Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Бихте ли сменили хобито
Автор: ksietta   
Дата:   05-10-15 13:28

Това е и въпрос и предложение.

Спомням си обикалянето по фото ателиетата „да направят някоя снимка по-тъмна”, после нахвърлянето „да се оправи” някоя (вече дигитална) снимка след поредната разходка в планината ... После снимките започваха да престояват с месеци в някакви папки без разглеждане... после апарата започна да престоява в гардероба. И въпросите – като я направя по-добре – и какво...

Някой да е излизал от такава ситуация да сподели как? И има ли смисъл да се излиза?

А предложението – то е към изпадналите в „творческа криза”, но търсещи някаква нова тръпка. Имам конкретно предложение, може и да ви хареса. Подробности – на лични при интерес. Свързано е с правозащитна дейност.


Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли сменили хобито
Автор: MikeDimit   
Дата:   05-10-15 13:41

Моя милост. В младините бях много запален до степен, че ми лепнаха прякор Мишо фотото :-). Ама на филм тогава се снимаше скъпо, а професионалната реализация бе меко казано не добра. Със същите усилия и време в която и да е област човек можеше да дръпне много по ефиксано. Та така за около 20-на годинки отлежаваше техниката. После ми подариха цифрова камера и се почна отново. Цифровака позволява да си набиеш ръката и окото почти без текущи разходи. След като му хванеш цаката можеш спокойно да се върнеш към филмовата фотография с нейните ограничаващи рамки и интересни резултатаи.

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли сменили хобито
Автор: realnoncho   
Дата:   05-10-15 15:23

Защо трябва да сменяш хобито, не можеш ли просто да имаш няколко?
Аз снимам различни неща и не ми омръзва.

Малко ми се губи връзката между първата и втората част на първото мнение в темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли сменили хобито
Автор: lamerko   
Дата:   05-10-15 16:06

Затова си заплюваш (поне) две хобита и си ги връткаш. Аз на младини бях запален по фотографията, но също така обичах и компютрите (не само да играя игрички) - по него време (края на 80-те, началото на 90-те) нямаше интернет, а хардуера общо взето варираше между Правец 8"х" на 1 MHz и Правец 16 на 4.77 MHz (за 12-ката навлезе по-късно). И така - между фотоапарата и компютрите, едното ми остана хоби, а другото професия... и не съжалявам [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли сменили хобито
Автор: MikeDimit   
Дата:   05-10-15 16:28

lamerko Компютри като хоби...Да се запалиш по тях е разбираемо. На мен за малко да не ми станат професия - КСУ в ТУ. Писането на програмки обаче е друго - краста , която ако те прихване е страшно. Слава богу, има лек и за това, но като хоби е разбираемо. Иначе за хоби да станеш "бог на хардуера" ( израза е на един мастит комп. инженер) е неразбираемо поне за мен. Все пак ерата на поялника умря с навлизането на интегралните схеми :-) .

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли сменили хобито
Автор: lamerko   
Дата:   05-10-15 16:41

MikeDimit: мечтаех си да се реализирам професионално и в двете сфери... но с фотографията стана твърде трудно - консумативите силно поскъпнаха, а дигиталките тепърва навлизаха с някаква ужасна картина. Колкото до компютрите - започнах "професионалната си кариера" в компютърни зали... компютри, нет, свободно време... та сега си изкарвам хляба с писането на програмки :)

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли сменили хобито
Автор: Батко   
Дата:   05-10-15 18:43

А какво правим когато и 2-те ни хобита ни омръзнат ?
Ето напоследък вземам апарата, но по-скоро по навик, а като го взема съжалявам, че съм го взел, защото ми пречи или трябва да следя някой да не го открадне.
Може би да започна курс по плетене или икебана, ама не ме влече още и не вярвам да ми стане хоби.
Поне още Батко си пада по каки.

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли сменили хобито
Автор: nyamago   
Дата:   05-10-15 18:49

Ако едно нещо ви омръзва, значи никога не ви е било хоби, само сте си мислели така. Хобито по дефиниция никога не омръзва на запаления любител.

И независимо дали имате само едно или повече хобита (аз имам 437), не забравяйте Живота да е винаги в списъка. Щото той като омръзне... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли сменили хобито
Автор: kvakioh   
Дата:   05-10-15 18:51

Задълбочава се хобито, това е решението.
Днес на лента, утре на микроскоп, трети ден навън за пейзаж. Ей така карам аз.

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли сменили хобито
Автор: ksietta   
Дата:   05-10-15 19:04

И се питам каква е ролята на успеха (дори успеха пред себе си) в загубването на интереса. От както Снимам с Фуджи С5, проблемен в далечния план на фокус - за пейзаж дори и не мисля.


Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли сменили хобито
Автор: itilien   
Дата:   05-10-15 19:12

"Ако едно нещо ви омръзва, значи никога не ви е било хоби" - няма нещо, дето да не омръзва ако се прави постоянно. И аз имам периоди, в които не ми се снима и почвам нещо друго. Тогава не снимам. След време желанието за снимане се завръща самичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли сменили хобито
Автор: nyamago   
Дата:   05-10-15 19:29

> "... няма нещо, дето да не омръзва ако се прави постоянно..."

Животът е нещо, което се прави постоянно. Той ми е главно хоби. Пази Боже някому да омръзне.

Иначе е вярно, ако говорим за 'микро-план' на омръзване: в следващия половин час не се интересувам от фотография и (примерно) ще свиря на китара. Не мисля, че темата е за такова микро-омръзване.

И хобито е такава потребност, която не се удовлетворява само със самия акт на (каквото хобито предвижда - в случая - на снимане). То включва гледане на снимки (свои и най-вече чужди), сортиране обработване, споделяне и коментиране, четене за фотография, покупки на играчки, планиране на сесии и серии, срещи с приятели по темата, дори - мечтаене (не е срамно!)... Както музиката (едно от моите 437 хобита) не е само свирене, а също записи, обработки и продуциране, колекциониране, слушане, ходене по концерти, четене за музика, учене на музикална теория, история или практика, общуване - онлайн и на живо - с други интересуващи се от музика, тананикане на ум докато мием чини, мислене в ноти - и пр. и пр.

Когато ВСИЧКИ тези неща ни омръзнат, за продължително време (в 'макро' мащаб) - става опасно. На една крачка сме от това да ни омръзме Животът. Бягайте от това!



Публикацията е редактирана (05-10-15 19:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли сменили хобито
Автор: h_bio   
Дата:   05-10-15 19:31

Сменям го веднага. Мисля да се насоча към гинекологията.

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли сменили хобито
Автор: burningice   
Дата:   05-10-15 19:51

Хобито се сменя когато се превърне в професия. Тогава, на човек му трябва друго хоби.

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли сменили хобито
Автор: sherbit   
Дата:   05-10-15 22:03

кое от всички [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли сменили хобито
Автор: adorable   
Дата:   06-10-15 07:38

Аз мисля, че когато нещо се прави твърде дълго време човек се "уморява" или му става безинтересно някак. Тогава е време да спре, да си почине малко. През този период просто го заменя с нещо друго... Или просто нищо не прави и си почива.
Аз лично не мога да правя едно и също нещо дълго време. Започвам и след седмица или месец вече ми е омръзнало, скучно... Поради тази причина се занимавам с много неща едновременно. Това има положителна и отрицателна страна:
1. Положителната - тъй като много често сменям хобитата, имам възможност да опитам много различни неща. Това дава един много богат поглед върху нещата, но е по скоро повърхностен. Специално във фотографията, можеш просто да смениш жанра.
2. Отрицателната - в следствие точка 1, никога не мога да стигна тавана на възможностите си, т.е. да стана твърде добър в нещо, защото за да го направя трябва да отделям много време. За изкуството това важи с пълна сила!
В крайна сметка ние трябва да следваме вътрешните си потребности. Събуждаме се сутрин от сън и правим това, което ни се прави днес. Това е единствения начин да бъдем щастливи.

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли сменили хобито
Автор: MikeDimit   
Дата:   06-10-15 08:34

За мен в хобито няма надпревара, освен сам със себе си. В крайна сметка никой за нищо не те гони. И това би трябвало да действа релаксиращо.В нашия манталитет най-традиционното хоби е да дигнеш къща. Има една приказка, че къща се гради цял живот и когато забиеш последния пирон можеш да си окачиш шапката на него (сиреч предадеш богу дух). Та човек може да блокира, да загуби ищах, но ако наистина има нужда от хобито си, то пак ще се върне към него. В нашия случай , ако се занимавате с фотографията за да повторите качеството и стила на вече видяни снимки, рано или късно ще си изберете друго хоби. Ако ли е стимула да снимате е друг, то ищака пак ще се върне.

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли сменили хобито
Автор: didesignbg   
Дата:   06-10-15 09:55


https://c1.staticflickr.com/5/4086/4991581082_b26a6fc67d_b.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли сменили хобито
Автор: ksietta   
Дата:   06-10-15 11:35

:) Интересна графика.

Без да имитираш нечий стил, ако хобито е футбол, но няколко години имаш само загуби, може би пак ще загубиш интерес?


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »