Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 JPEG настройки за D3100?
Автор: rdo   
Дата:   30-05-13 09:56

Привет,

От няколко дни снимам с един D3100, но изобщо не ми харесва jpga, който се получава - цветовете са измити, баланса на бялото е по-скоро зелен, светлите области са преекспонирани...

Горе-долу се получи нещо при тези настройки долу, но и това не е добре:
Auto white balance: B1, M1
Active D-lightning: OFF
Picture control: Vivid,
Vivid adjustments: Sharpening: 0, Brightness: -1, Contrast: 0, Saturation: 0, Hue: 0
Metering Mode: Center-weighted average



Може ли някой да сподели какви са му впечатленията и предпочитаните настройки за jpg от камерата.


Нека да предупредя, че не ме интересуват обработките, които могат да се правят върху NEF и какви предимства има raw пред jpg. В момента ме интересува само как да извадя читав jpg от апарата без допълнителни обработки (ако изобщо е възможно)

Отговори на това съобщение
 Re: JPEG настройки за D3100?
Автор: jingov   
Дата:   30-05-13 10:05

С риск да съм груб-за няколко дни ,няма да стане.При различни условия се прилагат различни настройки.Каквото и да се каже,няма да е меродавно.Вивид,не е най добрата настройка .Само да попитам,дали в ръководството на апарата за Пикчър контрола не се говори нещо или ?! [smilie23]
Малко контраст ,уайт баланса защо ти е на Б1 М1 !

Отговори на това съобщение
 Re: JPEG настройки за D3100?
Автор: gushev   
Дата:   30-05-13 10:10

На jpeg Д3100 вади доста добри снимки,аз не знам как ти не успяваш

Отговори на това съобщение
 Re: JPEG настройки за D3100?
Автор: deandim   
Дата:   30-05-13 10:12

направи си пълен ресет на всичко...и защо ти е на вивид колор?

Отговори на това съобщение
 Re: JPEG настройки за D3100?
Автор: io_bs   
Дата:   30-05-13 10:25

Включи ADL и снимай с матрично мерене.

Отговори на това съобщение
 Re: JPEG настройки за D3100?
Автор: iasen2   
Дата:   30-05-13 10:36

качи снимки да видим какво не ти харесва .

Отговори на това съобщение
 Re: JPEG настройки за D3100?
Автор: nikson   
Дата:   30-05-13 11:13

Като за начало махни "vivid"."Standart" си е добре, но в тоя модел няма такъв,затова го остави на "Portrait" или "Landscape"!Може и малко шарп на вкус ,че никонския jpeg е дота мек по подрзбиране.Малко плюс на контраста в неконтрастни сцени също помага.Белия баланс на ауто трябва да става(особенно на вън)ако не - с Preset Manual или с "Hue"..Ако не знаеш за какво се ползва, "center weighted" меренето остави го на "Matrix".


Отговори на това съобщение
 Re: JPEG настройки за D3100?
Автор: trouble_sl   
Дата:   30-05-13 11:47

Да не е нещо от обектива...

Отговори на това съобщение
 Re: JPEG настройки за D3100?
Автор: ilcoin   
Дата:   30-05-13 12:03

Ситуацията ми напомня на един приятел, дето разправяше че плъзгачите на тон-коректора били за разваляне на звука, не са оправяне [smilie5]

Върни си настройките както са по подразбиране. Те са най-дефанзивни и като цяло после картинката става за всичко без изненади.

После помисли какво точно не ти харесва и го промени. Колегите са прави, никонския jpg е малко мек, така че шарп би било добра идея. Брайтнеса не го пипай, може малко контраст и сатурация да добавиш, да се подсилят цветовете. Пробвай и на Vivid как ще ти стоят нещата, но там вероятно ще трябва да оставиш контраста на 0, че иначе ще станат много дълбоки сенките. Сатурацията също може да я намалиш в този случай, да не станат изненади с доматени лица [smilie3]

Гори ти вероятно, понеже си на Metering Mode: Center-weighted average. Сложи го на Matrix. Active D-Lighting може би ще е по-добре да е включен. Баланса на бялото на ауто за повечето случаи.

Като цяло е това, помисли какво точно не ти харесва и не бутай всичко наведнъж. Имай предвид, че в различните режими (Портрет, пейзаж) апарата прилага различни корекции на жипега, понякога с доста изненадващ резултат.

Накратко, от сайта на Кен:

Set Picture Control:
Standard > +2 Saturation > OK. (за хора)
Vivid > +3 Saturation > OK. (за всичко друго)

White Balance:
Auto > click right to A3 > OK.
За по-топли цветове. Ако не ти харесва, промени го. Това е ключов момент и вероятно заради това ти излиза зелен оттенък.

Active D-Lighting - ON.

Nikon D3100 User's Guide - пак от сайта на Кен



Публикацията е редактирана (30-05-13 17:20)

Отговори на това съобщение
 Re: JPEG настройки за D3100?
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   30-05-13 12:18

Постави няколко снимки в профила си!!

Отговори на това съобщение
 Re: JPEG настройки за D3100?
Автор: serjy   
Дата:   30-05-13 15:28

за да решиш проблема кардинално, просто си купи олимпус [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: JPEG настройки за D3100?
Автор: milen4040   
Дата:   30-05-13 16:32

С моя D3100 не снимам JPEG , пробвал съм в началото и не ставаха лоши жпезите.Ресетни си настройките както са те посъветвали или снимай в РОУ

Отговори на това съобщение
 Re: JPEG настройки за D3100?
Автор: simon4o_bg   
Дата:   30-05-13 16:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: JPEG настройки за D3100?
Автор: iasen2   
Дата:   30-05-13 17:07

Докато ви мързи да се научите да снимате..................... Обработакта на сурови файлове е неизменна част от снимачния процес ................

Отговори на това съобщение
 Re: JPEG настройки за D3100?
Автор: ilcoin   
Дата:   30-05-13 17:18

Не виждам връзка между мързела и снимането в RAW честно казано [smilie8].

Отговори на това съобщение
 Re: JPEG настройки за D3100?
Автор: rdo   
Дата:   30-05-13 17:18

Благодаря ти ilcoin за насоките. Като гледам съм правил промени точно по тези неща.

Ето и примерни снимки за тези които искат. Резетнах всичко по настройките. Снимано е с Picture Control: Standard, Auto white balance, Matrix Metering и ADL ON.

На асфалта се вижда как е изпечен jpga.

http://s20.postimg.org/dfotdqtsd/DSC_0014_m.jpg




На NEFa такова нещо няма.

http://s20.postimg.org/rnj3g4vv1/DSC_0014_nef_m.jpg



Ето ги в оригинал:
http://77.70.104.5:8080/vzemi/DSC_0014.JPG

http://77.70.104.5:8080/vzemi/DSC_0014.NEF


Сега всеки ще започне да казва какво да редактирам по снимките за да изглеждат по-добре. Само че аз питам, какво вие лично използвате като настройки за вашите jpg. Всеки има различен вкус - аз сигурно няма да ползвам точно същите настройки, но поне ще имам някакви насоки от които мога да започна.

Между другото, снимал съм с доста марки апарати. JPGa на никона изглежда все едно нарочно са програмирали апарата да постигне възможно най-лошия ефект. Надявах се някой да го е борил вече и да сподели личен опит.

За това преекспониране което ме дразни, всъщност пише и в dpreview. Те пишат, че го получават при Матрикс метеринг. А никона не разрешава в picture control да се променя осветеност и контраст при пуснат АДЛ, та затова го бях изключил. При brightnes на -1 като че ли не преекспонира jpga.

Отговори на това съобщение
 Re: JPEG настройки за D3100?
Автор: ilcoin   
Дата:   30-05-13 17:26

Ами, нормално. RAW конверторите имат различни алгоритми и като цяло картинката може да е доста различна. Ти с какво го обработи този файл? Може да пробваш да намалиш малко Брайтнеса, или да махнеш ADL. Или комбинация от двете. Като начало, пробвай в тази посока.

Аз лично като снимам в jpg ме интересува да имам фокус и снимката да е що-годе правилно експонирана. Ако е необходим по-добър резултат, raw [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: JPEG настройки за D3100?
Автор: stenlius   
Дата:   30-05-13 18:50

Той и NEF-а на дифолт в ACR 7.3 си е преекспониран, пробвал ли си тялото с никонски обектив дали се държи пак така?

Отговори на това съобщение
 Re: JPEG настройки за D3100?
Автор: emo1   
Дата:   31-05-13 01:53

ilcoin е дал добро мнение по темата, имах Д3100 и действително това са най-подходящите настройки.



Публикацията е редактирана (31-05-13 04:58)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »