Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Цветово пространство,проблем.
Автор: krotu1990   
Дата:   09-02-16 18:08

Здравейте! Имам един малък проблем.Когато обработя нещо и го кача в интернет цветовете ми стават тотално различни(особено червено и оранжево).Цветовото пространство ,в което ги обработвам е Adobe RGB 1998,след което ги конвертирам в sRGB за интернет.Една и съща обработена снимка на компютъра изглежда съвсем различно от тази,която излиза след качването в интернет(сайт,фейсбук и т.н.).Искам да ги уденаквя.

Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: iliyanb   
Дата:   09-02-16 18:24

Здравей, мониторът ти най-вероятно покрива голяма част от aRGB пространството. Имаш проблем да виждаш sRGB, така както обикновените монитори имат проблем да виждат aRGB. Затова пробвай през Mozzila Firefox със задължително свалена и активирана добавка за управление на цвета и проблемът ще отпадне. Програмите на компютъра ти, с които вероятно виждаш верния цвят, са цветово управлявани, затова нямаш проблем. Малко от браузерите обаче са така.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: roumen6   
Дата:   09-02-16 19:02

ето малко въпроси за размисъл:
1. калибриран ли ми е монитора?
2. кое е цветовото пространство по подразбиране за програмата с която обработвам?
3. как преминавам от едно в друго цветово пространство?
4. записвам ли профила в изходния файл?
5. как, бе, момче, как да го свържа...

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: iliyanb   
Дата:   09-02-16 19:27

roumen6,
1. Какво значение има при разлика във визията в обработваща програма и браузър на един и същ монитор, бил той калибриран или не???
2. Има отговор на въпроса в питането на автора[smile]
3. Като експортира в съответното, което е наложен масов стандарт. Въпросът има отговор отново [smile]
4. Кой профил? sRGB профила ли?[smile] При конверт смятам е достатъчно да се укаже в какво пространство конвертираме файла, особено ако е наложен стандарт.
5. Не знам[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: illuminations   
Дата:   09-02-16 21:43

roumen6 [smilie24]


krotu1990: "Цветовото пространство ,в което ги обработвам е Adobe RGB,след което ги конвертирам в sRGB за интернет."


За да обработваш снимка в AdobeRGB working space трябва и монитора ти да е настроен за това цветово пространство.

Ако е настроен за AdobeRGB, до колко ще виждаш правилно снимките (sRGB) в браузерите вече е божа работа):

http://www.gballard.net/psd/go_live_page_profile/embeddedJPEGprofiles.html


http://www.color.org/version4html.xalter


http://cameratico.com/tools/web-browser-color-management-test/


успех
[beer]



Публикацията е редактирана (09-02-16 22:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: Lycan   
Дата:   09-02-16 21:53

:) Всяка седмица се поява ново питане като това.
Нямаше ли там кабърчета за такива въпроси?




Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: krotu1990   
Дата:   09-02-16 23:18

@iliyanb би ли ми казал как се казва добавката за файърфокс ? Благодаря!

@roumen6 Мониторът ми е калибриран,настроил съм цветовото пространство на фотошоп и лайтруум,единственото преминаване от цветово на цветово е когато оразмерявам за уем и накрая сейвам,записвам профила в изходния файл...а на последното не знам какво да отговоря хаха

@HTML отметките са си там (:

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: iliyanb   
Дата:   09-02-16 23:31

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/color-management/

Като свалиш я инсталирай и разреши през менюто на браузъра. Отвори след това един кадър през файърфокс и през проблемния браузър и сравни. Не забрявяй да напишеш за резултата тук.



Публикацията е редактирана (09-02-16 23:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: colorphoto   
Дата:   09-02-16 23:40

Колеги,въпросите разгледани горе ме интересуват ,НО английския ми не е на ниво да го чета свободно и без грешки.

Няма ли го някой ,или някъде на български,или руски?



Публикацията е редактирана (09-02-16 23:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: krotu1990   
Дата:   10-02-16 00:03

@iliyanb инсталирах адона,но не стана,впоследствие влязнах в настрйките му и въведох да има ефект за всички снимки и после си качих и цветовия профил от калибратора,но разлика няма.Файлът,който е на компютъра ми има съвсем различни цветове,от тези,които виждам в интернет.Като цяло ми прави впечатление само на тази снимка,на други снимки не е толкова фрапантно ,че да се разбере.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: Lycan   
Дата:   10-02-16 00:16

Какво пише в PREVIEW профил на save for web?
Трябва това което показва превю да е индентично с това което показва браузера! Иначе нищо не правим.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: krotu1990   
Дата:   10-02-16 00:39

Добре,добре! Беше ми на монитор колор,и го направих на интернет стандард,след което пробвах пак и не стана,но после махнах и цветовия профил,който бях качил в адд-он-а и се подобри доста.Не е абсолютно същия цвят,но е доста по-близко от първоначалния.Благодаря ви! На този етап от живота си мисля ,че мога да живея с тази малка разлика,но все пак ако някой има идея как да го направя още по-добре ще съм благодарен и на него (:

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: Lycan   
Дата:   10-02-16 01:42

Настройките на калибриращия профил са от значение.
Разлика в цвета може да има теоритично. Не видима такава.

Ето снимка на екрана - Издупени цветове в коварния ProPhoto RGB през Save for Web до браузера (Safari)
и няма разлика





Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: illuminations   
Дата:   10-02-16 02:49

krotu1990, направи си един малък тест, и погледни резултата на друг компютър, които е с обикновен sRGB монитор.
да не се разочароваш, че при теб е изглеждало по един начин, а на всички останали по друг :)


colorphoto, имаш няколко фактора
1) монитора, и физически колко широко цветово пространство потдържа (в случая да предположим, че е широкo, и покрива значителна част от AdobeRGB ).
2) цветови профил (който ползваме за "калибрираме" на монитора, ако има нужда). Той се зарежда от оперативната система като цветови профил на устройството. Това е профилът, който получаваме при калибриране.
(ако ти е баш професионален монитор, той идва пре-калибриран и само избираш дали го искаш в sRGB или AdobeRGB)

вече в даден софтуер
3) работно цветово пространство - в случая AdobeRGB
4) цветови профил на даден файл (sRGB, AdobeRGB, ProPhoto, и тн . )
Софтуера зарежда файла, поглежда цветовия профил, и го конвертира за правилно показване в зареденото работно цветово пространство.

Затова може една sRGB снимка да я запазим в който и да искаме цветови профил (sRGB, AdobeRGB, ProPhoto, и тн . ) и след това като я отворим да изглежда по същия начин

от същите тези файлове, изтрием ли цветовия профил, губим информацията за конвертиране и софтуера няма да знае по какъв начин да направи корекциите за показване, и ще изглеждат много различно.

най-често срещания проблем (след експортването с грешен цветови профил) е ползването на грешно работно цветово пространство, което не отговаря на монитора. Примерно - казваш на софтуера че искаш да работиш в AdobeRGB , зареждаш sRGB снимка, и софтуера конвертира цветовото пространство да се покаже правилно за AdobeRGB , но ако монитора ти (настроен или не) е sRGB и не може да покаже (или не показва в момента) широко цветово пространство, виждаш грешни цветове (дори без да го знаеш).

плюса на ползването на широки цветови пространства като: AdobeRGB, ProPhoto са "повечето цветове", но дори с подходящ монитор, си плащаш за удоволствието с намаляне на резолюцията (специално ако ползваш 8бит цветови канал). Причината е доста проста - примерно наситено зелено при sRGB ще е (0.255.0), при ProPhoto , което може да покаже "по наситено зелено", за да се покаже същия цвят на монитора ще бъде (примерно) (0.240.0). Така в този случай ако работиш с по-широко цветово пространство - примерно за принтване, или позлваш файлове, записани с над 8бит на канал за обработка, ще има смисъл да се ползва. в противен случай не само че е безсмислено, но и влошава качеството ако ще е файл възпроизведен за гледане на обикновен монитор.

опитах се да не използвам много английски думи
дано ти е от полза
[beer]

**
Ако не се лъжа по-новите версии на Адобе взимат от оперативната система, информация за ползваното цветово пространство на монитора (въпреки, че не съм сигурен как биха засякли ако не съм заредил ICC, а само съм превключил монитора от sRGB на AdobeRGB ). В предишните версии, както и в други софтуерни продукти използващи цветови профили избираш и задаваш работния цветови профил отделно.



Публикацията е редактирана (10-02-16 05:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: compur   
Дата:   10-02-16 09:21


http://memesvault.com/wp-content/uploads/Double-Facepalm-Picard-11.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: johnny_fx   
Дата:   10-02-16 10:24

най-често срещания проблем (след експортването с грешен цветови профил) е ползването на грешно работно цветово пространство, което не отговаря на монитора. Примерно - казваш на софтуера че искаш да работиш в AdobeRGB , зареждаш sRGB снимка, и софтуера конвертира цветовото пространство да се покаже правилно за AdobeRGB , но ако монитора ти (настроен или не) е sRGB и не може да покаже (или не показва в момента) широко цветово пространство, виждаш грешни цветове (дори без да го знаеш).

плюса на ползването на широки цветови пространства като: AdobeRGB, ProPhoto са "повечето цветове", но дори с подходящ монитор, си плащаш за удоволствието с намаляне на резолюцията (специално ако ползваш 8бит цветови канал). Причината е доста проста - примерно наситено зелено при sRGB ще е (0.255.0), при ProPhoto , което може да покаже "по наситено зелено", за да се покаже същия цвят на монитора ще бъде (примерно) (0.240.0). Така в този случай ако работиш с по-широко цветово пространство - примерно за принтване, или позлваш файлове, записани с над 8бит на канал за обработка, ще има смисъл да се ползва. в противен случай не само че е безсмислено, но и влошава качеството ако ще е файл възпроизведен за гледане на обикновен монитор.


Някакъв линк с информация имаш ли за тия неща?

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: roumen6   
Дата:   10-02-16 11:44

"Така в този случай ако работиш с по-широко цветово пространство - примерно за принтване" - пространството за отпечатване е по-тесничко.


http://www.dpreview.com/glossary/resources/images/123di_color_spaces.jpg



и още една картинка за размисъл


http://jura.wi.mit.edu/bio/graphics/photoshop/gamuts.jpg


към автора - с какъв софтуер и как преминаваш от едното цветно пространство в другото. моля за подробности!



Публикацията е редактирана (10-02-16 12:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: illuminations   
Дата:   10-02-16 13:24

roumen6 [smilie24]
ако принтваш на фото хартия (применро с Ламбда), те могат да принтват в aRGB.

johnny_fx
трябва да се извианя, че сутринта по никое време съм написал неточно нещата, и в частност как продуктите на Адобе работят.

В основата си софтуера, с които работиш трябва да конвертира цветовото пространство на файла, => към работното, => което вече да конвертира в момента на показване правилно за монитора.

В случая "работното цветово пространство" в продуктите на Адобе изглежда, че дори не можеш да го променяш за LightRoom :


Lightroom uses Adobe RGB:
for previews in the Library, Map, Book, Slideshow, Print, and Web modules
when printing in Draft mode
in exported PDF slideshows and uploaded web galleries
when you send a book to Blurb.com (If you export books as PDF or JPEG from the Book module, however, you can choose sRGB or a different color profile.)
for photos uploaded to Facebook and other photo-sharing sites using the Publish Services panel

In the Develop module, by default Lightroom displays previews using the ProPhoto RGB color space.

написали са, че в Дев мод работи в ProPhoto по подразбиране, но в последните версии, честно казано не виждам къде може да се смени.

https://helpx.adobe.com/lightroom/help/color-management.html


разбира се, това AdobeRGB с което работи трябва да се конвертира към работния профил (и цветово пространство) на монитора, и след като няма къде да се посочат изрично, остава единствено варианта да се взимат от цветовия профил за даденото устройство зададен в оперативната ситема.

за фотошоп въпреки, че можеш да зададеш работното цветово пространство, то разбира се се ползва само за вътрешна "обработка" (това e нещото, което написах неправилно), а за визуализация се взима цветовото пространство /профил на даденото устройство (монитор) от зададения в оперативната система.


разбира се други софтуерни програми ти дават много повече контрол над тези стъпки:
https://www.youtube.com/watch?v=B7DqtW7LB7g



за плюса и минуса на широките цветови пространства, това е спецификацията им по принцип, предполагам те интересува намалянето на тоновата резолюция.
Пробвай следното -
зареди sRGB снимка (примерно някоя за калибриране), конвертирай профила в ProPhoto , (вече стойностите на пикселите се променят да отговорят на новото цветово пространство, което е по-широко), сега погледни "цифрите" на RGB пикселите.

опростено казано - наситеността на зелено, което е в sRGB и е от 0 до 255, вече е записана в стойности от 0 до 240. Всичко над 240 не може да се покаже като цвят от нормален монитор, и дори да го има като информация ще бъде неизползваемо при експорт, така че ефективно възпроизведеното цветово пространство на зеления канал за монитора sRGB ще е описано от стойности между 0 и 240 (разбира се примера е за 8бит на канал).
надявам се стана ясно.


[beer]



Публикацията е редактирана (10-02-16 19:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: asahi   
Дата:   10-02-16 13:54

То може и по-сложно, но да видим първо простите неща - по каква причина работиш за WEB през Adobe RGB?

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: imitev   
Дата:   10-02-16 13:56


Защото е по-яко.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: roumen6   
Дата:   10-02-16 14:05

krotu1990 нещо не ми е ясно в изречението: "единственото преминаване от цветово на цветово е когато оразмерявам за уем и накрая сейвам".

как оразмеряваш?
от коя програма?
по какъв начин?

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: colorphoto   
Дата:   10-02-16 22:35

illuminations: Сърдечно благодаря за отзивчивостта![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: asahi   
Дата:   11-02-16 01:32

Не знам защо му благодариш, но това по-долу е меко казано погрешно:
"разбира се, това AdobeRGB с което работи трябва да се конвертира към работния профил (и цветово пространство) на монитора, и след като няма къде да се посочат изрично, остава единствено варианта да се взимат от цветовия профил за даденото устройство зададен в оперативната ситема.

за фотошоп въпреки, че можеш да зададеш работното цветово пространство, то разбира се се ползва само за вътрешна "обработка" (това e нещото, което написах неправилно), а за визуализация се взима цветовото пространство /профил на даденото устройство (монитор) от зададения в оперативната система."

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: illuminations   
Дата:   11-02-16 01:53

кое е грешното, asahi ?
би ли разяснил.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: colorphoto   
Дата:   11-02-16 02:58

asahi: Аз не знам какво помагаш като казваш че не е така,НО НЕ КАЗВАШ как трябва да е според теб?!

Е,при положение че никога не съм снимал в различно от sRGB,как си представяш че мога да знам дали има грешка в написаното от колегата разяснение?

Когато човек е отзивчив и напише доста за да помогне определено заслужава благодарност,даже и да има полемика по някои точки!

Когато обаче друг,напише че нещо не е точно,но не си направи труда да поясни къде е грешката,какво да си мисля за такъв човек.....



Публикацията е редактирана (11-02-16 03:02)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »