Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: vboykov   
Дата:   08-06-12 18:18

Отдавна си го задавам този въпрос. Когато снимам, цветовете се различават до голяма степен от това което виждам на екрана на апарата и това, което виждам на монитора след това.

Наясно съм, че мониторът не е калибриран и е далеч от професионалните с IPS матрици и тн. , но въпросът ми е:

До колко вярно предават цветовете екраните на съвременните DSLR-и? [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: Mogila   
Дата:   08-06-12 18:26

Не са точни. На Канон 5д е много зле екрана. На Сони А300 е доста точен. Това са мои впечатления.

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: valen_tin   
Дата:   08-06-12 18:27

абсолютно без значение е. Важно е сензора как ги предава. От там нататък ти трябва RAW файла и да ти е точна експозицията. Цветовете можеш да си ги докараш каквито искаш, в това число и да са като на екранчето на апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: bobonai   
Дата:   08-06-12 19:26

Хубаво е да е сравнително точен в предаването на цветовете, осветеност и контраст видеоекрана на фотоапарата. Все пак това е само превю на кадъра и няма екран , който да предаде 1/1 на светло слънчев терен и на затъмнено място. Затова се снима по хистограма и в RAW.

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: hotsnail   
Дата:   08-06-12 19:35

Не са точни за експозицията. Мен това най-ме дразни. Зависи предимно от околоната светлина - обикновенно човек снима или на много тъмно или много светло и екарана уж нещо сам се гласи ама...колко успява и понякога мисля че снимката е добра пък тя доста препечена .

Инак на Сонитата като цветове са доста добре.



Публикацията е редактирана (08-06-12 19:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: caliber   
Дата:   08-06-12 19:49

Интересно ще бъде, ако се наложи да се правят 1500 кадъра, който се заснемат в raw формат, след това[smilie3] едва ли някой ще има търпението да ги обработва един по-един. Снимам си в jpg, а дали екрана лъжи или не лъжи, след като апарата е излязъл от завода - те хората са го направили.

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: asahi   
Дата:   08-06-12 20:03

Не са точни и не е нужно. Там се вижда по-ценна информация - преекспонирани участъци, хистограми по канали.

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: bozo   
Дата:   08-06-12 20:15

От прилики, както викат брякята сръби...

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: Myth   
Дата:   08-06-12 20:23

И за какво ви е да са точни, екрана се ползва да прецените дали е на фокус да речем кадъра и за някакво ориентировъчно превю, да си видите композицията, или например ако е сниман портет дали човека не е мигнал или каквото друго там ви хрумне. Относно ексозицията не ви и трябва да е точен, в слънчево време виждате по един начин на тъмно по друг. За целта си има ХИСТОГРАМА и ако не и обръщате достатъчно внимание на тая хистограма (а би трябвало) си има сигнализация за преекспонирани или недоекспонирани участъци. Още след първите прецакани кадри, когато си купих апарата се научих да си гледам хистограмата.

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: kollev3   
Дата:   08-06-12 20:59

При D7000 не ми харесваха цветовете в jpg стоят ми жълтеникаво-зелени...При автоматичен бял баланс[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: asahi   
Дата:   08-06-12 21:23

Не ползвай автоматичен бял баланс.

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: Alex-dan   
Дата:   08-06-12 22:25

При Д300 цветовете са съвсем ок, но контраста не е толкова точен. Въобще не е някакъв проблем това. Новите дисплеи са доста детайлни, ама цветовете ми се струват странни като че ли. Но снимките изглеждат уникални при тях :)) Както има един лаф, на дисплей, всичко ОК :) На компа обаче, хаха

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: vikitovikito   
Дата:   08-06-12 22:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: Alex-dan   
Дата:   08-06-12 22:51

[smilie24] Абе... айде, няма да отварям дума, вие си знаете...

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: vikitovikito   
Дата:   08-06-12 23:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: vgramatikov   
Дата:   09-06-12 00:18

Може да се каже ,че сиплея е чудесно допълнение на хистограмата но не и обратното. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: deathzone   
Дата:   09-06-12 16:24

А на д90 как са?

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: dragoifevzialii   
Дата:   15-02-13 01:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   15-02-13 01:29

Май вече не си интересен, жалко че ще те блокират и ще трябва да влизаш с другия си профил
https://photo-forum.net/joro/emoticons/EmoticonSnail.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: jivkojj   
Дата:   15-02-13 11:23

На D90, цветовете на екранчето изглеждат много добре. Не мога да преценя дали са точни, но изглеждат супер. Обаче като ги кача на комп-а не ми харесват толкова.

Изобщо забелязах, че от както продадох Д40, до сега не мога да ми харесат цветовете на нито една бюджетна или среден клас камера. Още 1-те снимки с Д90 цветовете не ми харесаха особено, мислех, че ще свикна, свикнах, но не е същото. За проба преди време взех един 7Д. Там е още по-гадно положението. Говоря за jpg от апарата. Когато се налага - обработвам, но туристическата не става да обработваш после всичко. Ей затова ми липсва CCD-то на D40
Говоря за "нормално" снимане, през деня, на базово ИСО естествено. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: jrr   
Дата:   15-02-13 14:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: stoikovv666   
Дата:   15-02-13 14:52

Никога не гледам екрана в апарата...стои си затворен дори съм забравил, че съществува. А да, по някога го отварям за настройки които са заровени из менюто.

Цветовете никога не са това което искам, като отворя raw файла всичко си е на "0" и така настройка по мой вкус [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Петъчни размишления: Точни ли са цветовете на екрана на фотоапарата?
Автор: tzl   
Дата:   15-02-13 15:27

Екранчето е направено, за да имате долу горе представа какво се получава, най-вече като кадриране и това какво има в кадъра и какво няма.

Това да съдиш по екрана за цветовете също не е опция, тъй като цветовете са нещо, което се гласи от белия баланс и от донастройка с цветна карта. Ако човек снима в JPEG, тогава може да види в каква посока "избива" картинката на екранчето — дали показва по-топли цветове, по-студени, по-сатурирани или по-контрастни. Това може да му даде идея, че настройката "работи".

Тези, които снимат в RAW е добре да сложат неутрални настройки на JPEG-a, защото екранчето, което показва умален JPEG ще ги лъже.

Това, че картинката се вижда по-хубаво на малък екран е, защото при смаляването имаш "визуалната илюзия" за повече детайл в картинка, отколкото при увеличаването (което прави пикселизиране заради интерполацията).

Когато се снима в едни и същи условия, човек може да си направи сравнение с това, което вижда на монитора и когато сравнява дали е по-светло или по-тъмно на екрана, да знае как това би изглеждало на монитора. В ясен слънчев ден е почти невъзможно на светлина да се определи такова нещо, освен ако не се гледа екранчето в затъмнена среда.

Повечето хора нямат калибрирани монитори, белият баланс го слагат "на око", а и финалните им снимки са толкова омазани софтуерно, че не знам какво значение има за болшинството цветът на гърба на фотоапарата.

Важното е да се мисли за дисплея отзад като за помощно средство, което да даде насока, а не за абсолютен арбитър.

Примерно ако снимате видео, виждате отзад на екранчето какво става, виждате и настройките на картинката в каква насока са. Това ви е достатъчно, за да знаете, че сте долу горе в правилната посока (ако знаете каква ви е изобщо посоката).

Който умее да разчита хистограмите на отделните цветови канали, също би му било полезно да ги гледа заедно с картинката на гърба на фотото.

Ако тегля чертата, мога да кажа, че хората са масово наплашени от гърба на фотоапарата си и някак си се притесняват да го гледат, защото някой друг им го е казал или се притесняват да съдят за картинката си по него. Истината е, че в голям процент от случаите, ако се гледа на затъмнени условия, екранчето ще даде много добра представа за картинката. И когато човек свикне с разликата между това, което вижда на гърба на екранчето и монитора си, може да преценя какви са му отклоненията ако не ползва уреди, които му дават точно измерена експонация.

Ако човек ползва от скоро фотоапарат или снима за първи път с някакъв фотоапарат, тогава дисплеят най-много може да го излъже, защото не знае отклоненията спрямо монитора.

Но ако се снима в RAW има няколко (за по-сигурно да кажем 2 в двете посоки) стопа толерантност към грешки и те пак могат да се заличат... донякъде.



Публикацията е редактирана (15-02-13 15:31)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »