Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: MarinY   
Дата:   23-10-10 18:43

Като човек, ходещ с три чифта очила, за всякакви случай, разчитам изцяло на автофокусната система на камерата.
Но,
напоследък почнаха да ме глождат "едни съмнения" и си взех Spyder Lenscal, за да спя спокойно ... [smilie3]

Отне ми няколко часа, за да мина през всички обективи, които ползвам и резултатът е:

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: MarinY   
Дата:   23-10-10 18:44

Ако копирате снимките си до формат А4 и ги пускате с размер за WEB, нямате нужда да четете нататък ...

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: MarinY   
Дата:   23-10-10 18:46

Ако сте за по-голям фомат
Задължително
Всички
Си
Направете
К А Л И Б Р И Р А Н Е

(за системата тяло-обектив, имам предвид) [smilie5]



Публикацията е редактирана (23-10-10 18:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: CyberGene   
Дата:   23-10-10 18:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: asahi   
Дата:   23-10-10 19:04

Стойността на отклонението фронт/бек е в някаква сложна функция от разстоянието. Трябва да се калибрира за дистанцията, на която ще се снима. Нещо като прострелване на снайпер.

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: mugen   
Дата:   23-10-10 19:11

И аз съм го забелязал това, за което Кибера говори с Minolta 50/1.4, на мин. фокусно едно, на 2-3 метра друго.

И това е твърд обектив [smilie8]

Може би се дължи на фокусната система тип 'отверка', знам ли [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: MarinY   
Дата:   23-10-10 19:13

Четейки в мрежата, има и такъв вариант. Не случайно се подчертава, че тестът се прави на разстояние "мм Х 50". Истината е, че това е малко далеч и при по-тъмни обективи, трудно се отчита ДОФ-а. Няколко по-сериозни "тестери" препоръчват Х30-40, което е вече достатъчно близо, но не е в диапазона "на едрия план".

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: stzz   
Дата:   23-10-10 19:21

И сега какво!?!
Една микро призма, срещу цялото техническо и технологично съвършенство!
[smilie5] [smilie18] [smilie5] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: didesignbg   
Дата:   23-10-10 19:36

никонски неволи[smilie18]
неслучайно бекфокуса стана популярен след излизането на д70[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: Alex-dan   
Дата:   23-10-10 19:42

Аз настройвах фино 105/2,8 и 35/1,8 - наблюдението ми е, че имаше ефект на всякакви разстояния. Даже се изненадах, понеже очаквах като преместя стойностите и да почне да варира резултата... Вариотата не съм ги мъчил много, понеже на тия бленди не съм забелязал да има особена нужда от корекция, особено широкото варио...

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: navy   
Дата:   23-10-10 19:43

Що ли това са неволи на канонци и никонци...

При мен няма такива проблеми [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: Alex-dan   
Дата:   23-10-10 19:46

Е, то Шотландеца още преди време писа, че има настройка на всеки обектив, а знаем, че ползва сериозна техника... Аф тунинга просто е лоша политика да е само на по-високия клас тела, след като производителя не може да ти гарантира 100% винаги перфектна съвместимост... Реално със 105ВР дори не си личеше, че има отклонение, получавал съм доста остри снимки винаги, но сега дори е леко по-добре, докато при 35 1,8 си пролича веднага. Тествах и с 50 1,4 и на почти еднаква стойност и на 3-те обектива дадоха оптимални резултати... Докато пък 70-300 и 18-105 са си ток без корекция, странна работа..



Публикацията е редактирана (23-10-10 19:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: kapitancho   
Дата:   23-10-10 19:48

Фронт/бек фокус се тества на безкрайност на отворена бленда на максимално широкото на обектива. Ако с автофокус вади по-мека картина, отколкото след проби с ръчен фокус, то тогава има проблем. Иначе е възможно и това с разстоянията. Най-гадното е примерно фронт фокус наблизо и бек фокус на далече.

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: didesignbg   
Дата:   23-10-10 19:53

АФ тунинга е лайнян търговски метод, или как да ти продам техника с недопустимо високи толеранси за работеща.
Как преценявате, кой точно елемент не функционира както трябва? Какво правим ако аф точката е отместена от мястото и? Какво точно прави аф тунинга?
Гледал съм аф тунинг на олимпус, беше направо на ниво за инжинери, то не бяха фокусни разстояния, предметни разстояния, фокус точки. Защо? Защото производителите правят 51 фокусни точки, които не фокусират където трябва.
Да си седнат на такованите японски дупета и да си оправят пластмасарляците...

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: CyberGene   
Дата:   23-10-10 20:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: deathzone   
Дата:   23-10-10 20:36

Аз проблеми с фокуса нямам, може проблема е в ЗАУ-то.[smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: vgramatikov   
Дата:   23-10-10 21:17

CyberGene автофокуса на никон в светлинни години пред този на олимпус [smilie3].

didesignbg донякъде си прав но не особено като цяло :)

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: didesignbg   
Дата:   23-10-10 21:18

Нямам си на представа даже, имам някакви впечатления от е3, като скорост нищо особено.
Говоря за хилядите завъртяни опции които имат при настройка и то определено не ласкаво.

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: didesignbg   
Дата:   23-10-10 21:23


http://a.img-dpreview.com/reviews/OlympusE30/images/AFadjust.jpg



[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: stzz   
Дата:   23-10-10 21:27

"Говоря за хилядите завъртяни опции които имат при настройка и то определено не ласкаво."



Мдааа!
Преди бая време бях писал че хардуера е на границата на възможното.
Туй горе май означава че същото вече може да се каже и за софтуеретооо![smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: vgramatikov   
Дата:   23-10-10 21:27

От моя опит до сега мога да кажа ,че телата с най-добър аф който съм ползвал за д300 и 7д.
Като разликите са с + и - и за двата.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: MarinY   
Дата:   23-10-10 21:48

Така-а-а. Очаквах и скока срещу Никон и на Нейви перфектния.

Това с калибрирането си е нормална задача за всякакъв вид техника.
Някой да е чул, да се оплаквам? [ezik]

След поста на Кибернетичния дух, излязох на двора и снимах с всички обективи. От минималното им разстояние до почти безкрайност (около 200 м).

Нямам НИТО ЕДИН КАДЪР, който да не е с фокус, където съм го искал.
Не е теория. Просто тест.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: stormfx   
Дата:   23-10-10 21:51

От AF настройките има смисъл. Както и да си седнат японските инженери на седалищните части ще има толеранси. Винаги има. Ако се улучат в една посока става проблем.

Различните обективи трябва да се калибрират от различно разстояние (това принципно) или от работно разстояние ако се знае какво е. Тук има едно помагало, което не е лоша отправна точка: http://www.lensalign.com/ldt/index.html


Със зумовете е напълно възможно да се получат различни стойности за корекцията в дългия край, средата и късия край. Неприятно, но това е положението.

Spyder LensCal няма методика за определяне дали равнината на мишената и равнината на сензора са успоредни, което опорочава резултата, особено при много отворени бленди. Проблема се решава с едно огледало, ама що да е така...


Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: MarinY   
Дата:   23-10-10 21:56

Стормикс, методиката е една джобна ролетка и наблюдаване във визьора. (ако си и запознат малко със законите на перспективата). [smile]

Ако имам време ще покажа кадри от теста със Спайдера да покажа за какво говоря.

Отговори на това съобщение
 Re: Приятелски съвет - фронт/бек фокус.
Автор: asahi   
Дата:   23-10-10 21:58

Огледало ще има в Про версията.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »