Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за бандинг.
Автор: mihankov   
Дата:   04-03-15 23:49

Здравейте, въпроса ми е може ли бандинга да се появи в последствие като повреда на матрицата, или да го има като производствен дефект? Става въпрос при сравняване на две еднакви матрици.
И по конкретно става въпрос за сравнение на Предишния ми фотоапарат Никон Д5200 със сегашния ми Д7100. При Д5200 просто няма снимка на която да мога да забележа бандинг, но за най голямо разочарование при Д7100 е доста осезаем особено на някой снимки е направо дразнещ и директно привлича погледа върху него!! Знам че и двата апарата използват една и съща матрица на Тошиба.
Според вас за повреда или производствен дефект ли става въпрос(да знам дали ще започват мъките по сервизите) или това е характерно за всички Д7100(което много ме съмнява).
Сега няма да мога, но утре към края на деня ще кача снимки и от двата апарата(еднотипни, заснети при почти еднакви условия) за да е по нагледно това за което говоря.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: Петрос   
Дата:   05-03-15 00:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: Valentin4000   
Дата:   05-03-15 12:45

Ползвам Д7100 от около година почти и досега не съм имал повече от 5-10 кадъра, в които да допусна появата на бандинг в сенките.
Така че, силно те съветвам да се поупражняваш още малко и да овладееш тялото по-добре.

Колкото до частния случай, прав си, матриците са абсолютно еднакви, така че, ако при 7100 забелязваш повече и по-лош бандинг, то има вероятност матрицата да има проблем.
Има докладвани случаи на дефектни матрици на Д7100 с наистина брутален бандинг. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: bg2014   
Дата:   05-03-15 12:49

Няколко образователни снимки за нас новите и образоващи се колеги може ли?
Ясно , че Гугъл ще покаже кое какво е, но дайте снимки на тези "снимки с бандин"г.
И благодаря, ако някой изпълни молбата!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: rx   
Дата:   05-03-15 13:58


http://www.recordedphotons.com/DSC_4178.jpg



Тва е драмата, в преувеличен вариант. И да - в гугъл го намира одма [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: bg2014   
Дата:   05-03-15 14:17

Благодаря за снимката! Добър урок.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: satansho   
Дата:   05-03-15 19:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: Pavlov   
Дата:   06-03-15 09:14

Това с бандинга е много, ама МНОГО преувеличен проблем. Имам D7100 от около година, и ако наистина беше така сериозно, отдавна да съм го сменил [smile] Само че не е. Не съм го виждал на снимките си, освен в един случай - когато прочетох за това в нета, и умишлено реших да го получа. Да, става, но при някакви абсурдни условия - да снимаш много тъмни сцени, и след това зверски да ги изсветляваш - с вдигане на ISO-то, или при обработката. И то така или иначе в тези тъмни части на снимката не се е заснело нищо, детайлът е загубен. И при изсветляването се появява само силен шум, вижда се на примера по-горе. А дали ще е на черти, или не - все тая, хубава снимка от това не става.
Да не говорим, че това не е единственият модел, който има бандинг при подобни условия. Просто е първият, при който беше забелязан, и се разпространи в Интернет.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: pumabg   
Дата:   06-03-15 09:42

mihankov Ти въобще знаеш ли какво означава бандинг и кога се проявява?
Павлов добре ви го е обяснил...
В нета е пълно с хора, които имам чувството, че нямат понятие от фотография, но са убедени че фотоапаратът е инструмент за лабораторни изследвания и прилагане на знания по физика и химия до 8 клас...
Една читава снимка на домашната си котка не могат да направят ама развиват тук такива теории, че направо да им завидиш на самочувствието...
90% от снимащите не само тук имат въпиюща нужда от курс по фотография и обработка на цифрови изображения... Ама НЕ! Купуват си апарати за хиляди левове и накрая пак едно голямо нищо...
Вие не разбрахте ли че без учене и поне малко талант тая работа не става ако ще и с Хаселблат да снимате...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: rx   
Дата:   06-03-15 10:08

pumabg защо смесваш ЗАУ-то с очевидни недостатъци на техниката? Това, че човека зад апарата може или не може да снима не прави самия апарат по-добър или по-лош. Забелязал съм, че в много теми, повечето от участниците тука не знаете изобщо къде е чертата между разговор за техническото обезпечение, разговор за технически познания и разговор за творчески възможности и таланти. В случая автора засяга напълно съществуващ проблем - дали на теб ти се налага да вадиш до такава степен сенки или не, не е проблем на хората тук. Факт е, че при нощни снимки, които са ми попадали, на определени модели на определени марки, веднага се проявява този ефект, докато на други модели - не. Оттам нататък - всяакво лаладжийстване по темата е безсмислено.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: pumabg   
Дата:   06-03-15 10:37

Напротив въобще не бъркам темите за техническите и творчески възможности..[smilie5]
Но ми прави впечатление, че теми като тази се пишат основно от хора, които явно нямат нужните познания за фотографията, като цяло..Била тя наука или изкуство...
Така нареченият бандинг се прояви в екстремни условия и при силно изсветляване на тъмни участъци. Снимката по-горе е добър пример за това, че дори и да нямаше бандинг тя нямаше да е използваема...
Също така когато човек знае как да снима най често не му се налага да дърпа плъзгачите толкова силно и то при крайно недоекспонирани кадри...
Така че темата за техническите характеристики въобще не е отделна от темата за ЗАУ-то...
Проблеми има на всякъде... В апаратите най често са свързани с матриците, фокусните модули, затворите, огледалата... При оптиката е същото.. Дефракции, хроматични аберации и тн...
Идеални системи няма и за това хората трябва да развиват уменията си а не да се превръщат в техномастурбатори без една снимка в профила си...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: rx   
Дата:   06-03-15 10:42

pumabg за техномастурбаторството сме на едно мнение [beer]
Горния кадър дадох като нагледен пример какво е бандинга.
Но замисли се за следното - доста хора минават на ДСЛР заради шума във вечерните снимки - редовен въпрос от приятели е "нощните снимки с телефона не излизат, какъв фотоапарат ми трябва?". А нощните снимки, особено когато трябва да снимаш с висока скорост(демек високо исо), са екстремната ситуация, в която апаратите с бандинг го проявяват. Друг пример са астро снимките, където ако не искаш да разтеглиш звездите, снимаш на предела на възможностите на матрицата и после - изсветляваш. И там също става мазало. Затуй хората се шашкат и чудят - "бе аз толкоз пари дадох, а то излиза раирано" :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: Pavlov   
Дата:   06-03-15 11:10

rx,
Въпросът ""нощните снимки с телефона не излизат, какъв фотоапарат ми трябва?" е задаван много пъти и в този форум. И правилният отговор е: "Първо се научи КАК се правят нощни снимки, и тогава се ориентирай към правилния апарат." И това е нещо като въпроса "нещо не ми стават вкусни кИфтетата, какъв тиган за пържене трябва да си купя?" [smile]
Баш пък за снимки на звезди, като имаш гадния шум от примера по-горе, няма да се види нищо. Независимо дали е на черти, или не.
Приключвам участието си в темата с едно примерче от току-що, на макс. ISO. Директен JPEG от картата, без обработка. Денят навън е доста мрачен, но все пак се води дневна светлина. Който е заинтересован, да си направи изводи.

Линк



Публикацията е редактирана (06-03-15 11:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: pumabg   
Дата:   06-03-15 11:13

Точно за тези хора говоря аз.. Смятат, че купувайки си ДСЛР снимките им ще са перфектни.. В последствие се разочароват защото се оказва, че това въобще не е така...
Иначе съм съгласен, че при определен тип фотография матрицата може да е ключова.. Но то за това има и различни класове..
Това апаратче струва 1600лв., с прекрасен автофокус и много добри 24мп.Какво повече да очакваме от него?
Ако някой иска да използва до край възможностите на един апарат тогава със сигурност знае и какво да си купи... А има избор не е като да няма и за 10 бона има апарати нали ? [smilie3]
Само до преди 2-3 години всеки Канон имаше бандинг... И какво хората не показваха хубави снимки ли? Няма такова нещо..
Пак казвам всичко е въпрос на възможности... Пък и човек като се научи с малко по евтина техника да снима после нещата става само по-добре... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: rx   
Дата:   06-03-15 11:14

Pavlov т.е. отричаш съществуването на този дефект, заради който дори една известна компания за фототехника беше обявила подмяна на тела заради него? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: Pavlov   
Дата:   06-03-15 11:43

rx, не можеш да четеш какво съм написал, или просто не искаш, за да си намираш за какво да спориш? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: satansho   
Дата:   07-03-15 17:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: JohnyWalker   
Дата:   08-03-15 00:00

Бандингът на А7р е още по-силен. Проблемът на Сони е по-скоро в jpeg компресията от колкото в матрицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: chrisnoch   
Дата:   08-03-15 01:21

satansho,
Това не е бандинг!

JohnyWalker,
Глупости на търкалета! Проблемът ти е по-скоро в липсата на знания, отколкото на самочувствие.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: satansho   
Дата:   08-03-15 08:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за бандинг.
Автор: jumpy   
Дата:   08-03-15 11:30

Това което satansho показва се нарича постеризация и няма нищо общо с бандингa от който се оплаква mihankov.



Публикацията е редактирана (08-03-15 11:42)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »