Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 ssd?
Автор: Photom   
Дата:   15-07-13 21:07

Здравейте, на път съм да ъпгрейдвам лаптопа и сега се чудя какъв SSD да взема.
Бюджета ми е 300-350 лв. и искам да взема възможно най-бързият диск на пазара.
Интересна ми е има ли разлика на практика между дисковете на Samsung 840 и Samsung 840 Pro, гледах и в tube-to за някакви ревюта ама нищо не откривам.
Вариянтите са Samsung 840 256 GB или Samsung 840 Pro 128 GB, за парите с който разполагам
Ето ги и самите дискове:
http://www.laptop.bg/ssd_drives-samsung-samsung_ssd_840_120gb

http://www.laptop.bg/ssd_drives-samsung-samsung_ssd_840_pro_128gb

Ако някой друг ползва нещо друго като марка може да дава предложения.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd?
Автор: JoeSatriani   
Дата:   15-07-13 21:13

Intel 520 или 525. Това бих препоръчал от личен опит. Но мен ме интересува и надеждност освен бързина.
Гаранция 5 години. 525 има и на mSata ако лаптопа ти има такъв слот и си запазваш другия диск.



Публикацията е редактирана (15-07-13 21:16)

Отговори на това съобщение
 Re: ssd?
Автор: dimitar3   
Дата:   15-07-13 21:25

Според мен разликата между Pro и не Pro вариантите няма да я забележиш като потребител. Да на тестовете може и да има, ама наистина като обикновен потребител тези работи не се забелязват. Аз се чудих доста между Samsung 120gb и Kingston 120gb, в крайна сметка взех Кингстъна, ама и 2те са добър избор.

Насочил си се много добре към какво да ъпдейтнеш, нито 1 друг компонент не дава толкова разлика в скорост като смяната на hdd-то с SSD. Лаптопа ми бутва за 13 секунди, Фотошопа за отваря за 2.5 секунди, а други по леки като Chrome, Word и т.н моментално. От както смених не съм имал нито един Not Responding да не му е уроки :D

Отговори на това съобщение
 Re: ssd?
Автор: X_C   
Дата:   15-07-13 21:27

Здравей,

Аз съм със SSD Crucial M4 256MB/2.5" SATA 6Gb/s на Макбукпро 13",

много съм доволен, компа зарежда 2-3 пъти по-бързо. Не помня колко го купих, нито от къде, но ако ми се въртят 170 евро като сума.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd?
Автор: mitku   
Дата:   16-07-13 17:14

Зависи какво прави човек. В режим на четене, практически е все тая дали си с "обикновен" 840 или с 840 Про. Но в режим на запис, "Про"-то е средно 2 пъти по-бърз от не-Про. От друга страна 128GB са на възможния санитарен минимум като обем, особено ако е за компютър с Прозорци 7 или 8... за МакОС е добре, но пак ако се добави и някой прозорец и ще отеснее. Та с две думи - вземай 250ГБ не-Про и се задоволяваш със скоростта на запис щом не можеш да си позволиш 256ГБ Про... въпреки всичко и с не-Про, ще е до към 10 пъти по-бързо от обикновен хард и направо ще стане като нов компютър, направо ще "излети". [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: ssd?
Автор: mishelle_m   
Дата:   16-07-13 19:40

Смених старото Hitachi HDD на лаптопа с 840Pro и разликата е покъртителна - все едно съм с друг компютър.
На диска имам само операционна система (Win 7), т.е. 128GB вършат идеална работа. Данните ги държа на NAS.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ssd?
Автор: klez   
Дата:   17-07-13 10:02

Увери се, че лаптопа ти има SATA3 :) че аз като вземах SSD-то лаптопа ми нямаше SATA3 И въпреки че разликата беше огромна... SATA2_то доста си го режеше.. иначе между тези 2 не знам конкретно, аз карам с OCZ Vertex 4 128GB И съм доволен

Отговори на това съобщение
 Re: ssd?
Автор: uzsree   
Дата:   17-07-13 10:53

Мисля, че повечето ССД-та ще донесат необходимата скорост. На принципа, че колкото по-ново поколение, толкова по-бързо. Там ограничаващото, както е казано по-горе, е по-скоро скоростта на контролера на дъното. САТА-2 е по-бавно от САТА-3. И въпреки това, машината с САТА-2 контролер просто литва с един такъв диск.
Аз винаги съм се ориентирал към читави марки с гаранция в БГ. Имам няколко ССД-та, на Самсунг от 830 и 840 сериите и на Crucial M3 и M4. Със всичките май имаше проблеми (рестарт, сини екрани, блокиране) които се оправяха с ъпдейт на фирмуеъра на диска. Сега всички си бачкат супер. Така, че гледай да вземеш диск с оправен софтуер, дори ако е едно поколение по-стар. 128мб наистиа е минимума. 64мб ще ги напълни тая гад Виндоуса за няколко месеца.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd?
Автор: didesignbg   
Дата:   17-07-13 15:33

Най-големият плюс на ссд е времето за достъп, като го сравняваме с обикновен диск. Помежду си ссд-тата не се различават много, а спрямо твърдия диск разликата е десетки че и повече пъти. Линейният трансфер въпреки че е нещото което ти набиват като основен критерии за диференциация не ти носи нещо кой знае какво. По-добре си купи по-бавно ссд, с 128 гигабайта отколкото бързо с 64.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd?
Автор: vga   
Дата:   17-07-13 15:38

Как са SSD-тата като качество и надежност, сравнение с обикновените хардове? Че вече не мога да преброя белите косми от загинали хардове... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: ssd?
Автор: dimitar3   
Дата:   17-07-13 15:44

Много по-надеждни са, като цяло дори да му стане нещо, данните не се губят. По-издръжливи са и на удар и такива неща, тъй като нямат движещи се части.

Аз съм с 128gb ssd + 640gb HDD, като на SSD-то съм сложил операционната и всички програми и пак имам над 60гб свободни, а на HDD-то филми, сериали, снимки и т.н

П.С За SSD задължително Win 7 или 8, тъй като по старите не поддържат TRIM функцията. Също така SSD не се дефрагментира.



Публикацията е редактирана (17-07-13 15:46)

Отговори на това съобщение
 Re: ssd?
Автор: vga   
Дата:   17-07-13 15:55

Те и при стандартните дискове на практика не се губят данните, но процедурата по измъкването им е рискована и скъпа. Какво го правиш като се скапе електрониката? Има ли сервиз, който да ги пали и да изважда данните?

Отговори на това съобщение
 Re: ssd?
Автор: ZENON   
Дата:   17-07-13 16:14

Не съм се ровил, но колко цикъла запис имат тия ССД, т.е. с каква наработка разполагат. Ако някой е наясно, моля да сподели.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd?
Автор: didesignbg   
Дата:   17-07-13 16:17

vga, за момента не бих ти предложил да пазиш на ссд информация която ти е важна. Не са достигнали нивото на надеждност на твърдите дискове.
На пазара има няколко вида контролери, които вършат работата по съхраняване в паметта, от тях идват и разликите в представянето. Колкото по-читаво написан фърмуеър толкова по-добре, но като цяло технологията е още много млада за да говорим за сигурност.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd?
Автор: Canon   
Дата:   17-07-13 23:16

SSD на приятел, като C disk, 1 година RIP
Уважиха гаранцията - с нов.
Дип, че беше клониран, че щеше да замине инсталацията.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd?
Автор: dimitar3   
Дата:   17-07-13 23:35

Е то винаги има изключения, няма как. Повечето идват с гаранции от 3 до 5 години, а 5 години са много със сегашното технологично развитие и вероятно вече ще е сменено с нещо по-добро.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd?
Автор: netizen   
Дата:   18-07-13 09:41

Samsung 840 Pro има възможност за около 5 пъти повече цикли на презапис от 840 преди да се счупи. Единият ползва MLC другият TLC. Много отдавна скоростта не е критерий при SSD. Общо взето купуването на евтин SSD гарантирано води до рано побелели коси [smilie8]
Бих препоръчал OCZ Vertex 4 или OCZ Vector [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ssd?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   18-07-13 11:50

Аз използвам само интелски ССД-а след 2 прецакали се Самсунги ... вече 2 години съм предоволен .. (Купил съм 9 интелски до момента)

Отговори на това съобщение
 Re: ssd?
Автор: tuizzl   
Дата:   18-07-13 17:57

LorDDemoniC колега я ми кажи коя серия на интел са най-добри мисля да си взимам SSD диск до 120GB капаците?
Предложи ми някой?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »