Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 E-PL1 и фокус на тъмно
Автор: momo81   
Дата:   20-07-12 00:42

Здравейте,
от почти година имам въпросният модел на Olympus и като цяло съм доста доволен от апарата. Снощи, обаче, за пръв път ми се наложи да го ползвам вечерно време в заведение(кръчма) с оскъдна светлина. Апарата фокусира адски трудно. Пробвах в режим "на изкуствена светлина и тъмно" от зададените програми, пробвах на iAuto, пробвах и с приоритет на бленда(както обикновено си снимам) на iso 800 и светкавица. Не ще и не ще да фокусира. повев4е от 50% брак във фокуса. Със сапунерките, които съм имал преди това съм нямал такъв проблем, а една от основните причини да взема този ЕПЛ-1 е именно тази, че няма нужда да нося тежкият ДСЛР на такива мероприятия. Бихте ли споделили впечатления и евентуално настройки, които трябва да бъдат направени, за да нямам този проблем. Благодаря предварително на отзовалите се!

Отговори на това съобщение
 Re: E-PL1 и фокус на тъмно
Автор: momo81   
Дата:   20-07-12 00:48

П.С.
Пробвах с face detection, централна точка... не успях да открия решение на проблема

Отговори на това съобщение
 Re: E-PL1 и фокус на тъмно
Автор: pefoto01   
Дата:   20-07-12 01:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: E-PL1 и фокус на тъмно
Автор: hotsnail   
Дата:   20-07-12 08:11


При некс палачинката 16 2.8 се справя с къчми.

Може би палачинката на оли 17 2.8 или тия на панасоник да пробваш ако можеш

Отговори на това съобщение
 Re: E-PL1 и фокус на тъмно
Автор: BonoVox   
Дата:   20-07-12 08:41

пробва ли с ръчен фокус?


Отговори на това съобщение
 Re: E-PL1 и фокус на тъмно
Автор: Jankoff   
Дата:   20-07-12 08:46

Така е с китовите обективи. Специално тия на Олимпус никак не са лоши, но съвсем друго нещо е светлосилният обектив. Аз имам опит с EPL-1 + 12-60 (светлосилен зум-обектив от стандартната 4/3 система) в много слабо осветени катедрали. Въпреки че по принцип тази комбинация е със забавен фокус поради частично различните системи на двата компонента, проблеми с фокусирането почти нямаше. Напротив, в тъмни катедрали тази комбинация се справя много добре! А, малко изненадващо, по-лошо се справя с морски пейзажи на силно слънце. Обърква се от водата.
Препоръка (без да е на базата на личен опит) - същата както на другите. Светлосилен прайм!

Edit. Забравих да добавя, че имам опит и с комбинацията EPL-1 + Sigma 30 mm f1.4 (много светлосилен прайм от стандартната 4/3 система). Фокусира още по-добре, разбира се, резултатите са отлични. При нещо подобно, като например Panasonic 20 mm f1.7, системата ще е убиец и на тъмно.



Публикацията е редактирана (20-07-12 08:51)

Отговори на това съобщение
 Re: E-PL1 и фокус на тъмно
Автор: momo81   
Дата:   20-07-12 09:13

Ясно! Явно ще трябва да събирам пари за нещо светло :). Признавам, че останах озадачен от апарата. не съм предполагал, че ще се замисля толкова много. както споменах по-горе имам чувството, че сапунерки се справят по-добре. Благодаря за коментарите!



Публикацията е редактирана (20-07-12 09:13)

Отговори на това съобщение
 Re: E-PL1 и фокус на тъмно
Автор: momo81   
Дата:   20-07-12 09:14

Автор: BonoVox
Дата: 20-07-12 08:41

Не съм пробвал с ръчен фокус. ще го имам в предвид!!

Отговори на това съобщение
 Re: E-PL1 и фокус на тъмно
Автор: Jankoff   
Дата:   20-07-12 09:30

Хубавото на сапунерката е, че е дадена веднъж и завинаги - и върши работа в рамките на възможностите си. [smilie5] Който преминава от сапунерка на DSLR или безогледалка, мисли, че последните две могат и правят всичко - а то далеч не е така. DSLR и безогледалките искат пари за обективи, за нови тела, филтри и пр., и изобщо си е една малка лудост. Без край във времето. [smilie5] Бъдете подготвен! [smilie18] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: E-PL1 и фокус на тъмно
Автор: Hexanon.IP   
Дата:   20-07-12 09:52

момо81,не ти се правя на голям разбирател. И аз съм на твоя хал - 1 година с ЕПЛ-1. Не съм го разхождал на тъмно,но ще пробвам и ще споделя. За сега мога да съм ти полезен,със споменатата от теб по-светла оптика. Ако се загледаш в трите палачинки,Оли 17мм ф2.8 е най-зле от всички обективи в микро 4/3 (мое мнение). Пана 20мм ф1.7 - супер,ама много парички. Бюджетно решение - Сигма 19мм ф2.8 - на мен ми харесва. За фокуса,когато мога ще го видя.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: E-PL1 и фокус на тъмно
Автор: batdin   
Дата:   20-07-12 17:44

Конкретния апарат не се слави с добър фокус,при все,че на мен ми върши работа за по-статични сцени.Ръчния фокус не е за пренебрегване,случва се да го ползвам.А за сапунерките-то при тях почти всичко си е на фокус :)

Отговори на това съобщение
 Re: E-PL1 и фокус на тъмно
Автор: Hexanon.IP   
Дата:   21-07-12 17:00

момо81 Симулирани условия - тъмен коридор (струва ми се по-тъмен от всяка кръчма).
Исо 500 ф3.5 авто фокус - има брак,но според мен доста по-малко от 50%. Ръчния много по-добре. Всичко това с малкия китак.
А с Коника 50мм Ф1.7 (ръчен) на ф1,7 и ф2.8 е супер кеф -
Исо 100 и стабилизатора нагласен на 50мм,брака в историята.
(Използвам "помощника" за ръчен фокус разбира се.)
Според мен апарата не е "крив". Проблем е китака. Вземай нещо светло. Ако не ти е проблем да е само ръчен,ще минеш тънка лайсна - 50лв за стъкло и 30лв за преходник.
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: E-PL1 и фокус на тъмно
Автор: momo81   
Дата:   21-07-12 17:43

благодаря за отзива. Аз имам един тамрон 28мм/ф2,5, който ползвам на филмовият си олимпус. Имам преходник. ще пробвам да видя как е с ръчен фокус. Мерси!



Публикацията е редактирана (21-07-12 17:44)

Отговори на това съобщение
 Re: E-PL1 и фокус на тъмно
Автор: Hexanon.IP   
Дата:   21-07-12 17:57

момо81 [beer]
Да не пропуснеш - стабилизатора го сложи на 28мм.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »