Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Кратка история на фотографията...
Автор: adorable   
Дата:   01-11-16 14:02

Здравейте на всички!

Имам една молба към вас. Налага се да занимавам едни деца (14 - 16 г.) с изкуство тези дни и те самите пожелаха да си говорим за фотография. Аз съм любител и не съм задълбавал много в историята на фотографията. Ако някой има информация по темата - може да бъде лекция или презентация и би желал да я сподели ще съм благодарен. Не нужно да е много подробно (може би 2, 3 страници максимум). Основните моменти от развитието на фотографията са достатъчни.

Другото нещо, което си мисля е да им пускам кратки филмчета - (мотивационни) видеа!
Преди време бях гледал едно видео на snooper. Ако не се лъжа беше май за някаква рекламна кампания на Hasselblad. И много ми хареса как е направено цялото видео.

Сетих се и за TED Talks. Ще погледна и там какви неща има.

Ако някой от вас има подобни и би желал да ги предостави ще бъда благодарен. Може да са кратки филми или интервюта.

Цялата идея всъщност е да се опитам поне малко да ги мотивирам, да ги вдъхновя по някакъв начин. За съжаление много голяма част от тях не желаят да учат, нямат цели, дори не знаят какво искат да правят като станат по-големи.

Всичко, което се сетите по темата би било от полза! Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Кратка история на фотографията...
Автор: lamerko   
Дата:   01-11-16 14:04

текст

Отговори на това съобщение
 Re: Кратка история на фотографията...
Автор: xela1bg   
Дата:   01-11-16 15:20

LINK @J0R0

Отговори на това съобщение
 Re: Кратка история на фотографията...
Автор: EvaJor   
Дата:   01-11-16 16:07

http://dox.bg/files/dw?a=74fbd162b5



Отговори на това съобщение
 Re: Кратка история на фотографията...
Автор: mihalo   
Дата:   02-11-16 04:12

adorable Покажи на децата какво харесваш ти, и съвсем честно си поговори с тях дали и те усещат това, което те е впечатлило в кадрите, които си избрал "за себе си". "Историята" ще стане актуална чак когато се породи интерес към нея! Не можеш да обясняваш за подробностите в детайлите, когато този насреща дори няма идея за цялото :)

Може да нямаш снимки в профила си, но ми се струва, че е заради високия ти критерий за красивото и съответната автоцензура.

Да обобщя: Можеш да започнеш с кадрите, които си харесал тук. И аз ги харесах.. и май това ме провокира да пиша... нещата са подбрани с вкус! Останах обаче с.. хайде, трябва да съм по-кратък, освен "портрет" има още, не по-малко съществени жанрове.. пейзаж, абстракция, стрийт.. знам, няма нужда да изброявам всички...

Предлагам също да използваш и каквото е събрано и синтезирано в http://macropic.net/
(там идеи да искаш!) Разбира се със съответното уважение към авторските права.

Дали нещо успях да помогна? :) Поне опитах :))

Редакция: Забравих да спомена, че не прочетох предишните постове, не особено умно от моя страна предвид, че те могат да съдържат по-добри съвети от моите. Ама, пустият му мързел, много е уютен [smilie25]



Публикацията е редактирана (02-11-16 04:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Кратка история на фотографията...
Автор: punkpixel   
Дата:   02-11-16 07:56

http://macropic.net/
(там идеи да искаш!) Разбира се със съответното уважение към авторските права.


в този сайт май авторските права малко са размити като понятие, но не им пречи да претендират за такива
"Професионалистите са свикнали да печелят добри пари веднага, което не винагиДля создания большого портфолио нужно много времени, а в стоковете трябвавреме за да се наберат обороти."

а примери с транслейт преводи има бол ако се зачете човек

Отговори на това съобщение
 Re: Кратка история на фотографията...
Автор: Dora93   
Дата:   02-11-16 12:31

Art Movements Through Photography

https://www.youtube.com/watch?v=r-Bx5krtLZY


Contemporary Trends in Photography

https://www.youtube.com/watch?v=tL4ZHSMqWqQ




Публикацията е редактирана (02-11-16 12:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Кратка история на фотографията...
Автор: t.marev   
Дата:   02-11-16 22:09

БаФ мааму! Един щял да занимава деца и търси лекция назаем!? Друг веднага му предлага.....естествено от Тубата и естествено на английски?!Трети угоднически предлага статия от собственика на форума на която е прочел само заглавието.....Четвърти тарикатски предлага Гугъл преводача.....
После всички заливат форумите с вопли, накъде отива това поколение и тази държава, как никой не си гледа работата, как децата са неграмотни, как българите сме прости.....
Колега, толкова ли е трудно да кажеш, че не знаеш нищо за историята на фотографията, но знаеш за историята на /надявам се, все нещо знаеш/ еди какво си и да ги забавляваш децата?! Ако пък не можеш да се оправяш с деца / не всеки може/ остави тая работа на друг, не се напиняй.

Отговори на това съобщение
 Re: Кратка история на фотографията...
Автор: GenaDP   
Дата:   02-11-16 22:15

Хе-хе... Сега ще те обвинят в хейтърство, или че избиваш комплекси. Ще ти обяснят, че никой не се е родил научен, и че не е срамно да се пита. И още куп смехотворни клишета, оправдаващи малоумието чиляшко...[smilie18]

Естествено, нито едно от генийчетата не можа да запита чичко Гутъл, за да стигне до тази страничка. [smilie19]



Публикацията е редактирана (02-11-16 22:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Кратка история на фотографията...
Автор: adorable   
Дата:   04-11-16 18:04

EvaJor благодаря за презентацията! Точно това ми трябваше!

Благодаря на всички колеги, които се включиха и помогнаха!

Отговори на това съобщение
 Re: Кратка история на фотографията...
Автор: GenaDP   
Дата:   04-11-16 19:01

EvaJor благодаря за презентацията!

Поне оправете правописните грешки, преди да показвате това на дечурлигата...

Отговори на това съобщение
 Re: Кратка история на фотографията...
Автор: e-mil   
Дата:   05-11-16 11:03

Те и правописните грешки са ужасни, и фактите са с грешки, че и пропуски има.

* * *
"През 1833 - Англичанинът Уилиам Фокс Талбот, провежда редица фотографски експерименти с хартия и открива негативо-позитивният процес, който формира черно-бялата фотография до днес."

Талбот наистина е бил голяма работа, само че той не е първият с такива експерименти. Всъщност продължава опитите на Томас Уеджууд, който вече е стигнал до контактното копиране. И някои снимки, за които се смята, че са на Талбот... всъщност не са. Писах за това преди години.
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&t=816939&i=816939
Снимката "Листът" не се показва в текста, но линкът към нея още работи.

И е редно да се спомене Джон Хершел, който продължава работата на Талбот. Именно Хершел налага термините "позитив", "негатив" и "фотография" (казвам "налага", но общото мнение е, че той ги измисля).

* * *
"През 1877 г. полякът Владислав Вернерке предлага конструкция на фотоапарат, работещ с ролфилм... През 1888 г. американската фирма Кодак на Джордж Истман пуска на пазара фотоапарат с хартиена светлочувствителна лента..."

Кодак пуска апарата си през 1885. Това, което прави през 1888 е да регистрира марката Кодак.
А Владислав Вернерке няма. Има Леон Варнерке, чието рождено име е Владислав Малаховски. Не просто предлага конструкция, а започва серийно производство на апарати именно с хартиен рол филм за 100 пози. Прави го 10 години преди Кодак. Не през 1877, а през 1875.
Апаратът му даже има и задно прозорче през което се вижда номерацията на кадрите - точно както при камерите с рол филм 100 години по-късно. А през 1881 (4 години преди Кодак) усъвършенства апарата си, като намалява кадрите върху филма на 40 и въвежда перфорацията. Само че не за транспорт, а за контрол - по една дупка на кадър. Слага батерия в апарата и когато дупката дойде на точното място задейства електрически звънец, който сигнализира - да си сигурен, че няма да застъпиш предния кадър (само като си помислиш... фотоапарат с батерия преди 140 години [cool]).

Но апарати бол. Варнерке прави нещо много по-важно: разделя снимането от обработката. Дотогава са снимали направо върху плаките, а неговият принцип е да се отделя светлочувствителния слой от хартията и от вече от него да се прави снимка. Което сваля килограми оборудване от гърба на фотографа - прави фотографията истински мобилна.

Има и други изобретения, като примерно първия използваем сенситометър, но за тях можеш и сам да прочетеш.

* * *
"През 1924 г. на пазара са пуснати първите 6 фотоапарата Лайка на фирмата Лайц, конструирани от Оскар Бърнарк (1879 - 1936). Форматът на кадъра на тези фотоапарати бил 24/36 mm, върху филм широк 35 mm..."

През пролетта на 1925 е станало, а не през 1924. И човекът е Бърнак, а не Бърнарк. И e изработил прототипа на камерата 10 години по-рано. Наскоро Лайка празнуваха 100-годишен юбилей.
Само че Лайка не са първите с този размер на кадъра.

* * *
"От тогава този малък формат носи популярното название "лайка-формат" и е най-разпространеният днес."

Е, как ще е най-разпространеният, след като пазарът е фрашкан с няколко размера кропки? Даже кропките са се произвеждали и продавали преди фул-фрейма.

35 милиметровият филм е въведен от Едисон в предния век. После:
* През 1912 Джордж П. Смит прави камера с 24х36 в Ричмънд Хайтс, Мисури, САЩ. Някои казват, че я е продавал, други - че е само прототип... не знам каква е истината.
* През 1913 излиза Tourist Multiple производство на Herbert & Huesgen с формат на кадъра 18х24, което тогава е стандартният формат за кино филми. Тоест почти колкото днешният APS-C. И е с пропорции 3:4 както днешните популярни Micro Four Thirds. Произвеждат около 1000 броя, което за тогавашния пазар не е малко.
* И вече през 1914 на пазара излиза лайка форматът. Само че не от Лайка, а от нюйоркската фирма Multi-Speed Shutter Co., които пускат апарата Simplex Multi-Exposure. Всъщност той може да работи и с двата формата 24x36 и 18x24. Не произвеждат много, но е сигурно, че са пускали реклама и със сигурност в Лайц са знаели за нея.

http://prikachi.com/images/623/8953623g.jpg

Все още има запазени бройки от тази камера - може да се видят снимки в Интернет.
* През 1923 излиза още един апарат с 24х36 - френският Le Furet производство на E. Guerin & Cie. През 1924 те пускат нова подобрена версия на модела.
* И чак през 1925 на пазара излиза въпросната Leica I.

Твърдят, че той Бърнак бил конструирал нейния прототип Ur-Leica 1913-1914, но производството се било забавило заради войната. Но всъщност виждаме, че има по-ранни камери с 24х36. Когато други вече са рискували с този формат на пазара и французите пускат вече втора версия на La Furet, Лайц още се колебае. През 1924 прави малка серия за вътрешно фирмена проба.
Това, което прави Лайц е много успешен маркетинг. Затова днес погрешно използваме израза "лайка формат". Щото е станал популярен, а не защото са били новатори.

* * *
Автор: adorable
Дата: 04-11-16 18:04
"EvaJor благодаря за презентацията! Точно това ми трябваше!"


Е, излиза, че не е точно това. Заради такъв род грешки Гената ти каза да се поровиш сам в Интернет (въпреки, че точно на Уикипедия рядко може да се вярва). Колкото и да си бос за два дни щеше да прочетеш достатъчно информация по темата, да сравниш различните източници и да селектираш нужното - все пак не пишеш дисертация.

Не вземай наготово от първия срещнат! Все пак ще преподаваш на деца. Вкарай малко усилие и отговорност към задачата!

Отговори на това съобщение
 Re: Кратка история на фотографията...
Автор: t.marev   
Дата:   06-11-16 00:21

Слушам и не вярвам на очите си! Пак чета и пак не вярвам....Ето какво пише новоизлюпеният лектор - ".... Налага се да занимавам едни деца (14 - 16 г.) с изкуство тези дни и те самите пожелаха да си говорим за фотография. Аз съм любител и не съм задълбавал много в историята на фотографията." Да оставим настрана ситуацията как "занимаваш" някого с изкуство, но децата са пожелали да си "говорим" за фотография, а са получили папагалски преписана "презентация", при това пълна с фактически грешки, вероятно писана пак така - на коляно от някой подобен лектор. Колко ли се гордее с това "презентаторът", че е успял да метне поръчителя, като пробута на отегчените деца тази докопана, несдъвкана купчина фантасмагории, за история на фотографията. Един ден може би ще разправя, как е посял зрънца в душите и е вдъхновил нови таланти. А какво са разбрали или запомнили децата и най-важното - дали им е било интересно, никой не се интересува! В края на краищата - " аз съм любител и не съм задълбавал много", но се оправих, пък и май някакви пари взех.
Някой ще каже - Какво толкова - всички правят така! Наистина, не всички, но има доста, които го правят. Резултатите са навсякъде около нас, те са просто видими, както се казва в една партийна реклама. Много е възможно авторът на темата да е бил посвещаван в някакви тайнства по подобен начин.....Едно е сигурно - тези "занимавани" деца, утре ще "занимават" по същия начин. Когато влезете в ресторант или автосервиз, в училище или в болница, вгледайте се внимателно в персонала....Може да познаете някои от децата.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »