Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Лошата страна да си фотограф?
Автор: gruncharov   
Дата:   01-12-11 19:11

Сигурно прочитайки заглавието всеки очаква тази тема да споменава репортажната фотография на т.н. конфликтни зони и т.н. - не.

Вчера нямах какво да правя и разглеждах стари снимки от преди година две, които тогава считах за добри и дори съм си направил труда да ги публикувам. Сега ги гледам и дори не бих ги избрал за принт на тоалетна хартия.

Мисълта ми е проста: Колкото повече се занимаваш с фотография, толкова по-критичен ставаш; към собствените си снимки както и към останалите. И това о принцип е нещо много хубаво, но в даден момент сякаш те спира да оцениш една "проста" снимка.

Т.е. като махнем за малко професионалното виждане което всеки един фотораф несъзнателно си "налага" като гледа дадена снимка - дали не пропускаме част от кадъра? Сякаш колкото повече време минава толкова повече търсим невъзможното в даден кадър, за да ни грабне окото.

Преди харесвах много снимки, примерно на автори тук в сайта. А като ги гледам същите сега вече не ме грабват толкова. Дали [ние фотографите] не се превръщаме в едни незадоволени кучки с обема на информация и личен опит насъбирайки се по време на живота ни?

И в крайна сметка за това уважавам рейтинга тук - защото е противоположен на "рейтинга" на не-фотографите. Един не-фотограф оценява по съвсем различен начин. Направете си експеримента, или ако качвате снимките си в фейсбук и т.н. знаете за какво говоря.

И все пак, като видя кадър като този, все още имам това старото усещане. Усещането, че гледаш уникална снимка и не се замисляш как е направена, на каква бленда е, с какъв обектив е и дали ти би могъл да направиш същата - просто се наслаждаваш.


https://photo-forum.net/static/site_pics/179/o_1322578376_Dwarf.jpg



Ще ми е интересно да чуя мнението ви. И да, нося на сарказм и самоирония ;)

ПП: Извинявам се за пунктуацията ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Лошата страна да си фотограф?
Автор: vikitovikito   
Дата:   01-12-11 19:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Лошата страна да си фотограф?
Автор: мара   
Дата:   01-12-11 19:27

а, тва животно е яко!

Отговори на това съобщение
 Re: Лошата страна да си фотограф?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   01-12-11 20:36

Един интересен кадър от wildlife фотографията придужен с усмивка, защото животинчето е заело човешка поза.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Лошата страна да си фотограф?
Автор: 798099   
Дата:   01-12-11 21:30

Г-н Грънчаров, ще си позволя да цитирам един човек, когото много уважавам. Беше художник по призвание и бохем по душа. Изключителен конструктор на металорежещи машини , съоръжения и приспособления, все механични конструкции.

Та той (лека му пръст!) казваше: "Хубавият виц е къс и мръсен".

Разчитам на очевидната Ви интелигентност и човечност, за да бъде изразът разбран правилно.

Апропо, дъщеря му е професионален фотограф...


Отговори на това съобщение
 Re: Лошата страна да си фотограф?
Автор: mboy   
Дата:   01-12-11 21:50

недоволството тласка всеки творец да прави все по-съвършени произведения, докато не създаде шедьовър


[smile]



но има и гадна страна, да [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Лошата страна да си фотограф?
Автор: prisonbreak   
Дата:   01-12-11 22:12

gruncharov напълно споделям твоето мнение.Гладай ки снимките ми от преди 1,2 години.....Мале мале.....Но все пак поглеждайки ги, виждам от къде съм тръгнал,къде съм сега и къде искам да бъда..
Не бих ги изтрил, дори бих ги принтирал.Те са АБВ-то на моят стремеж към съвършенството.

mboy
Така е. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Лошата страна да си фотограф?
Автор: slav4cho   
Дата:   02-12-11 00:43

След всеки шедьовър,се търси нов такъв [smile] .
Стремежа към съвършенството е постоянен и незадоволяващ.

Отговори на това съобщение
 Re: Лошата страна да си фотограф?
Автор: n1x0n   
Дата:   02-12-11 10:19

Преди харесвах много снимки, примерно на автори тук в сайта. А като ги гледам същите сега вече не ме грабват толкова.

Би говорило зле за теб ако не беше така.

Отговори на това съобщение
 Re: Лошата страна да си фотограф?
Автор: fotorafi   
Дата:   02-12-11 11:36

Колега Грънчаров, поставяте за обсъждане една безкрайна тема. Още с потъпването ми на работа като професионален фотограф през далечната 1967 г. бях опиянен. От магията на фотографията и старите колеги, все личности и големи имена: Петър Боев-фоторедактор, инж.Петър Божков, арх.Николай Попов,зет на писателя Йордан Йовков, Торос Хорисян,Борис Юскеселиев, Йордан Сибирски и мн.други. Още помня мъдрите им думи; Един истински фотограф в живота си прави 3 големи,3 велики,запомнящи се снимки. Всички други снимки са за ширпотреба..
Хубаво е да сте критичен, както за вашите, така и за снимките на колегите.Рейтинги,класации, отличени снимки-всичко това е субективно,може и да е нагласено...
Лошото е,че професионалният фотограф трябва да работи за дадено издание, за определена служба. Така той работи за определени интереси, налага си автоцензура....Не винаги публикуват най-добрите снимки,а тези,които отговарят на определени интереси.. за съжаление така е унас.
Но аз лично ви пожелавам успех и много късмет в магията ,фотогфрафия

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »