Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: cristo   
Дата:   29-04-11 20:08

Здравейте приятели. От много време се чудя на чудатостите на Adobe Lightroom. Като отворя NEF-овете, за 1-2 сек ги виждам с едни цветове, и после сам променя нещо в цветовете и изображението се променя - все едно сам пипа баланса на бялото. Особенно силно го усетих вчера, като свалях едни снимки правени по залез слънце със съответната топла светлина. За миг показва нещата, така както ги виждам на екрана на апарата, и после прави цветовете по неутрални :( Някой има ли идея за тези чудатости. И с предната версия 1.x беше така, и сега с 3.x пак същото. :(
Някакви идеи?


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: asahi   
Дата:   29-04-11 20:15

Както неведнъж съм казвал в РОУ файла няма цвят. Цветът се формира при рендерирането на превюто съобразно моментните настройки на конвертора или при конвертирането съобразно настройките и цветното пространство, към което се конвертира.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: cristo   
Дата:   29-04-11 20:24

Ясно де, ясно - много добре знам какво е RAW.
Обоче - в първият момент дава едни, по мой вкус по приятни цветове, и после ги разваля - ей това е гадното. Не искам да променя цветовете!
Вчера даже се изкуших да пусна за разглеждане ADSee Pro. Там като съм в прозореца за раглеждане (View) ми ги дава пак такива - топли и приятни, а като мина в прозореца Process пак прави обработка и ги променя.
И винаги, и двете програми, промените ги правят по-към лошо [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: asahi   
Дата:   29-04-11 20:27

Ако ти е ясно въпросът е излишен.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: MauMyHa   
Дата:   29-04-11 20:29

и при мен е така, каквито си ги направиш, такива ще бъдат[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: odyssay   
Дата:   29-04-11 20:40

Чудатости при професионален софтуер са недопустими!!!Демек проблема е най-вероятно в импорт или рендер настройките(както ти е казал колегата asahi)[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: cristo   
Дата:   29-04-11 20:50

Добре де!!! Въпросът ми не случайно е "към ползващте Lightroom" - къде са тези настройки, за да направя така, че да не ми рендва една снимка по два пъти - да ми я рендва по един начин и след 2 секунди по друг!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: guesswho   
Дата:   29-04-11 20:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: 3DF   
Дата:   29-04-11 20:56

Не работя с Лайтроом, но при Zoner Photo Studio например, когато правиш настройки на снимка и той си запомня тези настройки. При всяка следваща отворена снимка програмата автоматично прави настройките направени на предишната снимка. Но там е лесно. С една чавка се отказват последните настройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: cristo   
Дата:   29-04-11 21:02

Автор: guesswho
Дата: 29-04-11 20:53

Точно от нещо такова имах нужда и добре че го доживях! Мерси - сега ще пробвам да изчистя тези "пресети".
Ако някой друг е намирал друга причина и друго решение на подобен проблем - може да сподели.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: Vanquished   
Дата:   29-04-11 21:09

Develop-Settings-Reset All Settings

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: nnenov   
Дата:   29-04-11 21:59

Според мен наблюдаваш резултата от това, че рума първо показва вградения в роу файла малък превю джипег, който камерата е направила с нейния си бял баланс. След 1-2 секунди (зависи колко ти е бърз компа), лайтрума си обработва роу файла и ти показва този резултат. Решението е да си смениш цветната температура при "проявяването" на роу файла на такава каквато ти харесва. Може и на всички файлове да го направиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   29-04-11 22:06

Самата програма, си прави няква начална обработка.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: cristo   
Дата:   29-04-11 23:22

Автор: Vanquished
Дата: 29-04-11 21:09
Develop-Settings-Reset All Settings

Ами реално нищо не се промени [smilie2]
Не знам защо така [smilie11]

Нищо не стана и с Reset-а. Явно наистина програмата си взима първоначални настройки от някакъв JPEG, който явно е по-коректен, обаче след това, не знам от къде, си измисля други неща! Цветната температура стои на As Shot и показва 4350 келвина, обаче снимката стои студено. Това не може да е била цветната температура по време на снимката. Когато ръчно я настроя на примерно 5500 изглежда по-близо до онова, което се вижда първоначално. Не знам как програмата решава да сложи това 4350, вместо онова, което е било наистина по време на снимката!?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: cristo   
Дата:   29-04-11 23:31

Не знам дали има значение - камерата е Nikon D40.
Не е нормално JPEG-а да е с по-верен баланс на бялото, отколкото NEF-а с неговият As Shot баланс!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: asahi   
Дата:   29-04-11 23:55

Никонци кога ще започнат да си четат менюалчетата на апаратчетата?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: cristo   
Дата:   30-04-11 00:17

Автор: asahi
Дата: 29-04-11 23:55
Никонци кога ще започнат да си четат менюалчетата на апаратчетата?


Май не си на кеф тази вечер! От 2004 г. съм член на това общество тук и специално теб в такава светлина не съм те виждал!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: asahi   
Дата:   30-04-11 00:50

Имахте там някакви пикчър стайлове или преддефинирани криви (не ми се чете из вашите менюали), ама не ви ли предопределяха те дефолтните настройки на роу-конвертора?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: mitkomk   
Дата:   30-04-11 01:36

cristo казаха ти го на няколко пъти[smilie9]
във всеки апарат си има програма/конвертор който от НЕФ файла(при тебе) "прави" jpg файл със съответните настройки от апарата който си задал,като WB,сатурация,контраст и т.н.
когато снимаш в НЕФ се създава и jpg файл със горните настройки който се вгражда в НЕФ-а и се използва за бързо превю/тъбнейл и повечето редактори на снимки показват него като превю(по подразбиране),защото зареждането на целия НЕФ отнема доста повече време(трябва да се приложат към него настройките по подразбиране на редактора).

конвертора на апарата+приложените настройки
няма как да дадат същия резултат като програмата за редактиране/конвертор+нейните си настройки по подразбиране(Lightroom в твоя случай) защото те не са еднакви!
Трябва да се постараеш и да зададеш свои настройки в Lightroom (в твоя случай) за да постигнеш близки,че и по добри резултати от конвертора на апарата.
Ако не умееш това и готовия jpg ти харесва повече от твоите умения да го направиш по добър :
1. снимай само в jpg.
2.снимай в НЕФ и експортни от него вградения jpg(който е доста по компресиран от jpg при снимане само в jpg),и като се понаучиш с времето да работиш с НЕФ си го оправи.
3,снимай в НЕФ + jpg да имаш и 2та [smilie3]



Публикацията е редактирана (30-04-11 01:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: ivomorskiya   
Дата:   30-04-11 23:47

Що обърквате момчето не ми е ясно...
Похвално е, че снимаш в РОУ! Но тук си има особености на националния лов и риболов. Когато си в Develop на Lightroom-а. Отдясно - където са ти инструментите - влизаш в секцията Camera Calibration. По подразбиране на втория ред стои Adobe Standart. Цъкни на стрелкичката и от падащото меню избери някоя от възможностите, които започват с Camera. Както сам ще забележиш, те са почти същите като настройките на апарата. ОБАЧЕ LIGHTROOM НЕ ЧЕТЕ НАСТРОЙКИТЕ НА ФОТОАПАРАТА! И ЗАТОВА ТРЯБВА ТИ ДА УКАЗВАШ КАКВО РЕНДЕРИРАНЕ ДА НАПРАВИ ПРОГРАМАТА! НАСТРОЙКИТЕ НА АПАРАТА В РОУ-ФАЙЛА ЧЕТЕ САМО CAPTURE NX2! ТЪПАНАРИТЕ ОТ НИКОН (КАКТО И КАНОН) ЗАКЛЮЧВАТ РОУ-ФАЙЛОВЕТЕ СИ, ТАКА ЧЕ ДРУГИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПРОГРАМИ ЗА ОБРАБОТКА НА СНИМКИ ДА НЕ МОГАТ ДА РАЗЧЕТАТ НАСТРОЙКИТЕ НА АПАРАТИТЕ ИМ. Като искаш да разглеждаш бързо какво си направил ползвай View NX2 - свободната програма за разглеждане на снимки от Никон. Безплатна е и винаги можеш да я изтеглиш от сайта им. Като излезе ново тяло пускат и нов вариант на програмата. Тя чете джипега, който е записан в РОУ-файла (това показва и апарата на дисплея си).
За обработка можеш да ползваш последният вариант на Capture NX2 (в момента 2.2.7). С Lightroom-а няма да стане това, което ти е идеята. Аз също имам Lightroom, но стила ми на ползване е по-различен от твоя. А и на дисплея на апарата снимките винаги изглеждат по-готини отколкото на мониторите, с които разполагаме повечето щракачи. Но това е друга тема...



Публикацията е редактирана (01-05-11 14:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: cristo   
Дата:   02-05-11 23:52

ivomorskiya - мерси за подробното обяснение.[beer]
Профилите в Camera Calibration, не отговарят на настройките в моята камера, ама хич! Всяка една то тях тотално разваля нещата!
Но това, което си написал въпреки всичко ми отвори очите. Показа ми, че нещата идват от настройките за Saturation и Contrast, които съм заложил в апарата. Аз мислех, че тези настройки от камерата се отнасят и за настройки по поразбиране за RAW, а те явно са били само за JPEG-овете. И така, ако примерно дам контраста в камерата на макс, това изобщо не достига до програмата, тя показва първо максималният контраст от вградения JPEG и после показва NEF-а с неутрален контраст (или както е настроена програмата).
От там ми играят нещата.
Само едно не намерих като настройка. Апарата ми стои на Color mode IIIa (sRGB), а това не можах да намеря къде е в програмата и него да правня.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: asahi   
Дата:   03-05-11 00:05

Рекох ли ти аз, че в менюалчето пише къде е заровено кученцето?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: ivomorskiya   
Дата:   03-05-11 13:37

Довечера ще отворя Lightroom-a да ти кажа откъде се избира цветовото пространство. По подразбиране е Pro Photo RGB. Не се сещам по памет къде е кучкарника...
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: mrblond   
Дата:   20-12-11 10:59

Браво за ivomorskiya [smilie24] , той внесе известно осветляване относно Lightrooma. Ако е активен още ще съм благодарен да бутне още някое рамо.

Настройките в панела Camera Calibration на програмата наистина променят нещата към по-добро. Аз имах подобен на разглеждания тук проблем. Само че при мен оплакването е, че след тези няколко секунди, в които програмата отваря изображение с перфектна експонация след това се променя всичко и засенчените места в кадъра стават почти черни, което е практически непоправимо. С настройките Profile: Camera neutral нещата чувствително се подобриха. За жалост по ъглите на най-тъмните участъци се появяват тъмно сини зърнести участъци, които макар и на малка площ, са кофти при 100% превю.

Та ако ivomorskiya или друг познаващ материята бутне още по някой жокер, ще съм благодарен. Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към ползващте Lightroom
Автор: diver   
Дата:   20-12-11 11:24

Ако случайно започнеш да използваш една програмка, която по горе са ти написали, всичките ти тревоги изчезват=Capture NX2
При мен специално програмата усеща файловете, още докато нося апарата към компютъра, а като ги свържа се разлива тотална топлина във всички цветови пространства.
Съвета ми е да пробваш фирмения продукт на Никон .
Малко е тромав ,но нищо не може да му се опре в цветовете !


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »