Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Гланциране на баритна хартия
Автор: my.point.of.view   
Дата:   29-01-14 21:48

Момчета и момичета,

Темата е много важна, понеже се боря като прасе с тиква.

Какво правя и докъде съм стигнал?

1. Гланцирам баритна хартия на гланц-преса (чешка, прилича на нова от магазина, малко ползвана, но както знаете, съм с резерви относно чешкото качество, щото натрупах опит с доста чешки стоки).

Що я гланцирам хартията? Много хора биха казали, че това е грешка на изкуството, да гланцираш на хромирана плоча. И може би ще са прави. За момента изследвам нещата.

2. Резултатите показват лека вариабилност, която не зная на какво се дължи, но бих могъл да кажа, че като цяло са следните:
2.1. гланциране на 98-99% от повърхността
2.2. леки петънца с размер до 1 кв. мм с обща площ до 2%
2.3. линии от леките драскотини по хромирания лист
2.4. линии от начупен желатин

Хартията я притискам към плочата, но нямам валяк. Използвам бутилка от вино. Стъклена. Ако някой от вас има гумен валяк, бих го помолил да ми услужи за няколко дни, колкото да пробвам дали с валяк ще стане по-добре или да продължа с бутилка. А може пък с бутилка да става по-добре, знае ли човек : )

Мисля също така да продължа в следните направления:

1. гланциране на стъкло.
Въпрос - нужно ли е да се обработва хартията с някакви разтвори предварително? Едно време съм чел за бикарбонат 2%, даже съм го правил, но ми залепнаха снимките за стъклото, понеже явно не е било достатъчно чисто.

2. сушене на стъкло откъм гърба.
За получаване на плоски снимки.
Въпрос - колко плоски ще се получат?

3. купуване на нов хромиран лист.
Въпрос - представяте ли си да се окаже, че социалистическите хромирани листове са толкова калпави, че никога да не е възможно добро гланциране? В МакоДирект продават листове. Ще си купя един и ще го пробвам на нова баритна хартия.

4. да си направя преса за сушене на почти сухи снимки без да ги гланцира

Бих ви помолил да споделите вашия опит и какви резултати получавате. Говорих днес с един приятел и той ми вика, че е получавал негланцирани участъци с големина колкото нокът. Аз нямам такива. При мен са точици. И е възможно да се дължат на механични примеси във водата, понеже мия с чешмяна вода, без да я филтрирам.

Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: nomadsl   
Дата:   29-01-14 22:08

Задължително с валяк - гумен.

Задължително да е перфектна повърхността на хромирания лист.

Задължително да е добре измита хартията, да няма механични остатъци, прахоляк и прочие.

Понякога пресите вдигат прекалена температура - проконтролирайте това, не трябва да се пресушава хартията.

ПС. Гланцирането е просто вид изразно средство. Аз рядко гланцирах. Обикновено на по-лоши хартии, които нямат наситено черно.

Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: nomadsl   
Дата:   29-01-14 22:12

Забравих да добавя. Обикновено има един текстил, който покрива хартията и я притиска към пресата. Валирането става през текстила - той служи за извеснет омекотител и разпределител на натиска. Освен това задържа хартията притисната след валирането без разделяне от плочата.

Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: ivansky   
Дата:   29-01-14 22:18

аз редях вестници върху снимките при валирането, но никога не съм получавал добър резултат. може би защото по времето, когато се опитвах да гланцирам копирах на фохар, може би, че гланцирах на преса "фотоглянцеватель" или пък чешмяната вода, която е доста твърда.......петънцата бяха с размер на нокът.....нокът на палец.........[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: my.point.of.view   
Дата:   29-01-14 22:39

Номадсл,

Няма как да контролирам температурата на пресата, нямам регулатор на температурата. Дори да е по-висока от необходимото, няма как да зная.
Валяк нямам, затова си търся. Тези 2% негланцираност ги отдавам на неупотребата на гумен валяк, при това положение. Вие какви резултати сте получавали? 100% гланциране? На какви хартии?

Ваньо,

нямам петна с размер на нокът. Дори имам една напълно гланцирана снимка на 100.00%, но не успях да повторя резултата. Имам няколко, които са на 99.5-99.8% и вече другите са надолу до към 98-99%. Но ще видя тия дни с валяк и ще пиша задължително. Нов лист към момента няма как да ползвам, щото е все още в Хамбург (в магазина на Макодирект).

Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: nomadsl   
Дата:   29-01-14 23:00

Аз имах три преси навремето /още имам една в мазето/, от тези, които се завъртат и имат две страни. И аз нямах регулатор на температурата, но с опита и времето разбрах, че едната преса грее повечко. Но корекцията е просто бързо и опитно докосване с ръка. Така се преценява и влажността - кога е готова, за да не се пресуши.

Не съм имал изобщо петънца, с редки изключения от боклучки. Лекът е отново мокрене и сушене. Пресушаването е неприятно и поради това, че след изваждане хартията има желание да се свие на полуроло. Трябва нежно да се постави на хоризонтална плоскост и внимателно да се притисне - ползвах изработени от дърво плочи.

Гумени валяци /с лагери/ имаше по магазините преди - по около 20 -30 лв бяха в зависимост от размера и качеството. Е, имаше и екзотики за 60 $ в Кореком-а до хотел Рила с изумително качество, но не помня марката, нито съм имал такъв.

Преди полагане върху листа на пресата, мократа хартия я поставях на едно стъкло и със силиконова или гумена шпокла обирах нежно водата, като внимавах да не надраскам повърхността.

Сигурен съм, че с опита ще задобрееш.

Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: gbdesign   
Дата:   29-01-14 23:32

Аз имам чешка преса и от многото снимки минали през нея, знам че за нищо не става. Не нагрява равномерно по работната повърхност и има склонност към "препичане". Руските бяха, много по-добри. Имах гумен валяк, но имам бледи спомени че го подарих на някой. Ако се сетя през уикенда ще го потърся. Със шише не става. Дълго време се мъчих и аз така и на края си купих валяк и голяма двустранна руска гланц-преса. Нея обаче, отдавна я подарих на някой.

Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: GOSPODIN   
Дата:   30-01-14 00:26

Гумен валяк си трябва, но след миенето капни във водата малко филпон или няколко капки Веро и тогава реди снимките на листа. Ако имаш драскотини по листа на пресата е неспасяемо. Не добре гланцираните може пак да ги оставиш да се поразкиснат във вода и капки филпон и пак да ги гланцираш.Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: domidi   
Дата:   30-01-14 02:22

Аз също ползвам трика с верото,но и с него не е гаранция.До колкото зная е добре водата при плакнене да е мека и да не е чешмянка,ползвай някаква изворна ли де да знам.Задължително след всяко сваляне на снимките почиствай добре листа.Аз като нямах валяк ползвах също шише и наколко ката вестник.Ако решиш да пробваш с вестник,вземи сложи бяла хартия най-отдолу,че сегашните мастила не са като едно време. :-)


Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: chrisnoch   
Дата:   30-01-14 03:05

Ето една обява за фотографски валяк:
http://prodavalnik.com/fotografski-prinadlezhnosti-i37986915

Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: Sokola   
Дата:   30-01-14 07:50

[smilie25] връщаш ме хх години назад.
Работех с двойна полска преса и 4 хромирани листа.
След нареждане на снимките на хромирания лист поставях върху тях "попивателна хартия" и минавах с гумирания валяк.
Зареждах 2 листа в пресата и подготвях другите 2.
Попивателната хартия е от мастилената ера,силно хигроскопична,продаваше се на големи листи,изрязвах парчета с големината на хромирания лист,след изсъхването и я ползвах отново.

Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: icikonti   
Дата:   30-01-14 07:59

Не ти ли казах моите търсения до къде доведоха?
Мъки и хаос, а накрая стигнах до рецептата на мой близък фотографски приятел, на който не вярвах ....
Отказах се от гланцпресите!
1.Много гладко стъкло.
2.Винервайс и кърпа с която се трие върху стъклото, за да се премахнат по механичен начин всички неравности.Аз пробвах и със скъпа полир паста.
3.Обезмасляване с обезмаслител и сушене на стъклото в обезпрашено помещение.
4.Хартията се накисва неповече от 30-40 минути във вода с една лъжица хлябна сода, за да се отлепи впоследствие сухия желатин от стъклото .
5.Поставяш фотографската хартия с желатина към стъклото.На гърба й слагаш една попивателна хартия и притискаш с валяка.За предпочитане валяка да е с две дръжки, за по-равномерен натиск.
6.Понеже валяка не върши кой знае каква фина работа, след попиването на водата от попивателната хартия, я махаш и с пръсти изкарваш въздуха.Контролираш, като гледаш през стъклото.
7.Сушиш на външна температура, ама бавно.Стъклото наклонено да речем на 45 гр.
Е от тук нататък се получават хубаво гланцирани копия, но ИЗВИТИ в краищата.Питай адаша в Париж как се справя с тоя също гаден проблем!


Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: my.point.of.view   
Дата:   30-01-14 08:01

Секунда, да ви кажа дали правя нещата както трябва и да ми кажете дали така се прави.

Взимам листа и го изчаквам да се охлади. Слагам го на масата и тупвам снимка на него като я слагам така, както се лепи стикер - от едната страна и плъзгам към другата страна. Но снимката е с капки, не съм ги попил всичките напълно. Ще пробвам както пише НомадСЛ със снимка с обрани капки.
След това минавам с валяк от едната страна към другата страна и после примерно повтарям както ми е минало движението първия път - примерно от мен към другия край на масата.

Слагам листа в пресата и заключвам плата. И отново минавам с шишето през плата два пъти.

Драскотините по пресата не са дълбоки някакви, но са неприятни за мен - чак се чудя как са направени - вероятно някой е взел от онова веро, дето има абразив или е търкал с гъбичка, дето има деряща повърхност и са се получили тези микродраскотини, които личат на снимката. Ще ми трябват нови листове, решил съм да си взема първо един лист за тест, ако се получи добре, ще си взема и втори.

Платът ми е чист, изпран, снимките ги мия доволно дълго време - 1 час на течаща вода, водата е мека. Бях пробвал с няколко капки агепон, нямах промяна в получените резултати. Напълно възможно е това да се дължи на липсата на валяк, утре ще разберем.

Възможно е да се дължи и на това, че слагам снимките мокри, просто ги хващам за ушите от кофата без да им обирам капките, с водата по тях, тя се стича - и като притискам, да се окаже, че някъде остава прекалено много вода и хартията не прилепва. Иначе аз механични примеси във водата не виждам, но това не означава, че няма. Очите ни виждат до 0.1 мм.

Възможно е и гланцирането да не е напълно, щото просто ми е малко стара хартията - не зная дали е в срок или е с изтекъл срок, знаете, че на хартията илфорд никой не пише срок на годност. Обаче гледам, че пише Ilford.com, а не IlfordPhoto.com и е възможно и да е малко дърта вече. Купих си я от магазин преди 2 години. Но си прави супер черно, даже я обработвам с един супер стар проявител, който се оказа, че работи като пушка. Не бях виждал проявител, който да е в състояние да работи след 1 година. Падна ми шапката. Търся си нова.

Благодаря за окуражаването от ваша страна, че добрите резултати все още предстоят.

Утре ще се боря с валяка, с капките, ще добавя бикарбонат малко и ... това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: my.point.of.view   
Дата:   30-01-14 08:07

Ичиконти, това с извитите краища - просто залепваш снимката с яко тиксо.
Знаеш ли що отново хванах пресата? Щото ми попаднаха едни стари снимки на един приятел, правени от дядо му... ми то една недобре гланцирана снимка няма тоя човек, всичкото е като слънце... а със сигурност не е правено на стъкло. Ползвана е някаква машина. А и не обичам неразрешени казуси. Искам като хвана нещо, да си го изясня докрай. А и баритната хартия е благинка.

Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: my.point.of.view   
Дата:   31-01-14 19:22

Резултат от преди 5 минути с валяк:
Ми с валяк или без валяк - все тая.
Пак останаха негланцирани места с миниатюрни размери, като точици.
Чел вчера ми гледа снимките, каза, че не било голям кахър, ама аз просто обичам да се мъча. Сложил съм бикарбонат и ги минавам с валяк. Пробвах с напълно отцедени снимки и с такива, от които капе вода, обаче няма разлика между двете групи?



Публикацията е редактирана (31-01-14 19:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: icikonti   
Дата:   01-02-14 10:37

Трудна работа ти казах.Нали за това преди хиляди години минах на пластифицирана!?!?!?!

Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-02-14 11:02

Негланцираната повърхност спадна почти със 100% вчера, обаче все още има малко негланцирани точици.
Може просто листът да е куц.
Оказа се, че валякът / бутилката трябва да върви в двете посоки, не само напред, ами и назад. Поне при мен така се получава по-добре.
Зорът с баритната хартия ми е, щото съм си я купил. Имам още един пакет от 100 листа илфорд топъл тон.
Иначе имам и пластифицирана, обаче там нямам какво да ви питам, тя хартията сама се грижи за себе си : )

Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: uri64   
Дата:   01-02-14 11:36

Сега ако си намериш и ненадран лист за пресата, или пък направо читава преса, може съвсем да потръгнат нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-02-14 12:42

130 долара в Щатите колко лева ще се вържат в България с ДДС и мито, транспорт?

Преса "от златните ръце на баба"


Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: icikonti   
Дата:   01-02-14 15:10

Според мен проблема е в набъбването на желатина.Може да се наложи да добавиш при киснетето желатин.Това не съм го пробвал, ама има логика!

Отговори на това съобщение
 Re: Гланциране на баритна хартия
Автор: nyamago   
Дата:   02-02-14 02:43

my.point.of.view написа:

> 130 долара в Щатите колко лева ще се вържат в България с ДДС и мито, транспорт?

Не съм запознат с конкретния продукт, но по принцип - при твоето ниво на задълбочаване и отдаване на филмова фотография, инвестиция от такъв порядък се прави без да се замисляш!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »