Автор: volokin
Дата: 07-12-07 12:08
"че матрицата е победила по всички показатели в технически план"
Ако това един ден се случи, което не вярвам, чисто технически не виждам причина да се свиват сензорите до безкрайност а да не можем да свием зърната на сребърния халогенид. Математически се моделират процеси от природата чрез фрактали, т.е. използуват се случайни генератори (доколкото това е възможно) примерно при картографията и не само. Случайното разпределение на кристалите, срещу подредеността на сензорите също е фактор който е контра за дигиталното.
Друг един проблем идва от следното: в момента най-големите уейфъри са с диаметър 30 санта, което ще рече, че това е за сега горната граница за големина на матрица или вписания квадрат, ако се използува целия уейфър за производството на матрицата. При аналога на практика няма ограничения.
НО както е посочено по-горе ако пренебрегнем факторите и вземем пред вид, че сензорът е по-добър, бихме ли и защо снимали на филм все още?
С две думи, диги-камерата мога да я сравня с конвеир, който произвежда полуготови храни.
Когато отивам в Била, очаквам да си купя домати, които са еднакви, по цвят, по големина и имат еднакъв вкус. Когато отивам в градината на баба, бог да я прости, няма го и това удоволствие вече, доматите са различни един от друг, на големина, на цвят, НО ВСИЧКИТЕ СА ВКУСНИ, до един, за разлика от тези в Била. Същото се отнася и до другите храни...
Аналоговият процес има много общо с това на художника, човек сам си избира платното на което да рисува (избор на филм/хартия), сам си бърка грунда (избор на химия, или бъркане на такава като Ансел Адамс или кафенол, цианотипия, гъм, ойлпринт и т.н.) Сам си избира боите, акварел, масло и т.н. И сам решава колко време и труд да вложи в една картинка, дали ден, няколко, седмица, месец, година...
Това което направи, после трудно може да повтори, защото процесът не е стандартизиран, автоматизиран, търпи големи толеранси, човешки фактор и т.н.
Та доматите на баба са с по-нестандартна форма, по смешни, по-големи и дебели, от един домат могат да се направят две салати, но и по-ВКУСНИ.
И накрая да не забравяме, че фотошопа няма нищо общо вече с фотографията, а само с графията, защото не присъства и един фотон, който да прави по-нататъшното изображение, а множество от функции и диференциални уравнения.
|
|