Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за Филтри! (поляризаторни и градиентни)
Автор: RHCP   
Дата:   18-04-13 19:39

Здравейте,
понеже в интернет видях много противоречиви мнение реших и тук да питам.

1) Лошо ли се отразяват поляризационните филтри на изображението при широкоъгълен обектив? (в случая 17мм - ползван на кроп дава 26мм при мен, ако има значение)

2) има ли в България качествени НД градиентни филтри, които се навиват на обектива? (понеже не ми се носи цяла система като кокин примерно)

Мерси за смислените отговори!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Филтри! (поляризаторни и градиентни)
Автор: Pavlov   
Дата:   18-04-13 19:51

По първия въпрос - филтърът може да причини допълнително винетиране, особено ако не е Slim. Оправя се софтуерно.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Филтри! (поляризаторни и градиентни)
Автор: realnoncho   
Дата:   18-04-13 20:03

1) Ако има небе не е приятно, поляризирано е половината небе примерно.

2) Градиентния филтър е най-добре да е в такава система тип кокин.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Филтри! (поляризаторни и градиентни)
Автор: kvakioh   
Дата:   18-04-13 20:12

За по-широки обективи и за пейзажи най-вече- слим филтри и/или ND. Повечето истински добри ND са система, т.е с държач пред обектива. Има и някои добри марки и разновидности, които се навиват директно.
Аз имах късмета да купя супер изгодно 3 филтъра от базара тук, добре са като за no name ND. Навиват се като другите филтри и вършат точно работата, за която са. На 17мм обаче, се вижда единия филтър, защото е с много дебел ринг за навиване. На ФФ се вижда само и на кроп 1.3, на кроп 1.6-не.
Всичко зависи какво ще се снима и колко са средствата. Предимствата на системата като Кокин е, че може да се надгражда с още филтри.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Филтри! (поляризаторни и градиентни)
Автор: kvakioh   
Дата:   18-04-13 22:20

B+W, Hoya правят добри ND филтри, които се навиват, в почти всички стандартни размери.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Филтри! (поляризаторни и градиентни)
Автор: RHCP   
Дата:   18-04-13 22:38

въпросът е в България има ли такива? освен това не ми трябва прост НД, а НД с градиент! - Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Филтри! (поляризаторни и градиентни)
Автор: kvakioh   
Дата:   18-04-13 22:48

Ами да, има ND8, 10, 16...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Филтри! (поляризаторни и градиентни)
Автор: chrisnoch   
Дата:   19-04-13 00:22

Градиентниte филтри на резба са непрактични - използването им е трудно дори и при обективи, на които предният елемент не се върти при фокусиране. Освен това при тях няма как чрез позицията на филтъра да се регулира "нивото на градиентния хоризонт", което ограничава композиционните възможности за кадъра.
Ако можете да постигнете достатъчно добра разработка във високите яркости, използвайте дигиталния "еквивалент" при компютърната обработка на кадъра, а не "стъкла" по време на снимки. Излиза много по-евтино, а и можете да си "играете" с настройките до безкрай и на спокойствие! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Филтри! (поляризаторни и градиентни)
Автор: pachok   
Дата:   19-04-13 05:53

Както ти го е написал chrisnoch - "Градиентнитe филтри на резба са непрактични", градиентния хоризонт се пада винаги в средата на изображението и това пречи при композицията. Освен това не е задължително да купуваш система с държачи. Можеш да си купиш един правоъгълен кокин (Z-pro серия, за широко стъкло), който да държиш с ръка пред обектива по време на снимки. Аз така правя, а и доста други хора го практикуват. Други особености, които трябва да знаеш са, че пластмасовите градиентни филти (като кокин и много от другите марки), лесно се драскат и прахта се лепи здраво по тях. При CPL филтрите навити на широк обектив, както realnoncho е написал небето се поляризира неравномерно и е малко неприятно като ефект, но това е при чисто небе. Ако има облаци почти не се забелязва ефекта, дори се получават по-добри и контрастни кадри. Цветовете при снимки с CPL са в пъти по-добри, отколкото тези правени без филтър. CPL филтрите действат до някъде и като неутрални филтри, така че ти намаля скоростта при снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Филтри! (поляризаторни и градиентни)
Автор: compur   
Дата:   19-04-13 11:17

има качествени филтри и в България! ето линка на магазина тук


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Филтри! (поляризаторни и градиентни)
Автор: Kuendi   
Дата:   19-04-13 13:27

Както пише в предния пост LEE FILTERS ако искаш да снимаш добри пейзажи

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Филтри! (поляризаторни и градиентни)
Автор: uzsree   
Дата:   19-04-13 13:34

RHCP написа:
> 1) Лошо ли се отразяват
> поляризационните филтри на
> изображението при широкоъгълен
> обектив? (в случая 17мм - ползван на
> кроп дава 26мм при мен, ако има
> значение)

17мм на кроп не е чак толкова широко. Аз снимам на 12мм с поляризационeн филтър - и ефекта не лош. Небето е по-синьо в средата но това не дразни много. Според мен ефекта който се постига от филтъра - по-синьо небе, по-бели облаци, по-зелена трева, по-малко прегоряро бяло и повече детаил и контраст в снимката надделява над леко странно изглеждащото небе.
Моите 2 стотинки.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Филтри! (поляризаторни и градиентни)
Автор: sirkhann   
Дата:   19-04-13 14:10

18mm на кроп е около долната граница, където започват да се появяват неприятни ефекти при използването на поляризяционен филтър, а именно неравномерно поляризиране на светлината, което може да се изрази в неравномерно затъмнение на небето, например.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Филтри! (поляризаторни и градиентни)
Автор: JoeRocket   
Дата:   19-04-13 17:31

един въпрос по отношение на ND филтрите. Какво ви е мнението за VARIABLE ND филтрите? Интересува ме конктерно Cokin PURE Harmonie Variable Density. Цената не е толкова страшна и се чудя дали си заслужава


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Филтри! (поляризаторни и градиентни)
Автор: xfs   
Дата:   19-04-13 19:07

в България търговците не поддържат наличност, аз тази седмица се опитах да си купя B+W ND na 82 mm резба ми нямат наличен, доставка след месец ... това което искам да кажа поръчай си от вън.



Публикацията е редактирана (19-04-13 19:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Филтри! (поляризаторни и градиентни)
Автор: krafo   
Дата:   20-04-13 09:21

Ivanmiladinov.com

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Филтри! (поляризаторни и градиентни)
Автор: compur   
Дата:   20-04-13 15:14

Ivanmiladinov.com [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Филтри! (поляризаторни и градиентни)
Автор: alsash   
Дата:   21-04-13 08:51

..."един филтър да имаш - полар да е"....собствена фотографска поговорка!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »