Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: ghost4o   
Дата:   28-01-14 13:35

Като стоя и си мисля, преди години снимах с джобни апарати по 2 и 3МП, сега ми запълват монитора или ТВ даже има резерв още за зуум. ТВтата станаха вече 4К тоест около 8.4МП резолюция, най вероятно и мониторите ще станат, и такива снимки по 4-6Мп няма да могат да ни запълват екраните? Ами след години ако тоя растеж продължава така, ние няма да можем да си раглеждаме старите снимки, ако монитор/ТВ станат по 20-40МП резолюция, нашите снимки от 3 или 5 МП ще са 1/8 от целия екран? Правилно ли разсъждавам?

Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: iivanov   
Дата:   28-01-14 13:36

да, сипи по оше една рикия![smilie18] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: nyamago   
Дата:   28-01-14 14:04

Без да съм минал на 4к телевизор или монитор, вече имам известен опит с това:

1. Не че няма да можем да си гледаме снимките, но ще ни напомнят как старата техника е била по-несъвършена. Няма как снимка от примитивна сапунерка да изглежда перфектно на модерен екран - и трябва да се примирим с тази мисъл.

2. С известни компромиси, положението може да се подобри - донякъде. Гледането на по-малки снимки с черно по периферията е по-лесният компромис и докато сниката изпълва поне половината екранна площ, не дразни толкова. Другото решение са софтуерни процеси за ресемплиране към по-голям размер с интерполации и други интелигентни трикове за добавяне информация там дето я няма. Това има граници - не можеш да увеличиш нещо 300% и да изглежда идеално, но за умерени увеличения (до 50%) някои методи дават много добри резултати.

3. Най-добре работи съчетание от двата метода: увеличаваме умерено за най-добро качество, при което оставяме малко поле - което ако снимката вътре е качествена, дори не се забелязва и подсъзнателно "изчезва".

4. Не на последно място - зависи КАКВО и КАК е снимано! Снимките, които заслужава да се пазят толкова години, или грабват окото със силна ВИЗИЯ и послание, или с ЕМОЦИОНАЛНО (пък било то сантиментално) съдържание. При това положение - кой ти гледа размера?!

(А пък тези дето окото се дразни и броди повече из черното поле, отколкото снимката - за какво ги пазим??[smilie8] )
= = = =

И да не забравяме, че каквото и да правим, старите снимки са си стари снимки. Приятно гледане!

[shtrak]



Публикацията е редактирана (28-01-14 14:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: iasen2   
Дата:   28-01-14 14:05

за да не се вижда колко са зле снимките сега всичко минава на телефони и таблети - там всяка снимка изглежда перфектно . Умно нали ?

Още една ракия и за мен .

Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: MikeDimit   
Дата:   28-01-14 14:24

Винаги можеш да преснемеш от екрана с телеобектив и тяло 24-36 мегапикселно.

Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: ghost4o   
Дата:   28-01-14 14:25

Да само че телефоните отиват на 2К скоро и на 4К и представям си 8МП снимка сложена в телефон 4К 5 инча и няма да може да го запълни [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: chrisnoch   
Дата:   28-01-14 15:02

MikeDimit,
Ти сериозно ли препоръчваш тази технология? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: satyno   
Дата:   28-01-14 15:14

А на мен ми е любопитно защо колкото по-абсурдна е една тема, толкова повече желаещи се намират да проявят остроумието си. И обратното - ако се иска помощ за нещо конкретно, темата потъва бързо-бързо...?


Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: rx   
Дата:   28-01-14 15:15

Аз пък имам телевизор точно 0(нула) мегапиксела и смятам, че по-добър телевизор от никакъв няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: stown   
Дата:   28-01-14 16:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: ghost4o   
Дата:   28-01-14 17:57

Щото си мисля, че след време снимка 6-8Мп ще бъде колкото нокът голяма на 32 инча тв или монитор или пък това няма да расте цял живот :)

Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: hotsnail   
Дата:   28-01-14 18:33

Виж сега има си и физически лимити. Дифракцията е един такъв голям лимит.

До толкова голям че фото книжките дето четеш за филмова фотография са пълни с грешки.

Реално апарати като м43 с 16МП достигат максимална рязкост около бленда ф4 и при по-затворени бленди се губи детайл. Виждаш в статията по-долу как при ф16 на практика няма фин детайл.

http://www.dpreview.com/reviews/olympus-om-d-e-m1/14


Та за м43 мисля че повече от 16МП няма да видим. Може би 20 в някои модели.

При АПС-Ц също достигаме подобен лимит с 24МП.

При фул фрейма до към 60МП има място за развитие.

За дифракцията може и да има лекарства. Сони например имат някои много интересни патенти в тая област и работят с разни университети по неща дето са подобни на научна фантастика.

Има и друг лимит - окото ти на дадена площ, може да различи някакъв максимум брой точки. Нали си чувал за епълските ретина екрани те това май са целили. Нагоре от това резолюцията няма особен смисъл за хора.

Та това с мегапикселите ще върви нагоре, но в един момент ще се обезсмисли и ще спре.

При телевизията определено мисля, че 4К е напълно излишен напън на производителите да ни продадат ненужна технология. Далеч по-смислено ми се струва да се фокусират в-ху това телевизора да е по-интерактивен и интегриран с останалата част от света.

Та така расте но в един момент има лимити. Някои от тях ще намерим как да прскочим ако не веднага то след известно време. Някои лимити ще е безсмислено да прескачаме, щото просто не носи стойност. Тия вторите мисля, че ще ограничат или поне забавят растежа на мегапикселите.



Публикацията е редактирана (28-01-14 18:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: ghost4o   
Дата:   28-01-14 20:43

А тези 4К пиксели ги събират на 55', сега гледам почва се и телефони 6' с тия пиксели пак, това същите като размер пиксели ли са или са различни или пиксела е само 1 размер?

Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: dekov   
Дата:   29-01-14 09:36

А как гледате на баба си снимките ?
А билдбордовете дето гледате по улиците и са отпечатани с 20-30 dpi ?

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: realnoncho   
Дата:   29-01-14 09:52

Взимаш тези стари 2-3 мегапикселови снимки, печаташ 15х21 и си ги гледаш ако ще да излезе и 8D Giga HD [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: chrisnoch   
Дата:   29-01-14 15:25

ghost4o,
Размерите и гъстотата на пикселите биват най-различни. Почети малко книжки, пък тогава питай нещо по-смислено!

Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: ludiakolio   
Дата:   29-01-14 15:55

Размерите на екрана са от значение.Тоест сега на 19 инча както ги гледаш снимките,ще можеш и след 100 години,само че тогава ще има 200 меги максимална разделителна способност,ама това да не притеснява.Споко[beer]

На мен пък ми е интересно след 20 -30 години компютрите и конвекторите с кво качество и скорост ще вадят сегашните роу-чета.



Публикацията е редактирана (29-01-14 15:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: imitev   
Дата:   29-01-14 16:06

Ако не си забелязал - софтуерните фирми се грижат да не се ускоряват много много новите софтуери на мощните компютри.

Справка - адоби...

Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: ludiakolio   
Дата:   29-01-14 16:35

Е да,ама все пак друго ша е 20 гхца 24 ядрен да мандахерца роуче 20 меги.

Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: imitev   
Дата:   29-01-14 16:44

Поживем - увидим...

Отговори на това съобщение
 Re: Любопитен въпрос за мегапиксели
Автор: kadar   
Дата:   29-01-14 18:14

Аз като по прост си копирам снимки на хартия и пълня албуми :))))) и въобще не мисля за пиксели и мегапиксели :) Та така де .... Наздраве !

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »