Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 За софтуера на паяците и себе подобните им
Автор: hotsnail   
Дата:   17-03-13 22:11

Здравейте,

ползвам еидн елитен паяк 3-та серия (Spyder 3 Elite), да си калибрирам мониторите. До тук добре, на всеки три седмици, проверяваме яркост, цветове ала бала.

Обаче нещо много неустойчиви тия профили и кога ги зарежда, кога ги забравя или обърква не е ясно. Ето сега пресния пример, цъкам си аз и червените ми седят едни лилавеещи на единия монитор...ммм викам си странно, дръпвам на съседния и са червени ма малко засилени...странно. Гледам долу статуса му - всичко е наред до към края на следващата седмица. Викам дай да пусна една студийна калибрацийка е тъй на бързо да си заприличат мониторите и хоп изненада паяка и спомен няма за мойте монитори.

Подобни глупости ми се случват и при смяна на режими, кабели и т.н. ....

С windows 7 съм...като си мисля преди с XP май беше по-надеждно.

Та нормално ли е на 7-ца да прави мизерии нон стоп?

4-ката по-добре ли би била ако си го Upgrade-на?

Дали пък няма по-добри марки за тия играчки?

Отговори на това съобщение
 Re: За софтуера на паяците и себе подобните им
Автор: Rebellious   
Дата:   17-03-13 22:44

Макар и стар вече модел, с Хrite eye1 нямам подобни дертове, а пак съм със седмица уин.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За софтуера на паяците и себе подобните им
Автор: asahi   
Дата:   18-03-13 00:53

И моята седмица забравя да зарежда. Пускам си профила повторно ръчно.

Отговори на това съобщение
 Re: За софтуера на паяците и себе подобните им
Автор: hotsnail   
Дата:   18-03-13 00:56

асахи я кажи как я лъжеш? аз минавам през повтроно калибриране

Отговори на това съобщение
 Re: За софтуера на паяците и себе подобните им
Автор: didesignbg   
Дата:   18-03-13 08:45

Махни софтуера на Спайдър, който зарежда профила автоматично (мен ако питаш махни всичкия).
От там нататък имаш два варианта, да сложиш profile loader-а на Agryll, ако държиш на GUI - dispcal. Това е по-сложният вариант, но ти го препоръчвам като цялостно решение за калибриране и профилиране. Нищо общо с недоклатения софтуер на Спайдър.
Втори вариант е да използваш самият уиндоус. По-подразбиране той зарежда цветния профил, но не зарежда гама корекциите. Това поведение лесно се коригира с една отметка - прочети внимателно.


Отговори на това съобщение
 Re: За софтуера на паяците и себе подобните им
Автор: chill   
Дата:   18-03-13 10:07

Разбира се, тази информация си я има в самия Help на Windows

To enable or disable calibration loading by Windows
To enable or disable calibration loading by Windows, you must be logged on with a user account that has administrative privileges.

Click to open Color Management.

Click the Advanced tab, and click Change system defaults.

Click the Advanced tab in the Color Management - System Defaults dialog box, and do one of the following:

To enable Windows to load display calibrations, select the Use Windows display calibration check box.

To prevent Windows from loading display calibrations, clear the Use Windows display calibration check box.

Click Close in the Color Management - System Defaults dialog box.

Click Close in the Color Management dialog box.


Ноооо... както добре знаем, три дни бъзикане със софтуера и ровене из Интернет успешно заменят пет минути четене на документация. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: За софтуера на паяците и себе подобните им
Автор: hotsnail   
Дата:   20-03-13 22:23

ооо благодаря много сега ще тормозя компа.

Мисля да ен слагам още боклуци ако може windows-а да си зареди сам профила.

Имам питанка обаче какво трябва да правя при преклаибриране? Например:

1. преди калибрация да махам ли профила от widnows?

2. след калибрация трябва ли да заредя наново профила през някакви настройки? или просот ако си е в същия файл всичко е ток и жици?

3. Нещо не разбрах за гама корекциите - windows може или не може да ги зареди?

Отговори на това съобщение
 Re: За софтуера на паяците и себе подобните им
Автор: Canon   
Дата:   21-03-13 01:33

Аз що си мисля, че калибрирането е баланс на сивото, а някой иска адитивната цветност (която няма нищо общо със сивото) на два неизвестни (за форума) телевизора да е еднаква.

Отговори на това съобщение
 Re: За софтуера на паяците и себе подобните им
Автор: hotsnail   
Дата:   21-03-13 08:24

Ами канон на по новите монитори дето са цветни се пипат и трите компонента от калибрацията. Статията по горе дето е дадена май дори си пише кое какво и как се зарежда. Факт е че без да заредя профилите, цветовете на мониторите са видимо различни, то чак дразни ако едно червено е пастелно лилаво на единия и ярко червено на другия.

Единия монитор е средна ръка NEC, а другия си е ТN матричка за игри (Мисля, да сменя втория с U2413 или 2713H). Та на 2-ия монитор не очаквам чудеса, ама след калибрация и ужасии се надявам да няма.

Вчера ги заредих профилите през windows, както е описано. Ще видим довечера дали пак ще са криви цветовете като пусна компютъра - много зле напоследък дори при рестартиране не зареждаше профилите. Иначе след като ги пуснах само през Windows цветовете изглеждат горе долу наред. Чудя се дали и корекциите на полутоновте са ок, в статията не е много ясно описан тоз момент. не съм сигурен как да го преценя - на TN-а, то никога не е добре работата....другия пък си е ок и без клаибрацията...

Отделно сега като я няма програмката на спайдера не ми е ясно, дали последващите калибрации добре ще работят...надявам се да ама



Публикацията е редактирана (21-03-13 08:29)

Отговори на това съобщение
 Re: За софтуера на паяците и себе подобните им
Автор: didesignbg   
Дата:   21-03-13 09:41

hotsnail написа:


> Вчера ги заредих профилите през
> windows, както е описано. Ще видим
> довечера дали пак ще са криви
> цветовете като пусна компютъра -
> много зле напоследък дори при
> рестартиране не зареждаше
> профилите. Иначе след като ги
> пуснах само през Windows цветовете
> изглеждат горе долу наред. Чудя се
> дали и корекциите на полутоновте
> са ок, в статията не е много ясно
> не съм сигурен
> как да го преценя - на TN-а, то никога
> не е добре работата....другия пък си
> е ок и без клаибрацията...

Е защо се тормозиш тогава?


> Отделно сега като я няма
> програмката на спайдера не ми е
> ясно, дали последващите
> калибрации добре ще
> работят...надявам се да ама

При всяка следваща калибрация ще се създава нов профил, твоята работа е да укажеш на уиндоуса да го зарежда. За домашно ползване да калибрираш на по-малко от 3 месеца, според мен имаш много свободно време.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »