Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Някой с опит с D5000 и D5100 ?
Автор: vkk1   
Дата:   16-04-15 18:20

Наскоро се "ъпгрейднах" от D5000 на D5100 и ми прави впечатление следния ужасен факт:
Тъй като снимам винаги на single point, при D5000 във визьора зададената фокусна точка се ограждаше с едно като ... черно квадратче и ти е ясно къде е фокуса.
При 5100 единствено на полуспусък при потвърждаване на фокуса светва едно скромно диодче на точката и това е. По никакъв начин преди това не можеш да разбереш коя ти е активната точка /естествено без LCD-то/.
Та да питам ако някой има опит с двата апарата - това нормално ли е? Има ли начин да изглежда като при д5000?
На мен специално това ми е адски неудобно при снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с опит с D5000 и D5100 ?
Автор: simbon4o   
Дата:   16-04-15 19:47

Такова е [smile] ще свикнеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с опит с D5000 и D5100 ?
Автор: PhotoBo   
Дата:   16-04-15 19:53

Защо просто не избереш ти самата фокусна точка и с потвърждението за фокус ще знаеш, че всичко е наред, вместо да оставяш апарата сам да определя къде иска да фокусираш? Никога не съм разбирал автоматиките като 3D tracking-a например, но пък с джойстика сам избирам къде искам да фокусирам, като скачам от точка в точка. Сигурно е въпрос на навик, незнам.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с опит с D5000 и D5100 ?
Автор: PhotoBo   
Дата:   16-04-15 19:57

..или може би не разбрах и ти искаш като зададеш някоя конкретна точка и след фокусиране тя да остане "осветена", докато не натиснеш спусака до край?!? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с опит с D5000 и D5100 ?
Автор: vkk1   
Дата:   16-04-15 20:10

Да, винаги задавам конкретна точка, просто на 5100 не се вижда коя е. Обикновено съм на горна или централна.
Сега като стана дума, направих някои тестове и да си призная никак не съм убеден, че 5100 е по-добър от 5000.
Бихте ли погледнали и споделили мнение?
Снимките са с абсолютно еднакви настройки, ресайзнати от неф до еднакви размери, поради разлика в резолюцията на двата:

Бял баланс - на ауто
35 мм, бленда 5, center weighted, фокус в бялата къща, централна точка.
Компенсация +1 и на двете от апарата.
Всички цветови настройки са еднакви.



Публикацията е редактирана (19-07-16 00:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с опит с D5000 и D5100 ?
Автор: bg2014   
Дата:   16-04-15 20:14

Такова светещо квадратче има и на 5100. Когато не е на фокус е червено, когато е на полуспусък (както ти казваш) фокусира и светва зелено . Но това става само на "лайф вю". Първо фокусира, после светва зелено. Има си го и на 5100. Спокойно. Поразтърси се и намери в настройките как да го направиш.
Отново подчертавам - само на ЛАЙФ ВЮ.
................
Видях, че си писал заедно с мен.
Нямам представа от 5000, но мога само да ти кажа, че снимането не е надпревара, а удоволствие за душата и очите. Каква разлика търсиш от два почти еднакви апарата от нисък до среден клас?
Снимай и си прави кефа.
Поздрави и успех!
След поглед върху снимките да кажа, че има някаква разлика, но... предполагам, че си наясно със следното:
Когато си настройвал опциите СЦЕНИ и ЕФЕКТИ после, въпреки минаването на АУТО остават запаметени последните настройки от двете опции. Мисля си, че има някаква разлика от там?



Публикацията е редактирана (16-04-15 20:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с опит с D5000 и D5100 ?
Автор: Pavlov   
Дата:   16-04-15 21:02

Автор: vkk1
Дата: 16-04-15 20:10
Сега като стана дума, направих някои тестове и да си призная никак не съм убеден, че 5100 е по-добър от 5000.

Ще се убедиш [smile] . Имал съм и двата.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с опит с D5000 и D5100 ?
Автор: vkk1   
Дата:   16-04-15 21:39

bg2014, лайфвюто не го коментираме. Става дума за viewfinder-a.
Относно сцените и ауто - кадрите са снимани на aperture priority и абсолютно всички настройки са еднакви.
Сега като си поиграх с нефовете, ми се струва, че при 5100 в случая малко недоекспонира и балия баланс е по-студен, както и контраста е по-малък, въпреки еднаквите настройки на телата.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с опит с D5000 и D5100 ?
Автор: nevermess   
Дата:   17-04-15 09:02

vkk1 от примерите, които си дал снимка 2 определено е по-добрата. По естествени цветове и определено повече детайли в небето. Снимка 1 е пресатурирана и небето въобще го няма...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »