Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: jord-n   
Дата:   07-03-12 12:18

Здравейте,
имам чисто нов (почти неизползван) ФЕД-5, но светломерът му не отчита. Някой да знае дали и къде може да се поправи? Баща ми на времето го е купил и така си стои. Да е снимал 2 пъти с него. Има следа от удар точно до стрелката на светломера, не знам, изпуснал ли го е, и той не помни :)

Ще съм благодарен ако някой знае как да го поправя, защото ми е мерак да поснимам с него :)

Благодаря предварително :)

Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   07-03-12 15:41

Ако живееш в София, може да се консултираш с техник и да ти поправи светломера.
Наско на Дондуков 18 / София.

Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: Rum_Zeiss   
Дата:   07-03-12 17:14

Здравейте,
Има ли батерия апаратът?
Ако няма, вероятно фотосензорът е селенова фотоволтаична клетка, която за съжаление старее. Аз имам няколко руски светломера, от 72-82г. и всичките вече не работят. Едва ли ще намерите подобен сензор като резервна част, при това произведен преди 1-2 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: pefoto01   
Дата:   07-03-12 22:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: fotorafi   
Дата:   08-03-12 09:49

Селеновият елемент може и да не е заминал. Но едно е сигурно: от удара и падане се разкъсва спиралата на стрелката. Светломера представлява мили галванометър. Протича ток от селеновата клетка и стрелката се отклонява, а спиралата деиства като пружина и връща стрелката в изходно положение.

Аз не бих го поправял, ЗАЩОТО НЕ СИ СТРУВА ПАРИТЕ ЗА РЕМОНТА.
Едно светломерче Ленинград е около 10-20 лв и е по-добрия вариант от ремонта

Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: mihajlov2   
Дата:   08-03-12 09:49

Селеновите клетки стареят. За съжаление не подлежи на ремонт. Ако държиш да ползваш апарата, най-добре си потърси на старо външен светломер (като отделно апаратче), който трябва задължително да е с фоторезистор и батерия, а не със селенова клетка. Примерно - Ленинград 6:


http://img0.etsystatic.com/il_fullxfull.128448624.jpg




Публикацията е редактирана (08-03-12 11:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: jord-n   
Дата:   08-03-12 17:59

Благодаря на всички за помощта. Ще го огледам, но не съм забелязал да има батерии някъде по тялото. Ще пробвам да го занеса в сервиз, все пак. Иначе знам, че светломерите по онова време не са били серийно за всички апарати, така че може и да свикна без светломер да го ползвам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: jord-n   
Дата:   08-03-12 18:02

Или просто ще се снабдя с външен светломер, например препоръчания тук :)

Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: pefoto01   
Дата:   08-03-12 18:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: ivan.draganov   
Дата:   08-03-12 21:52

Добра работа вършат и опаковките от филмите Коника 100,200 ... Като разтвориш картонената опаковка има схема с картинки ,при 1/250 с -променяш блендата при различно осветление .

Най-добре си потърси външен светломер [smilie24] Какъв е обектива на Феда ?

Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: icikonti   
Дата:   08-03-12 21:52

mihajlov2
Дата: 08-03-12 09:49
Селеновите клетки стареят. За съжаление не подлежи на ремонт. Ако държиш да ползваш апарата, най-добре си потърси на старо външен светломер

Няма друга истина.....!!!
Съвършено вярно.Вземи си СВЕТЛОМЕР или мери светлината с друг фотоапарат.


Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: miton   
Дата:   08-03-12 23:04

Не мога да разбера за какво ти е светломер....при снимане в нормални светлинни условия просто не ти трябва, едва ли ще снимаш със скъпи диапозитиви в студио с прожекторно осветление...
[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: pefoto01   
Дата:   08-03-12 23:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: anjsan   
Дата:   09-03-12 08:58

jord-n най-добре си намери още един такъв апарат работещ и ще ти излезе по-евтино отколкото да ти го ремонтират . Не ти пречи , обаче да посетиш някой техник да го погледне - за диагностика няма да ти вземе много пари .

За протокола само да отбележа че селеновите клетки не е задължително да са неактивни , заради това че са стари . Руснаците пишат , че ако има калъф апарата и не е излаган постоянно на светлина си работи . Аз имам някой друг руски апарат със селенова клетка произведени около 1980г. и си работи нормално , реагира доста чувствително . Колко вярно отчита не знам , но съм снимал с такъв и стават нормални снимки . Вече други повредени части по механизма на вградения светломер са напълно възможни .

Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: kiromn   
Дата:   09-03-12 09:04

В базара подобен апарат с обектив се продава за 30-40лв. Няма особен смисъл да се занимаваш с ремонти.

Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: J0R0   
Дата:   09-03-12 09:20

Светломер ти не требе.
Назубри тая таблица (за 2 мин работа е), ако не можеш - разпечатай си я :)

http://joro.photo-forum.net/kurs.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: jord-n   
Дата:   16-03-12 15:34

Хаха, тази таблица е доста забавна :) Фотоапаратът е бил винаги закопчан в калъфа, т.е. на пълен мрак си е седял. И светломерът не работи общо взето почти откакто е купен... вероятно е механичен проблема. Ще пробвам с табличката какво ще се получи и тогава ще предприема съответните действия :)

А обективът не знам какъв е, все забравям да погледна какво точно пише.



Публикацията е редактирана (16-03-12 15:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: mihajlov2   
Дата:   16-03-12 16:36

Дори и на тъмно да стоят, селеновите клетки си стареят. В къщи имам от баща ми поне два такива стари светломера от ГДР, производство около 1960 година, които още от 1980 и някоя си спряха да отчитат (напълно спряха). Нито са удряни светломерите, нито са падали. Винаги са стояли закопчани в калъфчета.
А обективът сигурно е някакъв Индустар. Или Юпитер.

Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: ivan.draganov   
Дата:   16-03-12 19:05

S тази таблица никога няма да сбъркаш ,но ако искаш да " рисуваш " с обективчето / стискам ти палци да е Индустар 61 Л/Д " ......Ти требе външен светломер .... и малко литература от доброто старо време ! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Неработещ светломер на ФЕД-5
Автор: jord-n   
Дата:   18-03-12 11:45

Дам индустар 61 л/д е!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »