Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: metodiev_martin   
Дата:   30-08-17 21:24

Усещам, че лайтрума ми 6, вече издиша с Intel i5 4440 3.1 и AMD Radeon R7 200 DDR5 2GB.
Предложете с какво мога да ги заменя. Чудя се между няколко варианта.
1 - Оставям процесора и купувам видео карта за 6-700лв (не зная, колко това ще ми оптимизира работата в лайтрум)
2 - оставям картата и купувам по-мощен процесор и ползвам лайтрум без видео картата.
3 - заменям и двете.

Чипсета ми е Haswell 1150
За сега РАМ-та ми е достатъчна - 16гб.
Мисля да поставя още едно SSD, защото сегашното ми е малко и трябва да обработвам снимките от "сторидж" харда.

Максимума, който смятам да заделя е 1 000лв

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: марвес   
Дата:   30-08-17 21:54

Опиши издишването и с какво тормозиш Lightroom.

Нова видеокарта няма да ти е от полза - Adobe не я товарят с Photoshop/Lightroom.

Общо взето Lightroom иска процесорна мощ, и не се възползва много от многоядреност, а от висока честота. Златната среда цена/производителност за момента се постига от наклокан Intel i7 4C/8T на 4.5GHz+

Ако дъното ти държи на овърклок можеш да погледнеш втора употреба i7-4790K с допълнително охлаждане, не би трябвало да ти струват повече от 400лв. Ако не мислиш за овърклок ще потърсиш чист i7-4790 или Xeon E3-1230v3 (втория няма вградено видео) за по-малко пари.

Коренна разлика няма да усетиш, поне 4440 си е "читав" процесор... затова попитах с какво по-точно го тормозиш.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: MixMike   
Дата:   30-08-17 22:05

и трябва да обработвам снимките от "сторидж" харда.

Според мен проблема идва от тук. Възможно е и swap файла си да си го сложил на "сторидж" харда.
Аз лично преди месец ми се случи да нямам място на SSD-то и записах една сесия на HDD. Естествено, когато и дойде реда след няколко дни, бях забравил че е записана на HDD. Компа ми се стори доста муден, но го отдадох на това че е затлачен и си чака преинсталация.
Но когато почнах да експортвам и ми отне около 5 пъти повече време...се усетих.

Освен всичко Lightroom-а си е мудна и бъгава програма откакто са я пуснали. Може би само 4-та версия ставаше.

С моя i7-4820 обработвам 42МПикселови RAW от A7R2. Като знам как "сгъва" 4К видеа с големия си кеш и Quad channel паметта, си мисля че последния ти проблем е I5-цата (която е от същото поколение). Имам приятели които все още си обработват кадрите на i5 2500К и i7 2600К, че даже и сватби монтират, ефекти...бла бла

Ако обаче си тръгнал да хвърляш пари, тая краста няма кой да я начеше. Само ще си търсиш причина.



Публикацията е редактирана (30-08-17 22:07)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: metodiev_martin   
Дата:   30-08-17 22:09

Тормоза идва при "реагирането" на плъзгачите. Сдобих се с много удобен и удачен контролер Behringer X-Touch Mini, с който настройването на цветна температура, експозиция, контраст, хайлайт, кроп и прочие (кроп в частта с изправянето на хоризонта) стават много по-бързо. Всичко е на "врътки", като всеки и бутон може да се програмира.
Проблемът идва, че "отчитането" става малко бавно, когато преместя някой плъзгач - респективно завъртя някое копче. Когато заредя каталога, 30-50 снимки, нямам никакъв лаг, след което започва една мудна реакция. Рестартирам и нещата се оправят. Дари да не ползвам контролера, 6-тицата винаги ми е била по бавна от 5.6
Преди ползвах Лайтрум 5.6, с него все още нямам никакви проблеми, но за да ползвам контролера, трябваше да мина на версия след Лайтрум 6.
В нея имам опция да ползвам видео картата за подпомагане на процеса. Когато я пусна, работата на процесора намалява с до 35-40%, но пък съществена разлика в работата на самия Лайтрум няма.
Наясно съм, че лайтрум и фотошопа си гълтата ресурси, но мислех, че с последните версии, могат в употреба да влязат и видео картите.
Мислил съм за Intel Core i7-4790, но втора ръка, особено с "К" версията за овърклок, не ми се рискува. Има ги за под 500лв, но не зная кой се е учил на него и колок е решил да го пържи и с какво охлаждане.
Обработвам файлове от 5д3 и 1дх, не става въпрос за файлове по 40-50 и нагоре мб с по 36+++мегапиксела.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: MixMike   
Дата:   30-08-17 22:15

...забравих нещо...
Обикновено разликата между поколенията на Интел е от порядъка на 15% производителност. Според мен ъпгрейд към i7 от същото поколение няма да ти даде никаква разлика, особено в лайтрума. Единствения смислен ъпгрейд е към последното поколение на интел, или към Ryzen 1700 на AMD, + DDR4 + NVMe SSD

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: MixMike   
Дата:   30-08-17 22:20

След като лагването се оправя за малко само след рестарт...ясно - бъгавия Lightroom. Същия проблем го имам и аз. При теб може и допълнително да се утежнява от контролера.
Да, с по-мощен процесор и по-бърза памет, ще имаш някакъв прираст, но само ще налееш пари, а проблема ще се реши донякъде, да не кажа доникъде.
За мен този лаг си идва от Lightroom!

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: metodiev_martin   
Дата:   30-08-17 22:24

Да, за производителността зная. Още когато купувах моя 4440 реших, че не си струва да хвърлям още 3-400лв за 15% производителност.
Пробвах да обработвам и директно от SSD-то, като файловете ги направих в DNG, но не забелязах никакво подобрение.
Май ще си се върна на стария лайтрум 5.6 и ще забравя за контролера. [cool]
Иначе от 4440 съм супер доволен, за годините си и производителността е много корав процесор.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: fotograf123   
Дата:   30-08-17 22:35

След финала в обработката на суровия файл и команда експорт , за колко секунди Лайтрум поставя джипега в зададената папка , питам само от любопитство [smile]



Публикацията е редактирана (30-08-17 23:26)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: Ratsev   
Дата:   30-08-17 22:36

Тъпото с Интел са смените на сокетите, в смисъл за ъпгрейд на тази система нямаш много избор. Вариантът е ксеон/и7. Още повече, че новите неща са на ддр4. И става така, че си купуваш нов комп. А новите амд райзън са на нивото на хасуел/бродуел като производителност приравнени към същата тактова честота, но там си знаеш, че сокета няма да бъде сменен следващата година. Сега е трудно, особено с тези цени на паметите. Така, че моят съвет е преинсталация и оптимизиране/триене на ненужното+ново ssd (samsung 850 evo/crucial bx300 - по-бюджетен вариант като се появи по магазините).

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: metodiev_martin   
Дата:   30-08-17 22:37

Именно, защото не ми се наливат грешни пари, пуснах темата за дискусия. И от други колеги съм чувал, че от шестицата на горе им се утежнява работата. Даже на един колега МАК-а след CC 2015 започна да мисли, все едно са му отрязали няколко ядра от процесора.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: марвес   
Дата:   30-08-17 22:37

Аз съм с наклокан Ryzen 1700 и много бърз NVMe SSD, плъзгачите реагират в реално време на мига с некомпресиран RAW от Sony A7RII (42MP, над 80MB файл).

Последна версия на Lightroom CC (ако е от значение).

Видеокартата е AMD 7770 1GB, държа я понеже Ryzen няма вградено видео.

И не се хваля, защото реално Ryzen е по-слаб за Photoshop/Lightroom от четири ядрен наклокан Intel i7 предпоследно поколение, изостава с поне 25%

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: metodiev_martin   
Дата:   30-08-17 23:07

fotograf123 - експорта на файл от 1дх ми е 5 секунди, при 5д3 ми е 7 секунди.
Абсолютно съм наясно, че тенденцията е към изкуствено завишаване на техническите характеристики, посредством изкуствено утежняване на кода и работата на самата програма.
Имам и едно pc shuttle с intel i5 4570S - при него нямам отделна видео карта, при лайтрум 5.6 - лети - при положение че отново каталога и RAW-овете не са на SSD а са на райд HDD, при лайтрум 6 същите проблеми - бавен, муден. На моя 4440, 4К видео не мога да подкарам, при 4570S 4к със 100 мегабита си ги чете без никакви засечки.
Най-се бях засилил за i5 4690, който при Single-core Performance е по добре от 4440, но зная че за тези 500+лв, който ще дам за него, няма да имам кой знае каква производителност....
След което идват идеите за смяна на дъното... и отиде коня в ряката [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: metodiev_martin   
Дата:   31-08-17 21:48

След като си направих няколко теста, установих, че в процесорът, все още има хляб.
поръчах едно 500гб SSD EVO (но не про). Ще се опитам да клонирам сегашния SSD на новия, но се съмнявам да стане без грешка.
лошото е, че не мога да ползвам една и съща карта за премиер и лайтрум.
За премиер са - Quadro P5*****
За лайтрум - GTX ******

Даже са си го написали в сайта.


Suggested graphics cards


AMD: For AMD cards, consider using the Radeon R9 series of cards, such as the R9 270 through 290.
NVIDIA: For NVIDIA cards, consider using a card from the GeForce GTX 760+ line (760, 770, 780, or later) or from the GeForce GTX 900 series.




Намерих втора ръка GTX 970 за 385лв и GTX 980 за 490лв и ще избера някоя от двете.
Ако се вярва на клипа, проблемът ми трябва да бъде решен от видео картата:

Adobe Lightroom CC: NVIDIA GPUs vs. CPU



Публикацията е редактирана (01-09-17 00:28)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: nice2mitiu   
Дата:   01-09-17 09:39

Моят съвет е да опиташ първо по "безплатния" начин, ако не си го направил, разбира се. Допреди месец и аз имах същия проблем, но прочетох една статия, където автора съветваше да си изчистим библиотеката на лайтрума. Аз лично не знаех как се прави до сега, но като го направих и програмата започна да си работи като на нов компютър, а хардуера ми е по-скромен от твоя.
Без да обиждам никой, ще напиша как се прави:
В Library, отляво във Folders (аз имах там около 100 албума), даваме десен бутон на албума и Export this folder as catalog. По този начин лайтрум прави копие на всички работни RAW файлове + лайтрумски файл, който съдържа всички корекции, което е правилния начин за архив. Винаги можеш да се върнеш и да си експортнеш JPG или да промениш някаква корекция. След като експортнеш, просто премахваш от каталога. Като изчистиш всичко, след рестарт на програмата започва да работи по-бързо.

http://www.lightroomfanatic.com/wp-content/uploads/2015/05/lr_export_this_folder_as_catalog.jpg


[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: Vanguard   
Дата:   01-09-17 11:21

Аз ползвам Intel Core i7-4720HQ, NVIDIA GeForce GTX 960M (4GB DDR5) + 128 GB SSD на теория...
на практика обаче напоследък ми се реве като обработвам - LR CC върви покъртително зле и бавно, едно "мацване" с четката го мисли по 10 секунди. Добавям и тотална излагация на Nvidia с драйвърът на тази видеокарта (масово по коментари и на други потребители) както си обработвам иии blue screen of death грешка Driver_Power_State_Failure (Win10) и така до следващата снимка..
Ако някой се е насочил към конфигурация с тази видео карта, моят съвет е да подходи резервирано.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: марвес   
Дата:   01-09-17 12:05

Vanguard - направи стъпките, описани тук, стриктно: link

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: Тед   
Дата:   01-09-17 12:13

На практика най-добрият вариант, преди да се хвърлят пари за хардуер, е да тестваш у-то на мощен компютър с подходяща видеокарта / познат или колега /, за да прецениш дали не е софтуерен проблем с engine на повече снимки.

Photoshop посл.ъпдейт и Lr не сa вървeли никога толкова гладко /някои му викат и мазно/ и бързо при работа с много файлове/ за мак става дума/.



Публикацията е редактирана (01-09-17 12:22)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   01-09-17 12:35

Оптимизация на работния процес + прясна инсталация/оптимизация на Windows.

Вариант е да сложиш дъно със Z-серия чипсет ( което да позволява оувърклок) и К серия i7 (Например 4770к с хубаво охлаждане). Тогава ще има осезаема разлика най-вече заради хипертрединга и по-високия кеш.

Друг вариант е да минеш на Skylake/Kabylake, но там трябва да смениш и рамта.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: MixMike   
Дата:   01-09-17 13:21

Нямам никакъв проблем с NVIDIA GeForce GTX 960M, никога и с никой драйвер.
Не ползвам и каталози за лайтрум. Импортвам сесията, обработвам, експортвам и я махам от каталога. (т.е. нямам задръстени/забатачени каталози). Редовно си чистя компа и оптимизирам.
За мен проблема в LR се появи след версия 4 и така си остана. Тогава обработвах файлове от 5Д2, които не бяха по-малки от сегашните и все още нямах SSD.
Сега файловете са същите, хардуера е по-добър и като процесор и като 4-канална памет и с SSD, даже на лаптопа съм с M2 SSD...
Единственото различно е версията на LR.
Това заспиване на плъзгачите за мен е от LR, още повече, че е на моменти. Работи си нормално и изведнъж "заспи" за около 10 секунди. Не е и от компа, защото го прави само в тази програма.
Фотошопа ми лети, въпреки че имам сложени над 1000 плъгина и екшъни, и обработвам дадена снимка с между 10 и 20 лейъра. Изходния PSD файл ми е между 1-2-3GB. Въпреи това нямам никакъв проблем със "заспали" плъзгачи.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя Intel i5 4440 и AMD Radeon R7 200
Автор: metodiev_martin   
Дата:   01-09-17 13:46

Колкото и конспиративно да звучи, няма сила, която да ме убеди, че производителите на хардуер не работят за производителите на софтуер и обратното.
Въпреки минималните изисквания за ЛР, много потребители с мощни конфигурации, далеч над минималните изисквания имат сходни проблеми.
Преди време, някой тук помня се изказваше, че това било защото болшинството ползва пиратски софтуер, но аз не съм съгласен.
Дори хора със сървърни машини се оплакваха, че плъзгачите или лелият ЛР им зацепва.
При мен когато това се случи, процесорът се натоварва до 97-99% и след 2-3 секунди нивата отново стигат до 54-68-75%
Според Адоб, най-добрия вариант след оптимизацията е ползването на карти GTX (не, че съм очаквал да предложат нещо друго).
Благодаря на колегите, които споделиха впечатления от GTX 980, за мен те са важни, защото както казах мисля да се насоча към такава видео карта. Няма да ми бъде никак оптимален вариант за видео обработка, но ще бъде не лош компромисен вариант.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »