Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Избор на обективи за пейзажи
Автор: Bezgrijniq   
Дата:   20-06-14 01:28

Здравейте, нуждая се от помощ при избор на обективи за пейзажна фотография.
Имам Nikon D 200 с обектив Nikkor 18-105mm. Реших да го сменя два или три по-качествени обективa. Спрях се на Tokina 11-16mm, качествен и по-евтин от Nikkor 10-24 mm. Проблемът ми е че не знам от тук нататък какви други обективи да избера, става въпрос за диапазона от 16 мм до 200мм. Благодаря Ви предварително. [smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: marves   
Дата:   20-06-14 08:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: ilcoin   
Дата:   20-06-14 09:24

Не се увличай от светлосилни обективи. Обикновено се снима на затворени бленди, а там даже и китовите обективи дават доста високо качество. Да не говорим за по-високия клас.

По отношение на широкото - Токина 12-24 е според мен най-добро като съотношение цена/качество. От гореупоменатата Сигма имам директни наблюдения от обектив на колега и не останах особенно впечатлен.

Имай предвид - освен обективи, ще ти трябват и статив, и филтри, и пари за пътуване [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: J0R0   
Дата:   20-06-14 09:35

Точно тоя Тамрон 17-50/2.8 не става за пейзажи.
Фокусната му равнина е с формата на дъга и ако имаш фокус в центъра, нямаш в краищата. Това е цената на компактност+светлосила.
Никор 18-105 е в пъти по-добре за пейзажи, имал съм ги и двата.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: Pavlov   
Дата:   20-06-14 09:46

J0R0 - [smilie24]

Освен това твърдението, че Sigma 10-20/4-5.6 EX DC HSM не отстъпвал по качество на изображението на Tokina 11-16/2.8 e ... меко казано, силно преувеличено [smile] . Също съм ги имал и двата.

Не знам какво не ти харесва в 18-105 VR. Но ако си решил да го сменяш с нещо по-качествено, логичното допълнение на Tokina-та е Nikkor 16-85 VR. Въпреки, че не виждам особен смисъл. По-добре си разгледай снимките, виж на кои фокусни разстояния снимаш най-често, и си вземи един или няколко твърди в този диапазон.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: marves   
Дата:   20-06-14 09:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: Божидар58   
Дата:   20-06-14 09:59

Аз скоро купих Токина 12-24/4 и го ползвам на Д200 и Д300. Обективът е много добър за парите си, около 500лв. А този Тамрон 17-50/2.8 го остави. Имах такъв и го продадох. И на двете тела автофокуса му беше прекалено бавен....

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: vanquished   
Дата:   20-06-14 10:22

70-300 не става ли за пейзажи? Търсачката не дава ли резултати? Нужно ли е едни и същи теми да има постоянно без някой да си направи труда да прочете старите?

DMS VARNA на номер 17777

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: victory13   
Дата:   20-06-14 10:33

Какво значение има кривата фокусна равнина на Тамрона при затворени бленди или фокусиране на/над хиперфокална дистанция...
Изобщо не пледирам питащия да се набутва с нов/този обектив, на мен ми е чудно с какво сегашния му пречи да снима пейзажи [smilie8] ...
Единствено ако се върти челната леща и е ограничен да си закачи лии филтрите лесно [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: allyx   
Дата:   20-06-14 13:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: victory13   
Дата:   20-06-14 13:31

"Блендата няма значение..." - Това от кога е в сила [smilie8]
"...трябва да се фокусира на ъгъла на кадъра с тамрона, иначе краищата излизат размазани..." - Ако това е вярно, фокусирането в ъгъла би довело до размазване в центъра.
Никъде тук http://www.pixel-peeper.com/lenses/?lens=7
не виждам ясни потвърждения на приказките до момента... а има доста пейзажи [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: prisonbreak   
Дата:   20-06-14 13:34

А колко е най-широкото(допустимо) без да изкривява много , но на ФФ тяло?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: brutas   
Дата:   20-06-14 13:38

Светлосилните обективи имат значение при нощната фотография. Токина 11-16 се справя много добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: ilcoin   
Дата:   20-06-14 13:39

За това, за което ще го ползваш 18-105 би трябвало да ти върши работа, освен ако не му се върти челния елемент. Според мен, без да снимам професионално пейзажи. Не е прахо-влаго защитен, но да кажем че можеш и без това да живееш.

Интересна е обаче дискусията с Тамрона. Която е лишена от смисъл, защото:

As a consequence you will end with out-of-focus corners when shooting flat or very deep objects at large aperture settings (see the 17mm f/2.8 sample shot below). The problem will be reduced when stopping down thus increasing the depth-of-field around the curved focus plane.

Тук

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: marves   
Дата:   20-06-14 13:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: allyx   
Дата:   20-06-14 13:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: victory13   
Дата:   20-06-14 13:55

Твърдението ти е абсолютно безпредметно, при положение че този обектив ми беше първия и основен в продължение на 3 години снимане с първия ми ДСЛР.
Горе човека ви пусна линк, четете, и снимайте... другото е от опашатия [smilie7]


Редакция: ... с втория ми ДСЛР.
Първия беше сони, а да се забрави сони е престъпна небрежност тук [smilie18]



Публикацията е редактирана (20-06-14 14:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: E.Stanev   
Дата:   20-06-14 14:00

Samyang 10 / 2.8

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: allyx   
Дата:   20-06-14 14:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: victory13   
Дата:   20-06-14 14:27

В момента нямам достъп до мои кадри, имах 2 снимки в профила, които можеха да служат за пример, но изтрих всички преди около 3 седмици заради спорът в онази тема точно с теб.
Свободен си да качиш кадри на бленда и фокусиране по твой избор, които да илюстрират нивото на каучук в моята глава [cool] .
/екзиф информацията е силно препоръчителна/.
Относно бирата, може и каса, или пале... не е проблем...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: aldygreen   
Дата:   20-06-14 19:41

allyx написа:

> единствения начин с този обектив
> да се получат остри краища и остър
> център е да се фокусира прецизно в
> края на кадъра.

Е, не съвсем в края, а на около 1/4 от края. Зависи и от конкретната бройка. Но за десетина минути може да се хване цаката. Тази хватка е валидна за всички обективи с кривина на фокалната "равнина".

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: Bezgrijniq   
Дата:   21-06-14 01:00

Благодаря на всички за информацията. Тепърва научавам че с добро фокусиране в края на кадъра се постига добър фокус на целия кадър... ще го пробвам :). Относно сегашният обектив (18-105) използвам го за пейзажи, то и това само снимам :). Нямам проблеми с него, но ми липсва свободата която дава широкият обектив, доста често ми се е случвало да отрязвам част от предния план, защото милиметрите не стигат :). Започвам да се замислям и за подходящ широк "твърд" обектив.
Идеята ми е да събера добра система от обективи за пейзаж, които да ми дадат по-широкия ъгъл както при ФФ тяло и по-добро качество (острота и рисунък). Не искам да сменям сегашното тяло с ФФ защото, все още го бива (на 13 000 кадъра е), а и ще ми излезе доста дебело :). Предпочитам да дам парите си за хубави обективи, филтри и билети за патуване :).
Благодаря Ви.



Публикацията е редактирана (21-06-14 01:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: kvakioh   
Дата:   21-06-14 01:40

MИ много добре си е 18-105 като за всичко масово, без макро, но с 1 модификация може и това да стане.
ЗА широки, има, но пейзажен обектив такова няма.
Пейзаж може и с 300мм да се направи. Има примери доста.
ЗА 18-105 познавам хора, които снимат само с това и е достатъчно.
Токина 11-16 е един от най-предпочитаните широки обективи. Филтрите са почти задължителни, има и евтини варианти като за 50-100лв например.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: PhotoBo   
Дата:   21-06-14 14:34

Колега, щом искаш широкоъгълен обектив - масово разпространено е мнението, че точно Токина 11-16/2.8 (даже първата безмоторна версия) е отлична алтернатива нa Никкорите 12-24 и 10-24, а и макар за пейзажи светлосилата и да не е от значение, на моменти може да е много полезна, като за нощни такива или интериор. Аз отдавна съм я набелязал и събера ли финанси ще се жертвам :) Като личен съвет обаче мога да ти дам препоръка за вече споменатата Токина 12-24/4, защото имах такъв обектив и мога да кажа, че за парите си (около 500лв. от базара) може би най-много си заслужава. С много удобен диапазон, много остър и приличен обектив с постоянна светлосила! Продадох го поради финансови причини, а и се оказа, че не ми идва подходящ като диапазон за всекидневен обектив заради перспективните изкривявания които има, както и останалите ултра широки вариота де...че за такъв го спрягах уж :)
И въпреки това бих препоръчал Токина 12-24/4 с две ръце за целта, аз лично останах с изключителни позитиви от този обектив!

За Тамрон-а 17-50/2.8 не ми се рови, че пиша от телефона си, но бях пускал тема с примери в нея, където сравнихте анонимно въпросния обектив с Никкор 16-85, според която всички бяхте категорични, че при равни условия Тамрона дава по-остро изображение не само в средата на кадъра, ама сега бил мек в крайщата и не знам си какво. Не казвам, че Тамрон 17-50/2.8 е най-добрия обектив, при все че се търси обектив за пейзажи (който както иска си го разбира), но според мен Тамрон-а е отличен всекидневен обектив особено за парите си! И ДА - по-остър и светлосилен е от 16-85, както и от 18-105, но пък е с по-компромисен диапазон и не е подходящ за всеки и всичко, но тези които го притежават - знаят какво чудесно стъкло имат!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обективи за пейзажи
Автор: Bezgrijniq   
Дата:   21-06-14 16:40

Благодаря Ви! Ще бъде Tokina-та 11-16 мм, а 18-105 си го оставям за всекидневна употреба :). Набелязал съм си едни хубави градиентни филтри, че старите вече се понадраха и остава само пътуване и снимки. Трябва само да реша цял комплект ли да взема (от 1 до 3 стопа) или да се спра само на един два :). Това ще го реша по-нататък ... има време.

Още веднъж ... Благодаря!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »