Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Специалност Фотография
Автор: sparckify   
Дата:   27-05-15 23:42

Здравейте, мисля да кандидатствам фотография след завършването на средно образование. Разгледах как стоят нещата с университетите и стигнах до НБУ и Натфиз. Та въпросите са ми кой от 2та университета е по-добрия избор, има ли и други университети които предлагат фотографско обучение и каква перспектива би ми дало това обучение.

Поздрави


Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: vAnko0   
Дата:   27-05-15 23:57

Няма особено голям смисъл, хората не търсят фотографи с висше образование (или поне аз не съм чувал).
Ако имаш наистина желание, даваш парите за техника и започваш да се учиш по курсове, много четене и много практика. Има достатъчно информация в интернет и книги. За същото време, което ще отделиш за университет, можеш да научиш достатъчно и със събраните пари ще знаеш какво ти е нужно, за да започнеш сам да се развиваш като професионален фотограф.

Каква ти е идеята като работа след завършване на образованието ?



Публикацията е редактирана (27-05-15 23:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: kireto_a   
Дата:   28-05-15 07:45

То и при програмирането може да се научиш на курсове и сам и никой не ти иска тапията, но като дойде такъв(а) самоук майстор на интервю, си личи още от врата и обикновено скоро след това му бива показвана да я затвори отвън. И то не защото не знае материала, а защото не знае какво трябва да знае и си личи, че е занаятчия. А това е непоправимо.

В унверситета няма да те научат, ако ти не искаш да се научиш. Но както се казва, ако има нещо завито, те ще го развият. Също така ще ти даде систематични знания, начин на мислене , контакти с хора с този начин на мислене и най-вече обратна връзка, което никой от ютюб разбирачите няма да ти даде. Да много хора са супер богати и не са си завършили образованието, но като са започнали всички са били в необходимата среда в университета. Това е незаменимо и уникално.

Курсовете са три вида - 1. е това е фотоапарат снимай; 2. вижте ме колко съм добър и вие никога нема да го можете това, обикновенно безплатни; 3. мастър класове, в които дълго време няма да разбереш за ко иде реч. И за да минеш "всичко"(ако изобщо го има), няма да ти излезе по-евтино.

Та на кратко, никой няма да ти иска дипломата, но никой и няма да те върне, затова че имаш.

Ето ти нещо по въпроса от един ютюб разбирач:

https://www.youtube.com/watch?v=xhPLRNOCaJc

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: camelasign   
Дата:   29-05-15 15:34

Доста е скъпо от към консумативи, мисля че поне 3 години снимат само на филми в натфиз, трябват ти няколко филмови камери и обективи.Но ако можеш да си го позволиш, натфиз разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: fraction   
Дата:   29-05-15 15:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: axlastro   
Дата:   29-05-15 16:38

Натфиз, ако можеш да влезеш и НБУ като втори вариант. Предполагам, освен талант се искат и стабилни връзки. Най-добре ако можеш някъде в чужбина, особено ако ще си изкарваш прехраната с това.



Публикацията е редактирана (29-05-15 16:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: bpavlov   
Дата:   29-05-15 23:28


Моето мнение е, че в НБУ е по-добре. Познавам Енчо Найденов, който е преподавател там и знам, как учи студентите си на реална фотография, от "настоящето", фотография, която се продава.

И да, има голям смисъл да се завърши един от двата университета, най-вече заради това, че щеш-нещеш, 4 години ще се занимаваш само с фотография и ще имаш стимул да напредваш, защото ще имаш летва за сравнение в очите на останалите студенти.

С курсове, четене и гледане на видеА, можеш да постигнеш само техническата част, докато в университета се набляга на творческо-мисловната, нещо, което не може да се научи на курс, нито пък някой в България прави такива курсове, за напреднали.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   30-05-15 07:41

Още една опция:

http://nha.bg/bg/stranica/fotografiy-ma



Курсовете може да ти дадат основните знания и умения, но академичното образование ти дава среда, систематизирани и комплексни познания, дисциплина, професионални контакти и в крайна сметка - самочувствие.

Все пак, трябва да се има предвид, че както много от най-добрите преводачи не са завършили съответната филология, много от най-известните художници нямат завършена художествена академия, много писатели не са посещавали университет и прочие, така и доста от най-добрите фотографи всъщност нямат фотографско образование. Например Ансел Адамс - пианист, Тери Ричардсън – пънк-рок музикант, Анри Картие-Бресон – изучавал изкуство и литература, Ани Лейбовиц – учила изобразително изкуство, Робърт Капа – започнал работа като асистент във фото студио, но също без формално образование, поне не можах да открия за него какво е завършил.

Та така… [smile]

Успех! [smilie24]



Публикацията е редактирана (30-05-15 08:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: CaracolStudio   
Дата:   30-05-15 10:53

Не само в света а и в БГ голяма част от добрите фотографи нямат образование фотографско .По-добре запиши някоя специалност която би ти помагала във фотографията за напред примерно маркетинг .На огромна част от фотографите особено бай-иван фотографи именно маркетинга им липсва .

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   30-05-15 10:58

Абе, в нормалните държави за маркетинга в изкуството си има професионални агенти. Но в БГ, понеже сме свикнали да разбираме от всичко, може и маркетинг, да. В крайна сметка, и ядрена физика да завърши човек, това не му пречи да снима добре. :-))

[smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: mustush87   
Дата:   30-05-15 10:59

Slivenski, няколко въпроса? Колко струва семестъра в НХА.. мога ли аз, който съм завършил Бакалавър (педагогически факултет) да кандидатсвам там за магистратура Фотография :)



Публикацията е редактирана (30-05-15 10:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   30-05-15 11:03

Автор: mustush87
Дата: 30-05-15 10:59

Slivenski, няколко въпроса? Колко струва семестъра в НХА.. мога ли аз, който съм завършил Бакалавър (педагогически факултет) да кандидатсвам там за магистратура Фотография :)



Нямам представа, приятелю! :-))

Просто се сетих, че и там има такава специалност. Бих помогнал, но не знам. Ще трябва сам да провериш. Сори!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   30-05-15 19:06

mustush87 написа:

> Slivenski, няколко въпроса? Колко
> струва семестъра в НХА.. мога ли аз,
> който съм завършил Бакалавър
> (педагогически факултет) да
> кандидатсвам там за магистратура
> Фотография :)
>

>
> Публикацията е редактирана (30-05-15
> 10:59)

Можете да кандидатствате. Програмата е само магистърска и е три семестъра. Изпита е с портфолио и събеседване, таксата мисля е 420 или 450 лева на семестър, ако нямате преди това друга защитена магистратура. Най-добре вижте в сайта на НХА.


Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: chrisnoch   
Дата:   31-05-15 03:17

Вярно е, че някои много добри фотографи нямат формално фотографско образование. Също така е вярно, че те обикновено имат друго образование, свързано с изкуствата.
По времето на Ансел Адамс, Анри Картие-Бресон и Робърт Капа висше образование по фотография не е съществувало. Тогава на фотографията се гледало по-скоро като на занаят, отколкото като на изкуство.
Смисълът на образованието не е в това да получиш диплома (която вероятно никой никъде няма да ти поиска), а да получиш знания в среда, която благоприятства тяхното усъвършенстване. Според мен НАТФИЗ има най-много традиции в това отношение, а НХА - най-малко.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   31-05-15 10:42

Смисълът на образованието не е в това да получиш диплома (която вероятно никой никъде няма да ти поиска), а да получиш знания в среда, която благоприятства тяхното усъвършенстване.


Абсолютно съм съгласен! Нали затова много пъти сме си говорили в други подобни теми преди, че за да учи човек фотография в НАТФИЗ, вече трябва да е фотограф, при това добър, и да отиде там, за да усъвършенства познанията си, а не тепърва да ги получав от нулата. По тази причина и изпитът е доста тежък, поне според мен.


Аз все пак искам да обърна внимание, че фотографията не е само техника, осветление, обективи, камери, матрици/филми, физика, химия и прочие, но е и изкуство, както и философия. А за изкуството се иска и едно нещо, наречено талант, и той не може да се научи. Но може да се погуби, за съжаление, ако не се поддържа и развива. А университетът е подходящо място за това. :-)

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: borissov   
Дата:   31-05-15 10:48

Познавам много успешни комерсиални фотографи и само 1-2 имат формално образование по фотография. Абсолютна загуба на време и финансов ресурс биха били и НБУ, и Натфиз, и което и да е друго учебно заведение (може би с изключение на 1-2 в Ню Йорк, ама там заради връзките които дават, не заради учението). За всеки в твоето положение най-добрият вариант е да си хване бохчичката и беж по света да асистира - гарантирам ти, че 4 години асистиране на добри фотографи в полето което те интересува ще са ти около милиард пъти по-полезни от висене в мухлясалите зали на натфиз. Че и ще ти плащат, и ще натрупаш житейски опит, особено ако сменяш държавата всяка година. Ако толкова ти се учи - история на изкуството е много по-добра опция за фотограф.
И още нещо - срещал съм адски много студенти по фотография, и почти никога не се случва тяхна работа да ме впечатли - в повечето случаи са ужасно клиширани артистични напъни, или нескопосани комерсиални вариации. За сметка на това често попадам на хора на същите години, които са тръгнали по другия път, и правят страхотни неща. Изводът е - ако имаш талант, умение и желание, университетът ще ти го затрие. И най-вече - с малко изключения на работещи фотографи, повечето преподаватели са някакви комично некадърни фосили, мога и поименно да ти цитирам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   31-05-15 10:57

тотално объркахме човека... [smilie18] [smilie18] [smilie18]


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: pmartinov   
Дата:   31-05-15 11:14

Борисов [smilie24]

Само подходяща среда може да бъде стимул за развитие във фотографията.

Асистирането на доказани добри фотографи е несравним шанс в сравнение с една диплома която не е гаранция за абсолютно нищо.

Фотографията се учи единствено с интензивна практика!

От теоретик качествена фотография никога няма да видите колкото и да е обаятелен!

Ако човек иска да се развива търси начин,ако не иска търси причини.

А дамите които са готови да легнат с един дърт, вмирисан комплексар било то и титулован в името на кариерата са безкрайно жалки.

Макар да се изкушавам ще се въздържа да посоча конкретни имена ,но това е факт не само в нашата страна.

Това е тенденция която се задълбочава от много години във всички специалности свързани с изкуство.

По целия свят...

На скоро на моя близка дъщеря и се върна от Италия на пожар с първия полет след като разбрала, че голяма част от изпитите се взимат без дрехи...

Успокоих я ,че в България също имаме традиции в тази посока от много години.



Публикацията е редактирана (31-05-15 20:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: snooper   
Дата:   31-05-15 11:47

Мислех да кажа едни неща, но... Борисов вече ги е казал [smilie3]

Разбирам какво ти минава през главата, минавало ми е и на мен преди десетина години. Но просто не е това пътят - и от двете учебни заведения са излезли няколко много добри фотографи, но познавайки ги знам, че това е станало въпреки времето прекарано в университетите тук.

Фотографията е език - и като такъв, се учи най-добре с четене (гледане) и писане (т.е. снимане) - уви, в България средата е много затворена и с малко събития, рядко има добри изложби, но пък има предимно неадекватни клиенти и ограничени условия за развитие. Лесно е на двайсет и няколко да достигнеш таван - да снимаш за най-големите марки тук и да се запиташ "А какво ще правя в останалите 30, 40 или... 70 години снимане?"

След работа като фотограф в 5 държави, мога да ти кажа само да си събереш нещата в една раница и да си вземеш билет за някъде. И да оставиш нещата да се случват, с много помощ от твоя страна, разбира се. Да снимаш и да гледаш, да четеш и да питаш... Винаги можеш да се върнеш в България (аз така направих за момента), но гледай работата ти да се пласира на световния пазар, а не на местния. За последното, родните университети няма да ти помогнат.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: rorus   
Дата:   31-05-15 13:47

snooper - кратко, ясно, точно!
Сега да видим, наистина ли искаш да се занимаваш с фотография:)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: ilcoin   
Дата:   31-05-15 15:36

snooper [smilie24]
borissov [smilie24]

Фотографията е преди всичко изкуство, което е свързано с това или да го можеш, или да го не можеш. Сиреч - да имаш дарба. Дарбата е нещо, дето се дава, не се получава. Млад си още, имаш време да се пробваш и да видиш как ще станат нещата. Ако не, през свободното време гледай да си хванеш и някакъв друг занаят да те храни, че арта понякога не е много доходен бизнес [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: uri64   
Дата:   31-05-15 21:32

snooper [smilie24]
borissov [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: TheBossBG   
Дата:   31-05-15 22:38

Представям си как половин Европа и целите Щати чакат Спарки да отиде и да им чиракува. Хора, толкова ли е паднало нивото на ФФ? Явно да! Не очаквах от хора с претенции да пишат глупости. Но е факт. Смислените мнения са на Сливенски и Павлов. Останалите сте като латерна, която слушам от години!

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: pmartinov   
Дата:   31-05-15 23:19

Много хора си представят пътя на професионалната фотография по един начин,други по друг начин,но това си остават само упражнения на въображението.

В реалния живот нещата седят съвсем различно от утъпканите коловози на масовото обучение .

Ирационалното мислене няма никаква опастност да измести логичното в преобладаващата част от хората:)

Конвеерното обучение гарантира единствено посредственост.


Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: boni   
Дата:   31-05-15 23:59

Понеже Сливенски каза следното : А за изкуството се иска и едно нещо, наречено талант, и той не може да се научи. Но може да се погуби, за съжаление, ако не се поддържа и развива. А университетът е подходящо място за това. :-)

В смисъл Сливенски - подходящо място да се погуби ли? Така звучи изречението ти:)

Спомням си как талантлив български худжник ми каза, че във втори курс е напуснал художествената академия, защото е усетил, че тя ще погуби таланта му заради налагането на рамки и клишета в мисленето.
Наблюдавам новите български филми. Младите актьори, завършили НАТФИЗ декламират ужасно и стоят изкуствено на екран, а непрофесионалистите се справят по-добре и играят естествено.
Не сравнявайте тези области с точните науки, които наистина изискват конкретно образование и диплома.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »