Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Съвет при избор на обектив за Canon EOS 70D!
Автор: DStefanov   
Дата:   08-06-16 13:08

Здравейте,

Преди няколко седмици купих Canon 70D, който ползувам с китовия обектив Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM. Досега съм снимал предимно на лента със Zenit 122 и ръчнофокусен обектив MC Zenitar-M 1,9/50 и нямам много опит с цифрови камери и обективите за тях.
От малкото време през което ползвам тази комбинация тяло+обектив, впечатлението ми е, че не мога да получа достатъчно рязкост и детайлност на кадрите /дори при бленда 8 или 9/, така както бих искал това да се случва. Според мен причината най-вероятно е в ЗАУ, но е възможно и да е в обектива. Поради тази причина бих искал да го заменя с някой качествен и доказан модел.

Засега съм се спрял на няколко модела:
1. Canon EF 17-40mm f/4L USM
2. Canon EF 24-105mm f/4L IS USM
3. Canon EF 24-70mm f/2.8L USM /Първата версия/
4. Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM

Моето колебание в момента е между 2 и 4, но не съм сигурен, че съм прав.

Моля, за Вашето мнение, лично впечатление и съвет за това какъв варио обектив да търся. Желанието ми е той да бъде остър, рязък, достатъчно светъл и качествен - предпочитам да бъде Canon от гледна точка на съвместимост и по-малко проблеми с тялото. Ще се ползува за ежедневен /постоянен/ и портрети.
Благодаря за отделеното време!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив за Canon EOS 70D!
Автор: Pavlov   
Дата:   08-06-16 13:18

Имам Canon EF-S 18-55 IS STM. Обективът е много остър! Не знам защо не ти харесва. Гледам снимките в профила ти, не виждам да им липсва рязкост и детайл. Може би проблемът е по-скоро в тялото, JPEG-ът му не е съвършен, и с умела обработка би могъл да извлечеш повече от "суровите" файлове.
Иначе от тези 4 обектива моята препоръка е за последния. Но по-скоро може да помислиш за твърд обектив. Възможно е и да ползваш Zenitar-а с преходник към EOS, поне си му свикнал.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив за Canon EOS 70D!
Автор: lamerko   
Дата:   08-06-16 13:34

Вземи си един твърдак засега, щом имаш опит с такива... например 85/1.8. Разликата е... :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив за Canon EOS 70D!
Автор: kvakioh   
Дата:   08-06-16 13:50

OЩе време с 18-55 STM, после някакви твърди според нуждите. Аз ползвам Сигма 30/1.4, супер за почти всичко обектив. Или Токина 16-50/2.8. От -изброените в случая 17-55>24-70>24-105>>>17-40

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив за Canon EOS 70D!
Автор: DStefanov   
Дата:   08-06-16 14:47

@Pavlov, наистина снимката с детето се получи добре, но повечето които направих не са така. Добавих още няколко в профила, за които мисля, че не са остри и детайлни. Моля, ако не те притеснявам да погледнеш. Разбира се много е вероятно проблема да е в мен, но не изключвам и възможността за проблем на комбинацията тяло+обектив или проблем с фокуса на обектива. В момента чета за това, как да тествам за фронт и бекфокус.
Относно обективите аз също мисля, че 17-55 може би е най-добре заради това, че е по-светъл, за кроп тяло е а е и остър в целият диапазон дори на бленда 2.8! Причината поради, която обмислям и вариант с 24-105 е, че е по-качествен от 17-55 /по-остър, детайл, цветопредаване, все пак L-серия, за което не съм сигурен/ и това, че ако реша някога да минавам на ФФ няма да сменям обектив....ама това последното е бла, бла....
Преходник поръчах и го очаквам тия дни да пристигне от Китай.

@lamerko, благодаря за хубавата идея. Точно поради тази причина си поръчах преходник на Pixco М42-EOS и в близките дни, като пристигне ще го пробвам със Zenitar-а. Разбира се не очаквам чудеса от този обектив, но все пак е твърд и би трябвало да е доста по остър от 18-55. След време със сигурност ще искам да пробвам някой качествен твърд обектив.

@kvakioh, Тъй като все още смятам, че проблемът е в мен ще си дам време да го разуча и снимам още с този обектив. Пуснах темата за да съм наясно какъв обектив да търся в последствие. Благодаря ти за предложенията относно обективите. Засега 17-55 печели пред останалите!!!

Благодаря на всички за полезните коментари и мнения. Ще се радвам да чуя още. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив за Canon EOS 70D!
Автор: Pavlov   
Дата:   08-06-16 14:56

Последната снимка, която си качил, определено фокусът е избягал. Виж дървения парапет, най-детайлната му част е до ръба на снимката, а не до жената и детето. Интересно ми е как фокусираш, дано не е по всички точки на Auto. И виждам, че си я минал през Photoshop, но според мен има още работа по нея - махане на хроматични аберации, бял баланс, регулиране на Highlights/Shadows, и т.н.
Освен това, според ревютата обективът е най-остър на бленда f/5.6, а не на 8-9.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив за Canon EOS 70D!
Автор: DStefanov   
Дата:   08-06-16 15:25

@Pavlov, В случай съм избрал приоритет на бленда, като фокусирам почти винаги по единична точка, избрана 1 точка, като се опитвам това да бъде централната /където е най-остра/ и винаги в едното от очите. В случая трябваше да е в лявото око на жената! Снимката е минала през фотошоп само и единствено за конвертиране в *.jpeg за да мога да я кача на сайта и не е минала умишлено никаква обработка, за да покажа, какво не ми харесва.
Иначе, да прав си за фокуса на снимката с жената, но на другите снимки пак не ми се е получило! Обичам да гледам кадри на съфорумци със същият обектив и съм очарован от някои от тях, но при мен каквито и настройки да направя не съм доволен от резултата.
Ще опитам и на бленда f/5.6 как се справя! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив за Canon EOS 70D!
Автор: Pavlov   
Дата:   08-06-16 15:46

Е, ако си фокусирал на единична точка върху жената - определено имаш фокусен проблем. Несъвместимост на тялото и обектива.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »