Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 12:27

Здравейте колеги и приятели. Пред огромна дилема съм и не знам как да постъпя. Преди около месец ми се наложи да печатам около 20 работи. По препоръка на приятели отидох на място, което няма да споменавам от колегиална гледна точка. Оказаха се прави... печата беше прецизен, с отношение към цвят и детайл. Останах очарован, въпреки първоначалното ми притеснение. Малко по-късно се наложи да разпечатам още веднъж същите работи но по-малки 30/30 см. Без да се замисля отидох на същото място, дадох същите файлове. Но резултата беше потресаващ. Някой от работите си не можах да ги позная. Преброихме нещата 22. Платих и си тръгнах. Когато седнах вкъщи да ги разгледам се вцепених. Отварях една по една снимките на компютъра си да сравня цветовете и формите... нищо общо, ама нищо. там където синее-е жълто, там където червенее сивее, а там където е тъмно е черно. Обаждам се на колегата с въпрос как можем да оправим положението. По стечение на обстоятелствата имах работи още от първият тираж. Казвам му нямат нищо общо, а той ми казва цитирам:
- Ти кой знае на какъв монитор ги гледаш.
( а аз ги гледам и работя с Eizo CG247)
Каза ми, да не гледам предишните, защото той ги изсветлявал допълнително. ( Но те изглеждат по същият начин на моят монитор)
За да ми докаже твърдението си, отвори една от работите ми с вграденият вюър. След това я метна във фотошопа и направи демонстрация как ги е светвал предишният път. В общи линии, оправията е да ги платя още веднъж.
Всеки от нас е печатал, ако не е - му предстои. Лесно е да се поставите на мое място. Как бихте постъпили? За около месец 43-44 работи. От които 22 директно в коша.(по природа съм избухлив и не мисля, че преценявам ситуацията реално)
Какво бихте направили? Дайте ми съвет моля!

П.П.
От уважение към труда на колегата, няма да споменавам името му!

 Re: въпрос относно печат
Автор: tziko   
Дата:   19-08-16 12:42

Ами отиди със старите принтове, покажи им как е трябвало да изглеждат нещата и се разберете, или да ти върнат парите, или да ти ги разпечатат на ново, за тяхна сметка и както трябва. Ако може говори със който е шефа. Ако не се съгласи, просто назови за кой става въпрос в темата.
 Re: въпрос относно печат
Автор: BXMarkov   
Дата:   19-08-16 12:44

"Каза ми, да не гледам предишните, защото той ги изсветлявал допълнително."

Хубаво, че е решил е да изсветли, защото най-добре си знае къде са му "мазолите", харесал си ги и ти, защото са както ги виждаш...
Вместо да ти разказва какво е правил преди, да го беше направил и с втората партида, а не да плащаш двойно, не вярвам да не е видял че са същите. И най-добрите грешат, но явно всеки вижда по различен начин "поправянето" на грешките, някои като ти вземат пари два пъти.
 Re: въпрос относно печат
Автор: itilien   
Дата:   19-08-16 12:45

Ами изяснете се - защо е преценил предния път да ги изсветли, а сега ги е оставил така. И защо не е направил същото при новите, или поне не те е предупредил. Друго не знам какво може да направите, няма да се биете я :) Не знам каква е цената на въпросните провалени копия, нито какви са ти финансовите възможности, но от моя гледна точка аз бих ги зарязал и бих ги пуснал пак, но с молба да бъдат направени като предния път и с повече контрол - примерно една две тестови, да се види, че са както трябва. Може да поговорите и за някаква отстъпка.
 Re: въпрос относно печат
Автор: rostoshev   
Дата:   19-08-16 12:50

Май нямаш много опции, особено ако за такива случаи не сте се разбрали предварително. Вероятно ще трябва пак да се платят. И на друго място да отидеш пак е нов разход. Аз затова винаги пускам или искам предварително проба...
 Re: въпрос относно печат
Автор: asahi   
Дата:   19-08-16 12:59

Когато не си си подготвил файловете сам предварително и други хора ти ги коригират така ще се случва. Нямаш друг полезен ход.
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 13:01

rostoshev, така е разумно да. Но както споменах, първият път печата ми хареса. Вторият път печатах същите работи.
 Re: въпрос относно печат
Автор: roburt48   
Дата:   19-08-16 13:13

Ако искат и в бъдеще да си им клиент - печат наново за тяхна сметка ! Или минимум 50-60% отстъпка от ново разпечатване и то след одобрение от твоя страна .. Глупаво сравнение, но и в кръчма да влезеш би следвало да ти сменят кофти кюфтета :) без да те накарат да си платиш новите [smilie5] . М/у другото, ако си от София препоръчвам "Фотолан" срещу пилоните на НДК. Тук в една тема за печат прочетох отзиви на Петър Абаджиев, че винаги си печата при тях. И наистина са добри ! Скоро пак печатах при тях, и тъй като пратих файловете онлайн имах притеснения за едната снимка.. Още по телефон ме увериха, че ако нещо не е наред ще я пуснат наново ! А тези пичове не ги оставяй току така [smile]



Публикацията е редактирана (19-08-16 13:14)
 Re: въпрос относно печат
Автор: rostoshev   
Дата:   19-08-16 13:14

Имам предвид проба ВСЕКИ път, да не разчиташ на предния. В твоя случай е все пак е обяснимо. Били са ОК, доверил си се... Такива случаи като твоя, най-вероятно, по-скоро са изключение, но за съжаление ги има. Пък и понякога е въпрос на късмет.
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 13:20

asahi, работя с читава техника. Не печатам за първи път и съгласи се няма как да знам как работи всяко студио за да подготвям нещата спрямо техните критерии. Кадрите, които дадох бяха оразмерени и подготвени за печат. Работих ги в къщи на моят калибриран монитор. Ясно е, че се предоверих. И парите за печата не са кой знае колко. Със 132 лева не се чувствам по-богат. Питам се само как би постъпил ти в тази ситуация след, като вече е факт?
 Re: въпрос относно печат
Автор: roburt48   
Дата:   19-08-16 13:32

Разговор на ниво - собственик !
 Re: въпрос относно печат
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   19-08-16 13:37

Просветляване понякога се налага преди печат, защото изображението на монитора е светнато отзад, освен и падащата предна светлина. Когато кадъра е по-тъмен има опасност на хартия (която естествено после като се гледа има само светлина отпред) да е доста тъмен. Според мен са използвали друг принтер за втората поръчка. Понякога един и същи файл, пуснат на няколко принтера без да е съобразен с профила на принтера се получават различни кадри, като цвят, наситеност и т.н. Хубаво е да се пускат проби преди да се даде голяма поръчка, за да е сигурно, че всичко е според очакванията и да няма препечатване. [beer]
 Re: въпрос относно печат
Автор: itilien   
Дата:   19-08-16 13:59

bogdanov - сигурно знаеш, но все пак да кажа - калибрираният монитор не е гаранция за добър печат, защото е само една част от цялата верига. За да видиш какво ще се вижда на разпечатката, трябва да ползваш профил на принтера за дадената хартия.
Най-добрия вариант естествено е всичко да е при теб, да е калибрирано от началото до края, а също така и да се използва ето такова нещо за оценка на снимките:


http://blog.colorconfidence.com/wp-content/uploads/sites/9/2011/09/pdv-1e4.jpg

 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 14:12

itilien, именно за това колкото и да подготвяш една работа за печат, крайният резултат зависи от умението и отговорността на онзи, който завършва процеса. Инвестицията е голяма и неоправдана за лично ползване. За това сме принудени да заплащаме цена за извършена услуга. Какво правим обаче, ако работата е претупана, незавършена и омазана?
 Re: въпрос относно печат
Автор: victory13   
Дата:   19-08-16 14:14

Да печаташ едно и също с различен резултат при всички случаи е грешка в печата...
Повторния печат само с разход за материали... И това е най-многото за такъв профи, като за последно. Ако иска да запази клиент, надолу...
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 14:20


https://photo-forum.net/static/site_pics/198/1471605458__8190009.jpg



 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 14:23

току що ги щракнах и двата варианта. Предполагам се усеща нежната едва доловима разлика в цветовете:) За детайлите и светлината да не говорим.
 Re: въпрос относно печат
Автор: itilien   
Дата:   19-08-16 14:26

Ами това не изглежда като само да е осветено, има разлика и в цветовете, при това не малка. Не разбирам особено и не знам на какво се дължи. Можеш да го разпиташ - същия принтер и хартия ли е ползвал, има ли някаква промяна в калибрации. В крайна сметка може да се разбере какви са причините да има чак такава разлика и ако той е сбъркал нещо поне да ти направи отстъпка. Но направо иди с копията при него, няма какво да се обяснявате по телефона. Аз ако бях щях да ида, но не да се заяждам и да се караме, а да се опитаме да изясним на какво точно се дължи разликата и как може да се избегнат подобни грешки занапред.



Публикацията е редактирана (19-08-16 14:27)
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 14:29

itilien, ходих. Решението е да се извадят на ново и заплатят.
 Re: въпрос относно печат
Автор: itilien   
Дата:   19-08-16 14:42

Добре де, а каза ли ти освен това, че ги е осветил, дали има нещо друго различни при печата, защото на мен ми се виждат доста различни цветовете.

Поне доколкото го познавам има желание да печата качествено, това му беше първата цел като направи студиото. Лично аз не съм печатал при него, защото по принцип не печатам. Не съм и имал бизнес взаимоотношения, само сме си лафили на няколко пъти.
 Re: въпрос относно печат
Автор: vkk1   
Дата:   19-08-16 14:43

Ако разликата е толкова фрапираща, колкото аз виждам от горната снимка, и решението на студиото е да се заплатят наново, то най-отговорно мога да кажа, че човекът, който ги е печатал и отговаря за това, е тотален наглец!
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 14:55

itilien, пич... каза ми, че работите са тъмни, че моят монитор бил светъл, а той ги вади едно към едно.
ето цветовете и светлината на работата, която исках да отпечатам още веднъж :
https://photo-forum.net//i/1983364


Всички неща са на този хал, че и по-зле. Мога да пускам снимки до утре, но това не оправя нещата.

 Re: въпрос относно печат
Автор: itilien   
Дата:   19-08-16 15:20

Ами не знам какво да ти кажа. Моето мнение е, че не може от просто изсветляване така да се променят цветовете и че или е пипал и нещо друго, или има някаква друга грешка по веригата.
Ако не установите точната причина за разликите, няма как да се гарантира, че на следващия опит няма да има пак неочакван резултат.
 Re: въпрос относно печат
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   19-08-16 16:42

Когато пускаш снимката за печат има значение през коя програма я пускаш я пускаш и дали отмяташ "автоматичните" настройки за подобряване на печата на принтера. Т.е. както има авто настройки във фотошоп да кажем, така има и за принтера. Когато си сигурен, че файла ти е ок, тогава тази отметка я пренебрегваш. Ако случайно печатаря я е натиснал в единия вариант, а в другия не, ще има разлика също, освен просветляването.
 Re: въпрос относно печат
Автор: iddi   
Дата:   19-08-16 16:49

Проблемът е в задпринтерното устройство [smile]
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.