Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: fotorafi   
Дата:   23-11-12 19:12

Обичам да гледам снимки във Форума. Много се кефя от истински постижения,има великолепни кадри,като замисъл така и изпълнение.Наистина има израстване на българската фотография, така и на много млади автори като цяло. Гордост ме изпълва и като видя хубави снимки на мои ученици, вече утвърдени фотографи. Но има и елементарни,глупави, обикновенни битови фотографии. Също има и направо лоши, които дразнят.
Преди няколко дена виждам една черно-бяла снимка във Форума. Избоде ми очите.Никакъв замисъл,лошо изпълнена, лоша композиция... Отвратителен фон. В класна стая едно девойче прави някакво гимнастическо упражнение,между чиновете.Лошо бяха " ампутирали" краката и,забита между чиновете... И най-добросърдечно писах, че е лоща, какви грешки има.Винаги съм се стремял добронамерено да посочвам грешки или да изказвам възхищението си. И като заваляха обиди и гризни думи от автора на снимката, неприлични и невъзпитани изрази от клакьори-близки на авора. Питам се КОМУ Е НУЖНО ???? Така правите лоша услуга.
Така съм научен от мойте УЧИТЕЛИ ПО ФОТОГРАФИЯ. Имах голямото щастие да имам големи преподаватели в техникума по фотография и колеги в службата, имена легенди,имена чийто учебници все още се ползват: Янка Кюркчиева,Димитър Кацев, Борис Юскеселиев, Никола Стоичков,инж.Петър Божков,Арам Хаджолян,Петър Боев, арх.Никлай Попов,Владимир Димчев..
И никога няма да забравя всеки петък,как обсъждаха снимките ни, на младите фотографи. Никога няма да забравя думите на един колега, цитиращ Картие Бресон :"Човекът и фотографът се учат цял живот и си умират ненаучили всичко..."
Мисля, че добрият тон, добрата и градивна критика трябва да се приемат.И да се внимава със самочувствието.../
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: tantris   
Дата:   23-11-12 19:21

Щото "борбъта прави ранъта". Има автори, които градят имидж със всякакви средства. Пазарна икономика.
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: vaskoto1   
Дата:   23-11-12 19:31

много си прав, но тона, като цяло в тоя форум е гнил...
аз няма как (освен по снимки в профила) да разбера виртуално кой си, колко знаеш, дали мнението ти е "подковано" или просто поредната семколюпка...
а такива изобщо не липсват...
поначало идеята на един форум е там събралите се да си помагат. затова се събират уж...
да, ма тука се събират за другооо...
ако си неизвестен никому въпросите ти се подминават с надменно мълчание, плоски съвети (снимай на авто), или надути генерални изводи (нужен ти е ъпгрейд на ЗАУ), които, реално, никаква полза на никой не носят. снимките ти никой не ги поглежда или никой не обелва думица за причините да не хареса нещо...
намираш сплотена групичка спамери (юзъри), които си имат приказката и всичко извън нея се храни най безочливо...
генерално това е причина на критиките да се гледа с недобро око... рядкост са. и невинаги си сигурен кой е добронамерен и кой просто лае...
тук-там има някакви изключения.
тьма
мара
тези ми идват на първо четене.
тях някак ги е еня-пускат теми, с които искат да възродят духа на това място и да избягат от селско-кръчмарските отношения...
и пак всичко удря на камък...
какво ли не бих дал някой да ми разпердушини снимките! ама без злобичка, истински. това не ме кефи! тука си сгрешил това, там онова ти не е на място-възможно най подробно!
аз за какво ги качвам тук тия снимки? да са някъде качени? да ми трупат точки, дето после ще взема за тях домати и краставици?
да ме видят всички колко съм велик?
единствената ми цел е да получа обратна връзка, скъпи съфорумци.
ма за това писах и в една друга тема...
ениуей-отплетох...
рафи ме провокира...той е виновен... [beer] [smilie18]

 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: _zigi_   
Дата:   23-11-12 19:39

В това хоби съм от скоро и точно това ми липсва , градивна критика всичко което правя е почти самоука история и да отсееш истината от крайните изявления навсякаде , та идеята на тези постове наистина ми допада
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: tantris   
Дата:   23-11-12 19:45

Градивната критика, трябва да е поднесена много фино. Артистите са хора обидчиви. Обикновено се изкушаваме да пуснем ироничен коментар под не добре изкусурена творба на признат автор. Понякога го правим, защото кумирът ни ни разочарова. Но, ако не сме на нивото му, с нищо няма да спечелим от подобна критика, нито авторът ще има полза от нея, защото няма да го амбицира да внимава повече с "продукцията" си.
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: мара   
Дата:   23-11-12 20:00

най обичам да изкоментирам "признат" автор, дето почва да се пени кат селски сапун [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]. обаче не го правя често, щото ми е ясно, че няма никъф смисъл.
с новаците съм внимателна, да не се уплашат. аз лично нямам случай, в който да съм блокирала някого, макар че съм чела кво ли не. приемам критика общо взето, даже и кофти поднесена накрая ми се оказва от полза. а, и съм съвсем наясно, че тепърва на фотография няма да се уча - колкото се получава от обща визуална култура - толкоз!
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: Gru   
Дата:   23-11-12 20:08

Приемам критика, пари и фототехника поднесена както намерите за добре, даже и да не разбера критиката или коментара, даже и да не е градивна я предпочитам пред коментари - усмивки , коментари с една дума и т.н.
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: apollo   
Дата:   23-11-12 20:14

Хм... изобщо защо емоционално толкова се връзвате [smilie5]

Снимките тази година са като и предната и по-предната...

 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: n1x0n   
Дата:   23-11-12 20:51

Градивната критика, трябва да е поднесена много фино.

Принципно, ако искаш критика - трябва да си готов да я чуеш такава, каквато дойде. Така е в живота - нямаш право на избор. Като си толкова чувствителен - слушай цял живот разни клакьори и цикли на едно място.

Не оправдавам грубостта, най-малкото, защото нещо казано с груб тон рядко стига до съзнанието на критикуваният, но да се подхожда с някакви претенции към това как да ти критикуват нещата - е просто абсурдно.

Друг е въпроса, че "масовката" тук не толерира критиката. Тя е ОК с ниското си ниво и всеки коментар в смисъла на "може и по-добре" - директно се кръщава "плюене", "хейтене" и не знам още какво.
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: realnoncho   
Дата:   23-11-12 21:13

Аз предпочитам да си кажа каквото имам - който го оцени печели двойно [beer]
И да - на снимки съм получавал полезни коментари, които са полезни и това е несъизмерино с точки и звездички.
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: sickdreams   
Дата:   23-11-12 22:09

Дам, аз искам да благодаря на колегите, които са ми помогнали с добър коментари или помощ за някоя неяснота. Има много свестни хора тука. Преди седях само в Представяне, понеже никой не ми гледаше снимките, а се стараех много и вдигнах пеня в една тема и колегите ме подкрепиха. [thankyou]



Публикацията е редактирана (23-11-12 22:09)
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: vanko_2   
Дата:   23-11-12 22:27

Критиката е лекарство, което горчи, но се пие, защото помага :)
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: Knartist   
Дата:   23-11-12 22:57

Поименно, колега, поименно [smilie8] [shtrak] [beer]

 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: swan_   
Дата:   24-11-12 01:54

Честно казано, аз гледам снимки тук по 15мин на ден, като започвам от водачите в Б рейтинг. Нямам време да преглеждам всички категории и истински се възхищавам на съфорумците, които успяват да го правят. От друга страна никога не съм отказал да дам мнение за снимка. Друг е въпросът колко е меродавно то. В тази връзка гледам да не критикувам много много под снимките, защото нямам самочувствие на много вещ в занаята. Все пак, ако някой от по-горе писалите има желание за критика от любител може да ми пише в скайп или фейсбук. Ще помогна колкото и с каквото мога.
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: sickdreams   
Дата:   24-11-12 02:08

Там е проблема на повече автори тук, колега. Почти никой не им гледа снимките, камо ли някой да гласува и пише коментари, камо ли да събере рейтинг, за да я видят повече хора. Предимно се гледай рейтинг Б. Аз като направя още добри страници снимки направо ще пусна тема с тях, дано да ги видят колегите[smilie2] понеже я разгледат/гласуват 2-3 човека моя снимка я не, защо да качвам тука снимки като никой не ги клика да ги отвори



Публикацията е редактирана (24-11-12 02:11)
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: ivjordan   
Дата:   24-11-12 02:46

Реално, във форума не съществува "градивна критика". Няма и критика. Просто или си "юзър" с обилно лоби, или потъваш в мрака.
Това е коментирано стотици пъти само за година, откато ползвам форума.
Моите снимки не са китка за мирисане, но под тях няма нито критика, нито коментар, само усмивки и удивителни, а това никому не помага.
Наистина "тъма" ми е пращал(а) мнения на лични, които са били ценни за мен, но това е случайно явление.
Май се набляга на техномаструбаторство без реална подкрепа.
Лично аз, бих желал да се уча от по-можещите и знаещите от мен, но това тук не може да се случи.
П.П. Дразни и това, че очевидно безлични кадри получават висока оценка. От известно време реших, че няма да качвам повече снимки, не си заслужава труда.



Публикацията е редактирана (24-11-12 02:53)
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: fotorafi   
Дата:   24-11-12 09:38

Поименно, колега,поименно но снимката и името на автора изчезнаха..няма ги ..

Обсъждането на снимки за да бъде, добронамерено и градивно е необходим контакт между автора и обсъждащия.Или поне да са наредени по жанрове: портрети, пейзажи и т.н Винаги журитата на фотоконкурси изискват хартиени отпечатъци, нареждат се по жанрове снимките, първо отпадат по-слабите и веднага изпъкват "бисерите".

Готов съм с всеки желаещ да обсъждаме негови снимки: 0886-711-193, 02/840-18-55, София



Публикацията е редактирана (24-11-12 09:48)
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: sirteo   
Дата:   24-11-12 09:53

Всяко нещо в което има точки и е онлайн, е онлайн игра... за повечето. Тука обаче има юзъри дето не мислят така, затова качвам снимки. Пък и много научих от критики, към други снимки [smilie5]
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: gogzy   
Дата:   24-11-12 09:59

Какви лобита, какви 5 лева? Направиш ли хубава снимка и в кучи г.. да е завряна, излиза наяве (говоря от личен опит). Вися си във форума от 5 години и малкото ми хубави снимки, които съм направил са били оценявани. Дори съм излизал и от Представяне [smilie18] . Но след като знам че останалите ми 95% от снимките които съм публикувал и чеп за зеле не става от тях, не мрънкям че съм недооценен, още повече пък и коментари да очаквам. Не знам кой би се наел да дава градивна критика на 100-200 посредствени снимки всеки ден в Предсавяне, дето хората и за семейния албум не им стиска да си ги отпечатат [smilie18] . Иначе качествена критика - записваш се на курс и получаваш!

 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: dkunev   
Дата:   24-11-12 11:07

Колеги, много е важно да има градивна критика...

Точковата система във форума е направена с тази цел... да се получи обратна връзка за това което сме сътворили... За жалост, от числата можеш да добиеш бегла представа дали снимката се харесва или не... но не и какво не и е наред или какво си направил както трябва!

Изключително полезно за всеки начинаещ би било да получава полезни коментари които да го насочват къде бърка или какво е направил както трябва... И оставянето на такива трябва да се поощрява...

Това коментирахме и с колегата hotsnail в темата която пуснах за градивна критика... Много е неприятно за всеки да видиш оценка Сребро и Бронз без да има коментар какво не се е харесало на оценяващия... Редица неща карат хората да спират да качват снимки тук, от което форума само губи...

На първо четене една минимална дължина на коментар под снимките 10-20 символа мисля че би подобрила малко нещата а не би трябвало да е трудно изпълнимо технически да се въведе във форума...

И те така... [beer]
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: localhost   
Дата:   24-11-12 11:21

Ами всеки понася критиката по различен начин. На мен винаги ми е била полезна, но има хора, които се засягат и от най-малкото.
Имаше някакъв младеж, сложил снимка на гаджето си в самолета и я снима от седалката до нея - пълен майтап. За него тази снимка може да си е много ценна - първи полет със самолет или първо гадже [smilie5]. И когато му написах да уважава труда на хората, че не са длъжни да гледат по 200-300 снимки на ден и да коментират най-вече той взе, че се разсърди и я изтри. Убавец.
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: dkunev   
Дата:   24-11-12 11:26

Който не носи на критика избира опцията да не може да се коментира под снимките му и приключва въпроса...
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: Myth   
Дата:   24-11-12 12:08

Автор: n1x0n
Дата: 23-11-12 20:51

Градивната критика, трябва да е поднесена много фино.

Принципно, ако искаш критика - трябва да си готов да я чуеш такава, каквато дойде. Така е в живота - нямаш право на избор. Като си толкова чувствителен - слушай цял живот разни клакьори и цикли на едно място.
[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]
 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: tantris   
Дата:   24-11-12 12:43

Няма обща рецепта. Може и с добро, може и с шамари. Но сега живеем в епохата на "Толерантността" и на шамарите не се гледа с добро око.
А пък за изкуството още повече не са уместни. Там всеки има право да прави каквото си ще, стига да не е в разрез със закона. Не може ей-така да се натресеш и да се подиграеш с "творението" на някой. Всъщност може, но не е културно.
Когато критикуваш по-добър автор от теб самият, твоята критика всъщност има за цел да покаже, че на човек от твоето ниво правят впечатление някакви недостатъци, които той поради небрежност е допуснал. Но това е само твое виждане и затова трябва да го поднесеш с финес.
Другият начин, на "прямата" критика и/или подигравка е инструмент за постигане на доминация или отслабването на тази на "противника". Има силни в създаването на кръгове от "клакьори" има и такива, силно в подриването на чуждия авторитет. Първите обаче са по-добре икономически ориентирани, докато вторите са по-скоро самотни гринчове.

 Re: ЗА СНИМАЩИЯ,критиката, самочувствието и добрият тон
Автор: мара   
Дата:   24-11-12 13:38

ей тва се мъча да си науча децата - не ти требе добра икономическа ориентация, требе ти добра работа....другото все някак се нарежда, човек няма нужда от много [smilie5]
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

 Тази тема е затворена