Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: ittv   
Дата:   21-01-14 22:45

Здравейте,

Темата ми е породена от множество теми пускани тук във форума, кой как бил измамен в базара и т.н. Но ако се замислим вместо да се оплакваме, ако си направим труда да проучим продавача, почти е сигурно, че няма да се хванем на въдицата на някой потенциален измамник.

Ето някои от нещата, които правя когато лично си избирам нещо от базара:

1. Гледам кога е регистриран потребителя, от който искам да закупя стока (колкото по-отдавна и колкото по-добра репутация във ФФ, толкова по-добре), като цяло гледам целия профил.

2. Пускам едно търсене по потребителско име в базара и гледам за предишни негови обяви. Ако няма пуснати обяви и е по-отдавна регистиран потребител проверявам и стария базар за пускани обяви

3. Като цяло трърся по потребителско име във форума за участие във форума, пуснати теми и т.н.

Правейки едно подобно проучване не ви гарантира, че няма да ви излъжат на 100 %, но със сигурност няма да е толкова лесно :) а и все пак отнема 5-10 минути :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: dolmov   
Дата:   21-01-14 22:52

А къде е стария базар? Там от една страна беше по-добре, че можеше да се коментира и да си проличи кой какво цели..

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: Pavlov   
Дата:   21-01-14 22:57

Старият базар загина геройски, от удавяне.

В спам.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: ivjordan   
Дата:   21-01-14 23:03

Ами, всъщност, това не е чак толкова вярно. Т.е. не е панацея.
Аз всичко съм купувал от базара, но като се замисля, за тялото с китовия обектив, човекът нямаше снимки в профила и не беше продавал преди това, а всичко си беше пушка. Чухме се по телефона, уговорихме скромна отстъпка и проба в "Еконт".
При твърдия обектив, наистина човекът имаше богата история във форума и в обявите и купих без да се замислям, даже не носех тяло за проба, че така ми се стекоха обстоятелствата. Продавачът изрично ме помоли, след проба с обектива да постна отзиви, което и направих. Доволен съм и до ден днешен.
Телеварио - отново само въз основа на снимки и без сериозна история на продавача във форума - перфектна сделка за мен, естествено, след проба в "Еконт".
Широкоъгълен - лично предаване, проба, разглеждане на снимки на лаптопа.
П.П. При всички покупки съм носил лаптоп и съм гледал кадрите, освен на твърдия 35 мм, който купих само на външен вид.
Така че, за мен по-важно е да чуеш или видиш продавача. Отношението му подсказва много. Измамникът си личи отдалече.
П.П.П. Нямя универсална рецепта.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   21-01-14 23:11

темите знаеш ли защо се пускат, защото една част от купувачите нямат минимални познания за това как да осъществят една положителна сделка.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: a100   
Дата:   21-01-14 23:24

Абсолютно съм съгласен с ivjordan. Досега винаги съм случвал на коректни продавачи, да са живи и здрави [beer]. Аз също съм се стремил да бъда коректен, когато продавам нещо (домашните вече ме вземат на подбив, че преди да продам поредната кола, я стягам за следващите 50-100 хиляди километра)[smilie21] . Дай боже и занапред да е така[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: ivjordan   
Дата:   21-01-14 23:31

^Прав си, така е. Но какво да се направи за тези хора, освен да бъдат посъветвани да си привикат по-опитно другарче.
Никой в този форум не е по-хитър от измамниците и никой не е имунизиран против измама.
Тъпо е да се дават някакви общи съвети, те само ще светнат измамниците къде да си коригират поведението.
Все пак, България, безконтакнта продажба - идеална схема за измама.
Ясно, че ако човекът е от 10 години във форума, вероятно не лъже, но пак не е гаранция. Обратно, човекът може да е от вчера и пак да не лъже.
Всеки трябва да си преценява сам, няма панацея, както писах и по-горе.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: rx   
Дата:   22-01-14 00:36

Всеки човек на раменете си има една кратуна, която освен да подпира шапката, служи и да размишлява върху случващото се в света около нас. Това е единственото, ама единственото нещо, което може да ни предпази от измами до някаква степен. Кой кога бил регистриран, кой какви теми писал, не знам си какво - абсолютно ирелевантно е. В България брат брата продава за жълти стотинки. Затова трябва да ви светят червените лампички - съмнителна цена, съмнително поведение, бързане при сделката "да вземем парите и да си кажем чао"...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: falcon   
Дата:   22-01-14 08:26

Не съм съгласен че формата на участие във форума, респективно повечето доверие, което се създава около един провадавач няма роля.

Продавал съм много скъпа техника тук и точно доверието, което явно съм създавал в купувачите е било причина да си купят от мен техника, а тя не е била евтина:

20D, 40D, 50D - продадени дистанционно с куриер.
ЕF 400/5.6L и EF 500/4 L продадени след тест на място, като за 500 човека дойде от другия край на България да брои 10000лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: rx   
Дата:   22-01-14 08:34

Разбира се, че роля може да има, но не и единствена. Иначе, за 10 бона и аз бих дошъл на крака :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: compur   
Дата:   22-01-14 10:30

то в базара само "мошеници" останаха - продават скъпо и пре-скъпо (виж темите: "...вие луди ли сте" и подобни, където купувач обяснява на продаващите как искат скъпо за некакъв си апарат, а той, видите ли, бил от преди 5 години и вече били излезли по-нови и "по-хубави...) [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: Gam3Ra   
Дата:   22-01-14 10:56

В базара продаваме по-евтино от ebay.co.uk , примерно ;)

Аз съм по-скоро продавач, но ще ви предложа и аз нещо за вашата роля на купувач, понеже държа на коректно отношение: договаряйте се за тестов период, в границите на който можете да изпратите обратно стоката при видян скрит дефект, а продавача да ви върне сумата.

Аз не съм имал проблеми с покупко-продажби в базара. Напоследък гледам са се навъдили 2-3 търговци, които обаче добре описват артикулите си и умело комуникират, общо взето добро community сме! :)


Имам друго предложение! Да създадем тема с положителна и отрицателна рейтинг система на потребителите, извършили покупко-продажба в базара!?


Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: boni   
Дата:   22-01-14 10:56

Купувал съм и съм продавал много неща, както в нашия базар, така и в продавалник, в мобиле.бг и т.н.
Никога никой не ме е излъгал и никога никой аз не съм излъгал.
Просто преди да купите нещо си правите проучване на продукта - цени и т.н., а като го получите го проверявате внимателно преди да платите.
В края на краищата, вие сте тези, от които зависи всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: gbdesign   
Дата:   22-01-14 11:21

Не е голяма философия да се въведе рейтингова система на потребителите. Всяка една обява може да приключва освен със статус продадена, така и с точен купувач, който пък съответно да има право на отзив и гласуване по примерно петобална система за коректността на продавача. Купувал съм и съм продавал няколко неща, чрез базара и до сега не съм имал неприятности.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: daniil-k   
Дата:   22-01-14 11:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   22-01-14 11:39

Купувал съм няколко неща от базара,едно съм продавал.Не съм имал проблеми досега.Трябва да се отчете и фактът, че това са техники 2,3,4 ръка и са рискови, не винаги може продавачът да е виновен,че нещо се счупило скоро след сделката.Малко са си на хазард нещата. На мен са ми смешни някои продавачи,как шикалкавят, ясно ми е,че до сделка няма да стигнем, но продължавам да ги човъркам за личен кеф[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   22-01-14 12:25

Как да предотвратим да бъдем измамени в базара?
Няма такава опция без трета страна ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: imitev   
Дата:   22-01-14 14:02

Има - не купувате от базара и няма опасност да ви измамят [smilie18] [smilie18] [smilie18]

То и в магазина да отидеш, ако си абдал, пак могат да те измамят. Кьорав карти не играе...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   22-01-14 14:42

Българинът най го било страх да не настине, да не се мине и да не нае..т жена му!

В една съседна тема един си искаше 30 лв.от продавача щото апаратът, дето купил трета ръка не бил на реалните кадри. [smilie18]
Абсолютна цигания!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: imitev   
Дата:   22-01-14 14:44


Затова няма амазон и ибей в БГ - щото всички се циганят и няма да им излезе сметката...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: j_mironski   
Дата:   22-01-14 20:07

Да си кажем честно това вече не е базар а продавалник. В базара всичко е на "тизгяфа" всеки гледа, пипа, пита и се пазари на глас. Продавача си преценя на кой да продаде.
Много продавачи са ми хокали и са ми спирали коментарите защото продават стока на нереална цена или пък се опитват да прецакат някой начинаещ фотограф.
Купувал съм от много колеги и никой не ме е подвел до сега. На много колеги съм продал техника и никой до сега не се е оплакал.
Но сега в "продавалника"... някак всичко е скучно и сиво

За мен старата версия е по добра [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: Божидар58   
Дата:   22-01-14 20:45

Този човек който си е поискал 30лв, не прави проблем, че апарата е 2,3,4 или 5 ръка, а това, че продавача не е обявил коректно на колко кадъра е апарата. Примерно аз сега продавам тяло на 69 000 кадри, а го обявявам в обявата, че е на 9 000. Ти отиваш плащаш го и вкъщи виждаш истината. Как реагираш. За това става въпрос.....

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   22-01-14 20:47

j_mironski [smilie24]

Точно така си е [smilie24] Едно време човек можеше да има някаква обратна връзка, пък и да си има едно успокоение, че ако се касае за някакъв проблем в обявата, който той не усеща и не разбира, все някой ще се усети и ще бие тревога. Сега общо взето не става. От както е базара с новия си вид абсолютно нищо не съм си купил от тук. Пробвах някакви дреболии да си купя от някакви момчета, накараха ме да се регистрирам в някакъв нов сайт topsales-не-знам-си-какво, после някакви глупости за отстъпки и награди, аз им писах какво искам да си купя и да си платя - никакво внимание. Минаха две седмици и половина и ми се обади някакъв, че щял да ми изпрати дреболиите ... В стария формат на базара подобни подигравки не биха били възможни. Сега едва ли някой би тръгнал за всяка такава глупост да прави тема в основния форум, пък и като купувам нещо едва ли ще проверявам в основния форум дали няма потънала тема за подобни стоки ... Изобщо вече не вярвам на базара тук и рядко влизам. Не проблем, разбира се, има си алтернативи ...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: lion4e   
Дата:   22-01-14 21:18

Я кажете от всички писали в тази тема, колко са били измамени с покупка в Базара! Адекватно на опасенията ви, колко от вас имат застраховка живот, по-често се случват автомобилни катастрофи от колкото измами в базара, но утре никои от вас няма да се откаже от правото да седне волана в колата си и да рискува да бъде блъснат от някоя кифла с книжка на 5 дни, по-добре проучете всички шофьори във вашият град преди да седнете зад волана. В този живот няма нищо сигурно, направете си застраховка живот, живейте здравословно, не пушете, не пийте, не пазарувайте в базара, не дишайте мръсен въздух, не карайте кола, не се качвайте на самолет....

Всеки има Камбанария на раменете си, а това кога и как биете камбаните само вие си решавате....да не се мине и да не настине [smilie18]


Та се сещам и за обратният случай, купувач ми звъни да ми връща едно тяло защото всичко било ОК с него, ама видиш ли ти неговият компютър не може да го разпознае като се свърже с USB кабела, та вината била в мен, че той на неговият компютър нямал драйвъри....няма угодия ни на едните, ни на другите, така че [beer]



Публикацията е редактирана (22-01-14 21:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да предотвратим да бъдем измамени в базара
Автор: ittv   
Дата:   22-01-14 21:26

Именно това, че изказалите се тук все са попадали на коректни продавачи ви кара да свалите мнителността си и ви прави доста по-уязвими, от колкото си мислите, и точно когато най-малко очаквате попадате на някой измамник...

Не казвам, че това, което съм написал е универсална рецепта, но при всички положения няма да навреди, нито ще отнеме много време, ама то всички сме разбирачи :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »