Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Съпоставка между различните модели ПЕН
Автор: mr_kras   
Дата:   19-12-11 10:24

Разглеждам ПЕН-овете и ми прави впечатление чувствителната разлика в цените, при не толкова чувствителна (според мен) разлика във възможностите:
Olympus E-PL1 PEN - 569 lv.
Olympus E-PL2 PEN - 749 lv.
Olympus E-PM1 PEN mini - 899 lv.
Olympus E-PL3 PEN Lite - 1099 lv.
Olympus E-P3 PEN - 1599 lv.
Хвърлил съм око на ПЛ1 и се чудя:
1. Високото ISO на другите дали е действително използваемо.
2. Автофокуса на ПЛ1 толкова ли е по-зле отколкото на останалите.
Скоростта до 1/2000 не ми е толкова проблем. Както и по-лошия дисплей. А ПЛ1 едновременно има вградена светкавица краче за външна. Липсата на Full HD видео също не ме притеснява. 11-те автофокусни точки също не са болка за умиране.
Не знам каква е разликата в картинката между изброените апарати.
Ще се радвам, ако някой снимал с ПЛ1 и някой от другите апарати сподели лични впечатления.

Отговори на това съобщение
 Re: Съпоставка между различните модели ПЕН
Автор: serjy   
Дата:   19-12-11 11:30

първата серия пенове е с по-бавен автофокус, нещо като на сапунерка, а новите фокусират със скоростта на дслр. като картинка са практически равни. другите неща правилно си ги хванал. новото си е и по-добро, но и по-скъпо.


Отговори на това съобщение
 Re: Съпоставка между различните модели ПЕН
Автор: mihajlov2   
Дата:   19-12-11 11:39

Аз имам E-PL1. С по-новите ПЕН-ове не съм снимал. За сметка на това съм гледал много картинки и съм ги сравнявал с E-PL1. Честно казано, лично за мен по отношение на картинката няма някакво фантастично подобрение в по-новите ПЕН-ове - като ниво на шума и резолюция например. В картинката на Е-PL1 си има известен шум, но ако се снима в RAW, той се чисти много качествено с Lightroom 3.x. Имам с какво да сравнявам нивото на шума и той не е дразнещ. До ISO 800, или евентуално ISO 1600 според мене няма проблеми с шума. По отношение на автофокуса - ползвам ПЕН-чето с два обектива на Панасоник - 14-45 и 20/1.7 и скоростта на автофокуса е много добра, ако не снимаш много динамични сцени. Новите ПЕН-ове с някои нови обективи били по-бързи. Сигурно. Аз не съм пробвал.
За някого основен недостатък на Е-PL1 може да бъде липсата на врътки и необходимостта за всяка промяна на настройките да се натискат бутони. Пак зависи от начина на снимане и какво точно снимаш - в определени ситуации може и да е неудобство.
С две думи - Е-PL1 е чудесна камера, особено ако снимаш в RAW и после обработваш в Lightroom.
Аз моя го намерих преди близо година втора ръка много изгодно. Ако ме дразнеше с нещо, отдавна да съм го сменил с по-нов модел. В момента цената му е много примамлива и лично според мен може спокойно да си го вземеш, без да изпадаш във финансови преразходи за по-нов модел, който не е чак толкова много по-добър. Но това си е мое мнение. Тук има много хора, които са сменили по някой и друг ПЕН и те може да са друго мнение.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Съпоставка между различните модели ПЕН
Автор: dd5   
Дата:   19-12-11 12:05

Доволен съм от E-PL 1, в момента го продавам заради КЕФА ЦЕНА НЯМА-липсва ми чупещия дисплей....

Отговори на това съобщение
 Re: Съпоставка между различните модели ПЕН
Автор: mr_kras   
Дата:   19-12-11 14:24

Благодаря на всички. Пробвах преди няколко дни един в Технополис, автофокуса му ми хареса, макар че по-късно четох някъде, че имало с по-нов модел обектив 14-42 и с него автофокуса бил доста по-бърз. Може и такава бройка да съм уцелил. Апаратчето е за подарък и ще се снимат пейзажи, портрети (но не в студио, а навън), както и купони по заведения. Поради последното е важно как е на ISO 800 и нагоре. Ще се снима предимно в RAW. Ако някой може да качи някой RAW файл при ниска осветеност, може и на mr_kras@mail.bg.

Отговори на това съобщение
 Re: Съпоставка между различните модели ПЕН
Автор: gnedkov   
Дата:   19-12-11 15:43

E-PL1 много трудно, почти невъзможно авто фокусира в тъмна среда (или аз съм тотален дебил, не е невъзможно и не съм разбрал че има някъв чалъм). Тоест по купони и заведения ще се затрудни - казвам го от личен опит.
Шума не е на ниво Никон, но си е много поносим ако няма да принтираш снимки с ИСО800, 1600 в мащаби от порядъка 4 на 3 метра и да ги излагаш пред НДК... т.е. да си се снимаш за удоволствие ще ти свърши идеална работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Съпоставка между различните модели ПЕН
Автор: serjy   
Дата:   19-12-11 16:09

имам снимки от 2000 и 4000исо на 10х15см. с леко шумоподтискане в обработката, на този размер шум въобще не се забелязва.

Отговори на това съобщение
 Re: Съпоставка между различните модели ПЕН
Автор: pganev   
Дата:   19-12-11 17:09

При тези цени (ако ще го взимаш за себе си) най-добрия избор е E-PL2. Преимуществата на този модел пред E-PL1 са:
1)По-добър в механично отношение обектив, което елиминира проблемите с размазването при предшественика му, когато се снима с времена 1/100-200с. Освен това е доста по-безшумен и по-компактен. С него скоростта на фокусиране е с 31% по-добра от тази на E-PL1. Е, отстъпва на новите Пенове, но на мен ми е напълно достатъчна. Виж, с палачинката 20мм е малко по-бавен, но пак бива. На новите обективи освен това можеш да сложиш сенник и 3 вида приставки.
2)Шумът е идентичен с този на новите Пенове от 3 серия, т.е. с 1/3-1/2 стопа по-нисък от на E-PL1.
3)Заточването е по-слабо с около една степен и това намалява неприятния понякога ефект на прешарпване.
4)Доста по-интелигентна работа на автоградацията, която при първите Пенове по сведения на Сержи е с доста оспорими резултати.
5)По-голям и по-добър дисплей (идентичен с този от Панасониците)
6)По-красив дизайн.

Отговори на това съобщение
 Re: Съпоставка между различните модели ПЕН
Автор: serjy   
Дата:   19-12-11 18:02

автоградацията наистина работи чудесно при третата серия пенове, за разлика от първа серия, където беше практически неизползваема.

Отговори на това съобщение
 Re: Съпоставка между различните модели ПЕН
Автор: mr_kras   
Дата:   19-12-11 18:06

pganev, това за размазването го прочетох следобед в едно ревю и наистина се разколебах. А какви приставки имаш предвид. За шума и скоростта на фокусиране си заслужава да се добавят 200 лв. А, и за дизайна определено си прав.

Отговори на това съобщение
 Re: Съпоставка между различните модели ПЕН
Автор: peter_77   
Дата:   19-12-11 18:28

Fisheye конвертор, Широкоъгълен конвертор, Макро конвертор - има ги описани на сайта на Олимпус. На стария китов не може да се сложи сенник, а новият има такъв и то доста симпатичен - LH-40.



Публикацията е редактирана (19-12-11 18:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Съпоставка между различните модели ПЕН
Автор: serjy   
Дата:   19-12-11 18:59

размазването при снимане със скорости между 1/100 и 1/200, се оправяло с обновяване на софтуера, което пък е фасулска работа. с пен е-р1 не съм имал никакви подобни проблеми.


Отговори на това съобщение
 Re: Съпоставка между различните модели ПЕН
Автор: Jankoff   
Дата:   20-12-11 21:22

Може ли да има съществени разлики при един и същ сензор? Мисля, че отговорът е ясен.
Олимпус са ни длъжници - на нас, притежателите на тяхна техника.
Първо, не трябваше да спират 4/3! Дано да се коригират и да продължат да поддържат този тип апарати и обективи!
Второ, PEN-овете плачат за нов сензор!
Трето, ако няма да възобновяват 4/3, трябва непременно да направят по-съвместими двете системи (4/3 - м4/3)!

Отговори на това съобщение
 Re: Съпоставка между различните модели ПЕН
Автор: apollo   
Дата:   20-12-11 22:51

От горното точка 2 е повече от наложителна [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Съпоставка между различните модели ПЕН
Автор: stef7   
Дата:   21-12-11 09:37

@mr_kras -
1.Не съм ги ползвал въпросните Пенове, но по това което гледам като снимки в пълна резолюция по ревюта и разни сайтове, разлика в картинката няма. И няма как да има като сензора е практически един и същ. До 800ИСО бих казал шума не създава почти никакви грижи и с малко обработка е напълно използваемо за печат в размер 40х30см примерно. До 1600ИСО е също използваемо с малко повече обработка, зависи и от твоите критерии за използваемо.

2. Разлика в скоростта на фокусиране има. Като идея E-P1 фокусира по-близко до сапунерка, Е-P3, E-PL3 са вече по-близко до DSLR, според някои съвсем като DSLR.

Оттам насетне всичко опира до компромисите които си готов да направиш. Като че ли не бих слязъл по-надолу от E-PL2, който има няколко съществени подобрения спрямо предната серия, като по-качествен дисплей примерно. Ако знаеш за какви снимки ти трябва ПЕНа бързо ще разбереш какви компромиси си готов да направиш и кое тяло е за теб.

@Jankoff
1.Според слуховете няма да спират 43 - Идва наследник на Е-5
2.Сензорите на PEN са дело на Панасоник, другия играч на м43. Който иска нов сензор може да го има и сега в лицето на G3 примерно - 16MPx, един стоп по-добре откъм ИСО. Сигурен съм, че и Olympus ще го сложат в следващата генерация Pen, която също според слуховете : ще е много интересна

И въобще ако човек приеме, че купува не камера а система (м43) опциите и избора на тела е доста голям и в момента. Избора на обективи също.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »