Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Избор на първи фул-фрейм
Автор: photoninja   
Дата:   30-09-14 16:19

Заглавието казва достатъчно за темата, надявам се на вашите отговори и помощ!

Избирам между Nikon D610 и новото D750. Съдейки по техническите характеристики става от ясно - по ясно е, че D750 е всичко от което един фотограф има нужда, но тук има няколко фактора, които ми накланят везните в полза на D610 [smilie8]

1. Финансовия фактор - най-много го мисля от тази гледна точка, защото разликата в двете тела си е един обектив, а със сигурност ще ми е нужен такъв.

2. Обективите - Винаги съм живял с нагласата, че един ден ще си взема фул-фрейм тяло и за това целенасочено съм подбирал стъклата, така, че поне от тях да няма загуба или да има, но да е минимална. Тези, които притежавам и ще ми паснат идеално са два твърди обектива - 50/1.8G и 85/1.8G. Въпроса е, че няма да мога да мина само с тях и ще ми трябва някакъв варио обектив, ако ще да е китовия.

Идеята на първите две точки е да подчертая, че или ще трябва да взема само D750 и доста време да карам само с наличните два твърди обектива или ще мога да си позволя D610 и 24-85/3.5-4.5 VR плюс наличните, с което системата на този етап се затваря и няма да се налага да изпразвам кисията отново.

3. Надежността - след издънката с Д600, малко съм скиптик относно новото недоказано тяло към момента. Не ми се иска да рискувам и да се окаже, че отново са направили някоя беля. Ценя си парите и не искам да ги прахосвам по нещо несигурно.
От друга страна Д750 ми се струва, че ще се превърне в новия бест селър от Никон и едва ли ще си позволят повторно грешката, която направиха, а пък много рядко виждам снимки с Д610 тук във форума и малко ме притеснява и това - сякаш хората не му гласуваха доверие на този модел, след издънката...въпреки това, че е най-евтиното ФФ тяло към момента и все пак е фул-фрейм! [smilie24]

Така погледнато, с моите аргументи и притиснения, Вие ако бяхте на мое място какво бихте взели? Ще се радвам в темата да се включат и собственици на D600/610 и да дадат мнение от първа ръка.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: sathv   
Дата:   30-09-14 16:58

Та питаш на твое място какво бихме си купили? Аз бих взел някой вариант на A7. Кютуци повече няма да мъкна. Нито е удобно, а вече не е и модено.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: MarinY   
Дата:   30-09-14 17:35

Гъделът да имаш най-доброто, особено в България, е неуправляем. [smilie3]

Д600 и Д610 имат лоша репутация само тук, където важи принципа оплюй и унижи. Десетки хиляди професионални и не съвсем фотографи, снимат с тези камери и лоша дума няма да чуеш.
Дали ще избереш Д750 или Д610 изцяло зависи от естеството на снимките, които правиш. Ако основно снимките ти не са динамични спортове и тъмни църкви и партита ... Д610 ще е над изискванията ти. Въпреки, че и при бягащи деца и осветление със свещ няма да те разочарова.
Ако снимаш в екстремни условия Д750 е твоята камера.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: da.fo   
Дата:   30-09-14 17:50

А как ти стоят в ръката тези малки тела като Д 600/10 ?


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: muzicantini   
Дата:   30-09-14 17:56

Ако няма на първо време да снимаш някакви събития и държиш на качеството на картинката, не обмисляй този китов обектив. Не блести с нищо, освен че е варио. Ако вземеш д750 и останеш с твърдите ще си доволен много, собено ако сниаш портрети, а и не само. Аз лично съм фен на твърдите обективи. Ако вземеш д610, аз на твое място за разликат в цената бих взел примерно 18-35, за да имам широко, което дава по-интересна перспектива, а и картинката ще е по-добра. Просто помисли какво ще снимаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: Pac   
Дата:   30-09-14 17:57

Човекът казва, че това ще му е първи ФФ, за него няма да са хич малки.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: tzl   
Дата:   30-09-14 18:30

Винаги ми е бил интересен аргументът "виж как ще ти стои в ръцете", когато става въпрос за DSLR, обаче никога не съм го чувал ако някой е решил да си вземе Hasselblad или PhaseOne, тъй като там се гледа главно това, заради което се купува — картинката.

Затова "стоенето в ръцете" за мене е най-нищожният аргумент за избиране на фотоапарат, тъй като фотоапаратът се държи с дясната ръка и има копче, което се достига с показалец. Всички така ги правят и стоенето в ръцете би бил най-смешният аргумент за лоша снимка.

На мен винаги ми е било чудно защо някой си взема фул фрейм и разбира ли какво точно би променил в снимките му и какво няма да промени (особено второто ако някой го знае, бих приел, че разбира и първото).

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: muzicantini   
Дата:   30-09-14 18:37

Стоенето в ръцете невинаги е нищожен аргумент. Някои хора намират никонската ергономия за ужасна, други канонската. Гриповете по различен начин се усещат на различни апарати, например аз намирам Д700 за мнооого по-удобен, от Д610. Тук говорим не за измерими обективни величини или просто за средство да свършиш работата, защото очевидно става дума за хоби и за удоволствие. А ако не ти доставя удоволствие да държиш в ръката апарата, независимо колко добър автофокус има и каква хубава картинка вади, кефът не е същия. Другият въпрос защо някой си взима фулфрейм - ами защото просто иска човекът и явно може да си го позволи.
Иначе съм съгласен, че е добре да се знае какво дава и какво не дава определения формат, за да няма неприятни изненади после.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: marves   
Дата:   30-09-14 18:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: KOKAIN4E   
Дата:   30-09-14 19:03

взимай 610 тката, няма да сбъркаш. И нещо да ти кажа , което най-вероятно да речем че знаеш. Тялото и възможностите са до някъде. Истината е в стълката. От тия над 3000 лева :) Както сам се досещаш хубавите снимки стават от обективите които са по скъпи от телата на взаимнозаменяемите тела с функции . Аз например имам 610 вече почти година и за мен 750 е просто изгъзица с вградено Wi-Fi, повече фокусни точки и малко по-високо Исо.Да не забравя и за подвижното дсплейче.Вярно то е голяма екстра , ама му нямам вяра, имал съм Д5100 преди година и от опит знам че тия кабелчета вътре не знам защо в 21 век не се получава перфектното им стабилизиране . има проблем с подвижният дисплей и това си е .

Честно казано имам това тяло на 610 защото ми беше излязло изгодно.Но съм много доволен от него. Съвета ми е да вземеш 610 то , само че не с китовия, избери друго стъкло.



Публикацията е редактирана (30-09-14 19:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: MarinY   
Дата:   30-09-14 19:49

За обективите - като кажете "Китов" все едно, че всичко лошо и недоправено е събрано на едно място. 24-85 е изключително универсален и качествен обектив на ниска цена. Единственият минус и свързаните с него ефекти е ако снимате само на 1.4-2.0 - няма такава! Но ако си познавате техниката и на 3.5 и 4 може да се постигат ефектите.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: Lycan   
Дата:   30-09-14 20:33

:)) имаше една тема "Как да разбера дали обектива ми е китов"

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: uzsree   
Дата:   30-09-14 20:55

Аз снимам с D600, бих го сменил с D750 заради подвижния дисплей само. На мнение съм, че подвижен дисплей ти дава много повече възможности за кадриране.
Но който и да вземеш - няма да съжаляваш.
Китовия зум не е лош, но не е нещо особено. Ако искаш качесвен зум ще трябва да се бръкнеш за някой 24-70/ф2.8, а те струват доста.. Но ако снимаш с твърди ще си изключително доволен!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: photostoykov   
Дата:   30-09-14 21:14

При наличието на 50 и 85 mm f/1.8, най-логичният ход е да добавите един 28 или 35 mm f/1.8.
Така ще постигнете с един замах това, което ще направите, след като поснимате известно време с 24-85 mm, а вече сте продали "твърдите"...
Вече са го казали - камерата сама снимки не прави, но ги прави по-добре, особено с по-добра оптика...[cool]
Конкретно за тялото - въпрос на бюджет! И двете вършат добра работа, стига фотографът да ги овладее...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: kvakioh   
Дата:   30-09-14 21:31

D610 и един широк към тия твърдите, китака 24-85-не.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: Vanquished   
Дата:   30-09-14 21:35

Лош фул-фрейм няма. Че и кропки чудесни има ...даже!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: lpenev   
Дата:   01-10-14 00:02

Аз си взех D610 преди месец и половина и съм му навъртял 3000 кадъра. Тялото е добро без дефекти към момента, справя се при ниско осветление доста добре. Иначе казано доволен съм, дава ми това от което имам нужда. Ако направя по 5 снимки с 610 и 750 и ги отпечатам на А4 едва ли ще познаеш коя с кой е снимана дори да ползваш и лупа.[smile]

750 не съм го тествал но едвали има кой знае какво повече да предложи от 610 за това което го ползвам. Освен новия процосор EXPEED 4, който намалява повече шума при по-виско ISO от стария но има ефект само при JPG. Предполагам, че снимаш в RAW и новия процесор едва ли е толкова голям критерий който да си заслужава 1000лв.

Въртящ дислей дрън-дрън, предишното ми тяло беше с подвижен дисплей и едвали съм го завъртал повече от 4-5 пъти за 1г. Представям си как фотографа казва на булката или на някой малчуган стой на място/задръж да си завъртя дисплея [smile]
Може би въртящия дисплей има смисъл ако се снима основно видео, но то пък си има видео камери за тая работа.

Аз лично защо избрах 610 а не 810 заради цената и по-малко мегапиксели което означава доста по-малки RAW файлове и респективно по-бърза обработка. Дали е 24 MP или 36MP /визирам d810/ няма да забележиш разлика освен ако не разпечатваш метър на два и наблюдаваш разпечатката от 20см с лупа. Подобна разпечатка се наблюдава поне от метър-два където пак трудно би установил разлика овен ако нямаш зрението на разгонен мъжки орел.

Както казаха колегите по-горе по-важни са обективите дори и с най-доброто тяло ако обективите са ти любителски/евтини/ по-добре си снимай с копка с добър обектив ще получиш по добри снимки.

Китовите обективи винаги са залъгалки за клиентите. Продават ти ги уж евтино за тези който не са в час и трудо ще си изберат подходящи обективи сами. След време или отказват да снимат или научават и си купуват хубави обективи. Ако греша поправете ме.[smilie25] Има и трети вариант преди покупката някой ти дава акъл знаеки,че имаш прекално излишни пари и си купуваш 4 обектива за 12-13хил. лв. и си решаващ проблема от веднъж[cool]



Публикацията е редактирана (01-10-14 00:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: photoninja   
Дата:   01-10-14 03:07

Позатвърдихте пристрастията ми към Д610, най-вече заради разликата в цената, което до някъде ме радва, защото дори да не взема китовия 24-85 с него, то поне ще имам основен спестен бюджет за следващото стъкло.
Наясно съм, че тялото не прави снимките и да ще се старая и аз като зау да допринеса за това. Относно въпроса за снимките - да ви кажа честно предпочитам да снимам портрети, за което наличните ми обективи ще ми свършат работа предполагам чудесно. Има едно НО, а именно изпадна ми вариант да превърна хобито си в допълнителен доход, т.е. ангажимент за заснемане на събитие веднъж на месц-два. И тъй като не съм го правил преди за пари не съм наясно какви предимства ще има за клиента тяло като Д750 пред Д610. Удобствата за мен няма да са критерия по, който ще избера тялото, въпроса е за клиента дали ще има разлика. Както вече се спомена за принт А4 например дори аз самия няма да направя разлика в изображението, което ако е така, то тогава няма какво да го мисля повече, тъй като няма да принтирам по-големи изображения от тези, даже най-често ще са по-малки от 20х30см. Единствено не знам как ще се справи с шума при лоша светлина Д610, например църква и там може би по-добре ще е самия Д750. Въртящия му дисплей не ми е кой знае какъв критерии, имам такъв на безогледалката, както се спомена по-рано - да удобство е, но не е нещо без което няма да мога. Освен наличните 50/1.8 и 85/1.8 какъв друг обектив ще ме посъветвате да взема, ако не е китовия, съобразено с целите, за които ми трябва, т.е. събития? Мислех си за новия Никкор 20/1.8, но пък сякаш по-универсален ше ми дойде някакъв варио обектив, нали? 18-35 ми се струва много подходящ, но не искам да има много перспективни изкривявания - все пак ще има снимки на хора, група от хора и т.н. Какво мислите?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: victory13   
Дата:   01-10-14 03:20

Умът ми не побира как се лека ръка тук се приравняват 2 съвсем различни и в различен клас апарата. И като цел, и като възможности.
Ако автора "не вижда разлика" между 610 и 750, то какъв въпрос се чепка тук [smilie8]

Успех с покупката на 610, и на фокус [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: photoninja   
Дата:   01-10-14 03:28

victory13 написа:
Умът ми не побира как се лека ръка тук се приравняват 2 съвсем различни и в различен клас апарата. И като цел, и като възможности.
Ако автора "не вижда разлика" между 610 и 750, то какъв въпрос се чепка тук [smilie8]


Наистина не я виждам, признавам си и очаквам някой да ми обясни - какво повече ще видя в крайния продукт - изображението от двете тела с едни и съши обективи? Не говоря за техническата част, наистина ме вълнува само изображението в края на сесията!

ПП: Относно ергономията - нямам проблем с Д610, до сега бях с Д7000, то ми пасваше идеално!

ПП2: Д810 не влиза нито в бюджета ми, нито в най-смелите ми мечти!

ПП3: Някой даже нарекоха D750 - ново FX D7100 тяло до момента, а аз просто се чудя кое от двете фул-фрейм тела да взема, без да искам да омаловажавам техническите параметри на кое да е от тях!

ПП4: Иначе направих бърза справка за класовете на телата и наистина се водят различни такива. D600/610 се води Mid-range наред с актуалните модели към сегашен момент D7100/7000; D5300/5200
D750 се води Advanced, заедно и единствено в този клас с D300s
и High-end са вече D800/800E; D810 и DF.
Professional вече е D4/D4s
И още веднъж искам да попитам макар с тези конкретни класификации, каква разлика ще усети в изображението обикновенния потребител/клиент при сравнение на две (не лабораторни) снимки направени при еднакви условия и обективи с D610 и D750? [smilie11]



Публикацията е редактирана (01-10-14 04:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: victory13   
Дата:   01-10-14 04:06

Вижте, в поредна тема се налага мнението, че апарат ще ви "направи" снимката.
Това просто не е така. Апаратът може да ви направи снимането по-бързо, по-удобно, с повече динамика, с успех в неблагоприятни условия, и всичко, което един инструмент прави. Самата снимка е ВАША, не на апарата. Милионите прекрасни снимки и с телефони, просто го показват.
И така опираме до удобства, прецизност, възможности на техниката. Поне на хартия, 750 предлага някои предимства, които го поставят в по-горен клас от 610. За мен най-големите са повечето фокусни точки, и разпределението им. За друг може друго. Дали това си струва разликата в цената, зависи какво ще се снима. За следене, бързина , удобство и прецизност на фокуса, явно 750 е напред.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: photoninja   
Дата:   01-10-14 04:20

Да, явно за всеки е различно. Както вече се спомена, за някой може да са фокусните точки, за друг подвижния дисплей и т.н. - все технически характериситики. Иначе съм съгласен, че снимката си зависи от самия фотограф и е пряко свързана с възможностите му. Идеята ми беше с пример - ако например съм некадърен фотограф и застана да снимам една групова или индивидуална портретна снимка, но натисна едновременно (хипотетично казано) и двата спусъка на D610 и съответно D750, дали след това изображението от Д750 ще има с какво да ме впечатли повече, както и хората/клиентите заснети в двата кадъра, че да си струва да избера за следващата сесия точно Д750 заради това?
Знам, че няма как някой да ми даде конкретен отговор, още повече, че май само един човек каза, че е тествал Д750 вече, но предположенията ще са ми достатъчни поне на този етап. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: RepoMan   
Дата:   01-10-14 09:39

Аз туй като ги гледам отвън разлика между D610 и D750 не виждам...
Разликата е вътре в телата:
Аф система - при "евтиното" тяло имаш скупчените 39-точки в средата на кадъра, която система не успя да се наложи като особено сигурна. Д750 е въоръжен с последно и здание на утвърдилата се 51-точковата AF система MULTICAM 3500 II, предполага се, че фокусира добре.
Новия Expeed 4 при D750 предполага най-вече по-пъргаво опериране, в менюто, при преглед на снимки и т.н. За качество на изображението, напълно пренебрежомо, според мен.
Чупещ дисплей, много е относително дали ще го ползваш изобщо.

Аз лично предполагах, че D750 би следвало да е нещо действително средно между D610 и D810, включително и като ергономия, а не поредния клонинг, който спокойно можеше да се нарече D620!

Скорост на затвора макс = 1/4000с [smilie18]
Този показател ми стига....

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: lpenev   
Дата:   01-10-14 10:55

RepoMan има право.
Но за първи ФФ особенно ако никога не си снимал с ФФ било аналогов или дигитален. Аз лично бих си купил по-добри обективи а тяло може и втора употреба ще е достаъчно добро като за начало. Когато задобрееш ще имаш достатъчно пари аз скъп ФФ и няма да те притеснява цената. А очевидна разлика в снимките ако снимаш в RAW едва ли ще доловиш. Единственно според мен ще имаш маркетингов плюс като казваш, че снимаш с последен модел и евентуално повечето АФ точки.

Лично мое мнение 610 е достатъчно добър да върши това за което го взимаш, а ако имаш излишни 1000лв вземи си 750 просто от гъзария.
Ако снимаш две еднакви снимки в RAW в един момент с еднакви настройки с двата модела след като ги обработиш едвали ще доловиш осезаема разлика, освен спомена от 1000лв[smilie25]

ще се отклоня малко от темата за добра снимка са необходими:
подходяща сцена + много теория + практика + поне малко талант = хубава снимка

какво искам да кажа фотографията е като музиката ако нямаш талант колкото и добре на наизустиш дадена песен ще я изпееш или изсвириш най-вероятно почти правилно но няма да упееш да грабнеш публиката.



Публикацията е редактирана (03-10-14 00:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи фул-фрейм
Автор: Giorgio.K   
Дата:   01-10-14 11:23

Честно казано и аз съм привърженик на покупката на нова техника, но има случаи когато ако се мисли рационално човек стига до други изводи. Та според мен рационалното мислене в твоя случай води към добре запазен D700 (около 20-30 хил.кадъра),като ти остават предостатъчно пари да вземеш наистина качествен(и) обектив(и) - например Sigma 34/1.4 Art или Nikkor 24-70/2.8. С такава комбинация всякакви притеснения относно качествено заснемане и последващо отпечатване на кадри до 20/30 см. ти отпадат. При такива разпечатки няма да видиш шум до ISO 1600 даже без обработка на кадрите... та това дето си се притеснил как ще се справя с шума D610 си е направо смешно - това ти е най-малката грижа според мен. По-скоро се притеснявай дали ще може изобщо да фокусира при слаба светлина с тази спорна автофокусна система и закачен китак отпред.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »