Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: metodiev_martin   
Дата:   26-01-16 18:52

Ще се радвам, ако някой ползвал сподели мнение за въпросните филтри.
Със сигурност основният недостатък на кръглите пред останалите градиентни ND филтри, е че не може да се регулира степента на градацията във хоризонтала. За други недостатъци, не се сещам
Харесал съм си Hoya HD10 82 мм(3 стопа). Не съм сигурен, дали 3 стопа ще бъдат достатъчни за заснемането на изгреви и залези, но ще се радвам на мнение от хора, ползващи градиентни ND

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: PAZZOgeo   
Дата:   26-01-16 19:14

[smitten] Може да се регулира, като не се завива до край. Опс, сега разбрах какво имаш предвид. Да, не може.Решение - КОКИН.



Публикацията е редактирана (26-01-16 19:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: metodiev_martin   
Дата:   26-01-16 19:30

Няколко пъти съм ползвал кокин от Р серията, освен че лесно се надраскват, други оплаквания нямам. Проблемът сега е, че ми трябва кокин Z за 82мм и парите там са в пъти повече.
Видях че до края на месеца има намаление на някои Hoya филтри, но като се замисля, тази градация от 3 стопо, едва ли ще ми свърши работа при снимането на изгреви и залези...
В краен случай, мога да си взема Hoya PRO1D ND64 - 6 стопа, но пак няма да ми свърши работа да размазвам облаците на залез. За такива снимки, ще трябват 10 стъпки ...



Публикацията е редактирана (26-01-16 19:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: realnoncho   
Дата:   26-01-16 19:32

3 стопа бива при сегашните възможности на матриците. Обаче според мен няма да е удобно с градиент на резба.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: kvakioh   
Дата:   26-01-16 19:35

Ако се сложат 2-3 ще е удобно...Но ще винетира най-вероятно.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: metodiev_martin   
Дата:   26-01-16 20:00

При всички положения ще има винетиране, а и 2-3 такива филтъра ще струват колкото комплект Lee :D
Иначе съм съгласен, че 3 стопа градиент, могат да бъдат "подбутнати" софтуерно, може би без проблем до към 6 стопа, но това си го пиша на практика, не теория не съм сигурен как ще изглежда.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: kvakioh   
Дата:   26-01-16 20:15

По-добре държач и 2-3 плочки по-евтини от Lee.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: swqaz   
Дата:   26-01-16 20:22

Това, че тези филтри са отсечени през средата ги прави неизползваеми, освен за кадри, които ще кропиш. Виждам имаш добра камера. Пробвай без филтри [smile] Откакто ползвам камера с голям динамичен обхват не ползвам градиенти. Ползвам само поляризация за водопади и реки, и 5, 10, 15 стопа неутрални за мазане. Мисля, че с правилно действие с твоята камера без градиенти ще се справяш отлично с файловете във ФШ. Ако пък държиш на градиенти, моето мнение е да забравиш за тези на резбата, защото те ти определят кадрирането, което е по-важно от повече детайл в тъмното, с което ти няма да имаш проблем с мк3 и без да ползваш градиенти [smile]



Публикацията е редактирана (26-01-16 20:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: kvakioh   
Дата:   26-01-16 20:57

Pro nd1000 hoya??

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: metodiev_martin   
Дата:   26-01-16 22:20

И това е вариант Pro nd1000.
Обмислях варианта за Variable Density, но там парите за 82мм са доста, а и реално не мисля, че ще ми се наложи да го ползвам на 2,3,4 стопа. Може би, най-използваем би бил ND, който сваля 10 стопа. При градиентните неутрални вече е друга бира - Soft, Hard, през стъпка, през две, през четвърт... наслагване на филтри...
А и една "стартова" система на Lee е не по-евтина от 700лв.

swqaz, напълно си прав за филтрите на резба. Единствено се чудя, дали да си взема един ND, който сваля 6 стопа. Това реално в слънчев ден, при 100 ( дори 50 ISO) и бленда 22, ще ми даде, някъде правилна експозиция при скорост от порядъка на 1 секунда (с което, едва ли бих могъл да размажа много морска вода {да не говоря за езеро}).
Зная, че big stopper-а е много добър, но на този етап не бих дал толкова пари за него.
Вариантът за ND64 82мм (6 стопа) сега струва само 90лв и се двоумя дали да не си го купя.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: kvakioh   
Дата:   26-01-16 22:32

Lee Big stopper не е толкова скъп, но трябва да се пази и гледа повече от малко дете с прашка. Иска и по-голям държач и много гледане при ползване.
NiSi имат намаления понякога с около 50-60лв по-ниска цена от LeeBigstopper, като качеството им е същото. Дори може би е по-здраво стъклото. AR ND1000(3.0) е моделът.
Zomei HD Slim MC ND1000 може би ще е достатъчно подходящ за целта, като цената му е приемлива, а резултатите близки до тези с Bigstopper и подобните.
Ако не пречи, може с различни стъкла за заваряване oт Din 7 до Din13 да се ползват, като трябва да се знае, че ще се налага основно Ч/б да се заснема. Но пък са по 2-3лв/бройката и са яки стъкла.



Публикацията е редактирана (26-01-16 22:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: swqaz   
Дата:   26-01-16 23:12

metodiev_martin, похарчих много пари за филтри, тествах какво ли не, и накрая щастлив гледах кадрите направени с последните които купих, и които бяха най-скъпи. Най-накрая, никакво намаляне на детайла, никакво изкривяване на цветовете. Браво, стрували са си :))) И какво? Мой приятел снима с някакъв НД8 за 25лв и прави добри снимки. Никога не бях пробвал такива евтини, защото по презумция ги мислех за боклуци. Взех аз да пробвам този евтин боклук, и какво виждам, същото качесвто на кадрите като със скъпия [smilie8]
Градиенти и поляризация може да е добре да са някакви скъпи, но неутралните с много стопове за мазане от опит знам, че изобщо не е задължително.
Имах по едно време биг стопър и градиенти на Лий. От тях си оставих само държачите, калъфчетата и 105мм поляризационен(той е стъкло и е друга тема). Мое мнение, да подчертая е, че Лий са най- големите боклуци според тестовете ми, а ги имах доста време за да мога да твърдя това. Особено биг стопъра, този филтър променя най-много цветовете от неутралните много тъмни филтри, които съм ползвал, и най-много блурва кадъра, а уж е висококачествено стъкло. Имах и 3 стопови хард и софт градиенти. Дебели, пластмасови и блурват.
Добре мислиш да вземеш 6 стопа. Моя 5стопов е един от филтрите, които ползвам най-много. С него мажа малко преди изгрев и малко след залез. 10стопов ползвам за изгрев и залез. Единия е с резба на пръстена и мога да ги събера в 15стопа, но още не ми се е налагало(не снимам по пладне в ясно време:))))
Има по-евтини тъмни филтри, които ще ти вършат чудесна работа.

Съветвам те да вземеш от всеки филтър, който искаш в размер за обектива ти с най-голям диаметър, за да можеш с преходници(каквито има всякакви и са евтини) да ги ползваш на всички други обективи. За пример, аз имам обектив с 95мм гнездо за филтри. Бзимам само 95мм филтри и ги ползвам дори на обективи с 49мм гнездо. Тук не се намират преходници с такива големи разлики, обикновено са с с по около 15-20мм най-много разлика, но с или експрес от Китай се сдобих за жълти стотинки с всички, които ми трябват. Там има за всички размери [smile]

Дано някой Лий фен не ми се обиди. Споделих лично мнение [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: kvakioh   
Дата:   26-01-16 23:16

sqwaz, много зависи какво и къде се снима с Bigstopper. В никакъв случай не е боклук. Singh ray са само над Lee като качество. Моят Big stopper се счупи, но за вода падаща, за пейзаж от ниско или близки кадри е незаменим. Вярно, сега снимам със стъкла за заваряване по 2-3 лв, но това си е чисто експериментално, не е заради цените.
И аз споделям личното си мнение, всичко е според личните нужди и зависимости.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: metodiev_martin   
Дата:   26-01-16 23:19

Да, това със стъклата за заваряване съм го правил, за чернобяло е супер. Мислех за ZOMEI, в ибей ги намирах преди на около 60 долара, но не зная към какви цветове избива този ND 1000 и какво е качеството на покритието. Четох по някакви сайтове, че уж затоплял цветовете, в други четох че зеленеели снимките - не съм го ползвал и не мога да кажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: swqaz   
Дата:   26-01-16 23:29

kvakioh, как реши, че само Singh ray са над Lee? Пробва ли ги? Защото аз сега съм само със Singh ray филтри и поляризация на лий, която ще сменя при първа възможност със Singh ray. Аз съм ги пробвал, съвсем скоро продадох всичко от лий с облекчение на един съфорумец, но преди това го предупредих, че са боклуци и ги заменям с други. Независимо това ги взе, защото мислеше също като теб, но четейки от нета, а не от опит. После взе да пуска чужди кадри за оценка тук, дори наскоро имаше тема за него по този въпрос. Представи си каква работа са му свършили щом се представяше с чужди кадри тук :)))))) Преди обаче да имам лий имах и много други марки, и да ти кажа прав си, Singh ray е над Lee, но и всички останали са над Lee [smile] Личен опит казвам. Може и ти да имаш опит с други марки, но предположих, че си взел директно лий без да тестваш с по-евтините, може и да греша [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: kvakioh   
Дата:   26-01-16 23:45

И евтини поддържам в чантата, Singh Ray само на представяния 2 пъти бях.
Евтините са зле като се насложат. Примерно взех едни 8ND И два броя като се насложат в държача и става мазало. Лилаво та се къса. И после взех един 16ND, все безименни, той пък маже зле.
Lee Big stopper не е точно за слънце, примерно изгрев-залез, а за вода най-често. Поне аз така съм го ползвал. Ако се изключи небе и др от кадъра, а е водопад или нещо такова, езеро или море, стават доста добри кадрите. Статив стабилен и дистанционното са задължителни.
На Канони най-често съм ползвал Lee, кропки, не ФФ тела.
Всякакви филтри съм пробвал, след като експериментирам със стъкла за заваряване дали не съм стигнал до ниво, което преминава нормалните граници? Там при стъклата за заваряване няма кривене, те са двойно по-дебели от всякакви други филтри, не се драскат, безумно евтини са, но трябва или потребителя да е бог на шопи, светли стаи и подобни софтуери, зза да докара цветовете от зеленикави до нормални, или просто в ч/б да си върти. Да кажа също така, че стъклата за заваряване са над всички филтри...Независимо от цената, личен опит, доказано. Може и в слънчев ден на обяд при 40 градуса да се снима, и в най-яркия зимен ден също. А, и може затъмнения слънчеви да се гледат...
С Lee Big Stopper познавам поне 7 човека, които не биха сменили никога този филтър. Но не са да се хвърлят като sqwaz с някаква ярост, че си бил купил скъпотиите.[smilie19] Всъщност са хора, които са преподавали на тези, които са след това преподавали на swqaz как да си прави пейзажите на семинарчета-седянки или да си създаде страничка във Fbook, ама той не го знае това. Нищо лично. Едно е да изкарваш пари и да купуваш топ неща, друго е да отидеш и да изсипеш един куп пари и после да се оплачеш или съжалиш или да те е яд и да го изкараш тук, че някой с 25лв нещо си прави същото като теб с нещо за 300. [smilie23]



Публикацията е редактирана (26-01-16 23:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: swqaz   
Дата:   26-01-16 23:55

Точно за този 8НД безименния говоря [smile] Значи страхотно се представи като го тествах, и винаги съм мислел, че моя човек ползва някакъв скъп филтър. Като ми показа какво ползва ми причерня, защото се сетих през какво минах да се сдобия с филтри, които да правят същото [smile] С биг стопъра с се сдобих само с излишни нерви, различни цветове и супер винетриране. Щом ти си доволен обаче, ще кажа така: явно съм уцелил куца бройка [smile]

ПП: Не знам как се представят два насложени супер тъмни филтри. Досега не ми се е налагало да ползвам подобна комбинация, затова смятам мнението ти за вярно след като си пробвал. Моя опит е от ползване само на един такъв филтър

kvakioh, снимам от едва година и половина и съм ходил само на един семинар. Така, че твоите хора, които са обучавали хора, които пък са обучавали мен не ги познавам, и не са ме обучавали за каквото и да е. Но предполагам щом ти ги познаваш си обучаван от тях, за което те поздравявам [smilie24]



Публикацията е редактирана (27-01-16 00:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: kvakioh   
Дата:   26-01-16 23:58

Добре, 1:1 сме. Аз не поддържам Big stopper, казах, че е чуплив и претенциозен за пазене. Моят се счупи заради евтин държач пък...
Безименни ND8 имам 3, всеки един различно се държи, 2 пластмасови и се дерат много, другият стъклен и ръбовете му са зверски остро отрязани и се цепят...
Безименните може и да са ок, но с недотам еднакви резултати. И както казах, като се насложат ефектите, т.е дефектите може да са мегазле.



Публикацията е редактирана (26-01-16 23:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: kvakioh   
Дата:   27-01-16 00:02

NiSi са почти на нивото на Singh Ray. В Англия има поне 5-6 различни нисък клас марки, нямам просто времето, а и средствата, за да пробвам всички. Това, което имам и ползвам го казах. Ако бях в Бг, да съм предложил да се видя с автора на темата да пробва, точно 82мм рингове и филтри ползвам най-често.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: swqaz   
Дата:   27-01-16 00:07

За NiSi мога да потвърдя. Не от личен опит, но от Краси Матаров знам, че ползва тази марка. Каза, че са стъклени и ги похвали много. Всички знаете как снима той [smile] [cool]

Marumi, също много качествени японски филтри и доста по евтини. Имат варио неутрални филтри за около 250 лв. от 2 до 15 стопа мисля или нещо подобно. Говоря за 82 мм



Публикацията е редактирана (27-01-16 00:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кръгъл градиентен ND филтър
Автор: kvakioh   
Дата:   27-01-16 00:22

NiSi ND 1000 WR в момента е 50 паунда промоция в английския амазон. Това е и моето последно и доста добро предложение за филтър на резба.
П.С Забравих за Haida, {PRofox. Имат невероятен комплект от ултратънки ND 3 различни по сила филтъра за под 300лв.
Hitech също са силна марка.



Публикацията е редактирана (27-01-16 00:30)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »