Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: Nikolcho555   
Дата:   03-02-15 17:59

Здравейте. Тръгнах да правя любителски видеоклипове със Сони А65 и стигнах до звука където блокирах. Мога ли да запиша относително качествен звук при казването на репликите от участниците. Фотоапаратът има вход за външен микрофон но не съм сигурен че той ще оправи нещата. Според прочетеното в нета се използва насочен микрофон, или просто по-качествен външен, или аудиорекордер, или диктофон и т.н. което малко ме обърка, в смисъл поне някаква насока да даде колега който разбира - какъв тип микрофон от изброените да се ползва че да знам за какво да търся да чета. Или пък ми трябва микрофон тип брошка с безжичен радиопредавател.
Участниците в клиповете са от един до 4-5 човека ( като не е нужно звука да се запише наведнъж ). Доколкото знам в студийните програми по телевизията примерно вече използват точно брошките и доста чисто ми изглежда звука, поне на мен. В тубето пък е пълно с клипове с доста добър звук но си нямам представа какво са ползвали, става въпрос за ревютата на различни видове техника - лаптопи, таблети и т.н. Надявам се на съвети от хора които са правили подобни клипове.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: Nikolcho555   
Дата:   03-02-15 18:03

Пробвах да запиша говор просто с едни слушалки с микрофон като разчитах на това че микрофона е съвсем близо до устата и е евтино и удобно решение но не се получи. Имаше много нисъл звук и много шум.



Публикацията е редактирана (03-02-15 18:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: kosmodisk   
Дата:   03-02-15 18:25

Един диктофон/аудио рекордер встрани от камерата, и после напасваш звука

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: JohnyWalker   
Дата:   03-02-15 18:58

Диктофоните са скъпи. Купуваш си BEHRINGER XM1800S и кабел с 3.5мм жак и си го включваш в телефона, после записваш с някой безплатен апп. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: e-mil   
Дата:   03-02-15 19:26

Тъкмо преди няколко месеца си приказвахме за това. Във форума има звукари, но не очаквай да се включват във всяка тема!
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&t=1662206&i=1662206&offset=all

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: Nikolcho555   
Дата:   03-02-15 19:28

Имаш предвид да запиша на телефона ли. На лаптоп примерно не е ли по-добре. И този микрофон е достатъчно качествен така ли. Имам предвид като бюджетно решение естествено.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-02-15 02:21

Външният микрофон, закачен за фотоапарата ще подобри качеството на звука, но не очаквай чудеса! Качествен звук се записва на отделен рекордер. Най-общо казано вариантите за микрофони са два: насочен микрофон на бум или брошка. Повечето звукари в киното предпочитат да работят с насочени микрофони и бумове, но понякога се налага и използването на брошки (например при диалог в много общ план).
На първо време като външен рекордер може да използваш читав диктофон - повечето имат вход за външен микрофон на 3.5 мм жак. По-професионално и не много по-скъпо решение е ТОВА , има и много други варианти.
При записването на звук е важно микрофонът да се намира възможно най-близо до актьора. При работа с бум е необходим опитен човек, който да насочва оптимално микрофона, без той да влиза в кадър. Добре е да се използва клапа в началото на всеки кадър за по-лесна синхронизация на звука при монтажа.
Това е - казано най-общо. Ако имаш конкретни въпроси - питай! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: Антивик   
Дата:   04-02-15 10:32

От много писане и четене само ще вземе да се объркаш[smilie11] , направи си пробите с каквото разполагаш да си запишеш звука с най-добро качество /което те удовлетворява/. После идва другия зор - да го вкараш този звук в компютъра /ако се налага допълнителна обработка ти трябва съответната програма - примерно АдобеАудишън/ и след като си натаманиш целия звук иде момента да го монтираш към съответния заснет материал, а това вече си зависи от приложението което ползваш за монтаж.
Та мен ако питаш, съвремените мобифони, айфони, таблети и всяк`ви нови измишльотини имат и функцията за запис на звук и после лесно се връзват с комп за премятане на файлове.
Та работата се свежда до проби и качествени записи на звук и видео[smilie3] .
Успе в начинанието [beer] .

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: tzl   
Дата:   04-02-15 11:39

@Nikolcho555 — да, можеш ли на лаптоп да запишеш звука стига картата да не му прецака качеството.

Проблемът при записването на звука директно във фотоапарата е това, че звукът се компресира заедно с видеото и е все едно снимаш средно качество JPEG и после каквото такова. Трудно може да се оправи нещо.

При записване на отделно устройство, било то външен рекордер или лаптоп (където може да ползваш външна аудио карта или други предусилватели) ще имаш нормален некомпресиран аудио файл, който можеш да моделираш (EQ, reverb, noise reduction и т.н.) и да го синхронизираш с видеото. Това е като снимане в RAW формат.

Ако снимаш аудио директно във фотоапарата, не е чак толкова лошо, стига да не очакваш после да правиш някакви драматични промени с вече компресирания звук. Но както могат да се правят промени в JPEG, които дават задоволителни резултати, така могат да се правят и промени в компресиран звук (от хубав микрофон) и да имаш задоволителни резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-02-15 12:52

Nikolcho555,
Проблемът ти не е в това дали записаният звук е компресиран или не! Ще рече, че форматът за запис на звук на Сони А65 е достатъчно качествен дори за професионални цели (например репортажи за ТВ новини). Не форматът те ограничава, а микрофоните и начинът, по който ги използваш. Фотоапаратът ти може да запише качествен звук с външен микрофон тип "пушка" (насочен, закачен на бум) или с външен микрофон тип "брошка".
Не слушай тези, които са снимали видео само любителски - и то от време на време - и имат "самочувствието" да ти обясняват как предусилвателите не са качествени, автоматиката не работи добре и т.н. Заеми отнякъде външен микрофон (различен от компютърни слушалки с микрофон) и направи проби. Ще бъдеш изненадан от разликата!

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: tzl   
Дата:   04-02-15 12:57

Търсейки в темата думата "предусилвател" виждам, че само аз съм писал за това и никъде не съм говорил за некачествени предусилватели, нито за автоматика (каквото и да означава това).

Ако става въпрос за мен, явно ми се слагат думи в устата, които не съм казал.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: Антивик   
Дата:   04-02-15 13:10

Тука аз нещо ли се обърках....[smilie11] ?!? Както и с каквото и да навържеш снимачната техника, звука и озвучаването все ще си е с калпаво качество/лично мнение/ ако ставаше така всички големи филмови къщи щяха директно да снимат и записват заедно със звука, а те "тъпаците" първо снимат, че и за да си затруднят живота снимат на отделни сцени и после монтират и за да им е още по-трудно накрая нанасят звук и ефекти.
Така че ако търсиш нормално качество ще трябват отделни записи.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: rx   
Дата:   04-02-15 13:14

Ако иска добро решение, ще ти го кажа - лаптоп, външен аудио интерфейс, читав микрофон - още по-добре два. Сега ще питаш за парите - в около 1000лв можеш да се вместиш - може и по-малко, но с компромиси. Затова по-добре кажи пари, които си готов да вложиш и тогава ще ти кажем решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: tzl   
Дата:   04-02-15 13:20

Ако се записва интервю (с аудио кабел във фотоапарата) от 1м разстояние на boom или отгоре върху фотоапарата, разлика няма да се забележи (ако приемем, че нивото на звука е добро и откъм EQ са наред нещата още при запис). Причината да се ползва boom и отделен recorder е основно заради това, че едното ти дава некомпресиран звук, който може да се манипулира с по-малко загуби, а другият е компресиран, който е вече с някакви загуби (които малцина чуват) и ако се обработи, ще бъдат повече.

Мисли си го като JPEG = MP3, RAW = WAV. В интернета гледаме основно JPEG картинки и слушаме неща в MP3 формат. Има ниско качество JPEG, има и ниско качество MP3. Това ниско качество може да се дължи на компресия или обработка (+ компресия). Може ли да има некачествен звук от WAV? Може, точно както може да има некачествени снимки, снимани в RAW.

Много хора не могат да разпознаят CD качество от MP3 (без да навлизаме в цифри и битрейт) и им звучи все читаво. Така е и с компресирания звук, записан във видео (с хубав микрфон) и некомпресирания, записан с хубав микрофон, синхронизиран с видеото. Много хора няма да го разпознаят.

При по-голямо разстояние зависи от микрофона, който се ползва, но в общия случай, трябва да е максимално близо, за да не се осланя човек на висока чувствителност, тъй като това вкарва и повече шум (звук) от околната среда (освен ако не се търси и този шум заедно с гласа… но после не може да се правят лесни корекции в нивата на околния шум и гласа).

Ако се снима движещ се човек по-далече и има кабели, които вървят от камерата до микрофона, това ще е опасно и за техниката и за хората. Затова записващото устройство е изведено извън камерата. Ако се записва с брошка, нямаме проблем с кабелите и тогава стигаме пак до това дали ще работим с добре записан компресиран звук или с некомпресиран, който може да се обработи с по-малко загуби.

При всички случаи ако микрофонът е калпав, независимо в какво се записва, резултатът ще бъде от калпав и по-лош.



Публикацията е редактирана (04-02-15 13:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: Nikolcho555   
Дата:   04-02-15 18:30

Днес успях да намеря един външен микрофон за проба ( не помня марката и означенията, ползват го в едно училище за озвучаване на различните празници ) и го включих в апарата. Абсолютно нищо не стана, в смисъл нямаше грам звук. Истина е че не съм си чел в ръководството секцията за включване на външен микрофон ( ако има такава ) но предполагах че като го включа просто ще записвам от него. И не стана. Затова си направих няколко пробни клипчета тип интервю в една тиха стая на разсточние около метър от обекта като ползвах вградения микрофон. Това което забелязах беше че ако се говори малко по-високо от нормалното, записаният звук го бива, само дето има много шум за фон. Сега ще опитам да го махна с някоя програма да видя какво ще излезе.
Иначе аз нямам нищо против да записвам звука отделно, после да го обработвам и да го напасвам с видеото, работата не ме плаши, само не мога да си изясня все още какво точно ми трябва. И разбира се става дума за бюджетно решение. Бих могъл да отделя примерно около 300-400лв за звука.
Доколкото разбрах досега от съветите ви, ми трябва или брошка или насочен микрофон който да се държи от друг човек. И понеже нямам под ръка този друг човек, още повече обучен за това, си мисля че лично за мойте цели най-подходяща ще е брошката. Тези четири които намерих в продавалника подходящи ли са според вас.
1- http://olx.bg/mikrofon-za-muzikalen-instrument-ili-vokal-tip-broshka-weisre-wm-101a-i45256537

2- http://olx.bg/bezzhichen-mikrofon-bezzhichna-broshka-priemnik-model-wg-2009-b-i66548892

3- http://olx.bg/nov-bezzhichen-mikrofon-i66286282

4- http://olx.bg/profesionalen-mikrofon-shure-bezzhichen-i50417793

Последния пише че струвал 900лв като нов, не знам дали е така де но ако е така няма ли да е достатъчно качествен. И ще има ли голяма разлика според вас между него и останалите по-евтини комплекти.
А вече къде да го включа - дали в апарата, или в лаптоп, или другаде нещо не ми стана много ясно от прочетеното дотук.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: D.S   
Дата:   04-02-15 18:44

Качествен звук с фотоапарат ... [smilie18] Вие това скоро и пулт ще го направите. Видео, снимки и пулт, 3 в 1. Най - лесният вариант е да си вземеш качествено устройство - тип Zoom, като това по-торе в темата. С вградения микрофон от 1 до 2,3 метра ще имаш по-качествен звук от фотоапарат, пак ако искаш му сложи най-професионалния high,end микрофон. После на монтажа ги нагласяш. Но и това удоволствие ще ти струва едно 400-500 лв. Ако не ти се дават може да се мачиш да записваш със Sonyto


http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw=zoom&_from=R40&_osacat=180014&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR11.TRC1.A0.H0.Xzoom+H4n.TRS0&_nkw=zoom+H4n&_sacat=180014

ето това например



Публикацията е редактирана (04-02-15 21:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: rx   
Дата:   04-02-15 20:31

В 400лв можеш да вместишщ следния вариант:
http://www.musicworld.bg/bg/c_1461/i_29459/Tascam_DR_08.html

В твоя бюджет по-добър няма. Дори да решиш да надграждаш, таскамчето винаги може да ти послужи като допълнителен/амбиентен микрофон.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: chrisnoch   
Дата:   05-02-15 04:11

tzl,
Недей да рипаш толкоз! Явно не си чел другата тема, към която e-mil е дал линк по-горе! Там са се изходили доста "специалисти" ...

Nikolcho555,
Безжични брошки за 25 лв. и четворни безжични комплекти за 99 лв. могат да бъдат само боклуци! Ето колко струва добър безжичен комплект - ТУК . Има и доста по-скъпи.
Приемници със захранване на 220 волта могат да ти вършат работа само на закрито. Портативните приемници са с големината на потативните предаватели и работят на батерии.
Сони А65 превключва автоматично към външния микрофон, в менюто няма настройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: tzl   
Дата:   05-02-15 10:27

@chrisnoch - верно е, че не я четох, но я щракнах и потърсих за тези думички, щото си викам, че може да имаш предвид там и като не ги намерих, рипнах. Та моя грешка.

Иначе за видео най-голямата грешка, която се прави е, че се инвестира в хиляди за фотоапарати, обективи, компютри, софтуер, обаче за звук се дават има няма 5% от тази сума. Накрая може картинката да е чудна, обаче звукът да е като в баня (което е ОК ако се снима само в баня).



Публикацията е редактирана (05-02-15 10:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: aldygreen   
Дата:   05-02-15 13:09

В линка, даден от e-mil , pif добре го е казал:

"Автор: pif
Дата: 23-09-14 21:23

Докато подценявате труда на тонрежисьора и за 10000 лева микрофон да си купите и най-модерната звукозаписна апаратура да си купите - няма да имате звук."

Знанието е преди всичко. Когато си наясно с материята, техниката отива на втори план. И в никакъв случай не е обратното.

@Nikolcho555, хвани си грамотен човек към екипа, с опит в това, което смяташ да правиш и само ще спечелиш от това.



Публикацията е редактирана (05-02-15 13:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: антивик   
Дата:   06-02-15 05:29

Не е ли по-добре автора на темата първо да уточни за какво точно и с каква насоченост иска да ги прави тези чудесии....що от акълите де се дават оставам с впечатление, че се върви към нещо с пазарна и професионална насоченост свързано с големи екипи и големи разходи, а ако това е само за любителски клипове чини ми се, че са излишни....[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: Nikolcho555   
Дата:   06-02-15 07:33

Няма пазарна насоченост в клипчетата които правя колеги, учител съм и правя клипове с ученици за забавление, понеже и на тях и на мен ни е интересно. Ето двата ми напълно аматьорски клипа с доста забележки :), просто искам следващите да са със звукови диалози между актьорите.

https://www.youtube.com/watch?v=CFKhJvfC5B4


https://www.youtube.com/watch?v=00Z8OUN95x4


И понеже знам че разбиращите ще имат много забележки по самите клипове искам да ги помоля да не се отклоняват от темата за звука, както казах ученици са актьорите тоест аматьори, също и аз така че това си е нормално смятам. :)
А цялата техника си е моя лична и аз ще си купувам всичко понеже училището няма пари за такива странични дейности. Така че става въпрос за бюджетно решение за относително добър звук между децата при подобни сцени. Ако има такова решение изобщо.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: e-mil   
Дата:   06-02-15 08:49

В такъв случай имаш проблем. Не можеш да ползваш микрофон пушка, защото нямаш човек за него. И не можеш да записваш две брошки едновременно, защото няма да има къде да ги включиш. При снимане на такива сцени е абсурд да записваш актьорите един по един и да се опитваш да ги напаснеш после. Вариантът е да включваш всяка брошка в различно устройство и после да ги събираш на монтаж. Но тогава ще зависиш от разликата в качеството на запис на всяко отделно устройство, ако не са еднакви. В този случай може и да не са безжични, понеже всеки актьор ще си носи устройството. Нещо като това - Polsen MO-PL1

Забрави за онези от OLX, които си посочил. За двата големи нямаш човек, който да държи пушката. При това единият от тях е с голям радиоприемник за който навън няма да имаш ток.
Брошките WG-009 също работят с приемник на 220V - пише го в описанието. При това два от микрофоните в комплекта са headset - тоест с поставка за глава, които очевидно няма как да ползваш. Впрочем той толкова си струва и като нов. Няма смисъл да го купуваш от Продавалинка.
А първият - Weisre-WM-101a само като му видиш надписа "Super Professional" за 25 лв става ясно, че няма как да е супер. Впрочем него не го намирам никъде в англоезичен магазин, па дори и китайски. Но пък ако се опариш за 25 лв няма да те боли много. [smile]
Само че това е една брошка с един предавател, а на теб ти трябват поне 2.

Недей да рискуваш с Продавалника! Можеш да купиш и нови евтини брошки примерно от Ибей, Амазон и т.н. Търси "clip on microphone" или "tie clip microphone" или "lavalier mic" - то е едно и също.

Но наистина май най-удобният вариант за теб ще е голям микрофон закачен на дълга пръчка (пушка, въдица, boom mic), защото все ще се случат повече от двама души в кадър. Дори любителските клипове няма как да се правят без достатъчно хора. Най-добре хвани още един ученик да ти помага. Нека отсега свикват, че в киното не всички са пред камерата. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: GOSPODIN   
Дата:   06-02-15 09:19

Много го натискате човека за супер техника, а и с по-обикновена ще стане. Както e-mil е писал в последните изречения е най-добре пушка с някакъв микрофон, но задължително трябва да е облечен с "умрялата котка", защото иначе ще има много артефакти в звука. Микрофона може да е вързан и за апарата с по-дълъг кабел, но задължително трябва да има втори човек.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: rx   
Дата:   06-02-15 09:47

Насочените микрофони обикновено са кондензаторни => трябва фантомно захранване => трябва допълнителен модул за това, който и той струва пари и ще излезе от бюджета. Ако автора иска, нека ми драсне едно ЛС и ще видим какво може да се изрови от магазините :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »