Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Избор на фотоапарат
Автор: chicho_doba   
Дата:   24-01-17 17:06

Здравейте,

Съпругата ми е запален кулинар и искам да и подаря фотоапарат, с който да си снима произведенията, че сега се мъчи с телефона или с домашната сапунерка [smile] . Поизчетох доста неща и съм наясно, че при снимането на храна не всичко опира до фотоапарата, но мисля, че е добра отправна точка.

Ще съм благодарен ако дадете съвети за избор на фотоапарат и/или обективи, тъй като да си призная аз нищо не разбирам. Бюджетът е 1000-1200 лв и някак си ми се иска като, че ли да е нов.

Предварително благодаря на всички, които ще се отзоват.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: Synthy   
Дата:   24-01-17 17:10

Сапунера с добро макро, 2 фото лампи и някаква хубава покривка. Това бих използвал аз, ако исках да купя всичко ново и бюджета ми е цитираният. И курс по предметна фотография :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: colorphoto   
Дата:   24-01-17 17:13

И със съпунерката ще стават ОК стига да имате нужното осветление.

Осветителни тела,светлинни модификатори и продуктова палатка купете.

Виж и питай в Дайнафос - там ще ти посочат какво е нужно.



Все се чудя манджите за гледане ли се правят,или за ядене...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: chicho_doba   
Дата:   24-01-17 17:14

Благодаря за бързия отговор. Цитираният бюджет е само за фотоапарат. Пък и освен за храната искам да го използвам и да снимам детето. Останалите неща ще са отделно, но след месец, максимум два, тъй като в момента има и други разходи.



Публикацията е редактирана (24-01-17 17:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: Synthy   
Дата:   24-01-17 17:16

Значи най-евтиният DSLR + твърд макро обектив (среден диапазон: 55мм - какъвто предложат в магазина). Марката е без значение в случая, според мен. Статив също е желателно да има (да не кажа задължително).

Продължавам да препоръчвам и курс по предметна фотография, като добавка към техниката.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: colorphoto   
Дата:   24-01-17 17:18

За този бюджет и апарат и осветление може да се купи.

Е и за макрообектив няма да стигнат,но може и с китовия към апарата за начало,пък и с макрото няма да е удобно да се снима детето.



Публикацията е редактирана (24-01-17 17:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: Synthy   
Дата:   24-01-17 17:21

А, за детето.. Тогава отиваме на два обектива - един макро и един светлосилен. Аз моето обичам да го снимам с 50мм 1.4

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: roburt48   
Дата:   24-01-17 18:58

Гледайте на ТВ канала "24 Kitchen" предаванията "Модерна турска кухня с Максут" :) Въпросният Максут накрая на всяко предаване (рецепта) снима ястието, което е приготвил [smile] ... Мисля, че от там може да пооткраднете туй-онуй [smilie5] ... Успех !

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: obscureman   
Дата:   24-01-17 19:19

Здравейте, chicho_doba! Имате чудесна идея и можете да постигнете ефектна фотография на храна дори и под бюджета Ви (лично според мен). Има голям избор стари модели DSLR камери, с които ще бъдете доволни (свеждам марките до Канон и Никон). Според мен не е задължително да се гмуркате веднага в скъпо осветление и предметна палатка, тъй като добри резултати можете да постигнете и без тях (дори е по-вероятно и лесно). На първо време ще Ви трябва тяло с резолюция 12 или повече мегапиксела, което прави избора Ви много голям сред старите модели втора ръка, изборът на обективи също е много голям и специално за храна няма нужда да е и макро, както и не се ограничавайте само на твърди или варио обективи - всъщност почти всеки обектив може да Ви свърши работа за целта, стига да усвоите работата с техниката. Статив ще Ви е необходим със сигурност - също няма нужда да е много скъп, но е добре да е относително стабилен. Знам, че звуча доста общо. Ако искате да задълбаем повече, пишете :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: the_fraction   
Дата:   24-01-17 19:26

Една сапунерка с макро от базара.
2-3 халогена, един фон (може и палатка) и ще се учудите от резултата. DLSR системата си струва, само ако ще се развива.
Аз бих предложил нещо от серията LX на панасоник.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: vkk1   
Дата:   24-01-17 20:00

При снимане на храна, най-добри резултати съм постигал с 35 1.8
Тялото не е от особено значение ... един Никон д90 да речем ще бъде предостатъчен.
Осветлението е изключително важно в случая и бих обърнал най-много внимание в тази посока.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: obscureman   
Дата:   24-01-17 20:08

Nikon D90 наистина е нещо напълно достатъчно за такава цел. Имате огромен избор от обективи и съвсем не е необходимо да е твърд - както писах по-горе, практически повечето никонски обективи ще свършат прекрасна работа в диапазона от 40 до 200 мм. С малко фантазия можете да осветите и декорирате отлично и много по-атрактивно една храна без специални фонове, палатки и т.н. Просто на първо време едно тяло, обектив и статив ви трябва - останалото е учене, опити и Вашата креативна мисъл и фантазия.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: vkk1   
Дата:   24-01-17 20:40

така е, аз посочих 35-цата заради светлосилата /предполагам жената ще снима вкъщи/, има хубав дефокус и е достатъчно остра. Естествено може да си хареса и друго обективче, мен този най-много ми допадаше. Не че имам особен опит със снимане на храна, но когато ми се е налагало - него ползвах.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: mogila   
Дата:   24-01-17 20:40

chicho_doba няма никакъв смисъл да купувате осветление, палатки и други подобни :) Нито има смисъл от DSLR апарат.
Вземете си една хубава сапунерка(които по цени надминават и DSLRите май вече) или някакъв безогледален апарат със сменяема оптика. Примерно на Сони.

Между другото познавам хора, които снимат храни за блог с телефон и резултатите са много готини.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: vkk1   
Дата:   24-01-17 20:50

ето тука изнамерих една снимка с д90 и 35 1.8, де да знам, на мен ми изглежда добре:


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/clbt3098.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-01/cqdh6943.JPG


https://s27.postimg.org/x2kvf2fo3/food.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: lamerko   
Дата:   24-01-17 20:52

Не грухти - не е добре :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: Synthy   
Дата:   24-01-17 22:17

Тази снимка точно.. не е съвсем за пример.

Това, според мен, е доста по-добро.


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/hxut2307.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-01/zudo7733.JPG


http://www.evadopr.com/newsandevents/wp-content/uploads/2014/08/Agrodolce-Spaghetti-1024x683.jpg





Публикацията е редактирана (24-01-17 22:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: t.marev   
Дата:   24-01-17 22:56

Тц, не е добре! Лоша композиция, излишни неща в кадъра, дразнещ дефокус, отблъскващи цветове и консистенция на храната....изобщо - в коша!


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: colorphoto   
Дата:   25-01-17 00:18

Някой по-горе даде съвет за халогени,което е доста грешно,предвид че те нагряват яко и ако храната е от тези,които се сервират охладени и/или трябва да изглеждат свежи халогените ще са катастрофа.



Публикацията е редактирана (26-01-17 00:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: chicho_doba   
Дата:   25-01-17 09:59

Благодаря на всички за полезните съвети. Ще почета още малко, ще прегледам ревюта и статии и после ще се похваля с придобивката [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат
Автор: bg2014   
Дата:   25-01-17 10:16

Въпреки всичките съвети е добре да се подготвите с малко техническа информация. Така ще оцените по-правилно съветите на колегите.
ЕТО малко насоки.
Успех!


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »