Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Препоръчайте читави филми на C41.
Автор: kapitancho   
Дата:   22-02-12 09:05

Периодично хващам някой лентов апарат да поснимам на "фул фрейм" и гледам да слагам ленти, които се проявяват по C41. Проблемът е, че не съм особено доволен от детайлът, който излиза. Знам, че има разни скъпи, но яки ленти, проявявани по други начини, обаче се интересувам дали има такива, които да се проявяват по C41 и същевременно да не са слаби като масовите Fuji и Kodak от по 200 и 400 ISO, които се въртят из търговската мрежа?

Честно казано, бих се радвал и на 50, че защо не и на 25 ИСО, стига крайният резултат да е приятен за окото. Какво бихте ми препоръчали?

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави ленти на C41.
Автор: simbon4o   
Дата:   22-02-12 09:28

Няма къде да проявиш подобни неща(800, 1600, 50, 25... химиите са винаги стари и предназначени за масовите 200 аса).

От личен опит следните филми са хубави:
Fuji Superia 100, 200, 400, Pro 160S, Pro 400H
Kodak Ektar 100, Portra 160, Portra 400, ProFoto XL 100

Какво от тях ще намериш и на какви пари... никой не знае.
Съвет - купи евтини дори ако намериш подаръчни леко изтекли и пробвай местата за проявяване, няма смисъл да бракуваш лента която си снимал с кеф и си дал над 10лв за нея заради мърлячи проявяващи(имам един два съсипани фуджи Про).
Аз съм доволен от Кодак XL100-то, много евтин мексикански филм, има зърно но има и детайл и динамика. Ектара е с по-слаба динамиката но има много детайл и почти няма зърно. От всичко супериа 200 си е класика - идеална е за всичко. 100 асовата я няма никъде но мен ми попадна изтекла - много е хубава. Според това колко е изтекла снимай на по-ниски асове примерно 100 асов с 4-5 години минал срок го цъкай на 64 аса горе долу.

ПС Дори фуджи колор 200 който е най-масовия фуджи има много детайл - друг е въпроса как го вадиш и можеш ли...



Публикацията е редактирана (22-02-12 09:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави ленти на C41.
Автор: pabadjiev   
Дата:   22-02-12 09:45

И най-добре снимай цифрово...

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави ленти на C41.
Автор: ilcoin   
Дата:   22-02-12 10:07

От моите лични наблюдения, евтините масови ленти спокойно "събират" 6-8 МРх (колкото и лаишки да звучи). Проблемите са обикновено или с проявяването, или при експонирането.

Аз лично имам приятни наблюдения от Кодак ПроФото 100. Харесва ми, макар че понякога зеленее, но не мога да разбера дали е проблем на лентата, или на ателиетата. Получавал съм прекрасни резултати с нея, друг път не. Иначе, Фуджи Колор е добре също.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави ленти на C41.
Автор: fotorafi   
Дата:   22-02-12 11:03

Капитанчо, спомням си навремето когато учих в Техникума по фотография. Легендата, великата преподавателка Янка Кюркчиева скъса една колежка само за това, че каза два пъти на изпита "ленти"... а не филми........[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави ленти на C41.
Автор: kapitancho   
Дата:   22-02-12 11:50

ilcoin, simbon4o, благодаря!
Ще си взема от препоръчаните от вас и ще пробвам. Ако не съм доволен, ще сменям мястото, където проявяват :)

pabadjiev,
снимам цифрово, но съм с кропка. Понякога ми се приисква да снимам на 36х24. И тъй като Д700 е недостижимо скъп за мен, ползвам лентови апарати.

fotografi,
дали е лента или филм, в момента вече не е толкова актуално. Лентата по-трудно се бърка със сходни думи. Филм се дублира повече.


Да попитам все пак, освен един доста скъп Ilford PANF 50, има ли някой масов ISO 50 филм из нашите ширини?

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави ленти на C41.
Автор: neuromancer   
Дата:   22-02-12 12:19

ISO 50 масов в Бг няма. То всъщност нищо масово няма, освен Фуджи Суперия и Кодак Голд. Лошото е че цената на проявяването расте, а качеството пада главоломно. Филми Фуджи (диапозитиви и негативи) и май Илфорд можеш да намериш на най-добри цени и с най-голямо разнообразие при вносителя, на ул. Голаш 24 в София. Другия вариант е ибей, не е за подценяване. От моя опит не си струва да снимаш филми на 800 и 1600 ИСО, освен ако са черно-бели и ги проявяваш сам.
Дали филм се дублира или не няма значение, терминът е това и това е правилно да се употребява. Все пак сме фотографски форум, не някоя бгмама да пита как се снима.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави ленти на C41.
Автор: simbon4o   
Дата:   22-02-12 12:43

Виж този илфорд дали е по С41 също така, ако е ръчен няма да стане на машина.
И да казах ти - пробваш всички места но разпитай реално къде проявяват а не къде приемат за проявяване. Много студия нямат база и носят филмите на други места където все още го правят. Научи къде имат машини и пробвай там с някой евтин филм (прежален). Гледай да е среда на седмицата че примерно ако е понеделник може да си мият машината(макар да ме съмнява) и да мине твоя филм в началото - резултата ще е зле.

Аз лично грам против нямам да плащам по 10лв и повече на филм за проявяване ако е читаво! Проблема е че никой не му се занимава и качеството е много зле.

Фотопавильон имат прилични наличности от негативи, разгледай там. Има и още 2-3 места освен в интернет където можеш да си купиш. Понякога и в базара излизат оферти но често са капани с ментаци.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави ленти на C41.
Автор: satyno   
Дата:   22-02-12 12:50

Намерих тази страница за Екуипекс -СЕ7 ООД на ул. Голаш 24 в София.

Съветът: "Според това колко е изтекла снимай на по-ниски асове примерно 100 асов с 4-5 години минал срок го цъкай на 64 аса горе долу."
може ли да се приложи и за диапозитивните филми и колко до колко може да е изтекъл срокът им за да имат що-годе нормално цветопредаване.


Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави ленти на C41.
Автор: neuromancer   
Дата:   22-02-12 13:02

Май може и за диапозитивните, ама там от лошо проявяване пак се получават цветови оттенъци, които вече няма как да се коригират, освен след сканиране. Та никога няма да си наясно дали проблема е от филма или от проявяването (не че е чак толкова важно де [smilie18]). От друга страна, в Бг май има само едно място, където проявяват диапозитиви, така че каквото - такова. Въобще много е зле положението с филмите.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави ленти на C41.
Автор: pefoto01   
Дата:   22-02-12 14:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави филми на C41.
Автор: kapitancho   
Дата:   22-02-12 14:24

Аз се чудех екуипекс защо са си занемарили сайта, а те се били набутали във фейсбук. Като гледам филмите, май съм пробвал онези от последния ред и от тях не съм доволен.

А освен по-доброто качество, към ниското ИСО ме влече и заради това че с тези 1/1000 и 1/2000 максимални скорости на лентовите, които имам, малко виждам зор да снимам навън на бленди от сорта на 1.2, 1.4 и 2.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави филми на C41.
Автор: ilcoin   
Дата:   22-02-12 14:34

Неутрален филтър [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави филми на C41.
Автор: simbon4o   
Дата:   22-02-12 15:33

И със 100 аса няма да имаш проблем особено с тялото с 1/2000. Освен на плажа другаде няма ти трябва по-голяма скорост и по-ниско исо. По-скоро през повечето време ще имаш нужда от 200.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави филми на C41.
Автор: kapitancho   
Дата:   22-02-12 16:33

Мда, неутрален филтър ще трябва да си взема.
А 1/2000 е оказва, че не е достатъчно. Вчера ентусиазирано тръгнах на ИСО 400 да снимам на бленда 2.5 и докато не затворих на около 6.3, апаратът не спря да писука, че съм си превишил "лимита".

При облачно време за ИСО имаме 1/125 и ф/5.6, но при слънчево имаме 1/250 и ф/8. Последното за ф/2.8 става точно 1/2000 и по-отворените бленди изгарят.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави филми на C41.
Автор: hose   
Дата:   22-02-12 16:47

тези харесвам от опит -


http://reviews.photographyreview.com/files/2008/09/ektar-1.jpg




http://ii.alatest.com/product/full/7/0/Profess-BW-400-CN-0.jpg




Portra-а също знам че е много добра

има ги в Трейман на Графа


Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави филми на C41.
Автор: satyno   
Дата:   22-02-12 17:11

@kapitancho
малко извън темата:
Sunny 16 rule
"On a sunny day set aperture to f/16 and shutter speed to the [reciprocal of the] ISO film speed [or ISO setting] for a subject in direct sunlight."
Навремето си промених това правило на "Sunny 11 rule", като слагах ф16 само на сняг и на плажа. И снимах на отворени бленди или такива, които ми се позволяват от максималнаta скорост 1/1000 на Практиката. Винаги с ISO 100 филм.
И сега ми се струва леко безсмилено да се слага филм на лайка формат, ако съответната визия може да се постигне с дизела кропка - т.е. само със светли обективчета под 50мм. А да слагам филтри на стария апарат, когато нямам за DSLR-a, не...
Може и да греша-)))



Публикацията е редактирана (22-02-12 17:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави филми на C41.
Автор: kapitancho   
Дата:   22-02-12 17:16

hose, като имам път натам, ще си взема. Благодаря за препоръката.

satyno, тези 1/125 ф/5.6 и 1/250 ф/8 се предлагат често от апаратите и оттам съм си ги "харесал".

Визията не знам до колко мога да я постигна. Слагам 50/1.2 на лентовия, но не мога да сложа 33/0.8 на кропката :) Освен това, 50/1.2 на 1.2 на пълен кадър се държи достойно, а на 16-те кропски мегапиксела, на 1.2 става прилично само при фокус между 1.5 и 5 метра.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави филми на C41.
Автор: satyno   
Дата:   22-02-12 17:22

@kapitancho
На мен най-светлото ми е 50/1.7 -). И много хубави снимки с уникалните ти обективчета!!!


Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави филми на C41.
Автор: kapitancho   
Дата:   22-02-12 17:36

Чак уникални не са, ама съм доволен от тях :)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте читави филми на C41.
Автор: mikedimit   
Дата:   22-02-12 18:05

Ако правилно разбирам искаш да снимаш на фотофилм с константно качество.Има един такъв момент - масовите,както и профи, филми се съхраняват едно към никъде.Едно време се пазеха в хладилник за да няма повреди по емулсията.Бих дал съвет малко нестандартен.Потърси си ролка филм-15 метра е най-малката.За кино филм говоря.После си режеш на тъмно по една дължина и навиваш в касетка.Плюсове-на метър ти излиза по-евтино.След като направиш проба с две ролки,ги проявяваш в две студия и от резултатите можеш да разбереш дали проявяването е проблем.Отделно ще имаш достатъчно филм с проверени качества.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »