контраст ,но излизам от двата профила те не позволяват да пипаш тия настройки.
Дисплеят на а6500 е много добър с ярки наситени цветове и е възможно на монитора да се вижда по зле,ама за айфона се учудвам на 4,5,6 дисплеите ми се виждаха супер добри като са ми давали да ги снимам мои близки.



Публикацията е редактирана (01-11-17 21:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: didesignbg   
Дата:   01-11-17 21:10

Тегава работа е управлението на цвета, четене иска. Не е като купуването на калибратор.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: lord_kik   
Дата:   01-11-17 22:42

Кой е този монитор Дел 24 инча 4К че и 10бит.
Верно бе P2415Q е модела 8+Frame Rate Control



Публикацията е редактирана (01-11-17 22:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: Konstantinov   
Дата:   02-11-17 00:07

DELL UP2414Q -по стария модел е,мисля че е спрян от производство два пъти е по-скъп беше от P2415Q навремето около 1800 лева.Сега гледам в амазон 32 инчовия 10 битов от това време е около 999 долара в момента.Аз съм доволен от 24 инчовия ,цените непрекъснато падат и човек може да вземе по-хубави неща.При мен к2200 дава че монитора е 10 битов на 60 херца,един 50 инчов филипс го дава 8 битов 30 херца и ограничена динамика има фул ,ама не смея да пусна защото е от филипсите със сбърканата електроника да не вземе да изгори нещо -гледам видео на него, а за един асер нищо не дава -празно е само името и резолюцията.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: xsakex   
Дата:   02-11-17 01:01

Попаднах наскоро и на една тема в руски форум за създаване на ICC профил на камерата за работа в Capture One. Като цяло в този форум обсъждат доста неща свързани с цветното калибриране.

Ако на някой му е интересно и/или му се задълбочава в темата:
http://lux-et-color.ru/forum/viewtopic.php?f=5&t=2&p=3#p3

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: lamerko   
Дата:   02-11-17 01:24

UP2414Q също е 8bit+AFRC, от което няма нищо лошо. Тия истински 10-битовите май само нервна криза могат да ти донесат :)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: Konstantinov   
Дата:   02-11-17 02:00

Наистина така го пишат,пускал съм NEC 10 bit demo и го минава теста за 10 битови монитори на нек ,явно добра имитация са направили от дел.Имам драйвер който симулира квадро на гтх карти за да изкараш в програми за проектиране фотореализам-отражения и метален блясък ама не съм го пробвал.Правят разни неща за да спестят някое евро или долар хората.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: didesignbg   
Дата:   02-11-17 19:16

10 битов цвят не може да излезе през геймърска карта, за ползване във фотошоп.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: hotsnail   
Дата:   02-11-17 21:22

Тоя лаптоп е с AdobeRGB екран и ако не е калибриран и си се заиграл да кликаш из лайтрум какво да ползва положението ще е много тежко.

Зеления цвят на Адоби РГБ мониторите е много по-наситен и ако нещата не са настроени снимките ще са тотална щета при експорт.

Калибрация си трябва със спайдер 5 или i1Display Pro (по-старите или нкяои по-евтини калибратори не покриват адоби РГБ и не могат да калибрират подобни дисплей). Освен това почисти всички настройки, дето нямаш идея защо си ги сложил.

sRGB го задаваш чак при експорт от фотошоп, лайтрум или ц1. Вътрешно е най-добре да си ги обработваш в adobeRGB или ProPhoto (лайтурм работи в профото до колкото знам). Това последното е за да нямаш загуби при сметките като слага различни филтри.

Инак да цветовете са различни между лайтрум и ц1. Това е нормално.
В Лайтрум има възможност да избереш някой от профилите на камерата ти, за да заприличат снимките на това дето виждаш във визьора. (Develop модул -> Camera Calibration (най-долу в дясно обикновено) -> Profile и избираш Camera ....)



Публикацията е редактирана (02-11-17 21:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: menigiki   
Дата:   03-11-17 09:54

hotsnail, благодаря ти за напътствията!
На дисплея на лаптопа съм задал sRGB като дефолт през Color management- devices - display.
В ЛР използвам профилите, които излизат за камерата, избягвам дефолтния, че ако тръгна от там трябва екстра сатурация, контраст и т.н.
Всъщност, ако това което казваш е вярно и дисплея е Адобе и на него виждам много повече тоналности и нюанси, отчитайки факта, че това е по-голямо цветово пространство от sRGB - може би в това е причината за загубата на качество в цвета при гледане през нета и други дисплеи.
Определено ще изчакам да видя какво ще се получи след калибрацията.
Снощи ми направи впечатление, че цветовете на дисплея на а6500 са по богати и наситени от тези на телефона в затъмнено помещение, до колкото може да се прави някакво сравнение.На фотоапарата съм задал sRGB. При слънчево време дисплея на а6500 е меко казано проблемен - трябва да използваш визьора за ревизия на снимки или да се криеш по сенките.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: hotsnail   
Дата:   03-11-17 23:26

Точно така се получава ако има някакви здрави несъответствия!


Ето тука пишат за екрана че е AdobeRGB 96%

https://www.anandtech.com/show/4274/dell-xps-15-l502x-now-with-sandy-bridge/6


Разрови малко гугъл май за тоя модел има писано доста по въпроса за цветовете на екрана.

Ако ще превключваш профили е добре с делл-ското приложение и техните профили. Поне горе долу са правени за монитора.

Тия в windows са си еталонните профили ако приемем, че монитора е точно sRGB или adobeRGB.

Тия на дел профилите са направени за конкретната матрица и гледат най-близо да апроксимират избраните цветни пространства.

Аз съм с адопби РГБ монитор и преди windows 8 беше голяма мъка. С 8-цата е ок. Предполагам е ок с 10-ка също. Ползваш си го на Adobe RGB а не с емулация на sRGB. Браузерите, адобските програми и кепчър 1 работят префектно на адоби RGB монитори. Единственото е, че на някои картини, снимки може да видиш по-наситено и красиво зелено от колкото на друг монитор. Странното е, че на някои от фоновете на windows има подобни зелени цветове :-) Ако гледаш един и същи кадър с адоби RGB цветове на нормален монитор и работещ софтуер зеленото е по-убиташко, но другите цветове са си горе долу на местата......

Единствено помни при експорт на JPEG дето ще споделяш да задаваш sRGB. Това последното е за да стане убиташко зеленото още на експорт. А иначе на някой тъп софтуер може да стане мазало ако запазиш кадъра в adobe RGB.....



Публикацията е редактирана (03-11-17 23:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: Ivodam   
Дата:   04-11-17 20:36

hotsnail написа:

> Точно така се получава ако има
> някакви здрави несъответствия!
>
>
> Ето тука пишат за екрана че е AdobeRGB
> 96%
>
> https://www.anandtech.com/show/4274/dell-xps-15-l502x-now-with-sandy-bridge/6

>
> Разрови малко гугъл май за тоя
> модел има писано доста по въпроса
> за цветовете на екрана.
>
> Ако ще превключваш профили е добре
> с делл-ското приложение и техните
> профили. Поне горе долу са правени
> за монитора.
>
> Тия в windows са си еталонните профили
> ако приемем, че монитора е точно sRGB
> или adobeRGB.
>
> Тия на дел профилите са направени
> за конкретната матрица и гледат
> най-близо да апроксимират
> избраните цветни пространства.
>
> Аз съм с адопби РГБ монитор и преди
> windows 8 беше голяма мъка. С 8-цата е
> ок. Предполагам е ок с 10-ка също.
> Ползваш си го на Adobe RGB а не с
> емулация на sRGB. Браузерите,
> адобските програми и кепчър 1
> работят префектно на адоби RGB
> монитори. Единственото е, че на
> някои картини, снимки може да
> видиш по-наситено и красиво зелено
> от колкото на друг монитор.
> Странното е, че на някои от
> фоновете на windows има подобни
> зелени цветове :-) Ако гледаш един и
> същи кадър с адоби RGB цветове на
> нормален монитор и работещ
> софтуер зеленото е по-убиташко, но
> другите цветове са си горе долу на
> местата......
>
> Единствено помни при експорт на JPEG
> дето ще споделяш да задаваш sRGB.
> Това последното е за да стане
> убиташко зеленото още на експорт.
> А иначе на някой тъп софтуер може
> да стане мазало ако запазиш кадъра
> в adobe RGB.....
>

>
> Публикацията е редактирана (03-11-17
> 23:29)

Ма защо да превключва профили, пък били те и от производителя на монитора, ако се калибрира, което е редно винаги да се прави? Тогава мониторът трябва да е на позиция нещо от сорта на programmable или custom. Пък пак си ги записвай в АдобРГБ пространство файловете и си ги гледай... всъщност, освен с Фотошоп гледаш ли си снимките за по-бързо с някакъв вюър? Какъв?

Уин фото вюърът във всеки случай е пълна трагедия на монитор с широк гамут...


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветопредаване, калибриране
Автор: hotsnail   
Дата:   04-11-17 20:47

Ivodam написа:
> Ма защо да превключва профили, пък
> били те и от производителя на
> монитора, ако се калибрира, което е
> редно винаги да се прави? Тогава
> мониторът трябва да е на позиция
> нещо от сорта на programmable или custom.

Да де ама сега няма профил от калибриране. Пиша, че е добре да използва тия неща от ДЕЛ, вместо да си избира неподходящи профили от windows.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »