Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 VR - включено/изключено
Автор: peter_m   
Дата:   29-07-13 10:28

Питането ми е в случая за обектив 18-105 ... но важи и за други обективи.

До колкото знам при снимане от статив VR е по-добре да бъде изключен.

И ми възникна въпроса - има ли скорост под която е по-добре да бъде изключен или скорост над която е безсмислено използването му. Това в съответствие с фокусното растояние. Има ли случаи когато VR-ра вреди.

Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: peter_m   
Дата:   29-07-13 10:40

http://www.kenrockwell.com/nikon/18-105mm.htm


Да се разбира ли според таблиците за ВР че:

При изключен ВР скорости над тези които са в зелено ще са винаги остри ( и ще е безсмислено използването на ВР) ... и може ли да вреди при някакви условия ако е включен

При втората таблица - скорости по-ниски от тези които са червени използването на ВР се обесмисля - и може ли да вреди ако е включен.


Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: tziko   
Дата:   29-07-13 10:46

Не мисля, че вреди по някъв начин, просто със статив и при високи скорости няма с кво да помогне, само хаби батерия. А иначе безопасна скорост: делиш секундата на фокусното на обектива, например за 100мм обектив добра скорост е 1/100сек. или по бърза, но това е доста относително, зависи от много неща като, стабилна ръка, размер и тегло на тялото и др.

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: peter_m   
Дата:   29-07-13 10:49

Да да, това за безопасната скорост го знам ... даже ако може *2 да е ...

Целия ми въпрос се свежда до: Може ли ВР-ра да пречи при определени ситуации и да влошава картината.

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: philip   
Дата:   29-07-13 10:50

Доколкото съм чувал, да.

Малко инфо:
http://www.apogeephoto.com/july2010/bsharp72010.shtml

и тук

Някои препоръчват двойно по висока скорост, но най-добре е човек да експериментира сам.


Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: realnoncho   
Дата:   29-07-13 10:51

Може - при ниска скорост като си на статив и стабилизатора търси нещо да стабилизира, затова доста препоръчват да се изключва при снимане от статив.

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: chukov   
Дата:   29-07-13 11:00

Точно така става на практика

Ако искаш да видиш "на живо" сложи апарата на статив, пусни му лайф вю-то, зумвай, фокусирай и гледай как плува картинката



Публикацията е редактирана (29-07-13 11:01)

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: tziko   
Дата:   29-07-13 11:01

"...като си на статив и стабилизатора търси нещо да стабилизира,..."

[smilie18] взима една лупа и почва да обикаля около статива и стабилизира квото хване[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: Myth   
Дата:   29-07-13 12:38

Не мисля, че вреди по някъв начин, просто със статив и при високи скорости няма с кво да помогне, само хаби батерия. А иначе безопасна скорост: делиш секундата на фокусното на обектива, например за 100мм обектив добра скорост е 1/100сек. или по бърза, но това е доста относително, зависи от много неща като, стабилна ръка, размер и тегло на тялото и др.



Това доколкото знам е за фулфрейм, значи при 100мм обектив ако вземем предвид кроп фактора то скоростта се получва не 1/100, ами 1/150 ако кроп фактора е 1.5.

Надявам се, че не съм в грешка.

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: JoeSatriani   
Дата:   29-07-13 12:51

Стабилизацията при поставен на статив фотоапарат по-често вреди от колкото помага. Има обективи ( на Канон ) имащи екстра "Tripod Sensing" която автоматично изключва стабилизацията.. Защо ли? Прочети в Google за да не ти пълнят главата с глупости. Потърси Tripod Sensing и ще разбереш. Предполагам, че дали е Nikon или Canon или .... принципа е един и същ.

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: chukov   
Дата:   29-07-13 13:02

Стабилизацията винаги се изключва, когато се снима с обездвижен апарат

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: kvakioh   
Дата:   29-07-13 14:33

Най-често като се правят примерно пейзажни снимки с дълги експозиции логичното е да се снима на ръчен режим. Тогава за чий ще е тази стабилизация?
Иначе, си е като правило, че е по-добре да няма стабилизация при поставяне на статив.
TRipod sensing e валиден за 28-135, 300/4 и 100-400, като дори тогава от Канон препоръчват да не се включва. При всичките може да се появи Motion blur, нежелан ефект заради движения в самия обектив.
Същото е както има капачки за визьорите при снимане от статив и дълги експозиции да се закриват да не влиза "лоша" нежелана светлина.
За Никоните и другите апарати май е същото. Нека ползващите апарати с вградено в тялото стабилизиране да кажат мнение и опит.

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: LEONIK   
Дата:   29-07-13 14:57

Myth,
Абсолютно прав си! Правилото S<=1/F важи за ФФ. При по-малките сензори фокусното разстояние (F) трябва да се умножи по кроп фактора. Ако за ФФ минималната скорост е 1/100, то за APS-C (Никон, Сони, Пентакс) тя е 1/150, а за APS-C (Канон) е 1/160.

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: Божидар58   
Дата:   29-07-13 15:00

Ако нямаше нужда от стабилизация, новите обективи щяха да ги правят без такава. Стабилизацията помага при лошо осветление, когато трабва да намалим скоростта. При високи скорости не ни е нужна, но не вреди да е включена. Аз имам 6 обектива, от които 4 са стабилизирани. Най добра стабилизация от мойте обективи е тази на 70 - 300VR. Просто като натиснеш да фокусираш усещаш как обектива замръзва в ръцете ти. Същия обектив има двойна стабилизация, което ще рече, че можеш да снимаш от движеща се кола. Това последното не съм го пробал и не знам дали върши работа. Ако на някой му пречи стабилизацията има копче и я изключва. Мойте наблюдения са, че при стабилизираните обективи бракът в снимките е по малък.

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: Neuromancer   
Дата:   29-07-13 15:33

"При изключен ВР скорости над тези които са в зелено ще са винаги остри ( и ще е безсмислено използването на ВР)" - чак пък винаги остри, ти за толкова добър ли се смяташ? Ако е от ръка, винаги може да се случи да трепнеш в неподходящия момент. Стабилизацията винаги помага, ако не снимаш от статив

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: Myth   
Дата:   29-07-13 15:37

Просто като натиснеш да фокусираш усещаш как обектива замръзва в ръцете ти.

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: io_bs   
Дата:   29-07-13 18:13

Оптичанта стабилизация (дали е OS, VR, IS няма значение) води до леко намаляване на качеството.

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: lakosta   
Дата:   29-07-13 19:42

[smilie11] Що?

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: io_bs   
Дата:   30-07-13 03:28

Защото лещата, която отговаря за VR-то, се движи непрекъснато, опитвайки се да компенсира движенията ти. При достатъчно високи скорости не е зле да се изключва.

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: JoeSatriani   
Дата:   30-07-13 07:13

Това твърдение е по пътя на логиката или кандидатстваш за златен скункс..?

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: vicking   
Дата:   30-07-13 09:05

Тук ,за да онагледим какво се случва при включена стабилизация. Същественото е от 2 до 4 мин.

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: victory13   
Дата:   30-07-13 09:49

горното видео показва единствено, че техниката води потребителя с няколко обиколки, когато не се чете ръководството и се не мисли [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: didesignbg   
Дата:   30-07-13 09:59

All About VR
Въпреки че тукашните експерти съм убеден, знаят и могат много повече от някой си Тхом.



Публикацията е редактирана (30-07-13 17:08)

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: io_bs   
Дата:   30-07-13 16:53

JoeSatriani написа:
> Това твърдение е по пътя на логиката или кандидатстваш за златен скункс..?

Цък

Отговори на това съобщение
 Re: VR - включено/изключено
Автор: JoeSatriani   
Дата:   30-07-13 17:04

интерено четиво


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »